Chrestomatia Staropolska

Wydawnictwo: Ossolineum
historyczna

Chrestomatia staropolska to największy wydany dotychczas wybór tekstów staropolskiego piśmiennictwa (156 tekstów rękopiśmiennych i 43 teksty drukowane) dający najpełniejszy jego obraz. Znalazły się tu m.in.: modlitewniki (np. Modlitewnik Nawojki), przekłady Biblii (Biblia królowej Zofii), kazania (Kazania Świętokrzyskie, Kazania gnieźnieńskie), apokryfy, teksty prawnicze i urzędowe, zabytki epistolograficzne (listy miłosne), pieśni religijne (Bogurodzica), poezja religijna i okolicznościowa, poezja miłosna; pierwsze polskie teksty drukowane z oficyn: Jana Hallera, Floriana Unglera, Hieronima Wietora. Teksty, w większości na nowo odczytane z rękopisów przez edytorów, prezentowane są w transliteracji i transkrypcji oraz opatrzone notami informacyjnymi, tak że są czytelne zarówno dla znawców, tj. polonistów—językoznawców, jak i dla szerszego grona czytelników.

źródło opisu: Opis wydawcy

comafan | 2015-04-05

Arcydzieło!!! Wzorowo przygotowana edycja najdawniejszych polskich tekstów.

Aleksandra | 2014-11-05
Przeczytana: 2014 rok

Must have dla wielbicieli literatury staropolskiej, niezaprzeczalnie.

minlynch | 2017-06-22

Iluż polonistów nie ślęczało nad tym do zaliczenia z literatury średniowiecza! W mojej ocenie dobre 7/10 - "Chrestomatia" zawiera rozległy zbiór najdawniejszych okazów mediewistyki i pokazuje nie tylko bogactwo minionego świata (pamiętne recepty lekarskie o smarowaniu się wilczym łajnem i unikanie octu (grozi impotencją) lub pierwszy przewodnik savoir-vivre). Mam nadzieję, że "Chrestomatatia" doczeka się nowego, przejrzystego wydania; a już z pewnością liczę na dobrego ebooka - kto miał tę cegłę w ręku to wie, co mam na myśli ;)

olicaDiablica | 2010-09-16

super - zbiór najważniejszych tekstów średniowiecza: nie trzeba grzebać po wielu książkach - wszystko na miejscu

Đominika | 2018-11-25
książek: 1909