Jane Austen i jej racjonalne romanse

Okładka książki Jane Austen i jej racjonalne romanse Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Okładka książki Jane Austen i jej racjonalne romanse
Anna Przedpełska-Trzeciakowska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
W.A.B.
2014-02-28
2014-02-28
Jane Austen biografie

Na plebanii w Steventon

Konto usunięte
Konto usunięte

Przystępnie przybliżona charakterystyka autorki Best sellerow

Przystępnie przybliżona charakterystyka autorki Best sellerow

Naprawdę świetnie się czyta. Człowiek, aż ma ochotę powtórnie sięgnąć po twórczość Jane Austen.

Jestem zupełnie rozkochana w twórczości Jane Austen, dlatego cudownie było poznać ją bliżej- Jane w otoczeniu rodziny i uwielbianej prowincji. Autorka książki (a zarazem tłumaczka Austen!) wykonała naprawdę dobrą robotę- z tych nielicznych strzępków informacji i zachowanych pamiątek, ulepiła świetną biografię.
PS Jeśli jesteście przed lekturą powieści Jane Austen, musicie uważać na spoilery;)

PS Jeśli jesteście przed lekturą powieści Jane Austen, musicie...

"Pride and prejudice" była pierwszą powieścią, którą w całości przeczytałam po angielsku jako studentka anglistyki. Mam ogromny sentyment do Jane Austen. Bardzo przyjemnie słuchało się historii jej życia, twórczości. Chyba powinnam odświeżyć znajomość książek Austen i sprawdzić, jak odbieram je teraz, po ponad 20 latach.

Bardzo dobra, syntetyczna, z przyjemnymi ciekawostkami z życia Jane Austen. Chciałabym by ta biografia była jeszcze dłuższa, jeszcze pełniejsza, tak dobrze mi się ją czytało!

Wielką przyjemność czerpałam z czytania biografi jednej z moich ulubionych autorek. Ostatnio polubiłam się z biografiami, więc po roku leżenia na półce mojej biblioteczki, nareszcie po nią sięgnęłam. I nie żałuję, że zrobiłam to dopiero teraz, być może zaraz po zakupie nie podobałaby mi się, jak w ostatnich dniach, gdy spędzałam z nią wieczory i popołudnia.
Bywały rozdziały mniej interesujące, ale też takie, od których nie mogłam się oderwać. Liczyłam na troszkę więcej informacji o Jane Austen, niż o jej rodzinie, bo momentami miałam wrażenie, że władnie o ich życiu czytam. Zakończenie było nagłe i jakże różne od biografi L.M. Montgomery, którą skończyłam niedawno.
Biografie są specyficznie, Mam wrażenie, że czytając je, wchodzę z butami w cudze życie, i to nie byle kogo, bo jednej z bardziej znanych autorek romansów. Nie nudnych, przereklamowanych, sztampowych, ale finezyjnych. Poprowadzonych z taką dokładnością i czymś, co trudno określić, co przyciąga czytelników od wielu pokoleń.

Bywały...

2081

Ukochana autorka oczami zafascynowanej nią tłumaczki.
Dla mnie - fanki J.A. - fantastyczna pozycja.

Ukochana autorka oczami zafascynowanej nią tłumaczki.
Dla mnie - fanki J.A. - fantastyczna pozycja.

Kupiłem dwie biografie Jane Austen. Pierwsza to była "Jane Austen w domu", autorka to Lucy Worsley. Znawczyni tematu, epoki itd. Kupiłem jednak także "Jane Austen i jej racjonalne romanse". Długo się zastanawiałem czy jest sens czytać drugą biografię. Ostatecznie przeczytałem i nie żałuję.
Książka Lucy Worsley była świetna, ale nasza tłumaczka była lepsza. Dla tych, którzy nie wiedzą: Anna Przedpełska-Trzeciakowska przetłumaczyła powieści Jane Austen na polski.
Myślałem, że nikt nie pobije Lucy Worsley. Naszej tłumaczce to się udało i to zarówno pod względem wartości historycznej jak i emocjonalnej. Muszę przyznać, że historia była interesująca, ale czytanie tej biografii dało mi też wiele emocji. Piękna biografia.

Dla wszystkich którzy kochają powieści Jane Austen i dla każdego kto chce poznać tą wybitną pisarkę. Ciekawie napisana biografia z wyjaśnieniem jak powstała każda powieść.

Świetna merytorycznie - zarówno w opisywaniu Jane Austen jak też panujących wtedy zasad i reguł życia czy zachowania. Autorka jest nie tylko tłumaczką, ale też pasjonatką tej autorki, aczkolwiek umie wyważyć słowa między zachwytem a rozsądkiem i chłodniejszym oglądem. Dzięki temu książka jest bardzo ciekawa historycznie, z opisami tła, środowiska, zasad panujących w środowisku Austenów i ludzi, z którymi mogli się spotykać. Jednak autorka dodaje też powiązania z członkami rodziny, wręcz miniatury rodzeństwa Austen, dzięki czemu poznajemy relacje między siostrami i braćmi oraz często pewne elementy lub porady, mające wpływ na bohaterów powieści Austen. Jednocześnie autorka wiele razy wskazuje, czego nie wiemy i co pozostanie tajemnicą, gdyż nie pozostały żadne wskazówki czy artefakty - nie stara się na siłę dopasować czegoś, nie opisuje domysłów, co warto docenić. I to wszystko napisane w sposób bardzo ciekawy, tak że nawet nie znając wszystkich powieści Austen czyta się tę książkę rewelacyjnie.

• Biografie
  • Biografia

Anna Przedpełska-Trzeciakowska Jane Austen i jej racjonalne romanse Zobacz więcej