6 (71 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
literatura staropolska
historyczna

Chrestomatia staropolska to największy wydany dotychczas wybór tekstów staropolskiego piśmiennictwa (156 tekstów rękopiśmiennych i 43 teksty drukowane) dający najpełniejszy jego obraz. Znalazły się tu m.in.: modlitewniki (np. Modlitewnik Nawojki), przekłady Biblii (Biblia królowej Zofii), kazania (Kazania Świętokrzyskie, Kazania gnieźnieńskie), apokryfy, teksty prawnicze i urzędowe, zabytki epistolograficzne (listy miłosne), pieśni religijne (Bogurodzica), poezja religijna i okolicznościowa, poezja miłosna; pierwsze polskie teksty drukowane z oficyn: Jana Hallera, Floriana Unglera, Hieronima Wietora. Teksty, w większości na nowo odczytane z rękopisów przez edytorów, prezentowane są w transliteracji i transkrypcji oraz opatrzone notami informacyjnymi, tak że są czytelne zarówno dla znawców, tj. polonistów—językoznawców, jak i dla szerszego grona czytelników.

comafan | 2015-04-05

Arcydzieło!!! Wzorowo przygotowana edycja najdawniejszych polskich tekstów.

Aleksandra | 2014-11-05
Przeczytana: 2014 rok

Must have dla wielbicieli literatury staropolskiej, niezaprzeczalnie.

olicaDiablica | 2010-09-16

super - zbiór najważniejszych tekstów średniowiecza: nie trzeba grzebać po wielu książkach - wszystko na miejscu

Anilewe | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016