Skazana

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Burial Rites
historyczna
joly_fh

To powieść, która wnika pod skórę, doprowadza krew do wrzenia, porusza do głębi… W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością...

W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów. Tylko Tóti, młody wikariusz wyznaczony na opiekuna duchowego Agnes, próbuje ją zrozumieć, starając się uchronić jej duszę przed potępieniem.

Kiedy mija lato i nadchodzi surowa zima, a trudy wiejskiego życia zmuszają domowników do pracy ramię w ramię, mieszkańcy zagrody zaczynają lepiej poznawać Agnes. A gdy zbliża się dzień egzekucji, wszystkich dręczy pytanie: zabiła czy nie?

Oparta na faktach powieść „Skazana” to głęboko wzruszająca opowieść o wolności osobistej: o tym, jak nas widzą, w przeciwieństwie do tego, za kogo sami się uważamy, i o tym, jak można zaryzykować wszystko dla miłości.

W przejmującej, krystalicznie czystej prozie Hannah Kent przedstawia surowe piękno islandzkich krajobrazów, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, i pyta, jaką nadzieję może mieć samotna kobieta, gdy jej życie zależy od tego, co mówią o niej inni.

źródło opisu: Prószyński, 2013

źródło okładki: www.proszynski.pl

Alicja | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

"Zły los jest niczym sztylet wbity we mnie po samą rękojeść" (str 119)
Historia młodej kobiety ciężko doświadczonej przez los, oparta na faktach i bogatym materiale źródłowym. Porzucona w dzieciństwie, pracująca jako służąca w kolejnych gospodarstwach, skazana na śmierć za współudział w morderstwie. Poznajemy jej smutną historię,marzenia jakże prozaiczne, być kochaną, mieć rodzinę i własny dom, rozumianą przez środowisko w którym żyła.Prawdziwą miłość przybierającą z czasem różne odcienie, od pełnego oddania do nienawiści.Biedę i trudy życia mieszkańców małych miasteczek Islandii.To społeczeństwo, w którym ludzie nie zapominają popełnionych błędów przez ich członków. To co oczywiste było dla jednych, dla innych takim nie było.Wrażliwe na krzywdę ludzką, sprawiedliwe w ocenie innych.Niewiele się tu dzieje nie ma błyskawicznych zwrotów akcji, mimo to powieść wzbudza niesłychane emocje,sympatie lub antypatie i nadzieję do samego końca. Udany debiut Autorki.

Basia | 2014-06-29

Muszę przyznać , że jak na debiut literacki to bardzo udana powieść.
Autorka w ciekawy i poruszający sposób ukazała losy młodej kobiety , którą skazano na karę śmierci za udał w morderstwie.
Akcja toczy się w I połowie XIX wieku w Islandii.Tytułowa skazana to autentyczna postać,która była ostatnią kobietą skazaną w historii Islandii na karę śmierci.
Podobał mi się styl i język jakim operuje pisarka.
Książkę przeczytałam z wielkim zaciekawieniem.
Serdecznie polecam , zwłaszcza kobietom :).

Mollinka_90 | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Autorka pochodząca ze słonecznej Australii poświęciła zapewne mnóstwo czasu i sił na zgromadzenie materiału źródłowego do tej przejmującej książki opisującej dzieje ostatniej skazanej na śmierć kobiety na mroźnej i mrocznej Islandii. Agnes Magnusdottir w 1829 r. została ścięta za morderstwo. Jej legenda przetrwała na wyspie gejzerów do dziś, a Hannah Kent ukazuje ją jako postać niejednoznaczną, wręcz bohatersko walczącą do ostatniej chwili o godność osobistą i duchową wolność.

Ta surowa powieść jest bardzo klimatyczna. Niespieszna akcja i filozoficznie brzmiące dialogi o przeznaczeniu, Bogu, wierze i zachowaniach społeczeństwa wobec ludzi niższego stanu czy oskarżonych o przestępstwo nadają jej dużą wartość literacką. Powieść wzbudziła we mnie mnóstwo odczuć. Na plan pierwszy wysuwa się jednak współczucie głównej bohaterce.

