Kobiety, które zawładnęły Europą

Tłumaczenie: Krystyna J. Dąbrowska
Wydawnictwo: Muza
6,84 (190 ocen i 55 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
7
8
39
7
67
6
45
5
16
4
3
3
4
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
La saga des reines
data wydania
ISBN
9788377587072
liczba stron
336
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Ines

Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności! Wszystkie fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć? Ich krótkie lub długie życie to dni chwały na polu wojen, walk sukcesyjnych, zawieranych sojuszy czy też...

Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności!

Wszystkie fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć?

Ich krótkie lub długie życie to dni chwały na polu wojen, walk sukcesyjnych, zawieranych sojuszy czy też czas wypełniony pałacowymi intrygami przeplatanymi szczęściem lub cierpieniem?

Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem: kobiety zamężne lub nie, obyczajowo skromne lub znane z prawdziwych lub przypisywanych im miłosnych przygód, które znaczyły niekiedy więcej niż królowe z uwagi na rozległość lub zróżnicowanie terytoriów podległych ich Koronie.

Przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki.

 

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1055

Kobiety i władza

Autorzy książek coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę wyrazistych kobiet, które zapisały się na kartach historii. Rezultatem tego zainteresowania jest coraz więcej biografii i powieści beletrystycznych poświęconych władczyniom czy innym kobietom, które zasłynęły w świecie – aktorkom, projektantkom, podróżniczkom. Do ich grona dołącza kolejna pozycja, tym razem będąca swoistym kompendium wiedzy na temat historycznych królowych i cesarzowych.

Ale właśnie – czy na pewno jest to kompendium? Pięknie wydana książka, przypominająca swoim wyglądem album (choć zdecydowanie zawierająca zbyt mało zdjęć, by ją tak nazwać), przedstawia sylwetki dwunastu kobiet, które zasiadały na europejskich tronach, począwszy od Katarzyny Medycejskiej (wiek XVI) po współcześnie panującą Elżbietę II. Wybór bohaterek do tej antologii zatytułowanej „Kobiety, które zawładnęły Europą” jest jednak mocno subiektywny, a obecność wielu z nich – dyskusyjna. Obok siebie znajdziemy tak potężne królowe, jak Elżbieta I czy Katarzyna II, których osiągnięć trudno nie doceniać, ale i cesarzową Zytę z Austrii czy cesarzową Eugenię z Francji, o których wielu z nas być może nigdy nie słyszało, a już na pewno nie na lekcjach historii. Są więc zarówno realne władczynie, jak i te, które były tylko małżonkami europejskich władców i zapadły w pamięć swoich poddanych przede wszystkim dzięki urodzie, dobroci czy inteligencji. Poznajemy więc zarówno te, które mają na koncie sukcesy, jak i te, które nie mają żadnych...

Autorzy książek coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę wyrazistych kobiet, które zapisały się na kartach historii. Rezultatem tego zainteresowania jest coraz więcej biografii i powieści beletrystycznych poświęconych władczyniom czy innym kobietom, które zasłynęły w świecie – aktorkom, projektantkom, podróżniczkom. Do ich grona dołącza kolejna pozycja, tym razem będąca swoistym kompendium wiedzy na temat historycznych królowych i cesarzowych.

Ale właśnie – czy na pewno jest to kompendium? Pięknie wydana książka, przypominająca swoim wyglądem album (choć zdecydowanie zawierająca zbyt mało zdjęć, by ją tak nazwać), przedstawia sylwetki dwunastu kobiet, które zasiadały na europejskich tronach, począwszy od Katarzyny Medycejskiej (wiek XVI) po współcześnie panującą Elżbietę II. Wybór bohaterek do tej antologii zatytułowanej „Kobiety, które zawładnęły Europą” jest jednak mocno subiektywny, a obecność wielu z nich – dyskusyjna. Obok siebie znajdziemy tak potężne królowe, jak Elżbieta I czy Katarzyna II, których osiągnięć trudno nie doceniać, ale i cesarzową Zytę z Austrii czy cesarzową Eugenię z Francji, o których wielu z nas być może nigdy nie słyszało, a już na pewno nie na lekcjach historii. Są więc zarówno realne władczynie, jak i te, które były tylko małżonkami europejskich władców i zapadły w pamięć swoich poddanych przede wszystkim dzięki urodzie, dobroci czy inteligencji. Poznajemy więc zarówno te, które mają na koncie sukcesy, jak i te, które nie mają żadnych dokonań poza zdobyciem społecznej sympatii. Choć kolejne postaci wiele dzieli, jedno je łączy – wszystkie opisane przez Jeana des Carsa kobiety były fascynujące i niebanalne.

Des Cars, pisarz i historyk, to autor dziesiątek biografii, niestety w większości niewydanych w Polsce, opisujących życie takich postaci jak Grace Kelly, Ludwik II Bawarski czy rodzina Windsorów. O bohaterkach „Kobiet, które zawładnęły Europą” pisał już wielokrotnie, a książka, którą tym razem otrzymujemy, to antologia, która każdą z nich przybliża bardzo skrótowo. W istocie znajdziemy tu nie biografie, a rozbudowane biogramy, wypunktowujące najważniejsze wydarzenia z życia królowych. Tematyka nie zostaje wyczerpana w żadnym przypadku, jednak nie jest to wada książki, którą należy odbierać przede wszystkim jako punkt wyjścia do dalszej lektury na temat konkretnych bohaterek. Tego zadania nie ułatwi jednak brak bibliografii. Ten mankament publikacji des Carsa – bądź co bądź o naukowym zacięciu - jest dość zastanawiający, zwłaszcza, że odnośniki do odpowiednich publikacji znajdziemy każdorazowo w przypisie. Niemniej jednak sam autor prezentuje dużą wiedzę merytoryczną, a osobiste sympatie, których nie sposób nie zauważyć np. w tekstach o Zycie czy Astrid, a nawet Marii Antoninie, tylko podkreślają jego zaangażowanie w wykonywaną pracę. Pytanie, czy „Kobiety, które zawładnęły Europą” są czymś świeżym i wartościowym? Jak najbardziej, bo des Cars rzuca nowe światło na pewne fakty, obala mity i podaje nieznane dotąd informacje. Sporym atutem książki jest język. Choć w rozdziale poświęconym pierwszej królowej nic jeszcze tego nie zwiastuje (mnóstwo w nim dat i nazwisk, w gąszczu których można się pogubić), des Cars posługuje się lekkim, gawędziarskim stylem, który czyni jego książkę przyjemną w odbiorze. W pewnym momencie czytelnik zapomina wręcz, że czyta publikację popularnonaukową, a nie opartą na faktach powieść.

Choć nie wszystkie rozdziały są równie interesujące i odkrywcze, „Kobiety, które zawładnęły Europą” to atrakcyjna propozycja dla miłośników historii, biografii czy po prostu lubiących czytać o ciekawych postaciach. Hołd dla kobiet, o których warto wiedzieć i pamiętać. Nie tylko piękna ozdoba półki, ale i wartościowa lektura.

Malwina Sławińska   

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (869)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 451
geena | 2014-07-08

Ta niewątpliwie intrygująca i fascynująca książka, obejmująca swoją treścią ponad trzysta stron niestety - w moim odczuciu - nie wyczerpuje tematu, co więcej - nie posiada nawet stosownej bibliografii, co w przypadku publikacji podejmujących tematy historyczne jest rzeczą co najmniej naganną. To co jeszcze miałabym do zarzucenia to fakt samego zestawienia bohaterek, który jest mocno dyskusyjny. Dziwię się na przykład, umieszczeniu takich imperatorek jak Katarzyna II, czy chociażby Katarzyna Medycejska w jednym zbiorze z Zytą czy Eugenią, których to "dokonań", nawet w najśmielszych wypowiedziach, nie porównałabym z wyżej wspomnianymi. Ich rządy naprawdę nie przyczyniły się do rozwoju Europy w takim samym stopniu jak pozostałych. Jednakże pomimo tych wad, tekst doskonale broni się podstawami merytorycznymi oraz stosowanym przez autora lekkim stylem. Jean des Cars naprawdę przyjemnie prowadzi czytelnika przez zakamarki przeszłości, uchylając rąbka tajemnicy, której nikt dotąd nie mógł...

książek: 478
scharfes S | 2014-12-24
Na półkach: Przeczytane, 2014

Przede wszystkim wspaniale wydana książka.
Widać wyraźnie, że myślą przewodnią było 'Albo będzie pięknie, albo nie będzie wcale', co nie dziwi,w końcu mowa w niej o najpotężniejszych kobietach jakie Europa widziała.

Najbardziej podobała mi się biografia Elżbiety I.
Klimat typowej epoki elżbietańskiej, twarz nadmiernie wymalowana na biało,
przesada w ilości pereł i innej biżuterii, wykwintne stroje, zasady dobrego zachowania zawsze i wszędzie.
Pod tą maską kryła się jednak prawdziwa twarz Elżbiety.
Była ona przewrażliwiona na punkcie swego wyglądu, mimo niewątpliwej urody, miała pozostałości po ospie, których bardzo się wstydziła, stąd wziął się jej przesadny makijaż, wykonany z wielu warstw białego pudru.
Wyrachowanie i umiejętność skutecznego poniżania ludzi odziedziczyła po obojgu rodziców.
Swoje przezwisko' Królowej Dziewicy' zawdzięczała niechęci do małżeństwa.
Teorii było sporo, od gwałtu za młodu po homoseksualizm.

Najwięcej uwagi jednak poświęciłam Krystynie, królowej...

książek: 1651
Isadora | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

"Jakże słaba jest królowa i jak niewiele znaczy", mawiał Victor Hugo i spoglądając na historię Europy trudno w pierwszym odruchu nie przyznać mu racji. Los królewskich małżonek był nie do pozazdroszczenia - ich zasadniczą rolą było obdarzenie władcy następcą tronu ewentualnie gromadą córek, podobnych matkom zakładniczek polityki dynastycznej, które w przyszłości, wydane za mąż za monarchów ościennych państw, byłyby gwarantkami sojuszów zawieranych przez panów tego świata. Większość utytułowanych królowych wykluczano od sprawowania władzy motywując to niedoskonałością intelektualną, moralną i psychiczną właściwą ich płci; pomimo tego, że wiele z nich często było większymi indywidualnościami i silniejszymi osobowościami niż ich królewscy mężowie, nie dane im było wykazać się na polu dyplomacji i polityki. Kobieta, nawet jeśli była królową, musiała być podległa mężczyźnie. Te bardziej ambitne i inteligentne znajdowały w końcu sposób, by móc, jeśli nie sprawować władzę bezpośrednio, ...

książek: 3747
Aksamitt | 2016-07-03

Jeana des Carsa w formie skróconej przybliża sylwetki dwunastu europejskich władczyń i to niekoniecznie tylko tych największych, bo np obok długoletnio panującej i dobrze znanej wszystkim Elżbiety I, mamy Eugenię, cesarzową Francji, którą poznałam dopiero za pośrednictwem niniejszej publikacji. Nie mniej jest to książka starannie wydana i zawierająca niezbędne minimum do zorientowania się w temacie. Jest świetnym punktem wyjścia, od którego może rozpocząć się dalsze poszukiwania wiadomości na temat danej monarchini i okresu w jakim panowała. Będzie tez dobrym tekstem przypominającym ważniejsze momenty panujących kobiet, z którymi zapewne czytelnik lubiący powieści historyczne będzie często się spotykał.

To co interesujące to sam fakt, iż autor nie posuwa się do przedstawienia jedynie suchych wydarzeń z historii, ale bogato nakreśla charakter bohaterek, co lepiej oddaje klimat nie tylko owych czasów, ale przede wszystkich określa determinanty w kwestii podejmowanych przez...

książek: 366
elyria | 2014-12-01
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Dwanaście wyjątkowych kobiet. Poczet królowych mających niebywały wpływ na losy całych narodów od XVI wieku aż do współczesności. Wszystkie interesujące i wyjątkowe, a przy tym tak niebywale różne. Kim były, i jak osiągnęły władzę? Co sprawiło, że są tak fascynujące? Dlaczego, ich sława nadal nie przemija? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas lektury książki.

Książka Kobiety, które zawładnęły Europą zachwyca swoim wydaniem – duży format i twarda oprawa. Okładka przyciąga uwagę i wręcz hipnotyzuje. Autor w ciekawy sposób pokazuje ogromny wpływ kobiet na europejską scenę polityczną. Autor opisuje Elżbietę I, Wiktorię, Marię Antoninę, Marię Teresę i wiele innych. Najbardziej zainteresowała mnie postać cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej, zwanej też Sisi, żony Franciszka Józefa I. Jej tragiczną historię śledzimy na stronach książki – kłótnie z teściową – arcyksiężną Zofią Wittelsbach, rozłąka z rodziną, śmierć dziecka, przeszkody związane z życiem na dworze. Mimo, iż uznaje...

książek: 5900
Natalia | 2014-08-30
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Król jest głową państwa, królowa - szyją, która tą głową kręci. Czy jakoś tak. Wiele pojawiło się w dziejach świata kobiet, które czymś się wsławiły, znacząco wpłynęły na losy narodów, a po dziś dzień znane są z tego, jak żyły bądź jak umarły.

Jean des Cars pominął Kleopatrę i chińskie cesarzowe, skupiając się na najpotężniejszych królowych europejskiego pochodzenia. Przybliżył mi żywot i dokonania takich osób, jak Katarzyna Medycejska, Maria Teresa, Katarzyna II, Maria Antonina, królowa Wiktoria oraz Elżbieta II, a także zainteresował postaciami wcześniej mi nieznanymi - szwedzką królową Krystyną, francuską Eugenią, austriackiego pochodzenia Sisi i Zytą, oraz belgijską Astrid. Jedne panowały samotnie, inne dzielnie trwały u boku - zajmujących w kraju ważniejsze miejsce - mężów.

