Kobiety, które zawładnęły Europą

Muza
2014-05-21
2014-05-21
Krystyna J. Dąbrowska
historyczna Katarzyna Medycejska Elżbieta I Krystyna Maria Teresa Katarzyna II Maria Antonina Wiktoria Eugenia Sisi Elżbieta II królowa Wiktoria

Kobiety i władza

Bardzo ciekawy dobór postaci, przystępna w odbiorze.

Bardzo ciekawy dobór postaci, przystępna w odbiorze.

Ciekawe podejście do tematu. Co prawda spodziewałam się czegoś innego, ale nie jestem zawiedziona. Książkę przeczytałam wyjątków szybko. Polecam nie tylko historykom

Bardzo długo czytałam tę książkę, nie przez to że mi się nie podobała, lecz jak dla mnie trzeba było ją sobie dawkować. Ciekawie przedstawione historie 12 kobiet u władzy na przestrzeni kilku stuleci. Napisane lekkim językiem, przez co łatwo przyswoić różne informacje.

Mniej mi się podobała niż Berło i krew tego autora, ale wciąż dobra. Piękne wydanie robi robotę.

Bardzo, bardzo przeciętna publikacja. Maksymalnie splaszczone postacie monarchiń a ich życie sprowadzone do opisu ile urodzily dzieci i co podano na krolewskim weselu. Zmeczyłam, ale strata czasu

Historia poznała mnóstwo znakomitych kobiet, które odcisnęły na niej swoje piętno na tyle skutecznie, by ich imiona znano i wspominano nawet wieki później. W recenzowanym przeze mnie dziś dziele, Jean des Cars wziął sobie za cel przedstawienie czytelnikowi dwunastu niezwykłych królowych. Co takiego uczyniły i jaki wpływ miały na rozwój Europy?

Zawsze lubiłam historię. Czytanie o tym co było i co po sobie pozostawiło. O tych, którzy żyli i mieli faktyczny wpływ na kształtowanie losów mnóstwa ludzi. O dokonaniach wielkich i błędach innych. O rozwoju państw i osobach odpowiedzialnych za ich formowanie Na lekturę książki Jeana des Carsa zapatrywałam się zatem niezwykle pozytywnie, zwłaszcza, że wydanie jest absolutnie przepiękne i cieszy oko. Muszę przyznać, na samym wstępie, że w trakcie lektury autorowi udało się mnie zaskoczyć swoim specyficznym wyborem tego, kogo zdecydował się przedstawić. O ile dużą część opisanych władczyń już znałam, o tyle parę z nich było kompletną niespodzianką. O nowych postaciach czytałam z rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza, że im bliżej współczesności, tym Jean des Cars stawał się coraz mniej subtelny w ukrywaniu swojego uwielbienia dla owych królowych. Jego subiektywizm to coś świeżego i raczej niespotykanego. Dotychczas, gdy miałam do czynienia z książką historyczną, fakty przedstawiano prosto i możliwie jak najbardziej obiektywnie, autor tej pozycji zatem, zdecydowanie zapadł mi w pamięci.

Skoro wspomniałam o subiektywizmie autora i tym jak bez ogródek postanowił podzielić się z czytelnikami swoją sympatią do niektórych z opisywanych władczyń, myślę, że warto napisać nieco więcej o jego stylu. Z jakiegoś powodu, gdy wspominam tę pozycję, przychodzi mi do głowy słowo "barwna". Zdaję sobie sprawę, że Jean des Cars jedynie opisał fakty z życia kobiet, ale dzięki językowi i braku dat, pozycję czyta się bardzo przyjemnie. To prawda, że zdarzały się fragmenty wolniejsze i mniej interesujące, co jest raczej kwestią gustu, a książkę i tak warto pochwalić. Coś co mi się z kolei nie spodobało, to to jak autor chwilami "wybielał" postacie królowych czyniąc z nich niemal Święte. W niektórych przypadkach, informacje mogłyby ujść za wybiórcze. Inna sprawa to oczywiście to, że nawet gdyby chciał, nie byłby w stanie wspomnieć o wszystkim. Jego dzieło wzbudza za to ciekawość czytelnika. Weźmy mnie, na przykład. Po skończeniu książki, natychmiast poczułam się zainspirowana, by zrobić własny research o nowo-poznanych królowych i przekonać się czy faktycznie były tak wspaniałe jak to przedstawił Jean des Cars.

"Kobiety, które zawładnęły Europą" to z całą pewnością interesująca pozycja, która wydaje mi się, że ma szansę urzec nawet osoby niezbyt przepadające za historią. Jeśli lubicie czytać o ciekawych, silnych, barwnych personach, o kobietach nie poprzestających na tytule "żony króla", a faktycznie walczących o tytuł "królowej", serdecznie polecam tę książkę. Osobiście, spędziłam z nią miło czas i zdecydowanie nie żałuję, że wzbogaca moją biblioteczkę.

