Sophie

Okładka książki Sophie Guy Burt
Okładka książki Sophie
Guy Burt Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa kryminał, sensacja, thriller
Książnica kieszonkowa
Sophie
Książnica
2004-01-01
2004-01-01
837132717X
Barbara Korzon
Barbara Korzon

Przeczytałam tę książkę teraz pierwszy raz po 10 latach... Nadal jestem nią zachwycona.

O pokręconym rodzeństwie

O pokręconym rodzeństwie

Książeczka całkiem przyzwoita. Czekałem na wielkie bum (pamiętam to po "Bunkrze") no i dostałem. Szkoda, że zaledwie 5 stron przez końcem. Ciekawy koncept... ale co dalej? Czuję niedosyt. Brak ostatecznego wyjaśnienia. A szkoda.

"...Po raz kolejny rekapituluję fakty: jestem więźniem.
Mimo usilnych starań nie znalazłam żadnego sposobu ucieczki.
Wydawało mi się, że znam człowieka, który mnie tutaj więzi, byłam w absolutnym błędzie. Muszę go teraz poznać od nowa. Wymaga to czasu, w dodatku nie jestem pewna, czy mi to jakoś pomoże. A ile mam czasu? Tego też nie wiem. Ale co mam począć? Skoro nie widzę innego wyjścia, pozostaje mi tylko robić to, co robię: obserwować Matthew, słuchać jego zwierzeń, starać się go zrozumieć najlepiej jak umiem.
Może dowiem się czegoś, co pozwoli mi ułagodzić. Nie wolno mi tracić nadziei, a już w żadnym razie nie powinnam płakać..."(str.107)

"...zadaję sobie pytanie czy to się opłaciło i myślę że tak że kiedyś to mi się przyda są rzeczy które warto pamiętać i wciąż przypominać miesiąc po miesiącu rok po roku muszę mieć coś takiego co w razie potrzeby będę mogła później wykorzystać ona od razu mnie zrozumie o czym mówię i myślę że taki haczyk mi na nią wystarczy..." (str.199)

Thriller psychologiczny po który sięgnęłam po debiutanckim "Bunkrze" autora.
Zawoalowana intryga, narracja pierwszoosobowa, czas teraźniejszy przeplatany powrotem do czasów dzieciństwa.
Bardzo ciekawa postać małej Sophie, dwa oblicza, niewinna dziewczynka i manipulator, który dla osiągnięcia korzyści i celu nie cofnie się przed niczym.
Nic nie wydaje się takie samo...a zakończenie wbija w fotel i pozostawia wiele wątków otwartych.

"...Po raz kolejny rekapituluję fakty: jestem więźniem.
Mimo usilnych starań nie znalazłam żadnego sposobu ucieczki.

Książka zaczyna się w momencie, gdy w starym, opuszczonym domu poznajemy rodzeństwo – przywiązaną Sophie, oraz jej młodszego brata, a zarazem jej oprawcę Matthiew.

Z każdą stroną czytamy i poznajemy ich dzieciństwo. Na pierwszy rzut oka normalne – kochające się rodzeństwo, wspólne zabawy, wyjścia. Można odnieść wrażenie, że jest to wręcz rodzeństwo o idealnych kontaktach między sobą. Jednak z każdą kolejną stroną młodsze z dwójki rodzeństwa zagłębia się we wspomnieniach. To dzięki niemu czytelnik odrywa dziwną relację ich rodzinnym domu, manipulację poprzez Sophie, która już jako dziecko potrafiła dostać to czego chciała, a zarazem była aż nadto inteligenta.

Pomysł na książkę bardzo dobry. Czytanie jednak jej znacznie mi się dłużyło. Opisywane jest ich dzieciństwo na pozór jakby szczęśliwego co trochę nudziło. Dopiero w ostatnich stronach wszystko się wyjaśnia. Mam nieco mieszane uczucia po jej przeczytaniu.

Przeczytana w jeden dzień. Wciągająca. Genialnie ukazana relacja brata z siostrą i jego refleksja na temat tej relacji jako już dorosłego mężczyzny. Osobowość postaci przedstawiona została w bardzo realistyczny sposób. Główny bohater przedstawia swoje zaburzone życie w bardzo ciekawy sposób, buduje napięcie poprzez bardzo chaotyczne opowieści, z początku zupełnie nie składające się w całość. Niestety po tak dobrym wstępie i rozwinięciu książki liczyłam na równie dobre zakończenie, które moim zdaniem było najsłabszym punktem książki. Nie oznacza to, że nie było ciekawe czy zaskakujące, po prostu liczyłam na dużo więcej (do tego właśnie mnie przyzwyczaił autor). Chętnie sięgnę po kolejną powieść tego autora. Mam nadzieję się nie rozczarować bo zapowiada się dobrze.

lepsza niz bunkier czy tylko tak mi sie zdaje bo bunkier spoilerowalam sobie filmem? w kazdym razie wielki minus za usmiercanie dzidziusiów

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trzyma w napięciu do samego końca. Czyta się ją jednym tchem, a koniec jest niezwykle zaskakujący. Wspaniała książka!

Pomimo rozczarowania "Bunkrem" postanowiłem przeczytać "Sophie" i nie żałuję.

Pomimo rozczarowania "Bunkrem" postanowiłem przeczytać "Sophie" i nie żałuję.

2061

świetny thriller!