Nowizna: powieść w dwóch częściach

Tłumaczenie: Aleksander Wat
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Now'
Aleksander Wat
klasyka
Monia555

"Nowizna powieść w dwóch częściach"
Ostatnia powieść Iwana Turgieniewa, napisana w roku 1877. Nowizna jest w dużej mierze utworem satyrycznym, w której Turgieniew z jednej strony przedstawia bardzo krytyczny obraz szlachty rosyjskiej, z drugiej zaś strony w sposób prześmiewczy ukazuje również ruch narodnicki.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: własne

Marek Krzystek | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Opowiadanie o tym, jak to garstka zapaleńców próbowała wszcząć rewolucję wśród rosyjskich chłopów w połowie XIX wieku. Ani chłopi nie dojrzali do rewolucji, a i sami rewolucjoniści za bardzo nie wiedzieli jak się za nią zabrać. Turgieniew tego nie dożył, ale my już wiemy, że znaleźli się tacy co potrafili.
Za to ja mam taką nadzieję, że ludzkość dożyje do takiego dnia, kiedy jedyną rewolucją będzie rewolucja w kremach przeciwzmarszczkowych. Ale chyba musieliby najpierw zniknąć niesprawiedliwie bogaci i niesprawiedliwie biedni.
Rozterki narodników nas zupełnie nie zajmują, więc i tematyka książki wyłącznie dla zainteresowanych epoką. Także wątek romantyczny wypada blado, ale mnie, jak w każdej książce tego autora, zachwyca odmalowanie postaci drugoplanowych. Takie małżeństwo Sypiaginów nic tylko przenieść w nasze czasy i okaże się, że zachowania bogaczy są odporne na upływający czas. A ich opis jest żywy, groteskowy i przekonywujący.
No i ten piękny język.

Monia555 | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Wow.
Jestem świeżutko po lekturze i jeszcze nie zdążyłam po niej ochłonąć...
Cóż, nawet nie wiem jak zabrać się za napisanie jakiejkolwiek uporządkowanej opinii o "Nowiźnie".
Najlepiej od początku, ale co uznać za początek?

Wybrałam tę książkę do swojej prezentacji maturalnej, która ma ukazać wizerunek Polaków w prozie rosyjskiej XIX wieku. Coś mnie ku tej literaturze rosyjskiej zaczęło ciągnąć mimo, że nikt nie dowierza, iż mogłam wybrać tak "trudny" (?) temat.
O wizerunku Polaków w "Nowiźnie" mało byłoby do powiedzenia, jednak Polak na pewno jeden jest i jakoś będę musiała sobie poradzić, by coś na jego temat powiedzieć. Sprawa Polaków nie jest tam jednak najważniejsza.

"Nowizna" jest powieścią społeczno-polityczną, która doskonale ukazuje przekrój rosyjskiego społeczeństwa. Mamy wybujałą szlachtę, która dąży do poprawienia swojej sytuacji kosztem prostych ludzi. Ukazany jest lud jako biedny i dźwigający na swych barkach swoich panów i ich ambicje. Mamy grupę rewolucjonistów,...

Paweł Grzybowski | 2018-07-25
Przeczytana: 14 lipca 2018