Okładka książki Pod powiekami

83-922240-0-0
typ
papier
Ag2S
6,31 (109 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Minęli się w czasie; może to on urodził się trochę za wcześnie, może ona za późno. A jednak się spotkali. I każde z nich stanęło przed wyborem. Marzenie i rzeczywistość. Michał i Marta. Zawsze będą nosić swój obraz pod powiekami. Katarzyna Rygiel o sobie - Urodziłam się w Kielcach w 1975 roku. W rodzinnym mieście ukończyłam liceum plastyczne (dyplom z tkactwa artystycznego) i zdałam maturę. Późn...

Katarzyna Rygiel o sobie -
Urodziłam się w Kielcach w 1975 roku. W rodzinnym mieście ukończyłam liceum plastyczne (dyplom z tkactwa artystycznego) i zdałam maturę. Później wyjechałam na studia do Warszawy. Zauroczona przygodami Indiany Jonesa wybrałam archeologię. Przez pięć lat nie mogłam narzekać na nudę i monotonię. Miesiące letnie spędzałam na wykopaliskach, myślałam o doktoracie. Kiedy po raz pierwszy pokazałam promotorowi moją pracę magisterską usłyszałam, że się ją bardzo dobrze czyta. Dotyczyła barwników stosowanych w Egipcie w pierwszych wiekach naszej ery. To był pierwszy znak. Po studiach szybko zrozumiałam, że nie znajdę pracy w zawodzie. Archeologów było zbyt wielu, etatów zaledwie kilka. Zaczęłam szukać dziedziny, która mogłoby mi archeologię zastąpić. Przypomniał mi się komentarz promotora i pomyślałam o dziennikarstwie. Dwuletnie studia podyplomowe ukończyłam w 2002 roku. Nim się to stało, zdążyłam zwątpić we własny wybór. Redaktor, który uczył mnie pisać informacje prasowe, piętnował je publicznie, krzycząc, że to nie dziennikarstwo lecz literatura. To był drugi znak. Znaki dostrzega się na ogół z pewnym opóźnieniem; dopiero po jakimś czasie zrozumiałam, że nie chcę być już ani archeologiem, ani dziennikarzem. Taka pewność zawsze wiąże się z uczuciem ulgi. Wtedy napisałam książkę. Prawdopodobnie napiszę następne. Mam nadzieję, że znajdą się tacy, którzy będą je czytać

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
onika | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, Powieści
Przeczytana: kwiecień 2014

„Pod powiekami” – na początku zaczarował mnie sam tytuł książki Katarzyny Rygiel. Tyle bezcennych obrazów ukryłam pod powiekami, obrazów przeznaczonych tylko dla mnie i tylko dla mnie mających znaczenie. Nastawiona sentymentalnie zaczęłam czytać tę powieść…I to jest naprawdę piękna książka, choć przymiotnik piękna do całej historii wcale nie pasuje. Nieszczęśliwa miłość piękna być nie może. A „Pod powiekami” to właśnie opowieść o miłości, co przychodzi nie w porę, sieje zamęt, wywraca życie do góry nogami i zostawia po sobie ruiny, na których na szczęście można zbudować nowe życie. Uwielbiam takie historie: żadnych szczęśliwych zakończeń, tęcz i jednorożców pod nimi. Za to dostajemy czyjeś wielkie nadzieje, stracone złudzenia, zdeptane marzenia i przekaz, że mimo to można dalej żyć i mieć się dobrze.

Cała fabuła jest w jakiś makabryczny sposób zabawna: Michał, czterdziestoletni mężczyzna z popękanym życiorysem, zawinięty w szczelny kokon samotności zakochuje się w…no w zasadzie nie wi...

