Jane Austen i jej racjonalne romanse

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Jane Austen, biografie
Ag2S

Biografia jednej z najsłynniejszych angielskich pisarek, autorki m.in. Rozważnej i romantycznej. Opowieść o życiu Jane Austen, jednej z najpopularniejszych angielskich autorek, której książki były wielokrotnie przenoszone na ekran. Tajemnicza i niezależna. Skromna i zdystansowana,ale znająca siłę uczucia. Kochająca swoich bliskich, ale czasem też oschła i niesprawiedliwa. Jaka naprawdę była...

Jaka naprawdę była Jane Austen? Jak wyglądała codzienność autorki "Rozważniej i romantycznej"? Ile sekretów i niezbadanych wątków kryje się w historii pisarki, która większą część swojego życia spędziła w skromnych, wiejskich posiadłościach i nawet po zdobyciu czytelników stroniła od rozgłosu?
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, wielbicielka i wybitna tłumaczka powieści Jane Austen, kreśli barwny, pełen czułości portret jednej z najciekawszych i zarazem najsłabiej rozpoznanych angielskich pisarek.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Oficjalna recenzja

Na plebanii w Steventon

Na naszym rynku wydawniczym ukazało się do tej pory kilka biografii Jane Austen, jednak ta, która trafiła ostatnio do rąk czytelników nakładem wydawnictwa W.A.B., jest pozycją wyjątkową, a z pewnością także najbardziej wyczekiwaną. Od wielu już lat polskim miłośnikom twórczości panny Austen marzyła się bowiem biografia Jane na miarę „Na plebanii w Haworth”, traktującej o losach rodzeństwa Brontë. Ich cierpliwość została nagrodzona i po latach doczekali się kolejnej opowieści z plebanii autorstwa Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej. Tym razem ze Steventon w hrabstwie Hampshire.

„Jane Austen i jej racjonalne romanse” to wspaniała opowieść o życiu kobiety, która, jak pisał Wojciech Lipoński w swoich „Dziejach kultury brytyjskiej”, oczyściła sentymentalizm z nadmiaru naiwności, przefiltrowała [go] przez swoisty racjonalizm emocjonalny*. Opowieść ciepła, lecz nie cukierkowa. Z jednej strony skrząca się licznymi anegdotami, z drugiej niewymownie smutna.

Czyta się ją niemal jak powieść obyczajową z epoki. W ogromnej mierze jest to z pewnością zasługa wspaniałego stylu Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, do którego przyzwyczaiła nas swoimi tłumaczeniami powieści Miss Austen. Znaczącą rolę odgrywa tu także ciekawie zarysowane tło historyczne. Biografia ta opowiada bowiem nie tylko o samej Jane, ale daje nam również fascynujący obraz epoki, w której żyła i tworzyła – kultury, filozofii, estetyki, a także przemian zachodzących stopniowo w społeczeństwie ery georgiańskiej. Szczególnie dużo miejsca poświęciła autorka życiu i sytuacji kobiet na przełomie XVIII i XIX stulecia, dla których zamążpójście stanowiło w zasadzie jedyną możliwą drogę kariery. Pod tym względem „Jane Austen i jej racjonalne romanse” mogą stanowić doskonałe źródło wiedzy nie tylko dla osób zafascynowanych postacią samej Jane, ale i dla miłośników książek w stylu „Historii życia prywatnego”.

I choć to najmłodsza córka wielebnego Austena jest bezdyskusyjnie główną bohaterką tej biografii, opowiada ona w zasadzie o całej jego rodzinie. Kolejne przeprowadzki, trudna sytuacja finansowa, blaski i cienie życia angielskiej prowincji – wszystko to ukształtowało przecież charakter pisarki, nie pozostając bez wpływu na jej twórczość. Dzieje niezwykle zżytego ze sobą rodzeństwa odcisnęły niezatarte piętno na losach bohaterów Jane, a przez karty „Racjonalnych romansów...” przewija się także wiele innych postaci, których odpowiedniki zaludniają dworki i plebanie jej powieści. Dla Jane, jako osoby obdarzonej niezwykle rozwiniętym zmysłem obserwacji, a przy tym tak dobrze znanym wszystkim jej czytelnikom ironicznym poczuciem humoru, konwenanse i przywary bliźnich stanowiły niewyczerpane źródło natchnienia, niezależnie od tego, czy chodziło o książęcych bibliotekarzy, prowincjonalnych duchownych czy socjetę zjeżdżającą tłumnie do Bath.

