Złote Globy 2021: „Nomadland” i „Gambit królowej” ze statuetkami

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.03.2021

Rozdano Złote Globy. Wśród nagrodzonych są twórcy filmu „Nomadland” i serialu „Gambit królowej”. Najlepszą atorką w serialu limitowanym lubi filmie telewizyjnym została uznana Anya Taylor-Joy, doceniona za rolę Beth Harmon w adaptacji powieści Waltera Tevisa.

Złote Globy 2021: „Nomadland” i „Gambit królowej” ze statuetkami

„Gambit królowej”Walter Tevis (wyd. Czarne)

Złote Globy to, po Oscarach, jedne z ważniejszych nagród w świecie filmu i telewizji. Statuetki przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w tym roku zostały wręczone po raz 78., choć tym razem nie było tradycyjnej gali, a z nominowanymi gwiazdami łączono się online.

Nagrody w kategoriach serialowych powędrowały m.in. do „Gambitu królowej”, będącego adaptacją powieści Waltera Tevisa. Produkcję uznano za Najlepszy film telewizyjny lub serial limitowany, a Anya Taylor-Joy, odgrywajaca główną rolę mistrzyni szachowej Beth Harmon, została uznana za Najlepszą aktorkę w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym.  

Nomadland książka„Nomadland. W drodze za pracą”, Jessica Bruder (wyd. Czarne)

Wielkim zwycięzcą tegorocznych Złotych Globów okazał się film „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao, przygotowany na podstawie książki Jessiki Bruder. Nie tylko został uznany za Najlepszy film dramatyczny, ale również doceniono pracę reżyserki – statuetka powędrowała do Chloe Zhao.

Bohaterką filmu „Nomadland” jest kobieta po sześćdziesiątce, która wybiera wędrowne życie współczesnego nomady, po tym jak w wyniku recesji straciła swój dobytek. W głównej roli wystąpiła Frances McDormand.

Polską premierę filmu wyznaczono na 19 marca.

Rozmowy z przyjaciółmi Sally Rooney„Rozmowy z przyjaciółmi”, Sally Rooney (wydawnictwo W.A.B)

Po sukcesie serialu „Normalni ludzie” było kwestią czasu, kiedy debiutancka powieść Sally Rooney „Rozmowy z przyjaciółmi” zostanie wykorzystana na potrzeby rynku filmowego. Dzisiaj możemy podać szczegóły dotyczące obsady.

W rolach głównych zobaczymy Alison Oliver („Woggie”), Joe Alwyna („Najdłuższy marsz Billy’ego Lynna”, „Faworyta”), Jemimę Kirke („Dziewczyny”, „Sex Education 3”) i Sashę Lane („American Honey”, „Utopia”). Zdjęcia mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Serial powstaje w kooperacji BBC i Hulu. Dwunastoodcinkową serię wyreżyseruje nominowany do Oscara za film „Pokój” Lenny Abrahamson; to również on stoi za sukcesem adaptacji „Normalnych ludzi”.

„Rozmowy z przyjaciółmi” mają zadebiutować na ekranach w przyszłym roku.

Opowieść podręcznej Margaret Atwood„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood (wyd. Wielka Litera)

Wielkimi krokami nadchodzi czwarty sezon adaptacji serialowej książki Margaret Atwood. Obsada się nie zmieniła. Wraz z grającą główną rolę aktorką Elisabeth Moss (która jest również reżyserką jednego z odcinków czwartego sezonu) wystąpią znani z poprzednich części: Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Alexis Bledel, Ann Dowd, Max Minghella, Madeline Brewer, O-T Fagbenle, Amanda Brugel, Bradley Whitford i Sam Jaeger. W sieci Hulu najnowsze odcinki serialu mają być dostępne już od 28 kwietnia. Do tego czasu musimy zadowolić się opublikowanym w zeszłym tygodniu zwiastunem. Rozpoczyna go radiowa audycja „Radia Wolna Ameryka”; głos dobiegający z odbiornika należy do samej Oprah Winfrey.

Miłośników twórczości kanadyjskiej pisarki powinien również zainteresować film dokumentalny „Margaret Atwood. Słowo to siła”.

Filmowcy towarzyszyli Atwood z kamerą przez 12 miesięcy. Dokument jest zapisem międzynarodowych podróży Atwood, podczas których przemawiała publicznie wraz ze swoim partnerem Graemem Gibsonem. Wszędzie entuzjastycznie witana przez tłum ludzi w bardzo różnym wieku – sala w Chicago jest pełna studentów, wierni czytelnicy czekają na pisarkę na festiwalu książek w Walii, a w Amsterdamie oczekiwana jest przez działaczy na rzecz praw człowieka. Atwood odwiedza Harvard, który stał się dla niej źródłem inspiracji i miejscem, w którym toczy się akcja powieści „Opowieść podręcznej” oraz powstałego na jej podstawie serialu. Na terenie uczelni spotyka się z odtwórczynią głównej roli – aktorką Elisabeth Moss i kostiumolożką Ane Crabtree, która zaprojektowała charakterystyczne czerwone stroje, później zakładane przez kobiety podczas feministycznych protestów na całym świecie.

Dokument opowiada także o życiu Atwood – okresie jej dorastania w kanadyjskiej głuszy, nauce w domu, w którym nie było telewizora, poetyckim debiucie na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznała swojego partnera Graeme’a Gibsona i jego działalności politycznej. Twórcy dokumentu analizują i zestawiają z życiem bohaterów motywy z najważniejszych powieści Atwood. Wyjaśniają też, jakie prywatne wydarzenia i czynniki społeczne stały się inspiracją dla jej twórczości. O życiu prywatnym pisarki opowiadają jej najbliżsi przyjaciele, członkowie rodziny oraz sama bohaterka.

Dokument „Margaret Atwood. Słowo to siła” wyreżyserowali Nancy Lang i Peter Raymont, którzy są także jego producentami. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Peter Pearson i Steve Ord, a Stephen Paniccia jest producentem nadzorującym. Materiał zmontowały Cathy Gulkin and Kathryn Lyons. Operatorem obrazu jest John Westheuser. W filmie, oprócz Margaret Atwood, zobaczymy między innymi Graeme’a Gibsona, Ane Crabtree, Elisabeth Moss raz Sarah Polley. Poezję i prozę Atwood czyta aktorka Tatiana Maslany.

Dokument jest już dostępny na platformie HBO GO.

Mararet Atwood

Zew Cthulhu Lovecraft„Zew Ctulhu”, H.P. Lovecraft (wyd. C&T Crime & Thriller)

Wielki Przedwieczny powróci na ekrany. I to za sprawą samego Spike'a Lee! Akcja filmu będzie się rozgrywała w Afryce Wschodniej. Jego bohaterem będzie czarnoskóry rewolwerowiec Gordon Hemingway, który łączy siły z elitarną wojowniczką, księżniczką Zenebé z Etiopii, aby uratować porwanego regenta przed starożytnym złem.

Producentem filmu „Gordon Hemingway & The Realm of Cthulhu” ma zostać Spike Lee. Oscarowy reżyser (statuetkę zdobył w 2018 roku za „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”) połączy swoje siły z Lloydem Levinem i Beatriz Levin. Za kamerą stanie Stefan Bristol, autor netflixowego hitu „Do zobaczenia wczoraj”. Scenariusz napisał Hank Woon; pisarz i scenarzysta, związany przede wszystkim ze środowiskiem gier RPG.

Gwiazdą widowiska ma zostać Jonathan Majors. Amerykańskiego aktora mogliśmy już zobaczyć w produkcji związanej z H.P. Lovecraftem; w „Krainie Lovecrafta” zagrał Atticusa Freemana.

Dziedzictwo Jowisza komiks„Jupiter's Legacy: Dziedzictwo Jowisza”, Mark Millar, Frank Quitely (wyd. Mucha Comics)

„Dziedzictwo Jowisza” to aktorski serial o superbohaterach oparty na komiksach Marka Millara i Franka Quitely’ego, którego premierę zapowiedziano na 7. maja. Fabuła opowiada historię obejmującą wiele dziesięcioleci i porusza trudne tematy związane z rodziną, władzą i lojalnością. Po niemal stu latach dbania o bezpieczeństwo ludzkości pierwsze pokolenie superbohaterów postanawia przekazać dziedzictwo swoim dzieciom. Obdarzona supermocami młodzież musi jednak najpierw zapracować na zaufanie opinii publicznej, co nie jest łatwe w cieniu legendy uwielbianych przez cały świat rodziców i przy ich wysokich standardach. 

W główne role wcielą się: Josh Duhamel, Leslie Bibb, Ben Daniels, Elena Kampouris, Andrew Horton, Mike Wade i Matt Lanter.

Twórcy komiksu, Millar i Quitely, są również producentami wykonawczymi serii.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[aj]


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Czarna_Manka  - awatar
Czarna_Manka 04.03.2021 16:49
Czytelniczka

"w produkcji związanej z H.P. Lovecraftem; w „Krainie Lovecrafta” " -
Kraina Lovecrafta powstała na podstawie książki Matta Ruff "Lovecraft Country" a z samym H.P. Lovecraftem ma tyle wspólnego co nic...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico  - awatar
Jerico 03.03.2021 20:01
Czytelnik

" Jego bohaterem będzie czarnoskóry rewolwerowiec Gordon Hemingway, który łączy siły z elitarną wojowniczką, księżniczką Zenebé z Etiopii, aby uratować porwanego regenta przed starożytnym złem."

Czy ja wiem czy to taki Zew Cthulhu? U Lovecrafta to się bohaterowie mogą cieszyć jak ujdą z życiem. A jak do tego jeszcze zachowają zdrowe zmysły, to już w ogóle limit szczęścia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Narcoser Rasalom - awatar
Narcoser Rasalom 02.03.2021 19:40
Czytelnik

A kiedy ten Zew Cthulhu ma w planach być kręcony?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Villiana  - awatar
Villiana 02.03.2021 12:57
Czytelniczka

Brawo Anya Taylor-Joy, to była świetna rola!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bookworm  - awatar
bookworm 02.03.2021 21:22
Czytelnik

Gratulacje! Tylko bidulkę pozbawiono głosu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.03.2021 07:52
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post