Jane Austen i jej racjonalne romanse

Okładka książki Jane Austen i jej racjonalne romanse Anna Przedpełska-Trzeciakowska Patronat LC
Okładka książki Jane Austen i jej racjonalne romanse
Anna Przedpełska-Trzeciakowska Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
W.A.B.
2021-10-28
2014-02-28
kobieta biografia pisarka historia literatury literaturoznawstwo literatura angielska xviii wiek xix wiek literatura xix wieku sławni ludzie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Jane Austen i jej racjonalne romanse

przeczytanych książek 390 napisanych opinii 363

Bardzo przyjemna biografia, czyta się lekko i szybko, a przy tym daje doskonałe tło z epoki regencji. Myślę, że to pierwszy przystanek dla fanów Jane Austen, którzy chcą lepiej ją poznać oraz dowiedzieć się, na kim wzorowała postacie lub na jakim etapie życia pisała dane powieści. Pozwala trochę inaczej spojrzeć na jej prozę.

To moja pierwsza styczność z historią życia Jane. I bardzo polecam każdemu kto lubi jej powieści. Pozwala je głębiej zrozumieć. Pokazuje ile cząstek siebie włożyła w postacie które stworzyła. A także jak wartościowe książki napisała.

Na półkach: , , , ,

Pierwsza biografia jaką przeczytałam i muszę powiedzieć, że choć nie mam porównania, to i tak bardzo dobrze mi się to czytało. Ponadto oczywiście dowiedziałam się wielu rzeczy o Jane i jej rodzinie, takich na które nie natrafiłam w innych miejscach, a to oczywiście na duży plus. Jeśli ktoś lubi Austen to polecam, zwłaszcza po przeczytaniu wszystkich jej książek.

Jane Austen od wielu, wielu lat należy do moich ukochanych autorek. Od czasu, gdy jako nastolatka przeczytałam podsunięty przez mamę egzemplarz Dumy i uprzedzenia, utrwalony potem wspólnym oglądaniem wspaniałego serialu BBC z Jennifer Ehle i Colinem Firthem w rolach głównych. Później przyszły kolejne powieści i kolejne ekranizacje, a potem powroty do tych już czytanych. I tak Austen towarzyszy mi w wakacje, w zniżkach nastroju, w czasie czytelniczej blokady... I choć trudno mi ująć w słowach, co konkretnie mnie tak w pisarstwie Austen urzeka, to wiem, że fanką pozostanę już na zawsze. Dlatego właśnie byłam bardzo ciekawa książki Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej pt. "Jane Austen i jej racjonalne romanse" od Wydawnictwa W.A.B.

Autorka książki jest wybitną tłumaczką literatury amerykańskiej i angielskiej, najbardziej znaną właśnie z przekładów książek Jane Austen. Jest także autorką biografii rodzeństwa Brontë zatytułowanej Na plebanii w Haworth: dzieje rodziny Brontë. Opowieść o książkach Austen po raz pierwszy została wydana w 2014 roku, a wznowiona w 2021. Ja wybrałam wersję audio, czytaną przez Małgorzatę Klarę, dostępną na EmpikGo.
Nie jest to bynajmniej praca naukowa, mimo że tłumaczka niewątpliwie ma wielką wiedzę o autorce i jej powieściach. Jednak zdaje sobie jednocześnie sprawę, że naukowych prac i dysertacji powstało sporo, choć nie wszystkie są powszechnie dostępne. Jej książka jest wyrazem osobistej wieloletniej fascynacji, próbą uchwycenia fenomenu autorki i jej dzieł oraz sposobem na podzielenie się wiedzą, przemyśleniami i odczuciami z szerokim gronem odbiorców.

Z opowieści Przedpełskiej-Trzeciakowskiej wyłania się obraz fascynującej, utalentowanej kobiety, wybitnej jak na swój czas i do dziś uwielbianej. Dostrzegamy, jak wiele racjonalizmu jest w jej powieściach, które jednocześnie od lat nie schodzą z list romansów wszech czasów. Do tego autorka próbuje uchwycić fenomen Austen, zracjonalizować to, co jako fani czujemy podskórnie - tkwiącą w niej wielkość, fenomen, który nie miał sobie równych w tamtych czasach.