Agnes, czekając na wykonanie wyroku, musi zamieszkać w chacie jednego z urzędników państwowych, jego żony i córek. Początkowo wzbudza w nich strach i...

talia44 | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Akcja powieści "Skazana" toczy się w XIX wieku w zimnej i surowej Islandii.
Historia w niej opisana oparta jest na autentycznych faktach.Zostaje popełniona brutalna zbrodnia na dwóch mężczyznach.Wśród trojga oskarżonych i skazanych na karę śmierci jest Agnes,którą poznajemy,gdy trafia na farmę rodziny Jonssonów,których zobowiązano do przetrzymania więzniarki do czasu wykonania wyroku śmierci.
Na początku domownicy są bardzo niezadowoleni.Boją się o życie i zdrowie swoje i swoich bliskich.Z czasem jednak sytuacja ulega zmianie i następuje ocieplenie we wzajemnych kontaktach.Autorka świetnie oddaje emocje swoich bohaterów.Początkową nienawiść i pogardę zastępuje współczucie i zrozumienie.Świetnie pokazana jest też bezsilność,straszliwa samotność i strach Agnes przed śmiercią.
Powieść jest bardzo mroczna,a dramaturgię wydarzeń potęgują jeszcze piękne opisy surowego krajobrazu.
Książka jest świetnie napisana,a niespieszna narracja jest bardzo realistyczna.
Aż trudno uwierzyć,że to jest...

kajsa | 2014-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

"Skazana"to książka szczególna.Ma w sobie moc przyciągania niczym magnes,mimo że brak w niej zawrotnych zwrotów akcji czy scen zapierających dech w piersiach.
To kameralna,niezwykle chłodna(na ironię rzecz dzieje się w Islandii)i bardzo naturalistyczna opowieść o Agnes Magnusdottir,kobiecie skazanej na karę śmierci za współudział w morderstwie dwóch mężczyzn.
Ostatnie tygodnie swego życia bohaterka spędza na farmie jednej z islandzkich rodzin i pod opieką młodego pastora Tottiego.Czytelnik ma okazje towarzyszyć jej i poznać okoliczności morderstwa oraz pewne uwarunkowania społeczno-obyczajowe,które sprawiły,że kobieta ta została tak okrutnie osądzona.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.Jest świadectwem,jak pochodzenie społeczne wpływa na losy człowieka.Może on dokładać wszelkich starań,by poprawić swoje życie,lecz w konfrontacji z brutalną rzeczywistością i niesprawiedliwym,powierzchownym osądem ludzkim traci szanse na godną egzystencję.

'' Nie ma czegoś takiego jak prawda - odparła Agnes , wstając ''

Ale się porobiło . Zupełnie nie przypuszczałam że się aż tak rozkleję . Poszlochałam sobie za kobietą skazaną na śmierć prawie 200 lat temu . Książka jest naprawdę wzruszająca , chociaż nie ma w sobie niczego z tych pospolitych wyciskaczy łez , których tyle się teraz napleniło na czytelniczym rynku . Jest surowa , zimna i twarda jak klimat Islandii z roku 1829 , bo właśnie wtedy dzieje się akcja tej opowieści . Agnes Magnúsdóttir lat 33 , skazana na karę śmierci za współudział w zabójstwie . Historia bohaterki książki osnuta jest na prawdziwej postaci , prawdziwej Agnes Magnúsdóttir ostatniej skazanej na śmierć kobiecie w Islandii . Autorka pokazuje nam osobę , która od dziecka miała pod przysłowiową górę . Porzucona i pozostawiona samej sobie , mając tylko sześć lat , w tamtych czasach niewiele miała do powiedzenia i często musiała wybierać , nie między złem a dobrem , tylko między mniejszym , a większym złem . Bo...

