Tajemnica

Seria: Kontrapunkt
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Un secret
malinowy_rum

Poruszająca historia o rodzinie, na której cieniem położyły się tajemnice z przeszłości. Główny bohater, Philippe, dorasta w powojennym Paryżu jako jedyne, chorowite i słabe dziecko wysportowanych i pięknych rodziców. Ma wrażenie, że nie spełniając ich oczekiwań, nie zasługuje w pełni na miłość. Czuje, że nie jest idealnym, właściwym dzieckiem takiej pary jak oni. Wyobraża więc sobie starszego brata, wspanialszego i silniejszego niż on, i dzieli z nim pokój, posiłki, całe życie. Kiedy zdradza swoją fantazję starej przyjaciółce rodziny, poznaje zadziwiającą prawdę... Od tego momentu kolejne elementy bolesnej rodzinnej tajemnicy z przeszłości zaczynają wychodzić na światło dzienne.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2010

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

Joanna | 2013-07-15
Przeczytana: 27 listopada 2012

Główny bohater, Philippe, dorasta w powojennym Paryżu jako jedyne, chorowite i słabe dziecko wysportowanych i pięknych rodziców. Ma wrażenie, że nie spełniając ich oczekiwań, nie zasługuje w pełni na miłość. Czuje, że nie jest idealnym, właściwym dzieckiem takiej pary jak oni. Wyobraża więc sobie starszego brata, wspanialszego i silniejszego niż on, i dzieli z nim pokój, posiłki, całe życie. Kiedy zdradza swoją fantazję starej przyjaciółce rodziny, poznaje zaskakującą prawdę…. Od tego momentu kolejne elementy bolesnej rodzinnej tajemnicy z przeszłości zaczynają wychodzić na światło dzienne.
Skłaniająca do wielu refleksji dramatyczna historia żydowskiej rodziny, której sekret sięga czasów drugiej wojny światowej. Zdrada Maxime’a i Tani prowadzi do dramatu Hanny i Simona, a w końcu do samounicestwienia ich związku. Zakazana miłość nie zaowocuje szczęściem nawet w następnym pokoleniu. Powieść głęboko zapadająca w pamięć czytelnika.

Marta | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Akcja powieści „Tajemnica” rozgrywa się w powojennym Paryżu. Philippe jest chorowitym i słabowitym dzieckiem idealnych rodziców. Chłopiec czuje, że jest rozczarowaniem dla pięknej mamy i wysportowanego taty. Jako smutne i zakompleksione dziecko wymyśla sobie starszego brata – silnego i mądrego towarzysza, z którym może dzielić swoje sekrety. Pewnego dnia dzieli się marzeniami ze starą znajomą rodziny. Kobieta zaczyna opowiadać wojenną historię jego rodziców, a tym samym odkrywa przed chłopcem tytułową tajemnicę...

Książka Philippe Grimbert'a napisana została płaczliwym tonem. Miało być dramatycznie, a wyszło nijako i nudnawo. Przeczytałam szybko i z zainteresowaniem, ale bez żadnych emocji. No może z lekką irytacją. Tytułowa tajemnica wcale nie jest straszliwa, ani poruszająca. Gorsze rzeczy zdarzały się w trakcie wojny. Autor zachował moralną ostrożność, a przez to prawda nie jest szokująca, ani porażająca. Nuda i tyle. Na koniec westchnęłam, bo co też Francuzi wiedzą o wojnie i...

Przed momentem zakończyłam czytanie tej książki i zaskoczyła mnie niesamowicie, wzruszyłam się przy niej łzy mi poleciały.
"Tajemnica" to historia chłopca słabego, chorowitego Philippa dziecko pięknych, wysportowanych rodziców.
Philippe dorasta w powojennym Paryżu, akcja toczy się podczas Drugiej Wojny Światowej.
Chłopiec czuje, że nie spełnia oczekiwać własnych rodziców chcą,żeby był takie zdrowe i co oczekują, a nie jest.
Odczuwa to chłopiec bardzo i cierpi, że nie jest idealnym, wspaniałym chłopcem.
Opowieść tego chłopca poruszyła mnie za moje serce, pełna ciepła.
Zachwyciła mnie ogromnie, poruszająca, przecudna książka opowiedziana na prawdziwych faktach warto było przeczytać polecam gorąco!!!

Kasia | 2012-03-23
Przeczytana: 22 marca 2012

"Tak długo, jak to było możliwe, odwlekałem chwilę prawdy. Zdzierałem sobie skórę na zasiekach sporządzonych z milczenia. Żeby nie wiedzieć, wymyśliłem sobie brata – bo nie mogłem uznać tego, który na zawsze odcisnął się w milczącym spojrzeniu mojego ojca. Dzięki Luizie pojąłem, że miał twarz, twarz małego chłopca, którego przede mną ukryto i który mnie stale nawiedzał."

Każda rodzina ma swoje tajemnice. Sekret ukrywany przez rodziców małego Philippe odcisnął swoje piętno na całym jego dzieciństwie i postrzeganiu świata. Chorowity, słaby fizycznie chłopiec jest jedynym synem Tani i Maxime’a. Czuje, że swoim brakiem sprawności fizycznej zawiódł oczekiwania wysportowanych rodziców, a zwłaszcza ojca, którego wizyty na siłowni granicz wręcz z obsesją.