Książka jest świetnie napisana, opowiedziana z lekkością, stylem, któremu tak blisko do gawędy. I choć jest bardzo racjonalna, czuć w niej autentyczną pasję, miłość i fascynację. Jednocześnie znajdziemy w niej kilka rzadkich smaczków, jak na przykład opowieść o tym, jak autorka tej niezwykłej biograficznej historii zmagała się z pierwszymi tłumaczeniami Austen i jak pojawiły się tłumaczenia tytułów powieści - wersje, które tak mocno osadziły się w kulturze, że pozostały już niezmienione i nierozerwalnie kojarzone są z Austen.

Rzadko rozdaję dziesiątki. Ta pozycja przerosła moje oczekiwania. Dała mi szczegółową biografię autorki i wnikliwą analizę jej dzieł, poszerzając ją o liczne przypisy. Czytałam z zapartym tchem, jak jedno z dzieł samej Austen.
PS. Czytać tylko jeśli przeczytaliście wszystkie prace Jane Austen! Analiza utworów siłą rzeczy zdradza ich fabułę i zakończenia.
PPS. Dziękuję pani Annie za tę książkę. Dzięki niej powieści Austen już nigdy nie będą dla mnie takie same!
PPPS. Czytałam w e-booku. Żałuję. Kupię w papierze. E-book niestety nie pozwalał na należyte podziwianie ilustracji, a przede wszystkim miał całe morze literówek. Wstyd, Wydawco! Wstyd!

PPS. Dziękuję pani...

Świetna - 8/10.

Miałam przyjemność czytać inną biografię autorki - o siostrach Bronte. Już wtedy zachwycałam się lekkim piórem pani Anny. Dlatego bez wahania sięgnęłam po książkę poświęconą Jane Austen.

Pięknie się to czyta. To nie tylko biografia Jane, ale również opowieść o czasach w jakich żyła. Z jaką lekkością autorka wyjaśnia realia dziewiętnastowiecznej Anglii! Nawet jeśli nie lubicie historii, to z przyjemnością przeczytacie o życiu codziennym, nierównościach społecznych, i roli kobiet, w latach, których przyszło żyć Jane.

Pani Trzeciakowska ma ogromny szacunek i wiedzę na temat Jane. Nic dziwnego, w końcu tłumaczyła jej książki. Ma też ogromne zrozumienie i pokłady empatii w stosunku do bohaterki. Nie kreśli ją na postać kryształową, pokazuje drobne wady Jane, ale z tego wszystkiego przebija się SZACUNEK - dla niej i jej twórczości.

Jak zresztą nie może imponować kobieta, która miała odwagę zostać pisarką w czasach, w których płeć piękną uważano za mniej rozumną od mężczyzn? Która widziała, jak jej szwagierki umierają podczas ciąży (jedynasty połóg wówczas był czymś normalnym). Która miała odwagę odrzucić zaręczyny dobrej partii?

Jane Austen fascynuje, podobnie jak Charlotte Bronte. I choć serce mam przy drugiej, to doceniam.wklad Austen w literaturę.

Świetna - 8/10.

Książkę czyta się przyjemnie i szybko mam jednak wrażenie, że Jane Austen jest tutaj trochę idealizowana przez autorkę.

"Wykorzystać niedogodności własnego życia i stworzyć z nich wyimaginowane sceny, by na koniec odnieść triumf - na to trzeba się urodzić Jane Austen."

Naprawdę? Czy tylko Jane Austen, jako pisarka, tak właśnie pracowała? Czy była też jakimś prekursorem tego działania? Wydaje mi się, że to stwierdzenie to lekka przesada i brzmi trochę jak "fangirling" - być może nie na skalę George'a Moore, który chwalił "Agnes Grey" jako najlepszą powieść angielską, bo przecież Jane Austen była faktycznie świetną pisarką, ale wciąż... nie oznacza to, że mamy jej zaraz przypisywać wykorzystywanie własnych doświadczeń w utworach jako coś nowatorskiego. Taka moja drobna uwaga. W biografii znalazłam kilka takich peanów - a przynajmniej tymi mi się wydawały.

Ogólnie jednak widać, że autorka zrobiła porządny research. Oczywiście wielu rzeczy możemy się tylko domyślać, ilość pozostawionego materiału do analizy jest dość skąpa ale z tego, co pozostało, odkopujemy wiele ciekawych informacji. Podoba mi się też lekki, przystępny styl w jakim napisana jest ta biografia.

