26a

26a
Vintage
2006-01-01
2006-01-01
wielokulturowość dojrzewanie Wielka Brytania miłość związki Afryka rodzina choroba psychiczna

Świetna, przejmująca, miejscami porywająca lektura, od banalnych sytuacji życiowych, dzięki wyobraźni dziewczynek zyskujących nowy, bajkowy, a nawet magiczny wymiar (choćby te narady i podejmowanie decyzji na truskawkowych poduszeczkach w pokoiku na strychu, czy wyimaginowane spotkania przy wiecznie zielonym drzewie),poprzez sugestywny opis choroby umysłowej jednej z bliźniaczek, od wewnątrz, wszystkich przeżywanych przez nią obsesji, wizji, urojeń, z jej własnej perspektywy, a potem ten pomysł zamieszkiwania zmarłej w pozostałej przy życiu bliźniaczki....Książkę kupiłem za 1 złoty polski, śmieszne. No i zgadzam się, że niepotrzebnie notka na 4. stronie okładki ujawnia treść książki. Tego się nie robi czytelnikom-:)

Jeżeli chcesz przeczytać tę książkę to ni czytaj opisu. Mi zepsuł radość czytania bo jest tam napisane coś co naprawdę dzieje pod sam koniec. Poza tym ciekawa i poruszająca.

Piękna, przepojona afrykańskim mistycyzmem książka o siostrzeństwie, bliźniaczej więzi, dojrzewaniu, szukaniu własnej tożsamości, śmierci i żałobie.
Bardzo spodobał mi się język powieści, jej styl (autorka nie używa dosadnych sformułowań ani drastycznych opisów, stosuje za to dużo zdrobnień, tworzy klimat dziecięcej naiwności i prostoty w patrzeniu na świat, dzięki czemu czułem się, jakbym czytał bajkę) i przesłanie.
Niezwykle oryginalna, egzotyczna i moim zdaniem absolutnie warta przeczytania!

• 2017
  • Czytane dawno temu