rozwiń zwiń

Czardasz z mangalicą

Okładka książki Czardasz z mangalicą
Krzysztof Varga Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Sulina
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-04-18
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-18
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375367324
Tagi:
Węgry Węgrzy reportaż podróż esej
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
Ocena 6,5
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
284 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2979
490

Na półkach: , ,

Krzysztof Varga zabiera nas w podróż po swojej ojczyźnie (właśnie ojczyźnie, bo drugi kraj swego pochodzenia, Polskę, nazywa matczyzną), podróż nieco sentymentalną, odbywaną poniekąd w rytmie tytułowego tańca, choć zdecydowanie więcej tu lassan niż friss.
Prezentowane przez niego Węgry nie będą jednak tymi z widokówek i folderów turystycznych, bo nie zawiedzie nas nad Balaton na przykład, a Budapeszt przemknie gdzieś bokiem, jakby oglądany w oddali przez szybę samochodu. Odwiedzimy za to mniejsze i całkiem nieduże miasta, miasteczka i "wsiomiasta", ale nawet wtedy nie będzie to typowa wyprawa turystyczna. Bo co prawda autor zwiedza kościoły i muzea, podziwia architekturę i pomniki (opis monumentów Szegedu jest tak ciekawy, że chciałoby się natychmiast ruszyć w drogę, by samemu obejrzeć pulchną Cisę, piłkarską "złotą jedenastkę" czy powabną Muzę Szegedu, uwiecznione w rzeźbiarskim tworzywie), ale prowadzi czytelnika też poprzez opustoszałe, zaniedbane uliczki przedmieść, zaprasza do podmiejskiej knajpy czy na mniejsze i większe place targowe. W dodatku pełno tu wplecionych gawęd i opowieści, przez karty książki przechodzą węgierscy pisarze, malarze, kompozytorzy, architekci, sportowcy, ludzie filmu, politycy, żołnierze, ginący masowo na frontach I i II wojny światowej, ale także szare madziarskie krowy i włochate mangalice. Jest tu Elżbieta Batory, są trucicielki z Nagyrév i Pipás Pista, węgierski rozbójnik narodowy, a raczej rozbójniczka, bo była to kobieta, która przybrała męskie odzienie i styl bycia.
No i jest kuchnia, rzecz jasna, bo trudno wyobrazić sobie opowieść o Madziarach bez wspomnienia ich wspaniałych choć ciężkostrawnych specjałów. Rozmaite pörkölty, korhelyleves i bableves, zupy rybackie, rákott krumpli, langosze, paprykowana słonina i kanapki z gorącymi sznyclami, fröccs i Bóg wie, co jeszcze, wreszcie sama papryka, no i węgierskie wina oraz palinka. Varga wspomina o nich niby mimochodem, a przecież co chwila radośnie delektuje się nimi, aż zazdrość bierze.

Oczywiście przemierzamy nie tylko węgierską przestrzeń ale i czas - dużo w książce spojrzeń wstecz, na historię Madziarów, zarówno tę odległą, w której są i azjatyckie prapoczątki, i półtorawieczna niewola osmańska, i potęga Wielkich Węgier, jak i nowszą, naznaczoną tragizmem obu wojen i powstaniem 1956 r., przede wszystkim zaś największą narodową klęską, jaką był traktat podpisany w Trianon. I sam autor przyznaje, że jest to trauma ciągle żywa, która niejako kształtuje współczesnych Węgrów. Bo choć odżegnuje się od stereotypu "Węgra - depresyjnego samobójcy", to przecież opisuje swych pół-krajan jako zbiorową ofiarę wampira zwanego Historią, a z jego tekstów wyraźnie wyłania się portret narodu pogrążonego w żalu i melancholii, z tęsknotą spoglądającego wstecz, na swą dawną, utraconą wielkość i siłę. I jeszcze to, co chyba można by uznać za łączące Madziarów z Polakami najsilniejszym pokrewieństwem, silniejszym nawet od szabli i szklanki ze znanego powiedzenia: umiłowanie narodowej klęski i skłonność do ciągłego rozpamiętywania narodowych nieszczęść. No i do tego seria pomniejszych kompleksów - bo poza Budapesztem nie ma na Węgrzech miast "po europejsku" dużych, wszystko poza stolicą jest właściwie prowincją; bo jak już największa rzeka w Europie, to dzielona z mało ukochanymi sąsiadami i spływa, naznaczona już ich obecnością; bo brak morza; a na dobitkę jeszcze premier Orbán...

Warto dać się porwać nieśpiesznemu rytmowi szkiców Vargi, jego prozie rozlanej szeroko niczym wody Dunaju. Wiele tu ciekawostek i informacji, których próżno by szukać w oficjalnych przewodnikach czy podręcznikach. A może lektura tej książki stanie się też dla kogoś zachętą do samodzielnego poznania bliżej kraju Madziarów. Przecież z Polski na Węgry naprawdę niedaleko, a z dawnej Galicji, z takiego choćby Krakowa, do Budapesztu bliżej niż do Gdańska.

Krzysztof Varga zabiera nas w podróż po swojej ojczyźnie (właśnie ojczyźnie, bo drugi kraj swego pochodzenia, Polskę, nazywa matczyzną), podróż nieco sentymentalną, odbywaną poniekąd w rytmie tytułowego tańca, choć zdecydowanie więcej tu lassan niż friss.
Prezentowane przez niego Węgry nie będą jednak tymi z widokówek i folderów turystycznych, bo nie zawiedzie nas nad...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    408
  • Przeczytane
    381
  • Posiadam
    128
  • Reportaż
    15
  • 2014
    13
  • Teraz czytam
    12
  • Literatura polska
    7
  • Literatura faktu
    6
  • Ulubione
    5
  • E-book
    5

Cytaty

Więcej
Krzysztof Varga Czardasz z mangalicą Zobacz więcej
Krzysztof Varga Czardasz z mangalicą Zobacz więcej
Krzysztof Varga Czardasz z mangalicą Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także