Zdziwiło mnie stwierdzenie, że "Perswazje" to "zmierzch talentu" Jane Austen. Kompletnie się z tym nie zgadzam, przeciwnie, uważam, że "Perswazje" to najlepsza powieść Jane Austen, bo najbardziej dojrzała. Wiem też, że nie jestem odosobniona w tym twierdzeniu. Jest to jednak kwestia opinii, a tych, jak wiemy, jest tyle, ilu czytelników.

Przyznaję, że lepsze wrażenie pozostawiła u mnie "Na plebanii w Haworth", która jest biografią sióstr Bronte. Niemniej jednak uważam tą biografię Jane Austen za dobrą pozycję dla tych, którzy chcą dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

7/10 ⭐

Anna Przedpełska - Trzeciakowska eleganckim acz przyjemnym w odbiorze językiem kreśli wyważony portret młodej kobiety, która swoimi powieściami na stałe wpisała się w kanon klasycznej literatury. Nie sposób pisać o Jane Austen w oderwaniu od obyczajowych realiów Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku, tak jak nie sposób oddzielić jej od licznej rodziny. A trzeba przy tym dodać, że liczba materiałów dostępnych na temat życiorysu Jane jest w zasadzie skąpa. Nie zachowało się wiele z wymienianej regularnie korespondencji, część listów uległa całkowitemu zniszczeniu m.in przez ukochaną siostrę Cassandrę, która również wycinała nożyczkami bardziej newralgiczne w swoim mniemaniu fragmenty. Swoistej cenzurze poddali obraz pisarki również jej konserwatywni bracia oraz ich potomkowie, którzy porwali się nawet na napisanie biografii sławnej ciotki. W wielu oczach Jane jawi się jako kobieta niejednoznaczna pod względem motywacji i charakteru. Sprzeczne są nawet opinie co do wyglądu młodej kobiety. Pewne jest za to kilka rzeczy. Jane wzrastała w kochającej i wspierającej się rodzinie, która zachęcała ją do pierwszych wprawek pisarskich. Była również boleśnie świadoma swojej sytuacji w społeczeństwie jako kobiety niezamężnej. Nie brakuje w tej pozycji odniesień do poszczególnych powieści Austen. Uważny czytelnik jest w stanie z nich wyłuskać odrobinę prawdy i podążyć tropem uważanych obserwacji poczynionych przez Jane.

"Za prostactwem, pretensjonalnością czy afektacją kryją się zawsze braki rozumu i charakteru. Prostota i dystynkcja, świadoma, a niekiedy wrodzona, to atrybut wszystkich pozytywnych bohaterek Jane Austen."

7/10 ⭐

Bardzo przyjemna i łatwa w odbiorze biografia wyjątkowej autorki.

Bardzo przyjemna i łatwa w odbiorze biografia wyjątkowej autorki.

Na półkach: , , , ,

Co za świetna biografia! Widać silną emocjonalną więź autorki z Jane Austen, jej życiem i twórczością. Przekłada się to na dociekliwość i radość obcowania z tematem, uniknięto natomiast zbytniej krotochwilności i wysunięcia ego badaczki na wierzch.

To, jak doświadczenia Jane Austen przekładają się na treść jej powieści, przedstawiono w sposób tak klarowny, że aż trudno wyobrazić sobie inną interpretację. Całość okraszona jest kontekstem historycznym, akurat w tych momentach, kiedy sytuacja tego wymaga, bez zbytniego przeładowania faktografią. Dodatkowym atutem są refleksje nad decyzjami translatorskimi autorki, która jest jednocześnie zasłużoną tłumaczką utworów Jane Austen.

Książki wysłuchałam w formie audiobooka wydawnictwa EmpikGo. Polecam tę formę, lektorka Małgorzata Klara ma przyjemny ton głosu i odpowiednią dykcję, chociaż miewałam wątpliwości co do wymowy niektórych nazw własnych. Miejscami zastanawiałam się też, czy błędy fleksyjne wynikają z niedbałości autorki i korekty, czy może samej lektorki.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska Jane Austen i jej racjonalne romanse Zobacz więcej