poezja
Dąbrówka

Zbioru polskich pieśni poeta nie zdążył opublikować, wyszły z druku dwa lata po jego śmierci - 1586. Tom nosił tytuł PIEŚNI KSIĘGI DWOJE, wydał go Jan Januszowski. Pierwsza księga liczy 25 pieśni opatrzonych kolejnymi numerami, druga zaś 24. W tejże księdze znalazło się kilka utworów nie opatrzonych numeracją i z tego względu uznać można, że do dwuksięgu nie należących, mianowicie: PIEŚŃ ŚWIĘTOJAŃSKA O SOBÓTCE, CZEGO CHCESZ OD NAS, PANIE, O ŚMIERCI JANA TARNOWSKIEGO.

Paweł | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2015
Przeczytana: 30 października 2015

,,Pieśni" są wspaniałym dorobkiem Jana Kochanowskiego. W utworach widać, że poeta renesansowy dwoił się i troił, by jego dorobek autorski był jak na najwyższym poziomie. Z pewnością wzorcował się na autorach antycznych, lecz robił to jako pierwszy i jedyny polski autor. Pieśni po pierwszych czytaniach wydają się być łatwe do zrozumienia, lecz gdy sięgniemy po głębię tekstu na nowo odkrywamy różne aluzje, metafory i wskazówki przekazu, którymi poeta chciał nas zainteresować. Polecam

Paweł | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 26 listopada 2014

Przyznam, że ,,Pieśni" są wspaniałymi którkimi formami(szybko się czyta), z którymi każdy powinien mieć kiedyś do czynienia. Kochanowski był bardzo dobrym twórcą, doskonałym rzemieślnikiem, który z pewnością wiedział, że pozostanie nieśmiertelny w poezji, twórczości, etc. Polecam!

Andrzej | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

"Jan znał życie" - tak skomentował tekst jednej z pieśni przyjaciel, który trafił w zasięg mojej potrzeby dzielenia się nowym odkryciem. Po paru już latach od ukończenia szkoły i kroczenia dorosłymi ścieżkami wróciłem do zbioru pieśni Kochanowskiego i przeżyłem pozytywny szok - Jan był naprawdę mądrym, niezwykle utalentowanym człowiekiem, potrafiącym celnie opisać otaczającą go rzeczywistość, ze zdrowym dystansem, ale nie bez serca.
"Pieśni" to taki zbiór tekstów "do tańca i do różańca" - jest tu Bóg, los, przemijanie, ale i miłość, piękne kobiety, dobra zabawa z przyjaciółmi, troska o własną duszę ale i dobro ludzi wokół...
A do tego wszystkiego finezja rytmu, rymu... Piękno polszczyzny w czystej postaci.
Do Jana po prostu trzeba wracać, nie tyle po to, by spojrzeć w przeszłość, ale raczej na nowo spojrzeć na to, co wokół nas i to, co przed nami. Pieśni to taka poetycka lekcja dobrego życia - a nauki dobrego życia nigdy za wiele, byle pamiętać o tym:
"Żyj dobrze nie...

magnoliowa | 2011-03-05
Przeczytana: 04 marca 2011

Genialne dzieło pióra naszego wybitnego poety.Znakomity język, choć miejscami bywa trudny. Polecam wszystkim, gdyż warto poszerzać swoją wiedzę o doskonałych polskich wybitnościach.

Marcin | 2013-01-06

Absolutna podstawa naszej kultury. Nieznajomość pieśni Kochanowskiego to czysta ignorancja.

olicaDiablica | 2010-08-09

kolejna z lektur obowiązkowych studenta FP - da się przeżyć :)

Martyna | 2013-02-03
Przeczytana: 01 lutego 2013

Jakoś przypadły mi do gustu bardziej niż 'Treny'.

annie warhol | 2014-12-26

słabe