Sophie

Tłumaczenie: Barbara Korzon
Książka jest przypisana do serii/cyklu ""Książnica" Kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Sophie
837132717X
Barbara Korzon

Thriller psychologiczny autora "Bunkra". Osobliwa historia pełna ukrytych podtekstów, przeniknięta intrygującą atmosferą. Pewnej burzliwej nocy do opuszczonego domu o oknach zabitych deskami Matthew przyprowadza swoją o dwa lata starszą siostrę. Tutaj się wychowali, tutaj upłynęło ich na pozór szczęśliwe, choć może trochę niezwykłe dzieciństwo.

teri | 2013-10-05
Przeczytana: 04 października 2013

To juz drugie moje spotkanie z tworczoscia tego autora.Obydwa zaliczam do udanych.Pierwsze-"Bunkier" bylo dobre i obiecywalo wiecej...Drugie-"Sophie" okazalo sie jeszcze lepsze.Bardzo dobry thriller psychologiczny,w ktorym napiecie czuje sie i utrzymuje,podczas czytania.A zakonczenie jest naprawde zaskakujace i dajace do myslenia.Dziwne relacje pomiedzy rodzenstwem i wynikajace z tego problemy.Mam nadzieje,ze bede miala jeszcze okazje przeczytac cos ciekawego tego autora.La strana storia di fratelli.....

Edyta Zawiła | 2017-11-11
Przeczytana: 05 listopada 2017

"...Po raz kolejny rekapituluję fakty: jestem więźniem.
Mimo usilnych starań nie znalazłam żadnego sposobu ucieczki.
Wydawało mi się, że znam człowieka, który mnie tutaj więzi, byłam w absolutnym błędzie. Muszę go teraz poznać od nowa. Wymaga to czasu, w dodatku nie jestem pewna, czy mi to jakoś pomoże. A ile mam czasu? Tego też nie wiem. Ale co mam począć? Skoro nie widzę innego wyjścia, pozostaje mi tylko robić to, co robię: obserwować Matthew, słuchać jego zwierzeń, starać się go zrozumieć najlepiej jak umiem.
Może dowiem się czegoś, co pozwoli mi ułagodzić. Nie wolno mi tracić nadziei, a już w żadnym razie nie powinnam płakać..."(str.107)

"...zadaję sobie pytanie czy to się opłaciło i myślę że tak że kiedyś to mi się przyda są rzeczy które warto pamiętać i wciąż przypominać miesiąc po miesiącu rok po roku muszę mieć coś takiego co w razie potrzeby będę mogła później wykorzystać ona od razu mnie zrozumie o czym mówię i myślę że taki haczyk mi na nią...

Sara | 2010-05-12
Mavericus | 2013-01-15
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Wiadomo wam zapewne, że imię głównej bohaterki książki to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od słowa σοφία (sophia) oznaczającego "mądrość" ”(1). Samo wymawianie tego imienia ma znamiona dostojeństwa i pewnej czci, jaką obdarzamy kobietę noszącą to imię.

Nosi je między innymi Zofia Grecka księżniczka grecką, a także królowa hiszpańska i żona króla Jana Karola I Burbona. Jak widzicie drogie Panie imię SOPHIA, czyli Zofia jest bardzo popularne i ma w sobie godność monarchini.

To jednak nie oznacza równie królewskich manier, o czym za chwilę się przekonacie poznając Sophie, którą opisał Guy Burt.

Autor wpuszcza nas, jako obserwatora do mrocznego pokoju oświetlonego wyłącznie świeczkami

„Po ścianach tańczą chybotliwe cienie; nagle rozbłyski światła rozjaśniają czające się w kątach mroki. Z ciemnych korytarzy na piętrze niosą się dziwne szelesty i szmery; są jak szept, jak wspomnienie o tym, co minęło” (2).

Widzimy niewyraźną postać mężczyzny, który swoją miną...

Konfrontacja z przeszłością na linii siostra-brat. Całość to niejako powrót do przeszłości, dzieciństwa bohaterów, w formie snucia fragmentów z rzeczywistości zapamiętanej oczami Matthew. To powoduje wyczekiwanie w napięciu na finisz, który... czegoś takiego nikt chyba nie mógł sie spodziewać. Sytuacja rozwiązuje się w zaskakujący sposób. Ktoś kto uważa,że koniec nie dostarcza wyczerpujących odpowiedzi powinien chyba jeszcze raz przeczytać tą książkę, bo jest oczywiste kim jest Matt i co przez te lata robił oraz jaki wpływ na jego psychikę miał dom i relacje między członkami jego rodziny.
Thriller psychologiczny nie jest łatwy w odbiorze, czasem potrzeba do tego większego skupienia,żeby nie stracić szczegółów i dobrze sie wczytać inaczej niezrozumienie treści i zniechęcenie się do kontynuacji przychodzi łatwo. W tym wypadku akurat treść jest na tyle krótka,że raczej to nie grozi.

Agnieszka Borkowska | 2010-12-22
Przeczytana: 2005 rok

Czytałam po "Bunkrze" i to dopiero wsiadło mi na głowę. Nie mogłam jej odłożyć. Wszędzie z nią chodziłam, dopóki nie skończyłam czytać.
Mistrzostwo świata!!
A Ol'Grady czasem jeszcze mnie prześladuje (a mam 24 lata), kiedy przebudzę się w nocy, tak doskonale potrafi straszyć Guy Burt. Straszy tym, co siedzi w nas samych..

Naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję!

iwona75 | 2011-11-01
Przeczytana: 31 października 2011

Bardzo dobra do przeczytania w jedną noc.W moim przypadku nie dało się inaczej,strony przewracały się same.
To taka powieść,o której myśli się jeszcze długo po przeczytaniu.
Pełna niedomówień i ukrytych podtekstów.
Polecam fanom psychothrillerów.

Kasia Oskroba | 2010-12-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

UWAGA SPOILERY!

Wciągająca, tajemnicza - o tak. Nie jest to wprawdzie arcydzieło, ale warto przeczytać. Myślę że warto podzielić się tu z teorią wyjaśniającą część niezrozumiałych wątków z którym zetknęłam się na anglojęzycznym forum - otóż tajemnica Sophie polega na tym, że zabiła malutkiego Davida. Wcześniej studiując książki o biologii, dowiedziała się że czaszka niemowlęcia jest w pewnych miejscach jeszcze niezrośnięta i poprzez uciskanie odpowiednich miejsc w mózgu Davida spowodowała jego śmierć.

Natomiast tajemnica Ol'Gradiego - możliwe, że to matka straszyła Mattiego w dziecinstwie. Co miała Sophie na nią? Być może warto zinterpretować fragment, w którym autor pisze o tym, że po urodzeniu Sophie nie miała już ochoty na więcej dzieci. Dlatego rozkazała jej kiedyś pozbyć się Matthew, jednak Sophie w ostatniej chwili nie dała rady - być może dusiła go poduszką, stąd astma Matthew? Później szantażowała matkę, grożąc że wszystko powie bratu. Jeśli chodzi o śmierć Sophie, to...

Asiul | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Ciężko było mi się wciągnąć w tą książkę, ledwo się wciągnęłam, a ona się skończyła. Pełna niedomówień, niejasności i właściwie bez odpowiedniego zakończenia. Czytałam między wierszami i coś tam sobie wysnułam, ale wolałabym jednak wiedzieć o co chodziło:)

Tomek | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

To zdecydowanie nie moje klimaty. Plusem tej książki jest to, że czyta się ją szybko.