Ag2S | 2010-04-21
Przeczytana: 2008 rok

Opowieść o miłości, niekoniecznie szczęśliwej, o trudnych wyborach, ale przecież z tego składa się życie…

Iwona | 2013-07-29
Na półkach: Romas, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 lipca 2013

Na „Pod powiekami” natknęłam się całkowicie przypadkiem w miejskiej bibliotece i pewnie przeoczyłabym tę książkę, gdyby nie koleżanka, która podsunęła mi opis do przeczytania. Zupełnie jakby to los chciał mnie z nią zetknąć. Dla mnie to książka, po której mam „kaca” i właściwie nie wiem, co mam dalej robić ze swoim życiem. To niebanalna opowieść o samotnym mężczyźnie i zamężnej kobiecie, o uczuciu, które burzy spokój, ale także, a może przede wszystkim o wyrzutach sumienia, które dręczą latami i poszukiwaniu szczęścia.
Michał, po śmierci matki, postanawia wyjechać i spróbować na nowo ułożyć swoje życie. Trafia do przytulnego pensjonatu położonego u podnóża gór. To tam natrafia na zdjęcie osoby zbyt idealnej by mogła być prawdziwa. Jednak pewnego dnia to jego marzenie, które wypełnia jego dni, pojawia się w tym samym pensjonacie. Od tego momentu życie Michała zmienia się całkowicie.
Zabawne, ale w całej tej książce wcale nie uderzył we mnie tylko owa miłość Michała do Marty – kobiety ze...

Natalia | 2013-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Opowieść o tym jak pewne decyzje, z pozoru proste, mogą znacząco zmienić całe życie. Jak bardzo mogą odcisnąć piętno na ludzkiej psychice. A także o bólu, rozczarowaniu, wyrzutach sumienia.

Karolina | 2011-12-21

Świetna opowieść..Bardzo różniąca się od tych współczesnych opowieści o miłości. Dająca do myślenia.Smutna..

bella2406 | 2013-09-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2013

Książka mówi o miłości, niestety o nieszczęśliwej. Ale takiej która może zdarzyć się każdemu z nas. Michał zakochuje się w Marcię chodź widział ją tylko na zdjęciu. Gdy już się spotykają nie potrafi przejść obok niej obojętnie. Niestety nie mogę być razem gdyż marta ma męża. Mama Marty chce aby wyjechał i nie mieszał marcie w głowie. Michał wyjeżdża i próbuje o niej zapomnieć, nie udaje mu się gdyż Marta zaczyna pracować w szpitalu gdzie michał przychodzi do przyjaciela. I znowu zaczyna się ich znajomość, która jest coraz. bardziej nacechowana namiętnościa. Niestety sielanka nie trwa długo pewnego razu widzi ich jej mąż, po awanturze marta przychodzi do michała i zostaje na noc,podczas tej nocy pa bardzo blisko ze sobą. W michałe rodzi się nadzieję że może będą razem, niestety znowu się pomylim Marta zrywa z nim kontakt. Po jakimś czasie spotyka ją z dzieckiem i wie że to napewno jego owiecjm chodź ona nie chce się do tego przyznać. Smutno kończy się książka, gdyż Marta wybrała "mniejs...

Jula | 2012-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Bardzo podobała mi się ta niewielka objętościowo powieść o trudnej miłości pomiędzy Martą - młodą kobietą-mężatką a Michałem - sporo od niej starszym samotnym mężczyzną, mocno poranionym przez los. Mądra, wartościowa książka, skłaniająca do zastanowienia się nad pokrętnymi ścieżkami ludzkich losów.
Szczerze polecam.

Urszula | 2012-05-05
Przeczytana: maj 2012

Wspaniała książka-mnie zauroczyła.Opowieść o dziwnej miłości,tak trudnej i raniącej.

Agnes73 | 2014-09-29

Bardzo szybko się czyta, wciągająca i nieprzewidywalna.

Dominika | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Gdy zamykał oczy wciąż miał pod powiekami jej wizerunek. Z nim zasypiał i z nim się budził. Uczucie, fascynacja, miłość, pożądanie, nieważne jak chciałby je nazwać, zatarły się, zapadły w jego pamięci. Zostało tylko jasne spojrzenie, które czuł na sobie jak pieszczotę, nim rano otworzył oczy. Spojrzenie z portretu.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica