Sophie

Tłumaczenie: Barbara Korzon
Książka jest przypisana do serii/cyklu ""Książnica" Kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Sophie
837132717X
Barbara Korzon

Thriller psychologiczny autora "Bunkra". Osobliwa historia pełna ukrytych podtekstów, przeniknięta intrygującą atmosferą. Pewnej burzliwej nocy do opuszczonego domu o oknach zabitych deskami Matthew przyprowadza swoją o dwa lata starszą siostrę. Tutaj się wychowali, tutaj upłynęło ich na pozór szczęśliwe, choć może trochę niezwykłe dzieciństwo.

teri | 2013-10-05
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 października 2013

To juz drugie moje spotkanie z tworczoscia tego autora.Obydwa zaliczam do udanych.Pierwsze-"Bunkier" bylo dobre i obiecywalo wiecej...Drugie-"Sophie" okazalo sie jeszcze lepsze.Bardzo dobry thriller psychologiczny,w ktorym napiecie czuje sie i utrzymuje,podczas czytania.A zakonczenie jest naprawde zaskakujace i dajace do myslenia.Dziwne relacje pomiedzy rodzenstwem i wynikajace z tego problemy.Mam nadzieje,ze bede miala jeszcze okazje przeczytac cos ciekawego tego autora.La strana storia di fratelli.....

Sara | 2010-05-12

Książkę Guy'a Burt'a dostałam od kuzynki mojej kumpeli, która zapewniała mnie, że jest niesamowita i muszę ją koniecznie przeczytać. Początkowo, kiedy dostałam ją w swoje ręce, byłam do niej nastawiona dość sceptycznie. Jej wydanie przywodzi na myśl kiepskie romansidła, które są nieraz dodawane do gazet. Cieszę się, że tak bardzo się myliłam.
Jest to historia dwójki młodego rodzeństwa, którzy pewnej nocy "trafiają" do opuszczonego domu, domu w którym dorastali, w którym się wychowywali. Do miejsca, w którym wszystko się zaczęło.
Narracja w książce jest pierwszoosobowa. Poznajemy wszystko z punktu widzenia Matthew'a, który opowiada o swoich wspomnieniach, uczuciach, siostrze i o tym, czego doświadczył będąc jeszcze dzieckiem.
Tą książkę można określić mianem psychologicznego thrillera, w którym autor genialnie wmontował rosnące napięcie, niepewność i niesamowity klimat, który ciągnął się aż do samego końca. Muszę przyznać, że Guy Burt potrafi manipulować czytelnikiem. Ta powieść na...

Konfrontacja z przeszłością na linii siostra-brat. Całość to niejako powrót do przeszłości, dzieciństwa bohaterów, w formie snucia fragmentów z rzeczywistości zapamiętanej oczami Matthew. To powoduje wyczekiwanie w napięciu na finisz, który... czegoś takiego nikt chyba nie mógł sie spodziewać. Sytuacja rozwiązuje się w zaskakujący sposób. Ktoś kto uważa,że koniec nie dostarcza wyczerpujących odpowiedzi powinien chyba jeszcze raz przeczytać tą książkę, bo jest oczywiste kim jest Matt i co przez te lata robił oraz jaki wpływ na jego psychikę miał dom i relacje między członkami jego rodziny.
Thriller psychologiczny nie jest łatwy w odbiorze, czasem potrzeba do tego większego skupienia,żeby nie stracić szczegółów i dobrze sie wczytać inaczej niezrozumienie treści i zniechęcenie się do kontynuacji przychodzi łatwo. W tym wypadku akurat treść jest na tyle krótka,że raczej to nie grozi.

Agnieszka Borkowska | 2010-12-22
Przeczytana: 2005 rok

Czytałam po "Bunkrze" i to dopiero wsiadło mi na głowę. Nie mogłam jej odłożyć. Wszędzie z nią chodziłam, dopóki nie skończyłam czytać.
Mistrzostwo świata!!
A Ol'Grady czasem jeszcze mnie prześladuje (a mam 24 lata), kiedy przebudzę się w nocy, tak doskonale potrafi straszyć Guy Burt. Straszy tym, co siedzi w nas samych..

Naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję!

Mavericus | 2013-01-15
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Wiadomo wam zapewne, że imię głównej bohaterki książki to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od słowa σοφία (sophia) oznaczającego "mądrość" ”(1). Samo wymawianie tego imienia ma znamiona dostojeństwa i pewnej czci, jaką obdarzamy kobietę noszącą to imię.

Nosi je między innymi Zofia Grecka księżniczka grecką, a także królowa hiszpańska i żona króla Jana Karola I Burbona. Jak widzicie drogie Panie imię SOPHIA, czyli Zofia jest bardzo popularne i ma w sobie godność monarchini.

To jednak nie oznacza równie królewskich manier, o czym za chwilę się przekonacie poznając Sophie, którą opisał Guy Burt.

Autor wpuszcza nas, jako obserwatora do mrocznego pokoju oświetlonego wyłącznie świeczkami

„Po ścianach tańczą chybotliwe cienie; nagle rozbłyski światła rozjaśniają czające się w kątach mroki. Z ciemnych korytarzy na piętrze niosą się dziwne szelesty i szmery; są jak szept, jak wspomnienie o tym, co minęło” (2).

Widzimy niewyraźną postać mężczyzny, który swoją miną...

Kasia Oskroba | 2010-12-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

UWAGA SPOILERY!

Wciągająca, tajemnicza - o tak. Nie jest to wprawdzie arcydzieło, ale warto przeczytać. Myślę że warto podzielić się tu z teorią wyjaśniającą część niezrozumiałych wątków z którym zetknęłam się na anglojęzycznym forum - otóż tajemnica Sophie polega na tym, że zabiła malutkiego Davida. Wcześniej studiując książki o biologii, dowiedziała się że czaszka niemowlęcia jest w pewnych miejscach jeszcze niezrośnięta i poprzez uciskanie odpowiednich miejsc w mózgu Davida spowodowała jego śmierć.

Natomiast tajemnica Ol'Gradiego - możliwe, że to matka straszyła Mattiego w dziecinstwie. Co miała Sophie na nią? Być może warto zinterpretować fragment, w którym autor pisze o tym, że po urodzeniu Sophie nie miała już ochoty na więcej dzieci. Dlatego rozkazała jej kiedyś pozbyć się Matthew, jednak Sophie w ostatniej chwili nie dała rady - być może dusiła go poduszką, stąd astma Matthew? Później szantażowała matkę, grożąc że wszystko powie bratu. Jeśli chodzi o śmierć Sophie, to...

iwona75 | 2011-11-01
Przeczytana: 31 października 2011

Bardzo dobra do przeczytania w jedną noc.W moim przypadku nie dało się inaczej,strony przewracały się same.
To taka powieść,o której myśli się jeszcze długo po przeczytaniu.
Pełna niedomówień i ukrytych podtekstów.
Polecam fanom psychothrillerów.

Tomek | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

To zdecydowanie nie moje klimaty. Plusem tej książki jest to, że czyta się ją szybko.

Asiul | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Ciężko było mi się wciągnąć w tą książkę, ledwo się wciągnęłam, a ona się skończyła. Pełna niedomówień, niejasności i właściwie bez odpowiedniego zakończenia. Czytałam między wierszami i coś tam sobie wysnułam, ale wolałabym jednak wiedzieć o co chodziło:)

Zaczytana | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Mam mieszane uczucia w związku z "Sophie".
Niby wciągająca,zaskakująca,z niecierpliwością czekałam na zakończenie,które ma wszystko wyjaśnić,ale...
No właśnie to ale...zakończenie nie wszystko jednak wyjaśnia,pełno jest niedomówień i niepewności i właśnie to sprawia,że moja ocena nie jest wysoka.
Historię poznajemy z punktu widzenia Matthew,który opowiada o swoim dzieciństwie,o swoich relacjach z siostrą,która okazuje się bezwzględną manipulantką,ale też bardzo inteligentną i tajemniczą postacią.Prowadzi nas przez kolejne lata swojego życia,przez kolejne wspomnienia aż do finału,który trochę wyjaśnia,ale mnie akurat nie zadowala ze względu na te niejasności.