Co jednak sprawia, że książka jest tak wyjątkowa? Myślę, że najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie cytat ze wstępu autorki: Ta książka nie ma ambicji naukowych. Jest opowieścią tłumacza, który spędził wiele czasu nad przekładami utworów jednej autorki i który, rzecz jasna, musiał się interesować historią jej życia, a także, rozwiązując zawiłości językowe, szukać wsparcia w pracach historyków, filologów i krytyków literackich zajmujących się jej osobą**. Przepis na świetnie napisaną biografię wydaje się więc prosty. Istnieje jednak pewien warunek. Wszystkim tym elementom musi towarzyszyć prawdziwa pasja i talent do opowiadania wspaniałych historii. Dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej.

Kamila Duda

* „Dzieje kultury brytyjskiej”, Wojciech Lipoński, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004.

** cytat z recenzowanej książki.

venicet5 | 2019-06-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2019
Przeczytana: czerwiec 2019

Książkę zaliczam do ulubionych.Autorka znakomicie przybliżyła sylwetkę Jane Austen. W cudownie niemęczący sposób.Kolejna zaleta jest tło społeczne tamtej epoki.Bardzo lubię Anglię XVIII i XIX wieku, tym większą więc miałam przyjemność czytania.Nie przeczytałam, jak dotąd, żadnej powieści dorobku Austen.Teraz niewątpliwie to nadrobię.Polecam!

Justinek | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Potoczysta, świetna i bardzo mądra narracja. Bardzo dobra pozycja, która byłaby baaardzo dobra, gdyby została właściwie zredagowana (powtarzanie wątków, zdań, złe przypisy etc.)

chiave | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Biografia Jane Austen autorstwa Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej to coś więcej, niż po prostu biografia. To, mimo że dzielą je dwa stulecia, echo osobistego spotkania wielkiej pisarki i jej znakomitej tłumaczki; spotkania, z którego każda z nich wyszła o coś bogatsza. Jane Austen zyskała wspaniałe przekłady swoich dzieł i kolejnych zachwyconych czytelników, w zamian za co uchyliła drzwi do swojego świata i pozwoliła tłumaczce poznać wiele jego sekretów. Książka Przedpełskiej-Trzeciakowskiej aż wibruje empatią, zrozumieniem i sympatią. Wyraźnie daje się w niej wyczuć pewną szczególną fascynację, ta zaś sprawia, że i czytelnik ma wrażenie osobistego kontaktu i sam angażuje się emocjonalnie bardziej, niż to zazwyczaj bywa w przypadku biografii.
I chyba sprawdza się powiedzenie, że "kto z kim przestaje, takim się staje": elegancja, dyscyplina języka i literackie walory biografii nieodparcie nasuwają myśl o wpływie Jane Austen, nieuniknionym w ciągu lat obcowania z jej twórczością....

Eskarina | 2018-05-19

Książka składa się z krótkich rozdziałów. Autorka prowadzi nas przez koleje życie Jane Austen, krótko omawia jej książki, co mogło być ich inspiracją, w jakich okolicznościach powstały. Szczególnie ucieszyło mnie odwołanie do arcyciekawego eseju Nabokova o "Mansfield Park".
Kilkakrotnie autorka wspomniała o swoich problemach z tłumaczeniem i o tym chętnie przeczytałabym więcej.
Życie Jane Austen płynęło dośc spokojnie, w otoczeniu licznej rodziny. Nie jest więc zbyt ciekawym materiałem dla biografa. Z koniecznośc autorka książki skupia się więc też na losie jej rodzeństwa, wspomina o bratankach i bratanicach. To właśnie ich listy i wspomnienia są głównym źródłem wiedzy o pisarce. Na uwagę zasługuje pieczołowitość, z jaką autorka wyłuskiwała ciekawsze fragmenty z listów Jane, które zasadniczo są zbiorem ploteczek i dotyczą codziennych spraw. Bardzo udana książka, stanowiąca dość intymny portret pewnej kochającej się rodziny. Bo i takie było życie Jane - skromne, w domowym...

