Tajemnica

Okładka książki Tajemnica Philippe Grimbert
Okładka książki Tajemnica
Philippe Grimbert Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Ekranizacje: Tajemnica (2007) Seria: Kontrapunkt literatura piękna
Kontrapunkt
Un secret
Nasza Księgarnia
2010-04-01
2010-04-01
Wiktor Dłuski
Ekranizacje:
Tajemnica (2007)
literatura francuska holocaust II wojna światowa

Poruszająca historia chłopca zmagającego się z rodzinną tajemnicą z przeszłości. Książka porusza tematykę II wojny światowej, Auschwitz, eksterminacji Żydów. Pokazuje także jak decyzja Pierre Laval wpłynęła na losy Żydów mieszkających we Francji. Książkę czyta się bardzo szybko, pozycja na jeden wieczor

Początkowa myślałam że będzie to nudna opowieść, z początku naprawdę może się tak wydawać, ale im głębiej zagłębiają sie w historie chłopca i jego rodziny nie mogłam sie oderwac.
Wzruszająca i poruszająca, obraz wojny, kleski jakiej człowiek wyrządził człowiekowi, ucieczka przez nienawiścią i pogoń za ciepłem.
Krótka i bardzo przyjemna pozycja do szybkiego pochłonięcia.

Krótka i bardzo przyjemna pozycja do szybkiego pochłonięcia.

Głęboko porażająca historia, zapewne jedna z wielu i wcale nie najokrutniejsza, ale warta poznania. Ciekawie napisana, od 1/3 rozkręca się na całego i trzyma w napięciu. Eksterminacja, wojenne tułaczki. Okazuje się, że śmierć i miłość mogą być parą.

Przed momentem zakończyłam czytanie tej książki i zaskoczyła mnie niesamowicie, wzruszyłam się przy niej łzy mi poleciały.
"Tajemnica" to historia chłopca słabego, chorowitego Philippa dziecko pięknych, wysportowanych rodziców.
Philippe dorasta w powojennym Paryżu, akcja toczy się podczas Drugiej Wojny Światowej.
Chłopiec czuje, że nie spełnia oczekiwać własnych rodziców chcą,żeby był takie zdrowe i co oczekują, a nie jest.
Odczuwa to chłopiec bardzo i cierpi, że nie jest idealnym, wspaniałym chłopcem.
Opowieść tego chłopca poruszyła mnie za moje serce, pełna ciepła.
Zachwyciła mnie ogromnie, poruszająca, przecudna książka opowiedziana na prawdziwych faktach warto było przeczytać polecam gorąco!!!

Chłopiec czuje, że nie spełnia oczekiwać własnych rodziców...

Historia jest przejmująca. Gdybym miała oceniać tę książkę jako studium psychoanalityczne - świetna! Literacko - przeciętna.

Akcja powieści „Tajemnica” rozgrywa się w powojennym Paryżu. Philippe jest chorowitym i słabowitym dzieckiem idealnych rodziców. Chłopiec czuje, że jest rozczarowaniem dla pięknej mamy i wysportowanego taty. Jako smutne i zakompleksione dziecko wymyśla sobie starszego brata – silnego i mądrego towarzysza, z którym może dzielić swoje sekrety. Pewnego dnia dzieli się marzeniami ze starą znajomą rodziny. Kobieta zaczyna opowiadać wojenną historię jego rodziców, a tym samym odkrywa przed chłopcem tytułową tajemnicę...

Książka Philippe Grimbert'a napisana została płaczliwym tonem. Miało być dramatycznie, a wyszło nijako i nudnawo. Przeczytałam szybko i z zainteresowaniem, ale bez żadnych emocji. No może z lekką irytacją. Tytułowa tajemnica wcale nie jest straszliwa, ani poruszająca. Gorsze rzeczy zdarzały się w trakcie wojny. Autor zachował moralną ostrożność, a przez to prawda nie jest szokująca, ani porażająca. Nuda i tyle. Na koniec westchnęłam, bo co też Francuzi wiedzą o wojnie i prawdziwych ludzkich dylematach...

Chwilami nuzaca,pomijalam zbyt rozlegle opisy.Od polowy ksiazki nie mozna sie oderwac.Skonczylam z mokrymi oczami.

Główny bohater, Philippe, dorasta w powojennym Paryżu jako jedyne, chorowite i słabe dziecko wysportowanych i pięknych rodziców. Ma wrażenie, że nie spełniając ich oczekiwań, nie zasługuje w pełni na miłość. Czuje, że nie jest idealnym, właściwym dzieckiem takiej pary jak oni. Wyobraża więc sobie starszego brata, wspanialszego i silniejszego niż on, i dzieli z nim pokój, posiłki, całe życie. Kiedy zdradza swoją fantazję starej przyjaciółce rodziny, poznaje zaskakującą prawdę…. Od tego momentu kolejne elementy bolesnej rodzinnej tajemnicy z przeszłości zaczynają wychodzić na światło dzienne.
Skłaniająca do wielu refleksji dramatyczna historia żydowskiej rodziny, której sekret sięga czasów drugiej wojny światowej. Zdrada Maxime’a i Tani prowadzi do dramatu Hanny i Simona, a w końcu do samounicestwienia ich związku. Zakazana miłość nie zaowocuje szczęściem nawet w następnym pokoleniu. Powieść głęboko zapadająca w pamięć czytelnika.

Kolejna opowieść naznaczona II Wojną Światową. Pokazuje to tylko, jak bardzo tragedie stymulują pisarstwo. Niestety nie udało się Grimbertowi zaangażować mnie w tą historię, mimo, że w jakimś tam minimalnym stopniu jest ona oryginalna.

• 2015

Dodaj cytat z książki Tajemnica