| 2014-06-10

Spodziewałam się lektury łatwej, prostej i banalnej. A tu, mimo oszczędnej i surowej fabuły, doznać można całej gamy emocji, wzruszeń, niepokoju i żalu. Śledzimy ostatnie kilka miesięcy życia Agnes, skazanej na śmierć za udział w okrutnym podwójnym morderstwie. Jaka była jej rzeczywista rola, a jaka wina w tym wszystkim.
Więźniarka, skazana przez stygmat swej samotności i bękarctwa. Napiętnowana przez zachłannie strzegących swej pozycji panów domu, przykładne żony i prawowite dzieci. Ratując resztki swego człowieczeństwa zbiera okruchy ludzkiej życzliwości. Uśmiech, podanie ręki, dobre słowo – to wszystko czyni ją w oczach innych zwykłym człowiek, a nie bezwartościową, pogardzaną i odpychaną posługaczką. To za mało jednak, by zająć miejsce wśród innych. Bo nie czyny, lecz słowa się liczą. A te ranią i skazują na śmierć.
Lektura „Skazanej” to chwile smutku i goryczy w sercu.

Justyna | 2018-02-18
Przeczytana: 22 grudnia 2016

"Powiedzieli, że muszę umrzeć. Powiedzieli, że skradłam ludziom tchnienie, więc teraz oni muszą skraść moje. Wyobrażam sobie, że wszyscy jesteśmy jak płomyki świec, jasne i kopcące się od palonego łoju, pełgające w ciemności i na wyjącym wietrze. W ciszy słyszę kroki, straszne zbliżające się kroki ludzi, którzy idą, żeby zdmuchnąć mnie i posłać moje życie do nieba w szarym wieńcu dymu. Rozpłynę się w powietrzu i nocnym mroku. Gdzie wtedy będę?"
Książkę przeczytałam w zasadzie kilkanaście miesięcy temu - w grudniu 2016 ale do tej pory na jej wspomnienie czuję głęboki smutek, żal, złość, mam ściśnięte gardło. " Skazana" Hannah Kent nie pozostawi was obojętnymi, da do myślenia i zmusi do analizy własnych odczuć. Tak naprawdę jest to historia ciężkiego i smutnego życia i jeszcze bardziej fatalnej miłości , która pokazuje jak obdarzenie uczuciem nieodpowiedniego faceta i pewne zachowania z tego wynikające , zbieg fatalnych okoliczności mogą zaowocować tym, że cały świat nagle może...

Madi | 2014-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2014, Obyczajówka
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Jest to niesamowita i wzruszająca opowieść ostatniej kobiety skazanej na śmierć w Islandii ,historia jej niezbyt udanego życia jako małe dziecko,a później jako służącej,historia jej samotnego życia bez przyjaciół i rodziny i na koniec historia nieszczęśliwej miłości.
Choć tematem książki jest kara śmierci na kobiecie,to mimo to powieść zaskakuje swoją lekkością i spokojem.
Dużym plusem jest też klimat powieści jaki stworzyła autorka,bo dzięki niemu przeniosłam się do surowej i mroźnej Islandii z XIX wieku.
Czy książkę określiłabym jako piękna?
Raczej nie-jest po prostu inna ,ze swoistym klimatem.

Patrycja | 2013-12-19
Przeczytana: 01 grudnia 2013

„Skazana” to przejmująca i niezwykła opowieść o ogromnym strachu i bezsilności. O ślepej i nieszczęśliwej miłości do niewłaściwego człowieka. O okrutnym losie. O samotności, którą wręcz współodczuwa się z bohaterką. O tym, jak szybko można zostać skazanym przez lokalną społeczność i zepchniętym poza margines. O pochopnych opiniach. O braku wolności. O plotkach i pomówieniach. O jawnej niesprawiedliwości. O czym jeszcze jest ta historia można wymieniać długo, jednak to, co porusza w niej najbardziej to fakt, że wszystkie te tragedie i nieszczęścia spotykają jedną osobę – tytułową skazaną, czyli Agnes.

Agnes została oskarżona o współudział w podwójnym morderstwie i skazana na śmierć przez ścięcie na szafocie. Zakończenie tej historii jest znane od samego początku – jak inaczej może skończyć się historia kobiety, która jako ostatnia została skazana w Islandii na śmierć? Nie przeszkadza to jednak w odbiorze powieści, wręcz przeciwnie.

Do czasu swojej egzekucji Agnes zostaje...