NocnyStolik | 2017-09-19

„Duma i uprzedzenie”. „Rozważna i romantyczna”. Autorka m.in. tych polskich tłumaczeń tytułów napisała książkę o ważnej dla światowej literatury kobiecie – Jane Austen. Nie byle jaka to opowieść, bo pisana z perspektywy tłumaczki, wielbicielki twórczości, krytyka.

Tradycyjnie przytoczę opis wydawnictwa:

Tajemnicza i niezależna. Skromna i zdystansowana, ale znająca siłę uczucia. Kochająca swoich bliskim, ale czasem też oschła i niesprawiedliwa. Jaka naprawdę była Jane Austen? Jak wyglądała codzienność autorki „Rozważnej i romantycznej”? Ile sekretów i niezbadanych wątków kryje się w historii pisarki, która większą część swojego życia spędziła w skromnych, wiejskich posiadłościach i nawet po zdobyciu czytelników stroniła od rozgłosu?

Nie jestem fanką biografii. Zwłaszcza twórców...

soliloquium | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Większość psychologów i wielbicieli czytania jest zgodna co do tego, że po lekturze należałoby wynotować co ciekawsze fragmenty czy uwagi w celu lepszego ich zapamiętania. Zdaje się, że również sama czynność kreślenia słów w dobie komputerów zanika, stąd też czynienie notatek po ukończeniu książki przynosi nadzieję na poprawę biegłości w tej dziedzinie. W lipcu 2017 r. minie 200 lat od śmierci Jane Austen - autorki nie tyle przez większość czytelników lubianej, co z pewnością jednej z najpopularniejszych na świecie. Urodziła się w Steventon, w Anglii, w 1775 roku. Wzrastała w rodzinie anglikańskiego pastora. Była siódmym i najmłodszym dzieckiem George'a i Cassandry Austinów. Biblioteka jej ojca składała się z około pięciuset woluminów, z których z pewnością dużą część Jane przeczytała. Być może największy wpływ na kształtowanie się gustów młodej pisarki miała lektura dzieł popularnego wówczas uczonego - Shaftesbury'ego, dla którego etyka i estetyka nie mogły istnieć oddzielnie....

Bożena | 2017-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Bardzo się cieszę, że w końcu przeczytałam tę książkę. Jane Austen jest moją ulubioną pisarką, myślę, że również dzięki fantastycznemu tłumaczeniu tekstów przez p. Annę Przedpełską - Trzeciakowską. Ta biografia umocniła mnie w przekonaniu, że Jane Austen wielką pisarką jest. Książka uporządkowała moją dotychczas chaotyczną wiedzę o autorce "Dumy i uprzedzenia" i oczywiście przyniosła wiele nowych informacji. Wszystko to napisane pięknym językiem, czyta się jak najlepszą powieść. Na pewno znowu sięgnę po powieści Jane, bo teraz spojrzę na nie nieco inaczej.

Kasiek m | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Alicja | 2016-11-11

Ciekawa biografia autorki, z której można się dowiedzieć skąd Jane czerpała inspiracje dla różnych charakterów postaci w swoich książkach. Polecam wszystkim dociekliwym fanom.

Hanna | 2015-12-25
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Wszystkim miłośnikom Jane Austen i ogromnego talentu jej polskiej tłumaczki, a zarazem autorki książki, polecam tę pozycję. Jest to połączenie biografii z analizą twórczości, ale napisane w szalenie zajmujący sposób. A przecież życie pani Austen do szalenie zajmujących raczej nie należało. Mało w nim zwrotów akcji i romantycznych porywów. A mimo to nie mogłam oderwać się od tej historii. Portret nakreślony przez Annę Przedpełską-Trzeciakowską przybliża nam Austen, jej czasy i jej dzieło. Nie jest to jednak portret polemiczny, czy krytyczny. Widać sympatię tłumaczki do angielskiej autorki i choć natkniemy się na wzmianki o mniej przyjemnych cechach charakteru Austen, czy złośliwych komentarzach na jej temat, a także odnośniki do mniej entuzjastycznych analityków jej twórczości, to jednak są to raczej informacje poboczne. To jednak nie umniejszyło mojego zainteresowania lekturą. Jedynym zastrzeżeniem jakie mam, to częste powtórzenia (zwłaszcza w początkowej części książki - na...