Literatura średniowiecza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-13015-6
Dąbrówka

Wprowadzenie w epokę, twórczość ustna, wczesne piśmiennictwo łacińskie, polskie, uniwersytet i druk, dramat i teatr, poezja polska i proza XIV - XV wieku, początki humanizmu.

Elevander | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

Tę książkę czytało się naprawdę przyjemnie i trzeba przyznać, że to dobre i treściwe opracowanie dziejów literatury średniowiecznej powstałej na ziemiach polskich. Wykład jest prowadzony klarownie, bez snucia licznych dygresji i zagłębiania się w szczegóły. Na pewno Witczak nie zastąpi grubego "Średniowiecza" Michałowskiej, ale dobrze jego pracę przeczytać przed lub - dla utrwalenia - po lekturze tamtego podręcznika.

Tomasz Babnis

Secrus | 2014-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Dobry podręcznik akademicki, lecz dla bardziej zainteresowanych tematyką średniowiecza - chcących wyczerpać temat - nie obejdzie się bez pani Teresy Michałowskiej :)

Opinie o takiej książce mogą być bardzo różne; od oceny słabej z jakichś tam osobistych powodów/zainteresowań/braku danych zainteresowań określonego czytelnika do oceny b.dobrej. Dla jednych część będzie niezwykle interesująca, dla niektórych części będą nudne. W moim mniemaniu to książka bardzo dobra, dobrze i czytelnie w/g mnie wprowadza w temat. Myślę, że z założenia ciężko jest stworzyć taką książkę, przenikliwe i klarowne równocześnie ujęcie mniej więcej całego ~ szerokiego tematu.

Katarzynka | 2013-04-05

Miałam przyjemność uczęszczać na wykłady prof.Witczaka:) Były równie interesujące, jak niniejsza książka. O ile głównym podręcznikem jest "Średniowiecze" Michałowskiej, to ta pozycja świetnie sprawdza się jako powtórka przed egzaminem z historii literatury:)

soliloquium | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Tadeusz Witczak nakreśla nie dość dokładnie tło literatury średniowiecznej, włączając w nie mało konkretne informacje o samych tekstach. Czas czytelniczy oczywiście nie został stracony, ale mógł być wykorzystany lepiej.
Nie polecam.

Black | 2016-11-24