W domu Grimbertów nigdy nie mówi się o przeszłości ani o II Wojnie Światowej, która odcisnęła piętno na losie całej rodziny. Znając jedynie strzępy informacji, chłopiec tworzy własną wyidealizowaną historię poznania się rodziców i...

Beatrycze1717 | 2012-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2012 Rok
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Jak wiele tajemnic kryje się w każdej rodzinie, w każdym człowieku? Jak wiele przemilczeń, niedopowiedzeń, sekretów, które po latach coraz trudniej zachować, ale też coraz trudniej wyznać...

Historia rodzinna opowiedziana przez dorastającego Philippe porusza czytelnika. Bohater podejmuje próby odtworzenia przeszłości i na podstawie cząstkowych informacji tworzy obraz swej niemal idealnej rodziny oraz jej historii.
Silni, wysportowani rodzice - Tania i Maxime - mają chorowitego syna Philippe. Syna, który szuka aprobaty i uznania w oczach ojca. Syna, który z samotności wymyśla sobie brata - piękniejszego, silniejszego, starszego, wspaniałego. Brata niewidzialnego.
"Każdy dzień mojego dziecięcego życia przynosił smutki i obawy. Borykałem się z nimi samotnie. Te łzy... musiałem mieć kogoś, z kim mógłbym je dzielić."
Opowieść Phillipe naznaczona jest piętnem wojny i cierpienia, a jednocześnie jest zapisem dochodzenia młodego człowieka do prawdy. Jest to zapis oszczędny w słowach,...

Nemeni | 2011-02-09

„ Ja, jedynak, przez długi czas miałem brata”¹ . Takim wyznaniem zaczyna się historia, która stała się wielkim sukcesem wydawniczym we Francji i została laureatką wielu nagród. A stworzył ją francuski psychoanalityk, który postanowił zostać pisarzem - Philippe Grimbert.

Na kartach swojej skromnej, bo liczącej 197 stron powieści opowiedział nam historię chłopca imieniem Philipp. Dorasta on w kochającej się rodzinie, w pięknej dzielnicy w powojennym Paryżu. Jego rodzice są wspaniali, wysportowani, dla Philippa są chodzącymi ideałami. Z pozoru rodzinna sielanka. Jest tylko jedna rzecz – Philipp wie, że w pewien, choć niezawiniony przez siebie sposób, zawiódł oczekiwania w nim pokładane - jest chłopcem chorowitym, chudziutkim, takim chucherkiem, z którym nie liczy się nikt w szkole ani na boisku. Chociaż rodzice nie dają mu tego w żaden sposób odczuć, on jednak czasami dostrzega ten ledwo uchwytny błysk rozczarowania w oczach ojca. Tworzy więc sobie w wyobraźni starszego brata,...

Izabela | 2011-01-23
Przeczytana: styczeń 2011

Ostatnio przypadła mi do gustu seria wydawnicza Kontrapunkt, Naszej Księgarni, prezentująca niezwykle ciekawe książki, często nagradzane i skłaniające do refleksji.
Dlatego bardzo się ucieszyłam, kiedy na półce w bibliotece znalazłam "Tajemnicę" Grimberta.

Jest to historia małego Philippe, która dzieje się w powojennym Paryżu. Chłopiec jest dzieckiem niezwykle pięknych i wysportowanych rodziców. Sam jest wątły, chorowity i czuje, że rozczarowuje, szczególnie ojca. Chłopiec wyobraża sobie, że ma wspaniałego brata, który pasuje do obrazu jaki prezentują sobą rodzice. Stara się dzielić z nim wszystko.
W wieku piętnastu lat zwierza się ze wszystkich wątpliwości starej przyjaciółce rodziny Luizie, która zdradza mu tajemnicę z przeszłości. Od tego momentu, zmienia się jego spojrzenie na świat i rodziców...

Czuję się trochę oszukana, bo historia jest naprawdę dobra, ale mam wrażenie, jakby ją ktoś okroił, nie rozwinął niektórych wątków. Po prostu czegoś mi zabrakło. Wydawało mi się, że...

Elżbieta | 2012-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2012

"Tajemnica" wpisuje się w poczet książek o holokauście. Jest medalionem ku czci bezbronnych dzieci zamordowanych w obozach śmierci- jak brat Philippa. Główny bohater odkrywa prawdę o dziejach związku swoich rodziców na podstawie opowieści przyjaciółki rodziny. Prawda, choć okrutna, oczyszcza i uzdrawia relacje rodzinne. Książka jest wybitna, film chciałabym zobaczyć.

Nathalie-bibki | 2015-05-29
Przeczytana: 23 maja 2015

Historia jest przejmująca. Gdybym miała oceniać tę książkę jako studium psychoanalityczne - świetna! Literacko - przeciętna.

lilka | 2013-09-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Chwilami nuzaca,pomijalam zbyt rozlegle opisy.Od polowy ksiazki nie mozna sie oderwac.Skonczylam z mokrymi oczami.