Grobowiec w Sewilli. Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej

Okładka książki Grobowiec w Sewilli. Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej Norman Lewis
Norman Lewis Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
The Tomb in Seville: Crossing Spain on the Brink of Civil War
Czarne
2013-05-01
2013-05-01
Janusz Ruszkowski
hiszpania reportaż sewilla wojna domowa Czarne podróż literatura podróżnicza literatura faktu

Eee nie dla mnie.
Siedziałam kiedyś w pociągu obok czterech anglojęzycznych studentów. Jeden nich próbował grzebać w laptopie a drugi czytać zbrodnię i karę pozostała dwójka miała inne plany. Wtedy w ciągu jednego rzutu oka dowiedziałam się jak bardzo arogancja przeszkadza we wchłonięciu podróży.
Naprawdę nie musiałam tego czytać.

Eee nie dla mnie.
Naprawdę nie musiałam tego czytać.

Książka stanie się fascynująca nie jako spojrzenie badacza na Hiszpanię, ale wtedy kiedy pod lupę weźmiemy samego badacza.

Anglicy zawsze mieli szczególny stosunek do Hiszpanii. Z jednej strony fascynacja: bo przyjeżdżali z płaskiego, brzydkiego, deszczowego, zimnego i do bólu nudnego państwa do kraju, gdzie życie toczy się na obrotach o 3 biegi wyższych. Ale z drugiej strony obok fascynacji jest to niezachwiane angielskie przekonanie, że to oni wiedzą najlepiej, że to oni reprezentują kulturę, że to oni są cywilizacją, że inni mogą się tylko od nich uczyć. Ich zaciekawienie Hiszpanią jest jak zaciekawienie badacza, który złapał ciekawy okaz motyla w pińsetę i ogląda go z wielkim zainteresowniem. Tak, jakie ciekawe zwyczaje... o, jaka ekscytujące kultura... I oni nawet wierzą w te wszystkie madonny, nawet płaczą do nich, jakie to fascynujące... Ale nigdy przenigdy nie przemknie takiemu Anglikowi przez myśl, że to on mógłby się czegoś od Hiszpana nauczyć, że Hiszpan wie o życiu coś, czego on nie wie, że w czymkolwiek (kuchnia, wyroby stalowe walcowane, sztuka wojenna, you name it) Hiszpan mógłby okazać się lepszy od Anglika.

I taka jest właśnie książka Lewisa. Wyliczanka kuriozów, paradoksów, wyjątków, ekstremów jako opowieść o Hiszpanii. Weźmy tego murarza z Nawarry, który dorabia robiąc gipsowe pomniki Lenina (jakoby, bo kilka szczegółów pozwala mi nieco powątpiewać w tą opowieść). A gdzie Nawarra taka jaka była w swojej przytłaczającej większości? Gdzie całe wioski zbierały się po pracy w polu wieczorami, żeby zbiorowo odmówić różaniec za prawowitego, wygnanego króla? Gdzie głównym zagadnieniem ideologicznym było, czy egzaltacja św. Fermina podczas sanfermines aby nie godzi w kult św. Franciszka Ksawerego, patrona Nawarry? Gdzie dziewczyna z miejsca odpalała kandydata, który nie znał Gora Jainko maite maitea? Gdzie tym większym szacunkiem cieszył się kolo, im starszą wyciągnął ze stodoły strzelbę (trzecia wojna? pikuś, ja mam tą z drugiej wojny, i jeszcze działa!). Gdzie trzypokoleniowe rodziny zbierały się w swoim caserio, pachnącym owczym mlekiem, dziegciem do smarowania wozu i koniczyną złożoną w stodole, po to by wszyscy upadli na kolana i zmówili modlitwę przed obrazem Reinaré en España, modlitwę, której przewodził najstarszy, bywało że nawet osiemdziesięcioletni? Gdzie dowodem męskości było takie irrintzi, żeby słyszeli w sąsiedniej dolinie? Nie, tego nie ma, bo to nie pasuje do sztancy, którą przywiózł ze sobą autor, gdzie religia może funkcjonować tylko jako brudne papistowskie machinacje albo jako zabobon wiejskiego middle-of-nowhere, ale nigdy jako sens i treść życia milionów.

Przeczytać. Więcej dowiemy się o Anglikach niż o Hiszpanach.

Książka interesująca i wciągająca. Nie jest to jednak typowy reportaż podróżniczy. Nie jest to też szczegółowy obraz Hiszpanii w przededniu wojny domowej. Połączenie tych dwóch tematów sprawiło, że żaden nie został rozwinięty w takim stopniu jakbym tego oczekiwała. Mimo wszystko, książka zachęciła mnie, aby zagłębić temat hiszpańskiej wojny domowej.

Czuję niedosyt po tej lekturze i towarzyszą mi mieszane uczucia. Kompletnie nie wiem jak ocenić tę książkę. Do lektury zmobilizował mnie tytuł - opowieść o wojnie domowej w Hiszpanii, a raczej o jej początkach, widzianej oczami reportera-podróżnika. Połączenie dla mnie genialne. Ale po samej lekturze mam poczucie rozczarowania. Z jednej strony piękne opisy przyrody, wnikliwość autora i duże poczucie fajnego humoru, ale tylko miejscami. W większości tekst mi się dłużył, nie zostałem przez niego pociągnięty. Coś między 5 a 6.

Ciekawa pozycja, choć zdecydowanie niereprezentatywna dla autora. Myślę, że powinni po nią sięgnąć miłośnicy historii i folkloru Półwyspu Iberyjskiego chcący poznać dość luźne refleksje/obserwacje przygodnego podróżnika odwiedzającego Hiszpanię i Portugalię w burzliwej epoce lat trzydziestych. Pozycja raczej niszowa, ale entuzjaści zapewne docenią język, świeże myśli i ironiczne spojrzenie na niełatwą rzeczywistość.

2065

Lepszy obraz hiszpańskiej przyrody niż opis polityczno-społecznej sytuacji państwa z czasu wojny domowej.

Książka ma być efektem rozmów i obserwacji z pieszej wędrówki przez Hiszpanię pogrążającej się w początkach wojny. W czasie podróży dochodzi do spotykań z wieloma osobami, których doświadczenia pokazują, że to ludzkie życie pisze najdziwniejsze historie. Murarz pracujący jednocześnie na rzecz duchowieństwa i komunizmu, czarownica częstująca wędrowca nietypową historią czy obcokrajowcy o niejednoznacznej przeszłości. Te postaci i wiele innych mija się na drodze, często rozmawia z nimi, po czym idzie się dalej. I właśnie taka jest ta niewielka lektura – zbitek krótkich rozmów i wydarzeń, w których bierze się udział zdążając do celu. Skoro nie one są głównym celem, nie powinno dziwić, że fragmenty opisane są pobieżnie, często tylko zarysowują ciekawą tematykę, nie zagłębiając się w powody, źródła ukształtowania takiej a nie innej mentalności. A szkoda – obszerniejsze opisanie tych spotkań dodałoby lekturze kolorytu charakterystycznego dla innych pozycji autora. Na plus trzeba zaliczyć jednak sugestywne opisy przyrody, które pokazują możliwości pióra Normana Lewisa. Szkoda tylko, że nie da się tego powiedzieć o reszcie książki.

Podróżowanie na własnych nogach, nawet przymusowe, umożliwia poznanie w większym stopniu niż w jakikolwiek inny sposób. Taki bynajmniej nie nowy wniosek płynie z trzeciej przeczytanej przeze mnie książki Lewisa, niestety nie dorównującej ani „Głosom starego morza”, ani „Neapolowi 1944”.

Owszem, świetne są tu obrazki przyrodniczo-etnograficzne z wędrówki przez Hiszpanię połowy lat 30., gdy wojna domowa jest jeszcze w powijakach, a prowincja - prawie pogrążona w średniowieczu.

Uderza też groteskowy w dużej mierze obraz walk w Madrycie (snajperzy na dachach!),któremu brakuje jeszcze totalności z końcówki tej wojny.

Wiele obserwacji Lewisa zasługuje na uznanie, choćby co do corridy i różnic między – tak dla nas podobnymi – Hiszpanią i Portugalią..

Ale jednak brakuje tego czegoś, co było w dwóch poprzednich arcydziełach. W gruncie rzeczy – raczej dla miłośników Hiszpanii (dawnej)

Grobowiec w Sewilli to moje drugie spotkanie z tworczością autora. Byłam zachwycona Głosami starego morza, klimat jaki zbudował Lewis w tamtej książce był niezwykły. Miałam więc ogromne oczekiwania, co do Grobowca w Sewilli.
Niestety, ta pozycja bardzo mnie rozczarowała. Autor stara się upchać mnóstwo wydarzeń w krótkiej formie . Odwiedza bardzo ciekawe miejsca , spotyka niezwykłych ludzi, jednak czytelnik nie może poczuć magii tych spotkań i przygód . Wszystko opisane pobieżnie , przez co książka zamiast budować magiczny klimat po prostu nudzi odbiorcę. Jest kilka stron ze wspaniałymi opisami przyrody , dzikich niezamieszkałych miejsc - których dziś już nie ma . Jednak to chyba zdecydowanie za mało, żeby oczarować czytelnika , jak to zrobił w Głosach starego morza.

Zainspirowany książką "Kurier z Toledo" którą tutaj niedawno recenzowałem dorwałem tę pozycję.
Choć mało w niej wojny domowej, która miała być moim głównym bodźcem do przeczytania tego reportażu to opisy krajobrazów, etnografii Hiszpanii oraz Portugalii lat 30stych w sposób iście wyspiarski przypadły mi do gustu. Powód podróży inspirujący, finał zaskakujący a po drodze moc wrażeń. Wyborna podróż retro!

Bardzo powierzchowny obraz Hiszpanii u progu wojny domowej.
Jestem bardzo zawiedziona, bo spodziewałam się reporterskiej relacji.

Bardzo powierzchowny obraz Hiszpanii u progu wojny domowej.
Jestem bardzo zawiedziona, bo spodziewałam się reporterskiej relacji.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Hiszpania
  • Reportaże
  • Czarne

Norman Lewis Grobowiec w Sewilli. Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej Zobacz więcej