Tańczące niedźwiedzie

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Historia uwolnionych tańczących niedźwiedzi znajduje zaskakującą kontynuację w dziejach naszego wychodzenia z komunizmu. Szabłowski przygląda się niedźwiedziom w Bułgarii, które na nowo uczą się wolności, i wędruje po krajach, które wciąż na wolność czekają, oraz tych, które mają jej nadmiar. Objeżdża autostopem ogłaszające niepodległość Kosowo, wozi zdezelowanym peugeotem drżących o życie Fidela Kubańczyków, kłóci się z zakochanymi w Stalinie przewodniczkami po jego muzeum, przemyca samochód na Ukrainę, nocuje na londyńskiej stacji Victoria z bezdomną spod Pabianic. W jego reportażu wszyscy okazujemy się tańczącymi niedźwiedziami, którym wolność przynosi jednocześnie ulgę i ból.

Książka ma właśnie swoją światową premierę: ukaże się na czterech kontynentach. Została już doceniona w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest odczytywana jako niezwykle aktualna opowieść o Donaldzie Trumpie.

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/premiery-ksiazkowe-marzec-2018/

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/premiery-ksiazkowe-marzec-2018/

lsidorki | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Kupuję tę alegorię w pełni. Społeczeństw, które nie potrafią odnaleźć się na wolności jest mnóstwo, a to nie jest przypadłość miejsc, czy krajów, ale ludzi ogółem. A tytułowego niedźwiedzia wymień dowolnie. Na Greka, Serba czy Polaka. Chociaż niedźwiedź jako podmiot utrzymuje zdrowy dystans. To nie o mnie. Na pewno nie o mnie.

tsantsara | 2018-11-24
Przeczytana: 21 listopada 2018

"Człowiek z rozwianymi włosami i szalonym wzrokiem nie pojawił się tu znikąd."

Jest to bardzo dobry zbiór reportaży, ale czy bardzo dobra książka? Przyglądam się po przeczytaniu ciekawemu pomysłowi autora, by potraktować opowieść o tresowanych, wożonych po jarmarkach przez Cyganów (Romów?) w Bułgarii niedźwiedziach jako przypowieść, która wytłumaczy, albo choć tylko jako obraz czy analogia, jaka pomoże zrozumieć zachowania ludzi w krajach postsocjalistycznych. Bo rozpijane, więzione i bite miśki po uwolnieniu i umieszczeniu ich w rezerwacie są wybite z rytmu, nie potrafią zadbać same o siebie, nie są zdolne do samodzielnego życia, zachowują się, zdaniem autora, równie nieporadnie, co ludzie, którzy pojawiają się w reportażach drugiej części - od Aten po Narwę, od Gori po Tiranę czy Londyn (ale w Londynie Polacy).

Opowieść o niedźwiednikach jest znakomita - autor wysłuchuje wszystkich stron, pisze drapieżnie i dobrze, jak się pisze reportaże w gazetach, wczuwa się też w...

Antoniówka | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Wolność - kto z nas nie chce być wolny? Pojęcie to nie dotyczy tylko ludzi, ale też - albo przede wszystkim - zwierząt. Czy jednak istota, która była ciemiężona przez całe życie jest w stanie w pełni cieszyć się odzyskaną wolnością? Zapomnieć o wcześniejszym ucisku?
Tytułowe tańczące niedźwiedzie są dla Witolda Szabłowskiego alegorią wejścia w nową rzeczywistość - wolność, która przychodzi po latach niewoli.

Książka jest podzielona na dwie części - pierwsza dotyczy bułgarskich niedźwiedników i schyłku ich barbarzyńskich praktyk. Jest to opowieść o uciśnieniu tych dumnych zwierząt. Po wejściu Bułgarii do Unii Europejskiej takie organizacje jak Cztery Łapy postanowiły zakończyć haniebny proceder zniewolenia "miśków". Powstał specjalny park w Belicy, który stał się nowym domem dla odzyskanych niedźwiedzi. Jego dyrektor, Dimitar Iwanow, snuje pasjonujące opowieści próbach przywracania naturze zwierząt, a także o tym, z jakimi problemami park musi się zmierzyć.

Myli się jednak...

Mikila | 2018-10-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 października 2018

Zbiór bardzo ciekawych reportaży z różnych części świata, głównie z krajów postkomunistycznych, pokazujący problemy tych krajów i ludzi po zmianach ustrojowych pod koniec XX wieku. Są tu m.in. opowieści z dosyć egzotycznych miejsc, takich jak Kuba, Estonia, Albania, Kosowo, Serbia, Gruzja. Bohaterowie opowiadają o plusach i minusach życia w nowej sytuacji, jak znajdują swoje nowe miejsca w życiu i jak często z rozrzewnieniem wspominają dawne czasy. Odzyskana wolność ma w sobie dużo goryczy.
Najwięcej miejsca autor poświęca fascynującej opowieści o tańczących niedźwiedziach z Bułgarii, które przez lata były zmuszane do zabawiania publiczności. Po odebraniu ich od właścicieli trafiają do specjalnego parku, gdzie nie muszą pracować i mimo najlepszych starań i chęci ich opiekunów nigdy nie uda się im powrócić do natury, gdyż dawno odebrano im szansę na normalne życie.

