Dunwich Horror and Others
Lovecraft, Chtulhu
horror

Inne wydania

Wybór najlepszych z najlepszych opowieści grozy H.P. Lovecrafta z legendarnym wstępem "Cień z Providence" Marka Wydmucha i ilustracjami Antoniego Sobeckiego.

"Zostałem poinformowany o lochach pierwotnego życia, o rzekach, które się stamtąd sączyły, i wreszcie o maleńkich strumykach wypływających z jednej z tych rzek, a wplątanych w losy naszej własnej ziemi".

Howard Phillips Lovecraft to już autor legenda, jednak dla wielu czytelników, nastawionych na niewysłowioną grozę i makabrę, spotkanie z jego twórczością bywa rozczarowujące. Niestety, przerażenie wbijające w fotel to nie tędy droga. Należy jedna przyznać, że twórca mitologii Cthulhu posiadał umysł pełen szalonych i momentami odrażających pomysłów. Jego dzieła są przepełnione pełzającymi stworami, łuskami, mackami, wyłupiastymi oczami, szuraniem, złowieszczym brzęczeniem, zdeformowanymi potworami, okrutnym odorem i jeszcze wieloma, naprawdę wieloma tego typu atrakcjami. Takie klimaty lubię, wiecie, w końcu muszę mieć skąd czerpać inspiracje do pracy zawodowej;)

Marek Wydmuch mówi o fascynacji Lovecraftem, że "jest w niej wiele niezbyt mądrej ekscytacji, stanowczo za mało...

| 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Opowiadania H.P. Lovecrafta pełne są mroku, okropnych stworów, obrzydliwych dźwięków i smrodu. Czytając, odczuwamy wszystkimi zmysłami chore wytwory wyobraźni autora. Skąd coś takiego mogło "urodzić" się w mózgu człowieka? Lovecraft nie miał lekkiego życia; ciężka atmosfera domowa, matka - tyranka, ojciec - wariat, myśli samobójcze nękające autora co kilka lat, choroba. Tylko w napiętnowanym umyśle mogły powstać takie okropne wizje.
Lektura obowiązkowa dla wielbicieli horroru obok opowiadań Poego, który był mistrzem dla Lovecrafta. Obrzydliwie dobra literatura grozy. Popaprane sny po tej lekturze są murowane ;-)

Reckless Bastard | 2015-01-13
Przeczytana: 16 grudnia 2014

5/10 – PRZECIĘTNA

Howard Phillips Lovecraft zwany także „Cieniem z Providence” w środowisku miłośników powieści grozy uznawany jest za pisarza absolutnie kultowego. Stworzona przez niego mitologia Cthulhu do tej pory fascynuje nie tylko całe rzesze czytelników, ale również wielu innych pisarzy, którzy często inspirują się jego dziełami i nawiązują do nich w swojej twórczości. „Zew Cthulhu” to zbiór kilku z najbardziej znanych opowiadań z bibliografii autora.

Podchodziłem do tej książki dwukrotnie. Za pierwszym razem, a było to parę lat temu, udało mi się przebrnąć zaledwie przez trzy pierwsze opowiadania i nieco zirytowany oraz znużony rzuciłem „Zew Cthulhu” w kąt, by zająć się jakąś inną, bardziej absorbującą mnie wtedy lekturą. Teraz postanowiłem wrócić do tematu i ponownie podjąć próbę zmierzenia się z twórczością „Cienia z Providence” i muszę stwierdzić, że te kilka lat przerwy zmieniło moje podejście do prozy Lovecrafta i teraz patrzę na nią trochę bardziej przychylnym...

Magnis | 2016-05-11

Postanowiłem sobie odświeżyć klasykę i padło na książkę Zew Cthulhu Lovecrafta. Bardzo podobało mi się wprowadzenie Marka Wydmucha na temat Lovecrafta. Trzeba przyznać, kto, jak kto, ale autor znakomicie tworzy klimat osaczenia, grozy i potworności.

W pierwszym opowiadaniu Zew Cthulhu mamy do czynienia bardziej wprowadzenie do mitologii. Jest to ciekawa jednak historia podszyta grozą i czytanie jej było samą przyjemnością. Mroczna z dodatkiem makabry i ciekawym zakończeniem.
Widmo nad Innsmouth to opowieść o miasteczku w ruinie skrywające potworne rzeczy i wydarzenia. Nic tak się nie podoba jak duża dawka grozy. W tym opowiadaniu już od początku mamy do czynienia z nią wystarczy wspomnieć tylko podróż autobusem. Co skrywa miasteczko i jakie potworności czekają bohatera tego nie zdradzę, ale polecam samemu się przekonać. Naprawdę mroczna historia i przeraża do tej pory, choć już czytałem ją kilka razy.
Kolor z przestworzy jest jedną z najciekawszych opowieści grozy, gdzie pomału...

Kazik | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, Amerykańska
Przeczytana: 05 maja 2012

Jaka ludzkość jest, każdy widzi. Siedzi sobie na małej planetce, wiodąc swój króciutki, nic nie wart w obliczu wszechświata żywot, nie będąc świadoma obecności dalece bardziej inteligentnych i rozwiniętych istot. Z jakiś przedziwnych powodów na tym lichym obiekcie niebieskim od czasu do czasu głupiutcy wyznawcy decydują się na odprawianie mrocznych rytuałów, mających przynieść zagładę naszej cywilizacji przez "niewypowiedziane, pradawne zło".

