Koła terroru

Tłumaczenie: Robert Palusiński
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
Wheels of terror
Hassel, Koła terroru

Kolejna powieść Svena Hassela, przedstawiająca naturalistyczny obraz wojny wraz z całym jego okrucieństwem, nierzadko doprawiona gorzką ironią i wstrząsającym tragikomizmem.

Sławomir | 2015-05-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2015

Książki Hassela są najwyraźniej cholernie niebezpieczne. - Niezmiernie trudno się od nich oderwać. Warto czasem pogrzebać w szpargałach aby odkryć sobie takie cudo. Przyznać muszę, że autor jakoś mi wcześniej umknął i to dopiero druga jego książka jaką czytam. Jednak już patrzę na malejący stosik z pewnym niepokojem.
Co do samej książki rewelacja. Jeszcze lepsza niż pierwsza tego autora. Realizm powala po prostu. Mimo, że nie jest odkrywcza jeśli chodzi o fakty gdyż te fakty chyba większości ludzi są mniej lub bardziej znane jednak autor swą opowieścią naprawdę potrafi przykuć uwagę. I dobra wiadomość. Przeszła mu najwyraźniej trauma i już nie ma tych irytujących, pompatycznych i naiwnych pacyfistycznych mikromanifestów.

Tomek | 2012-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Błędem jest chyba czytanie powieści Svena Hassela, jedna po drugiej. Fakt, lektura dalej szokuje, ale to już nie jest to, czego oczekiwałem po pierwszym zetknięciu się z książką tego autora.
Momentami odczuwałem nawet znużenie, no bo cóż można wymyślić nowego, kiedy duzi chłopcy ganiają się ze śmiercionośną bronią pod pachą i robią sobie oraz wszystkim wokół krzywdę? Zatem jest to powielanie schematów, ubieranie tego samego w inna otoczkę, okraszając to wszystko szokującymi zdarzeniami.
Miałem także takie odczucie, jakby bohaterowie powieści byli bezmózgimi stworzeniami, które swoją ignorancją i głupotą, chcą podbić świat. Z drugiej jednak strony, przemawiało do mnie to, że oni nie mogą inaczej postępować niżeli ciągle naśmiewać się ze wszystkiego i robić z siebie kompletnych pajaców. Inaczej by zwariowali. Mają tak głęboko zakorzeniony instynkt przetrwania, że wręcz kpią sobie ze śmierci a przy okazji ze wszystkiego dookoła.
Może kiedyś jeszcze wrócę do Porty, Malutkiego,...

jarr74 | 2011-11-21
Przeczytana: listopad 2011

„Znaliśmy się na anatomii jak lekarze. Nawet na ślepo wiedzieliśmy, w którym miejscu strzał albo cios nożem wywoła największy ból. Pod kamieniami usiadł szatan i uśmiechał się”
27 karny pułk pancerny Wehrmachtu, tu trafiają wszyscy którzy nie zmieścili się w normach i ramach nazistowskiego systemu i ideologi, lub po prostu mieli pecha. Wolnomyśliciele, komuniści, zdegradowani oficerowie, dezerterzy, homoseksualiści i wielu innych którzy w taki czy inny sposób podpadli hitlerowskim władzom. Nieważne kim byłeś wcześniej: generałem, partyjnym dygnitarzem czy zwykłym szeregowcem, po morderczym treningu(o ile go przeżyjesz), staniesz się częścią gotowego do walki oddziału szturmowego.
FRONT WSCHODNI CZEKA!!!
Kolejna odsłona znakomitej powieści wojennej przedstawiającej losy grupki żołnierzy karnego batalionu Wehrmachtu( Svena, Małego, Porty, Starego, Legionisty i innych), którzy wbrew wszystkiemu i wszystkim próbują ocalić swoje życie. To obdarty z patosu i bohaterstwa pokazany w wielu...

Meszuge | 2013-12-07
Przeczytana: 12 marca 2009

Sven Hassel, były żołnierz Wehrmachtu, opisuje codzienność w niemieckim karnym batalionie w czasie drugiej wojny światowej i zadania wykonywane przez taką jednostkę, zarówno na głębokich tyłach (to jest w Niemczech), jak i na froncie wschodnim.

Książek o wojnie napisano na pewno co najmniej kilkanaście tysięcy. Żeby w tej tematyce zaistnieć, wybić się, autor musiał pisać w jakiś faktycznie wyjątkowy i specyficzny sposób.
Charakterystyczny styl Hassela, który przyniósł mu sławę, uznanie i pieniądze, polega na epatowaniu czytelnika opisami niezwykle realistycznymi i wyjątkowo brutalnymi. To nie Kirst czy Remarque, to po prostu… rzeźnia.
Oto zresztą drobna próbka i od razu zaznaczam, że nie są to bynajmniej momenty najbardziej poruszające i krwawe w tej książce. Te „cięższe” wywołują po prostu odruchy wymiotne i przerażenie.

„Panika stawała się coraz większa. Rodzice rzucali dzieci w ręce przechodzących obok obcych żołnierzy. Niektórzy z nich odrzucali je, inni usuwali się....

Marcin | 2012-12-08
Przeczytana: 2010 rok

Pierwsze przeczytana książka Hassela. Realistyczny opis wojny i dziejów zwykłego frontowego żołnierza.

Michał | 2013-03-16

Jedna z dwóch moich zdaniem najlepszych książek Hassela. Tuż obok 'Legionu Potępieńców' buduje nam obraz wojny tej prawdziwej, podłej, której nie można było zobaczyć w propagandowych filmach.

Maciek | 2016-11-22
Adamius | 2016-10-14