Podwójne życie mojej córki

Okładka książki Podwójne życie mojej córki Bebe Moore Campbell
Okładka książki Podwójne życie mojej córki
Bebe Moore Campbell Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2007-01-01
2007-01-01
Anna Gralak

To książka przedstawiająca walkę matki o zdrowie i bezpieczeństwo córki.
18letnia Trina, cierpi na chorobę maniakalno-depresyjną (dzisiaj nazwalibyśmy ją chorobą afektywną dwubiegunową). Matka Triny, Keri jest rozwiedzioną córką alkoholiczki. Książka jest przede wszystkim o Keri, która jako narratorka pokazuje swój świat: pragnienia, tęsknoty, marzenia. Zmaga się z potężnym demonem, nie tylko manią córki ale i odrzuceniem przez matkę, męża.
To też opowieść o kiepskiej pozycji Czarnoskórych w Ameryce. Alternatywnych sposobach leczenia, nieprzewidywalności losów. O akceptacji i miłości.
W moim odczuciu książka jest technicznie bardzo dobrze napisana. Niestety przesiewając treść przez własne doświadczenia trudno mi wyobrazić sobie prawdziwość tak rozpaczliwej walki matki o córkę. Abstrakcja. Nie znam takich matek, chociaż znam sporo osób, które takiej troski mogłyby doświadczyć.
Jestem również zaskoczona jednostronnością w ksiazce: ok, to opowieść z perspektywy matki, ale córka, o którą przecież chodzi jest w niej przedstawiona "sucho", bez głębi.
Natomiast sporą wartością jest wplecenie wątku społecznego w kontekście koloru skóry i mechanizmu procedur, systemów, programów pomocy dla osób chorych i ich rodzin.
Podsumowujac: polecam, ale nie jakoś żarliwie.

To książka przedstawiająca walkę matki o zdrowie i bezpieczeństwo córki.

Trudny temat, ale przedstawiony w prosty sposób. Mimo że brak tu jakiejś specjalnej akcji, ciężko się od wydarzemń oderwać.

Taka nie najgorsza książka

Taka nie najgorsza książka

Książka na pewno dla osób dojrzałych emocjonalnie, bardzo wartościowa, gdyż oprócz głównego motywu- choroby córki głównej bohaterki, doskonale opisuje uprzedzenia rasowe, czy podziały społeczne.
Pozycja bardzo wciągająca, opisująca matczyną miłość i poświęcenie dla dziecka w "niepewnych czasach". Nie jest to lektura na przysłowiową plaże, gdyż porusza poważne tematy, do których stosunek czytelnika nie może być ambiwalentny.

Autorka powieści odważyła się poruszyć bardzo trudny temat jakim jest choroba na tle psychicznym... Główna bohaterka Trina cierpi na depresję dubiegunową co prowadzi do wielu trudnych sytuacji. Komplikuje relacje córki z matką i powoduje, że dwie bliskie, kochające się osoby nagle stają się dla siebie poniekąd obce. Tylko dzięki sile i miłości matki walka o córkę nie okazuje się przegrana. Książka w bardzo piękny sposób opisuje uczucia, wątpliwości, walkę z samym sobą na tle choroby, z którą nie do końca można walczyć i tym samym wygrać... Powieść mnie porwała zarówno przedstawianym problemem jak i techniką opisów. Dzięki takim pozycjom na rynku chociaż trochę człowiek może poznać życie ludzi chorych psychicznie jak i ludzi, którzy są obok tych chorych i robią wszystko żeby im pomóc a jednocześnie ich nie stracić. Przerażające okazuje się, co choroba może zrobić z ukochaną osobą i jak wpływać na jej myślenie skoro do ukochanej matki krzyczy się, że nie jest jej matką, że ją ukradła i że jest suką..... Bardzo bolesne słowa a mimo to matka dalej walczy o ukochaną córkę.... Warto przeczytać i chwilę się zastanowić nad poruszanym tematem. Mnie cała książka jak i jej bohaterowie urzekła i wzruszyła...

Opis wszystkich trudności, jakie mogą wynikać z posiadania dziecka chorego psychicznie. Walka matki o jej zdrowie, o obecność męża, o utrzymanie pracy i pracowników, którzy też mają swoje problemy. Szybko się czyta, mimo że tematyka jest ciężka. Poruszająca!

Wypożyczyłam tę książkę z biblioteki okładka mnie przyciągnęła, że zdecydowałam się ją wziąć.
Historia opowiada o Trinie osiemnastoletniej dziewczynie cierpiącej na psychozę, chorobę depresyjną dwubiegunową zaczyna wpadać w furię, nie może poradzić sobie z niczym matka jej umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym.
Nie mogąc dać rady z chorą bardzo córką, z chorobą z którą walczy i to bezskutecznie poddaje się matka Keri.
Dla dobra córki, chce wszystkiego co najlepsze i dla jej zdrowia.
Trudny temat porusza ta książka, poruszająca,,mocna w odbiorze.
Czytało mi się bardzo dobrze wciągnęła mnie natychmiast wzruszyła do łez.
Depresja to poważna i ciężka choroba psychiczna, którą trzeba leczyć brać leki,potrzebna jest fachowa pomoc specjalisty, żeby w pełni wyzdrowieć.
Przejmująca, przerażająca historia młodej dziewczyny chcącej się wyleczyć.
Dojść do pełnego zdrowia, żyć normalnie z własną matką.
Urzekła moje serce, wzruszająca i to bardzo!!!

Nie mogąc dać rady z chorą bardzo córką, z chorobą z którą...

Trudna lecz niezwykle ciekawa pozycja. Dotyka tematu choroby psychicznej dziecka i akceptacji przez rodzica i otoczenie. Warta przeczytania dla każdego, kto ma dzieci.

Jestem rozbita.
Książka całkiem pogrążyła mnie emocjonalnie. Może z racji tego, że wiem jak to jest obcować z osobą chorą psychicznie, może z racji tego jak napisana jest ta książka, w każdym razie wczułam się w bohaterkę i wszelkie problemy z Triną były moimi problemami. Książka moim zdaniem genialna. Mimo że temat trudny, to napisana w sposób przystępny dla każdego. Nie ma tam żadnej większej filozofii. Jest po prostu codzienność. Jednak niezwykła codzienność. Po jej przeczytaniu czytelnik powinien znaleźć pocieszenie, że on nie ma takich problemów. Ja nie znalazłam. Poczułam się wręcz jeszcze gorzej, że na świecie są ludzie, którzy muszą się zmagać z taką trudną przypadłośćią na co dzień. Z chęcią przeczytałabym tę samą historię z punktu widzenia córki.
Sądzę, że książka najlepiej przypadnie do gustu ludziom, którzy potrafią się wczuć w bohatera i skupiają się na relacjach i emocjonalnej częśći książki, a nie przyglądają się tylko rozwojowi akcji, bo dla tych drugich, książka będzie po prostu nudna.

Jestem rozbita.

Podobno to literatura kobieca, ale to raczej nigdy mnie nie odpychało. Trochę zaskoczył mnie przebieg wydarzeń opisanych w tej książce, gdzie autorka ukazała przegraną głównej bohaterki, mimo, że zapewne nie miała takiego zamiaru. Jednak raczej nie odczułem niedosytu, ostatnie strony czytałem niemalże z wilgotnymi oczyma. Poruszająca opowieść, szybko się czyta, polecam każdemu, facetom przede wszystkim!

• 2011
  • Literatura amerykańska