Z Mitami miałam styczność kilkakrotnie - przez scenariusze do świetnego systemu "Zew Cthulhu", grę "Amnesia", artykuły czy komiks internetowy przedstawiający przygody plugawych bogów na wesoło. Ale nie zdarzyło mi się jeszcze zetknąć z twórczością Lovecrafta bezpośrednio, toteż długo polowałam na tomik z opowiadaniami. Kiedy go w końcu dorwałam, o samym pisarzu i jego odchyłach miałam jakie-takie mgliste pojęcie.

Lovecraft to grafoman. Zdarza się. Przeczytasz kilka opowiadań, już jesteś w stanie powiedzieć, jak będą wyglądać kolejne....

Kluska_Ludożerka | 2013-12-19

Twórczość H.P.Lovecrafta z pewnością przypadnie do gustu fanom mitologii,ponieważ autora od wczesnych lat fascynowały przedwieczne bóstwa oraz tajemnicze rytuały. Lovecraft miał o tym wszystkim obszerną wiedzę,którą doskonale wykorzystał przy pisaniu swoich książek. Mi osobiście jego dzieła przypadły do gustu dzięki oryginalnemu sposobowi budowania klimatu grozy oraz wrażeniu,że opisywane wydarzenia są autentyczne.

Ssskorpionica | 2015-02-27
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2015

Jako wierna fanka gry Horror of Arkham i osoba zakochana w twórczości Kinga, musiałam w końcu wziąć do ręki książkę, którą tak wychwalał w swoim "Danse Macabre".
"Zew Cthulhu" był dla mnie zaskoczeniem o tyle, że nie mówił wprost o tym, co działo się na końcu. Pisarz nie precyzował zakończenia, pozostawiał je otwarte, dzięki czemu lektura przed snem zawsze skutkowała nocnymi wizjami o tym, co mogło dziać się później.
Piekielnie dobra książka, polecam wszystkim, którzy choć trochę siedzą w literaturze grozy :)

Krzysiek | 2010-03-27
Na półkach: Przeczytane, Groza
Przeczytana: 2002 rok

Lovecrafta można pokochać od pierwszego przeczytanego opowiadania i zauroczyć się jego prozą od pierwszej strony. Jest to na pewno jeden z najoryginalniejszych twórców powieści grozy, który doczekał się wielu naśladowców i wiele odniesień w książkach innych autorów.

Z drugiej strony jest to twórca, który ma bardzo charakterystyczny sposób pisania i nie każdemu może się podobać. Pewna maniera pisarska i wytrychy słowne w stylu "nienazwane", "nieopisywalne", "macki" są na porządku dziennym, jednak to jak dla mnie dodaje charakteru całości, nie zaś go oszpeca.

Szczęśliwie miałem okazję zacząć przygodę z opowiadaniami autora właśnie przez lekturę "Zew Cthulhu". Jest to najlepsze wprowadzenie do motywów, które przewijają się przez wszystkie opowiadania Lovecrafta i umożliwia poczucie ich klimatu.

Jeśli to opowiadanie się spodoba - to reszta mitologii Cthulhu również będzie fascynowała i budziła grozę niezależnie od tego czy ktoś odczuwa paniczny lęk przed Mackami czy jedynie przed...

WisemantheWise | 2016-10-03
Przeczytana: 02 października 2016

Brak mnie słów do opisania jak bardzo zachwyciły mnie opowiadania o mrocznym kulcie Cthulhu i chyba po raz pierwszy dałem w serwisie tak wysoką ocenę. Oczywiście nazwisko H.P Lovecraft'a znałem i kojarzyłem jego twórczość, ale bez czytania tego sztandarowego dzieła. Dziś żałuję, że dopiero teraz sięgnąłem po "Zew..." bo byłbym zachwycony już od dłuższego czasu.
Uważam, że tak właśnie powinien wyglądać każdy horror książkowy. Mistrz Lovecraft stworzył świat pełen przerażenia i grozy, tym bardziej strasznej bo obcej, wrogiej, nieokiełznanej. Każde opowiadanie sięga szczytu w sposobie straszenia i jest to bardzo efektowny sposób. Mimo braku scen bezpośrednio opisujących przemoc, przerażenie sięga zenitu poprzez sugestywne opisy zła nie z tego świata.
Trzeba też dodać, że oprócz tytułowego Zewu Cthulhu będącego punktem wyjścia w tą upiorną podróż pozostałe opowiadania z tego zbioru są równie mocne pod względem poziomu strachu.
Mnie najbardziej podobało się opowiadanie nr 2, czyli...

modli | 2014-10-12

Jedna z nielicznych książek, które naprawdę mnie przeraziły. Są to raczej typowe horrory-horrory, których celem jest straszenie i wzbudzanie dreszczyku. Fani Stephena Kinga i jego prób nadania głębi gatunkowi mogą się rozczarować. Nie ma tu także hektolitrów krwi Clive'a Barkra. Jest za to mnóstwo tajemnic, przerażających tajemnic, i momentami nieznośnego wręcz suspensu.Pierwsza i ostatnia historia odstają od reszty zbioru na tyle, że wręcz radziłbym je sobie darować, bądź zostawić na koniec (no tak, tą ostatnią to na pewno xD), żeby nie psuły wrażenia. Czytałem starsze wydanie, które było napisane dość lekkim, przyjemnym językiem. Nie ręczę za nowe tłumaczenia (aczkolwiek podobno lepsze i bliższe oryginałowi).

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Wszyscy Święci Czytają

Neil Gaiman proponuje zapoczątkowanie nowej, świeckiej tradycji, którą nazwał All Hallows’ Read (Wszyscy Święci Czytają, nazwa nawiązuje do Halloween). Pomysł jest bardzo prosty – w wigilię Wszystkich Świętych, czyli w dniu, w którym w krajach anglosaskich (a od niedawna także i u nas) obchodzi się Halloween, podarujmy komuś straszną książkę.