Wyspa

Wydawnictwo: Czytelnik
A sziget
zabójstwo, podróż, zmiana
Agnieszka

Victor Henrik Askenasi, bohater "Wyspy" (1934), kierowany nagłym impulsem wybiera się w podróż nad Adriatyk; w Dalmacji, w niegdyś świetnym hotelu „Argentyna” zabija kobietę zajmującą sąsiedni apartament. Powieść jest próbą odpowiedzi na pytanie o znaczenie tego czynu. Autor, wraz z bohaterem, cofa się w czasie, badając duchowe czynniki, pod których presją ów filozofujący orientalista...

Powieść jest próbą odpowiedzi na pytanie o znaczenie tego czynu. Autor, wraz z bohaterem, cofa się w czasie, badając duchowe czynniki, pod których presją ów filozofujący orientalista porzuca żonę z dzieckiem i popełnia zbrodnię, by za jej pośrednictwem skonfrontować się z dręczącymi go pytaniami o sens życia.

| 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

„Wyspa” to jedna wielka metafora ludzkiego losu.

Dotyczy człowieka, który uświadamia sobie, że przebywa w centrum ciemnego lasu, i podejmuje próbę osiągnięcia zrozumienia swojej kondycji na poziomie metafizycznym. Adresowana do trzcin myślących, którym nie wystarcza ziemska uczta z jej zmysłowymi przyjemnościami.
Umyślnie użyłam tonu wzniosłego, ponieważ bohater sięga wysoko. Jego celu nie stanowi odmiana sama w sobie i przeżycie nieskrępowanej namiętności. To tylko pierwszy krok. Kolejnym jest odrzucenie hipokryzji, a następne prowadzą do ciągłego zadawania sobie pytania: „czy to już wszystko?”.

A mniej koturnowo: biorąc za punkt wyjścia dylemat mężczyzny przeżywającego kryzys wieku średniego, dla którego fizyczny ból staje się chwilą ulgi w bólu istnienia, Márai zadaje fundamentalne pytanie - na co Bogu człowiek?
Bohater, uosabiający przewodni motyw twórczości Máraiego - „człowieka innego rodzaju”, nie ustaje w próbach uzyskania odpowiedzi, aż do osiągnięcia stanu...

joaśka | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Sandor Marai jak zwykle zachwyca językiem: chłodnym, eleganckim a jednocześnie zawierającym tak wiele treści. Mniej zachwyca mnie niestety fabuła. Pomimo niewielkich rozmiarów (160 - kilka stron) wstęp wydawał mi się zbyt długi. Oczywiście pełnił zapewne jakąś rolę, tyle że ja jej nie mogłam dostrzec. Po drugie, rozważania głównego bohatera wydały mi się zbyt pokrętne (przecież nie napiszę, że zbyt inteligentne dla mnie ;)).
Pozostaję wciąż pod urokiem "Żaru", gdzie narracja była bardziej spójna.

mm8371 | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Temu założono kaftan bezpieczeństwa - haha
A tego odesłano do domu
Temu dano chleba i mięsa - hahaha
Ale nie chciał jeść

Ten patrzył w okno jak w ścianę - hahaha
Ten widział to czego nie było
Ten zaś widział to co było

Ten się uważał za ptaka
A ten się uważał za psa
Ten zaś uważał, że jest człowiekiem
Zwykłym człowiekiem i krzyczał i krzyczał:
Nie, nie, nie, nie cały dzień

Miłość....czy to naprawdę tylko zestaw rutynowych ćwiczeń gimnastycznych? drobnych czułości? spojrzeń w oczy?....
Czy nie ma w tym żadnej większej tajemnicy i głębi? Jeśli tylko ona jest sensem i celem, czy nie powinna dawać czegoś więcej?Przenieść nas na jakiś wyższy stopień???
Na takie pytania szukał odpowiedzi profesor Askenasi,bohater tej książki.Rozdarty między żonę i kochankę,ciągle poszukując,ciągle stwierdzając,że to nie to,że musi być coś więcej,pomału wpada w obsesję i zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością.
Czy przelotne skrzyżowanie spojrzeń z wiejskim wariatem było tym czynnikiem,który...

Dariusz Karbowiak | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Jestem pod wielkim wrażeniem „Wyspy”. Główny bohater przeżywa rozterki andropauzy. Spotyka kobietę która robi na nim takie wrażenie że zdradza żonę. Nie jest w stanie o tym powiedzieć nikomu, a tym bardziej żonie. Rozwijający się romans z czasem doprowadza że wszystko co osiągnął w życiu Viktor Askenasi legło w gruzach. To nie tak miało być, przecież wszyscy zachwalają miłość jako szczęście. W wyniku kłutymi przypadkowo dochodzi do zabójstwa przypadkowej kobiety, która przypomina mu kochankę, którą obwinia za wszystkie swoje problemy (nie tak miało w końcu być).
Większość opisujących książki zwraca uwagę na opróżnianie kieszeni. Moją uwagę jednak zwróciły gałązki mimozy wiązane przez zakonnika, u którego główny bohater szuka próżno szuka pocieszenia. Ludzie niczym pęczki delikatnego drzewka, tulącego swe liście w obawie przed dotknięciem, czy zranieniem. Natomiast niemal finalna scena, kiedy to rozebrany do naga Viktor opiera się o dowie sosny i zastanawiając się nad wszystkim co...

Marek | 2013-10-03
Przeczytana: 02 października 2013

"Człowiek jest pilny i wierzący, szuka principium, szuka zasady... a zamiast tego znajduje części składowe z mięsa, które przeważnie są dostępne za pieniądze, kto płaci więcej, otrzymuje lepszą jakość..." Z takich i podobnych bardzo zdań składa się ta książka. Kim jest i co czyni Victor H. Askenasi, główny bohater opowieści jest po trochu obrazem każdego z nas. Warto poświęcić czas na taką literaturę i takiego pisarza. W momencie gdy odkładałem książkę pomyślałem o "Dzienniku" tegoż autora, po który zapewne sięgnę jeszcze tej jesieni.

aga | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Mnie osobiście ta książka nie zachwyciła aż tak bardzo. Doceniam język, którym ją napisano. Bardzo chłodny, pozbawiony emocji i konkretny.

FromNorwayWithLove | 2013-03-19
Przeczytana: 29 marca 2013

Trzeba by napisać jeszcze raz, bo oglądanie zbrodni tylko z punktu widzenia zbrodniarza jest mało interesujące. Brakuje mi perspektywy kobiety, którą zamorduje, żony i kogoś z pracy. Może jeszcze kogoś z sąsiedztwa.

VandrerUggle | 2013-11-11

Przeczytam jeszcze raz. Póki co nie rozgryzłam jeszcze głównego bohatera.

zaksięgowana | 2016-09-07
książek: 1910