Satyry i listy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasza Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-03298-8
satyra, list poetycki, wiersze
poezja

„Satyry” i „Listy” Ignacego Krasickiego zwykle wydawane są razem, chociaż pierwotnie ukazały się drukiem osobno. Powszechne było jednak już i wówczas przekonanie, że satyra i list poetycki to gatunki blisko ze sobą spokrewnione. (...) W obu wypadkach zresztą mamy do czynienia z gatunkami z punktu widzenia dawnej nauki o literaturze wielce kłopotliwymi. Nie pozwalały się one łatwo umieścić w tradycyjnym schemacie dzielącym literaturę na trzy główne rodzaje: epikę,. lirykę i dramat. Wprawdzie zgodnie z tradycją antyczną umieszczano zwykle satyrę i list wśród gatunków lirycznych, ale właśnie w epoce oświecenia znaleziono inne wyjście: zaczęto dodawać czwarty rodzaj, poezje dydaktyczną, do której zaliczano właśnie satyrę i list poetycki, obok nich zaś bajkę, a niekiedy również sielankę i poemat opisowy (ze wstępu Jacka Sokolskiego).

źródło opisu: Ossolineum 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

minlynch | 2017-06-22

Dzieł tego rudego klechy nie da się nie lubić. Za fasadą zabawnych postaci i śmiesznych problemów kryją się prawdy o życiu, naszej moralności i problemach. Krasicki jak doskonały obserwator diagnozuje problemy owoczesnego społeczeństwa i nie szczędzi ostrza satyry na postawy - jego zdaniem - godne pogardy. Co najlepsze, w przeciwieństwie do satyropisarzy swojego wieku, Krasiński nigdy nie wymierza swoich uszczypliwości wobec konkretnych osób i sam on zalicza się często do grup, które krytykuje (w przeciw. do np. A. Naruszewicza czy K. Opalińskiego). To mądra lektura i nie należy zrażać się czasem jej powstania. I dziś możemy się (smutno?) zaśmiać z jej aktualności:)

Kasia Bączkowska | 2016-11-29
Przeczytana: 2010 rok