Zawsze lubiłam historię....

cesarzowej Eugenii (XIX/XX w. Francja),
cesarzowej Elżbiecie-Sisi (XIX w., Austria, Czechy i Węgry),
cesarzowej Zycie (XX w., Austria),
królowej Astrid (XX w., Belgia),
królowej Elżbiecie II (XX/XXI w., Wielka Brytania)

Książka składa się z krótkich biografii wyżej wymienionych kobiet, więc można ją przerwać bez poczucia straty.
Autorka nie skupia się na historii powszechnej samej w sobie, ale na królowych i cesarzowych, niebanalnych i fascynujących postaciach o silnych charakterach i wyrazistych temperamentach. Kolejne biografie nie są jednak peanami na rzecz tych kobiet. Autorka przedstawia ich zalety, ale również wady, choć nie da się nie zauważyć, że niektóre darzy większą sympatią 😉

Podoba mi się ujęcie tych biografii uwzględniające kontekst historyczny, ale też przedstawiające atmosferę, w której przyszło im dorastać, zasiadać na tronach, a potem wychowując dzieci, zarządzać krajami czy królestwami, często w kontrze do doradców, teściowych czy mężów i ich konkubin. Fascynujące jest to, że choć wszystkie były (czy są, jak w przypadku Elżbiety II) charakterne, to każda czerpała swoją siłę z innych źródeł i rządziła na swój sposób - jedne siłą i bezkompromisowo, inne dobrocią, wrażliwością czy poczuciem humoru. Niesamowite!

Dla mnie to książka, która uporządkowała moją dotychczasową wiedzę historyczną, ale też wzbogaciła kobiecym spojrzeniem, uzupełniła o nieznane wątki i uświadomiła istnienie niektórych z przedstawionych postaci (do tej pory obca mi była cesarzowa Zyta czy Eugenia). Niedosyt miałam przy królowej Wiktorii czy Sisi, ale o nich powstały wspaniałe filmy, które ten brak uzupełniają.

Nie lada gratką jest też zwrócenie uwagi na obowiązujące w określonych okresach ubiory i tajemnice dbania o urodę.

Polecam!

cesarzowej Marii Teresie (XVIII w., Austria, Czechy i Węgry),
cesarzowej Katarzynie II (XVIII w., Rosja),
królowej Marii Antoninie (XVIII w., Francja),
królowej Wiktorii (Wielka...

Skarbnica wiedzy na temat najpotężniejszych kobiet - królowych, które zawładnęły Europą i wpłynęły na dzieje historii. Dwanaście silnych, nie zawsze pięknych i odmiennych pod względem charakteru postaci łączy wysokie urodzenie i prawo do tronu.

Mimo tego, że długo nie mogłam się wciągnąć za sprawą mało przekonującego stylu pisania autora, książka obfita jest w szczegóły,mało znane fakty i niekiedy zawierająca smutne wydarzenia takie jak: śmierć dziecka czy wygnanie i życie w biedzie, po straszliwą ludzką zazdrość niszczącą reputację pochopnie osądzonych.

Kim były, czym zasłynęły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie możemy o nich zapomnieć? Małżonki monarchów lub regentki ,kobiety postawione na czele państwa.

Pięknie wydany egzemplarz, zawierający portrety władczyń. Zachęcająca okładka,twarda oprawa, co niestety sprawia kłopot przy trzymaniu bo książka jest ciężka i niewygodna. Ogólnie rzecz biorąc warta jest zainteresowania, ponieważ opiera się o ciekawy temat; kobiet mających wpływ na podejmowane decyzje państwowe i politykę. Poniżej lista opisanych przez autora królowych:

1. Katarzyna Medycejska
10. Zyta
11. Astrid
12. Elżbieta II

2025

Sylwetki kilku znanych królowych, u których stóp częstokroć leżały wielkie imperia. Mamy i Katarzynę Medycejską,i Królową Krystynę,i tajemniczą tragicznie zmarłą Gretę czy osławioną Sissi. Rysowi historycznemu towarzyszy analiza największych osiągnięci czy czołowych zasad którymi dana królowa się kierowała. Wiele z nich wyprzedzało swoje czasy. Wyjaśniamy genezę czarnego piaru Marii Antoniny, intrygi Eugenii, wskazujemy jak Sissi walczyła o szczęście swoich dzieci i pragnęła stworzyć kochający dom, nie licząc się z etykietą dworską. Poruszają też losy księżniczki Zofii i morderstwo jej i arcyksięcia Ferdynanda.

Ciekawa skarbnica wiedzy, nie tylko dla historyka.

Ciekawa skarbnica wiedzy, nie tylko dla historyka.

• Biografie
  • Historyczne