Jutro będzie lepiej

Mariusz Maślanka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2008-01-01
2008-01-01

Smutna opowiesz o życiu Borysa zanim trafił do domu dziecka. We wcześniejszych losach bohatera powieści Bidul znalazłam więcej prawdziwych emocji niż książce na kanwie której powstała.

Przejmująca opowieść Borysa, nieśmiałego chłopca mieszkającego w PRL-owskiej wsi, którego największą pasją jest rysowanie. I właśnie te jego dziecięce rysunki są pretekstem do opisania otaczającej go rzeczywistości i najbliższych mu osób. A nie jest to wesoła rzeczywistość, a i bohaterowie nie prowadzą się nienagannie.

Warto zajrzeć do tej krótkiej książeczki i wysłuchać opowieści małego Borysa, który powiedział tak: "Rysuję z pamięci Matkę Boską. Ale na moim rysunku Matka Boska nie trzyma na rękach Jezusa, tytylko ma za dekolt wetknięty banknot tysiączłotowy z Koperkiem, a pod pachą butelkę wódki."

Warto zajrzeć do tej krótkiej książeczki i wysłuchać...

Bardzo realistycznie opowiedziana historia dziesięcioletniego Borysa, który pozostaje ciągłym optymistą do końca powieści. Ciągle wierzy w lepsze jutro, że w końcu obietnice swojego ojca nie osiądą na laurach. Chłopiec poznaje smak rozczarowania, którym wiecznie "karmiony" jest przez ojca, smak bólu i straty po śmierci ukochanego wujka. Jest bardziej związany emocjonalnie z babcią i wujem niż własnymi rodzicami.

Bardzo ciekawy pomysł na powieść i jakże autentyczny. Myślałam jednak, że będzie to bardziej łzawa opowieść i że Borys i jego rodzeństwo będą gorzej traktowani.

Niemniej jednak żal mi było matki, która ukazana jest jako naprawdę słaba płeć, ze skłonnościami do depresji, nie dająca rady w życiu w ubóstwie, z wiecznie pijącym i znęcającym się mężem.

Jeśli będę miała możliwość wypożyczyć drugą część to z wielką ciekawością przeczytam o dalszych losach Borysa Mleczki.

Ta książka może czytelnika zmiażdżyć, bo historia opowiedziana na jej kartach prawdopodobnie nie dotyczy jego, a może być prawdziwa.

Świat widziany oczami dziesięcioletniego dziecka. Prosta, bezpretensjonalna i jakże prawdziwa. Pokazuje rodzinę alkoholika, uzależnienie i współuzależnienie, rolę dzieci, a także dalszej rodziny w tym świecie.
Wbrew pozorom książka o bardzo optymistycznym wydźwięku. Daje nadzieję, że "Jutro będzie lepiej" i pokazuje tą silną wiarę, z jaką te dzieci w to naprawdę wierzą.

Kolejna przeczytana zaraz po Bidulu. Uwielbiam Borysa i jego postrzeganie świata. Przy każdym nowym rozdziale wyobrażałam sobie rysunki Borysa. Historia zwykła, bo niestety takie życie jakie miał mały Borys dotyka ogromnej liczby dzieci, a jednak napisana w bardzo ciekawy sposób. Cieszę się, że pan Maślanka napisał swoje książki i trafiły one do szerszej grupy odbiorczej.

Rzeczywistość Borysa z "Bidula" tym razem przedstawiona z czasu przed trafieniem do domu dziecka. Ciekawa, opowiedziana z perspektywy małego chłopca opowieść.

Książka urocza wcześniejsza historia bohatera "Bidula" książka mniej wstrząsająca niż "Bidul". A mimo to polecam tą skiążkę

"Jutro będzie lepiej" Mariusza Maślanki to książka opowiadająca wcześniejsze losy Borysa - chłopca, który trafił do domu dziecka i opisuje go w powieści "Bidul". Pełna nadziei, determinacji, marzeń 10-latka o tym, że tato przestanie pić, a mama wreszcie wygrzebie się z depresji. Rozpaczliwe wołanie dziecka z patologicznej rodziny, który sam rewelacyjnie ratuje się terapią złożoną z bloku rysunkowego, kredek i temperówki, dzięki którym "odmalowuje" kolejne złe i dobre wydarzenia z życia.

faktycznie bardzo wzruszajaca ksiazka, opowiesci sytuacji widzianych okiem dziesiecioletniego dziecka...

• Obyczajowe

Video