barok, historia literatury
Alera

Inne wydania

Barok jest kolejnym po Średniowieczu, Renesansie, Oświeceniu, Romantyzmie, Pozytywizmie, Młodej Polsce, Dwudziestoleciu międzywojennym i Literaturze polskiej w latach II wojny światowej tomem z cyklu Wielka Historia Literatury Polskiej. Przez lata książka zyskała pozytywną ocenę w środowisku polonistycznym jako podręcznik akademicki. W syntezie tej autor opiera się na szerokim materiale faktograficznym. Praca obejmuje barokową poezję, prozę i dramat oraz formy piśmiennicze pozostające na obrzeżach ówczesnej literatury, np. tzw. literaturę sowizdrzalską. W toku systematyzującego wykładu Czesław Hernas połączył naukowo-badawczą ścisłość z sugestywnym sposobem narracji, nie tracąc jednak indywidualizmu ujęć i sądów. W nowym wydaniu zostały wprowadzone konieczne aktualizacje i poszerzona ikonografia, są też zamieszczone kolorowe ilustracje.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/3144/barok.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/3144/barok.html

Nola | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Barok to moja ulubiona epoka toteż niniejszej publikacji nie mogło zabraknąć na mojej półce.

Adam | 2017-01-17
Przeczytana: styczeń 2004

Hej, adepci polonistyki, jak się podobało. Bo mnie nawet, nawet, chociaż uważam, że profesor Jerzy Ziomek (ten od "Renesansu") był trochę lepszy. Nie ma to jak staropole. Później wracałem do tej cegły po wielekroć (przy pisaniu mgr czy dr). A tym, którzy szykują się egzaminu z tego przedmiotu - przyjemnej lektury, nie przejmujcie się gabarytami, czyta się dość przyjemnie, a ilu rzeczy się dowiecie...

Wojciech Detko | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Książki używałem do pisania pracy dyplomowej. Tytuł właściwie wyjaśnia o czym ta książka właściwie jest. Zakres zagadnień dotyka pamiętnikarstwa, znanych postaci i innych zagadnień literatury. Napisana bardzo jasno i klarownie. Jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebował/a informacji na tematy literackie tego okresu ta książka będzie bardzo rozsądnym wyborem.

Lukasz Kaminzki | 2013-11-02

Nie tylko dla studentów kierunków humanistycznych. To świetne studium, które przede wszystkim wprowadza w niecodzienną epokę. Idealne na start dla wszystkich, którzy lubią naszych (bo to głównie o polskiej kulturze) dawnych braci - sarmatów. Ja bardzom lubię dlategoż też polecić mi wskazane na smuty abo radości!

ZaczytanaMarzycielka | 2012-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2012
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Przeczytana z obowiązku. Literatura staropolska nie jest ulubionym działem pogłębiania wiedzy:)

Magda | 2011-05-16

Nie do końca przejrzyście opracowana książka, ale przydatna.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Czesław Hernas wie jak studentowi pomóc przetrwać Barok. :)

patrycja_wojtowicz | 2014-09-23

Najlepsze rozdziały to te o poezji barokowej - to najciekawszy aspekt literatury tej epoki.

Kat | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013