Nie da się na przestrzeni średnio 25 stron szczegółowo przedstawić losów królowych. Można natomiast przedstawić najciekawsze i najbardziej znaczące dla biegu historii wydarzenia z ich życia, a w dodatku...

książek: 1581
Secrus | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lipca 2014

"... Książka Jeana des Carsa to pozycja interesująca, swobodnie operująca ciekawostkami, ale jednak typowo historyczna, przez co nierzadko natłok nazwisk, dat i wydarzeń zmusza do kilkakrotnego wchłaniania niejednego akapitu. Aby coś z „Kobiet, które zawładnęły Europą” wynieść, należy czytać bardzo uważnie lub powtarzać rozdziały, wracać do nich i przyswajać niewątpliwie intrygującą wiedzę. Nowinki o postaciach historycznych są przedstawione z werwą i pomysłem. Można poznać ich wyjątkowe charaktery na przykładach i przez to łatwiej zapamiętać. Autor starał się zachować złoty środek w operowaniu faktami, by nie zanudzić czytelników, i choć chwilami szala rozpięta pomiędzy dbaniem o czytelnika a opisywaniem wyłącznie historii znacznie przechyla się na jedną bądź drugą ze stron, nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze książki. Ludzie zainteresowani historią prawdopodobnie znają już przytaczane przez des Carsa ciekawostki, za to dla czytelników mniej zaangażowanych w literaturę...

książek: 416
Heathcliff1984 | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Interesująca pozycja. Zgrabnie napisana. Wiele ciekawych faktów często mi nieznanych. Rozdziały są krótkie, nie nudzą. Zawierają esencję wiedzy na temat każdej z władczyń. Autor się postarał. Warto poczytać :)

Ciekawie przedstawione władczynie naszego kontynentu od XV wieku.
Kobiety bardzo różne, tak jak i różne były czasy w których rządziły. Jedne intrygantki owładnięte manią władzy. Inne walczące z buntem narodowościowym lub religijnym. Jeszcze inne dobroduszne żony wiodące niekoniecznie szczęśliwy żywot wśród dworskich etykiet. Morderczynie i oddane matki, kobiety rozwiązłe i purytanki, ładne i szkaradne, urocze i odpychające. Wszystkie je łączy natomiast to, że były nietuzinkowymi postaciami swoich czasów i nie tylko swoich. Bo nadal o nich pamiętamy.

książek: 816
Niko | 2014-06-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014 rok
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Na kartach historii zapisanych jest wiele znakomitych postaci. Wielcy królowie, monarchowie czy przywódcy. To dzięki ich dokonaniom, które nierzadko odmieniały oblicza krajów nie potrafimy o nich zapomnieć. Jednak zdarza się i tak, że ktoś zostaje zapamiętany szczególnie za swoją charakterystyczną osobowość, nietypowe poglądy czy osobliwy styl bycia. Ale czy pośród tych wybitych męskich osobistości pamięta się o kobietach, których dokonania są równie ogromne? O władczyniach, których życie wcale nie było do pozazdroszczenia? Ze względu na swoją płeć musiały włożyć więcej wysiłku, aby - jak wskazuje tytuł- stały się kobietami, które zawładnęły Europą.

Dzieło Jean'a Des Cars'a przedstawia nam dwanaście wielkich kobiet, które w ciągu ponad pięciu stuleci zapisały główne karty europejskich dziejów. Autor umożliwia nam wycieczkę przez czas i państwa, aby poznać te niepowtarzalne władczynie. Lektura obejmuje okres od XVI wieku do współczesności, podczas którego przemierzamy Francję,...

książek: 1132
monweg | 2014-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lipca 2014

Jean des Cars jest historykiem i dziennikarzem, publikującym we Francji, a także specjalistą od dynastycznych dziejów rodzin królewskich Habsburgów i Grimaldich.

Władczynie, których sylwetki znajdują się w tej książce, zapisały się w ciągu pięciu stuleci na kartach historii: Katarzyna Medycejska, obdarzona niezwykłym zmysłem politycznym; Elżbieta I, nazywana królową-dziewicą, córka Henryka VIII i Anny Boleyn, to jej Anglia zawdzięcza swoją potęgę; szwedzka królowa Krystyna, która dla uzyskania autorytetu przywdziewa męski strój; Maria Teresa, dziedziczka Cesarstwa Rzymskiego; Katarzyna II, władająca imperium rosyjskim, Niemka, która wyrzekła się swej germańskiej natury; Maria Antonina, ostatnia królowa Francji; Wiktoria, która przez sześćdziesiąt cztery lata władała monarchią brytyjską; Cesarzowa Eugenia, żona Napoleona III; Elżbieta, zwana Sisi, cesarzowa Austrii i królowa Węgier; Zyta z Habsburgów Lotaryńskich, ostatnia władczyni Austro-Węgier; Astrid, szwedzka księżniczka,...

zobacz kolejne z 859 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd