Satyry i listy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasza Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-03298-8
satyra, list poetycki, wiersze
poezja

„Satyry” i „Listy” Ignacego Krasickiego zwykle wydawane są razem, chociaż pierwotnie ukazały się drukiem osobno. Powszechne było jednak już i wówczas przekonanie, że satyra i list poetycki to gatunki blisko ze sobą spokrewnione. (...) W obu wypadkach zresztą mamy do czynienia z gatunkami z punktu widzenia dawnej nauki o literaturze wielce kłopotliwymi. Nie pozwalały się one łatwo umieścić w tradycyjnym schemacie dzielącym literaturę na trzy główne rodzaje: epikę,. lirykę i dramat. Wprawdzie zgodnie z tradycją antyczną umieszczano zwykle satyrę i list wśród gatunków lirycznych, ale właśnie w epoce oświecenia znaleziono inne wyjście: zaczęto dodawać czwarty rodzaj, poezje dydaktyczną, do której zaliczano właśnie satyrę i list poetycki, obok nich zaś bajkę, a niekiedy również sielankę i poemat opisowy (ze wstępu Jacka Sokolskiego).

źródło opisu: Ossolineum 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie