Kompozytor

Wydawnictwo: Muza

Niespełniony kompozytor, Gregor zwaitze, nieoczekiwanym zrządzeniem losu wchodzi w posiadanie partytur nieżyjącego genialnego twórcy, Wilhelma Corrado Fuchsa. Postanawia wykorzystać okazję i przypisać sobie ich autorstwo. Tak jak przypuszczał, dzięki zawłaszczonym dziełom odnosi spektakularny sukces. z czasem sprawy się jednak komplikują. Szantażowany przez wdowę po słynnym kompozytorze, zostaje zmuszony do poślubienia jej. Wkrótce odkrywa, że kobieta cierpi na schizofrenię. Postanawia to wykorzystać i chcąc się uwolnić od przymusowej towarzyszki życia, wpędza ją jeszcze głębiej w chorobę. W końcu jednak przyjdzie mu zapłacić cenę za niezasłużony splendor.

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Sławomir Górzynski, ur.1962 - jest w Wikipedii, ale to nie ten. Tamten jest historykiem, a „nasz” muzykiem i mieszka w Finlandii. I „nasz” jest MOIM WIELKIM ODKRYCIEM, bo dawno nie doznałem takiego silnego odczucia estetycznego, jak przy lekturze tej książki.
Na pierwszy rzut oka, to Dyzma w świecie muzyki. Człowiek-nikt, mimo pozornych oporów, nie waha się w wykorzystaniu nadarzającej się okazji, by wskutek mistyfikacji zabłysnąć jako genialny kompozytor. Ale to za mało bym książkę wychwalał.
No to dodajmy alkohol, narkotyki i piękne kobiety. Za mało. Dalej peanów nie śpiewam
Ale PRZEŻYCIA MISTYCZNE - to jest to!! Mnie tam nic nie nawiedza, toteż nie zostałem ani kompozytorem, ani malarzem, ani rzeżbiarzem, ani poetą, ale wydaje mnie się, że warunkiem sine qua non w tej materii jest NATCHNIENIE, WENA, Bergsona ELAN, DAR BOŻY, Witkacego NIENASYCENIE lub...

joaśka | 2015-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Książka, która nie jest nowością i którą przeczytałam dzięki LC. WARTO BYŁO! Pomysł na fabułę wyśmienity: przeciętny twórca napotyka przypadkiem na szansę swojego życia i postanawia z niej skorzystać, tj. przywłaszczyć sobie dorobek innego człowieka. Ponieważ ów człowiek był geniuszem los naszego bohatera diametralnie się zmienia. Wydaje mi się, ze sam pomysł nie do końca jest oryginalny. Zdaje się, że kilka książek/filmów na temat już było. To nic, że nie potrafię sobie przypomnieć ;)
Autor w znakomity sposób pokazał chwile wahania, rozterki i wreszcie poczucie triumfu z jednoczesną ciągłą obawą przed zdemaskowaniem.Pojawia się też siłą rzeczy temat twórczości i nieodłącznego dla niego strachu przed niemocą,zawiścią i pychą. Nie bez znaczenia jest też fakt, że autor jest z wykształcenia muzykiem. Dzięki temu miałam pewność, że wszystkie określenia muzyczne nie są dziełem dyletanta ;)
Fajny był pomysł z wpleceniem dziennika z przeszłości, chociaż czytanie go sprawiało mi nieco...

mm8371 | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Ty wiesz, czasem czuję jakbym myślał przez ciebie
A muzyka, muzyka, muzyka gra, a dzień ucieka
A muzyka, muzyka, muzyka gra, a dzień ucieka
Zrośnięty z fotelem ktoś marnuje się sam
A ty wiesz, ty wiesz, ty wiesz, ty wiesz
Ty wiesz, ty wiesz, ty wiesz, ty wiesz
Ty wiesz, czasem czuję jakbym myślał przez ciebie
Wiesz, czasem czuję jakbym myślał przez ciebie

Podstawowe pytanie...bierzesz?wszystko będzie ci dane
zostawiasz...masz chłopie przejeba...
Troszkę trzeba oszukać,ale tylko 100-letniego truposza,w dodatku jakiegoś zdeformowanego pokurcza..więc? ..jeszcze się wahasz??!!
Zostawmy jednak tego typu dylematy,aby nie przesłoniły nam sedna opowieści,czyli...sztuka,geniusz ,natchnienie...jak powstaje wielkość,i jak dusi się w sobie przeciętność.Czy...

Bianka Szoklaska | 2015-06-01
Przeczytana: 29 maja 2015

Książka zebrana mimochodem z bibliotecznej półki, przyniosła ogromne zdziwienie.
Mnóstwo terminologii muzycznej, mam wrażenie, zrozumiałej tylko dla "wtajemniczonych", mnie jako jedną z nich mile zaskoczyła i pozwoliła uszami wyobraźni poznać dokładnie dźwięki opisanych kompozycji, a na pewno całkowicie wczuć się w klimat dzieł, głęboko wejrzeć w psychikę bohaterów, nawet w pewien sposób zidentyfikować się z nimi.
Jedynie czas wydarzeń w książce pozostaje dla mnie zaskakujący, moja nikła znajomość autora nie pozwala zrozumieć dat pisanych recenzji.
Pomimo wszystko pozycja wchłonięta jednym tchem, niepozwalająca choćby na chwile się oderwać.

Nat | 2011-09-30

Wciągająca, czytało się przyjemnie. Bardzo fajny pomysł na rozszczepienie czasu dzięki listom gładko wplecione w fabułę.

To co podziwiam najbardziej to umiejętność pięknego opisywania muzyki i dźwięków :)

Dorota | 2013-03-24
Przeczytana: styczeń 2013

Interesująca i intrygująca. Oryginalna. Dobrze napisana. Pozostająca w głowie. Zmuszająca do zadawania pytań. Warta przeczytania.

Tadzio Strzałkowski | 2016-11-30
fiNka | 2016-04-17