Agnieszka | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane, Samo życie
Przeczytana: 07 października 2018

To moja druga książka tego autora, zawierająca zdecydowanie inny ładunek historyczny i społeczny, niemniej autor pisze bardzo ciekawie, przytacza rzetelne informacje, przyciąga uwagę i wciąga w przytaczane treści.
Tym razem zajął się wolnością i tym co jest z nią związane, czyli zmianami zachodzącymi w krajach postkomunistycznych, trudnymi transformacjami, które niektórym dawały nadzieję, a niektórych przerażały.

W pierwszej części zaczął od wolności, ale dla niedźwiedzi, które przez dziesiątki lat były wykorzystywane przez bułgarskich cyganów do zabawiania ludzi i zarabiania pieniędzy. Te dzikie z natury zwierzęta były w bardziej lub mniej legalny sposób zabierane jako małe misie i uczone "tańczenia" dla ludzi. Niedźwiedzie, które z natury są samotnikami, indywidualistami, niezależnymi i swobodnymi osobnikami zostawały niewolnikami. Aby nie atakowały swoich "właścicieli" robiono im w nosie otwór przez, który przeciągano metalowe kółko (holkę) do którego przypinany był łańcuch....

Ewa | 2018-10-17
Przeczytana: 16 października 2018

Lekko, łatwo i przyjemnie o ciężkich, trudnych i nie zawsze przyjemnych sprawach. Czego chcieć więcej?

Miczi | 2018-09-09
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Gdybym przeczytał każdy z tych tekstów osobno, byłbym z każdego bardzo zadowolony. Ale jako zbiór - mam wrażenie, że nie tworzy jednej całości. A cała analogia tańczące niedźwiedzie - kraje po transformacji, wydaje się strasznie na siłę. Bardzo starałem się zauważyć połączenie cytatów przed kolejnymi tekstami z ich treścią, ale w wielu przypadkach nie zauważyłem żadnego. Myślę, że szybko zapomnę o tej książce.

MisiaJulia | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Wolność - kto jej nie pragnie? A jednak... Autor wędruje przez m.in. Bułgarię, zagląda na Kubę, do Serbii i Kosowa, zagląda do Estonii, Ukrainy, Albanii, pojawia się też w Londynie i na polskiej wsi. I pokazuje, że nad wolnością góruje chęć stagnacji i układy czyli komuna w najlepszym wydaniu.
Przerażające jest to, że zbrodniarze pozostaną bohaterami a ciemiężyciele bogami.

Pierwsza część - bułgarska - nieco przydługawa, kolejne to już krótsze reportaże. Nie sądziłam, że tak zachwycę się relacjami z pierwszej ręki. Brawo !

Gdzieś na końcu świata, tam gdzie diabeł mówi dobranoc, żyją ludzie… Od pokoleń przekazują sobie wiedzę, która jest wystarczająca, aby żyć. Co zostało uznane za dobre przez państwo, przez przodków, co jest kultywowane z pokolenia na pokolenie, jest dobre i dla nich. O resztę nie chcą się martwić, rzeka życia sama płynie, czasem tylko zmienia swój bieg… Czy będzie ona przepełniona alkoholem, czy jednak pracą nad sobą i swoim życiem? Wszystko zależy od tego, jak człowiek potraktuje swoją wolność, choćby tę pozorną. Czy wciąż będzie tańczył jak zniewolony niedźwiedź? Czy odnajdzie się w nowym świecie, weźmie odpowiedzialność za własne życie i dostosuje do zmieniającej się rzeczywistości? Czy jest to w ogóle możliwe???

DOBRZY I ŹLI
Tańczące niedźwiedzie Witolda Szabłowskiego, to przejmująca historia, która pochłonie każdego, kto się z nią zetknie. Autor opisuje w niej sytuację tytułowych niedźwiedzi, ich “właścicieli” oraz tych, którzy walczą o wolność dla zwierząt. Szabłowski pisze o...

Rafał Bar | 2018-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2018 r.
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Zdecydowałem się przeczytać książkę „Tańczące niedźwiedzie” po wysłuchaniu radiowego wywiadu z jej autorem Witoldem Szabłowskim, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarzem i reporterem, wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym za swoje prace np.: Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak w 2011 roku oraz nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2011 roku za książkę „Zabójca z miasta moreli”.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część poświęcona jest ostatnim tańczącym niedźwiedziom w Europie, które były tresowane do występowania na jarmarkach i festynach. W 2007 r, kiedy Bułgaria wstąpiła do UE, tańczące niedźwiedzie stały się nielegalne. Austriacka fundacja Cztery łapy założyła w Belicy niedaleko Sofii park w którym odebrane od treserów niedźwiedzie, uczą się wolności. Niestety mimo wielu starań pracowników parku, nie są oni wstanie przygotować niedźwiedzi do życia w naturze. Ich wolność jest ograniczona płotem podłączonym do...