The Tempest

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wordsworth Classics". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wordsworth Editions
The Tempest
9781853262036
Shakespeare, komedia
angielski

Edited, introduced and annotated by Cedric Watts, Research Professor of English, University of Sussex. The Wordsworth Classics' Shakespeare's Series presents a newly-edited sequence of William Shakespeare's works. The textual editing takes account of recent scholarship while giving the material a careful reappraisal. The Tempest is the most lyrical, profound and fascinating of Shakespeare's...

The Tempest is the most lyrical, profound and fascinating of Shakespeare's late comedies. Prospero, long exiled from Italy with his daughter Miranda, seeks to use his magical powers to defeat his former enemies. Eventually, having proved merciful, he divests himself of that magic, his ‘art’, and prepares to return to the mainland. The Tempest has often been regarded as Shakespeare's ‘farewell to the stage’ before his retirement.

In the past, critics emphasised the romantically beautiful features of The Tempest, seeing it as an imaginative fantasia. In recent decades, however, The Tempest has also been treated as a potently political drama which offers controversial insights into colonialism and racism. Frequently staged and diversely filmed, the play has influenced numerous poets and novelists.

źródło opisu: http://www.wordsworth-editions.com

źródło okładki: http://www.wordsworth-editions.com

Czytałam "Burzę" wiele razy. I za każdym razem - klimat tego utworu - mnie uwodzi. Zupełnie tak - jakby zaczynały działać czary!

Nigdy nie określiłabym tego dramatu jako komedię. Nie ma też w nim wiele z romansu (choć wątek Mirandy i Ferdynanda ma duży urok:).

"Burza" to dramat magiczny. Dosłownie! Fantastyka tego dramatu oddziałuje z taką siłą - że cały czas zastanawiam się nad tym, czy rzeczywiście byłam świadkiem burzy, rozbicia statku, czy rzeczywiście słyszałam rozmowy Prospera, Ariela, Kalibana, Mirandy, Ferdynanda, Gonzala? Czy to wszystko - cały zamysł Prospera, cała jego intryga - rzeczywiście miała miejsce?

Uwielbiam wszystkie rozmowy Ariela i Prospera. Zwłaszcza pierwszą - gdy Ariel wprost domaga się wolności. Ariel to jedna z najwspanialszych postaci szekspirowskich. A w kontekście całego dramatu - pragnienie wolności Ariela jest tym bardziej czarujące i zastanawiające - że on, w gruncie rzeczy był wolny. Od początku, widzimy jak bardzo przywiązany jest do Prospera,...

PonuryDziadyga | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Jeśli chodzi o ten rok, to "Burza" jest dla mnie największą i najprzyjemniejszą niespodzianką w ramach obcowania z szeroko pojętą klasyką. Sądziłem, że odskoczę od niej jak oparzony, choć z ciekawości naprawdę długo czaiłem się na nią w bibliotece.
Fantastyczne, nie przekombinowane tłumaczenie Piotra Kamińskiego miało w ocenie niebagatelne znaczenie (rym niezamierzony). We wstępie wyjaśniono sporo niuansów, które mogłyby być dla mnie niejasne, gdybym zabrał się od razu za utwór - polecam zrobić tak samo, wtedy lektura będzie bardziej przejrzysta i klarowna.
Sama "Burza" broni się zresztą skutecznie - czytając ją miałem przed oczami scenę teatru i aktorów którzy wygłaszają właśnie czytane przeze mnie kwestie. Jest miejsce na humor (genialni Trynkulo i Stefano), jest żądza mordu i władzy w osobie Kalibana, jest też i gorzka refleksja Prospera.
Naprawdę wart przeczytania klasyk, bardzo przystępny w odbiorze i satysfakcjonujący. 10 gwiazdek, jak rzadko kiedy.

| 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

„Burza” (The Tempest) powstała, jako jedna z ostatnich sztuk Szekspira. Opowiada losy księcia Mediolanu Prospera, który podstępnie został pozbawiony władzy przez nazbyt ambitnego brata Antonia.

Prospero wraz z 3-letnią córką Mirandą dzięki trosce Gonzalesa przybywają na opuszczoną wyspę, na której Prospero uwalnia ducha powietrza Ariela uwięzionego w pniu drzewa przez czarownicę Sykoraksę. Dzięki księgom kochanym przez Prospera bardziej niż księstwo staje się potężnym czarnoksiężnikiem, który ma na swoje usługi różnej maści duchy i żywioły przyrody. Prospero jest władcą podziwianym, ale i nienawidzonym, szczególnie przez Kalibana półczarta, będącego potomkiem Sykoraksy.

Po dwunastu latach banicji przychodzi upragniony dzień zemsty. Prospero przy pomocy Ariela wywołuje burzę na morzu o sile, której nie może oprzeć się statek na pokładzie, którego znajdują się starzy wrogowie Prospera. Załoga zostaje rozpierzchnięta po „nagiej wyspie”. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które są...

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Prospero. Król Mediolanu. Jest także Ariel, duch powietrza. Ucieczka a raczej wygnanie w samotność. I potęga magii. Ale czy starania Prospera były przemyślane ? Nie mnie rozstrzygać. Wspaniały dramat!!

Edyta Zawiła | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

400 - lecie urodzin Szekspira zobowiązuje.
Rozszalała się burza na morzu, błyskawice, statek pomiędzy ogromnymi falami....
Prosper obserwuje to zdarzenie przykładając laskę czarodziejską:

"...Dziwnym zrządzeniem, opatrzna Fortuna,
Orędowniczka moja dziś łaskawa,
Wszystkich mych wrogów przygnała do wyspy.
Jam sztuką moją zbadał, że mój zenit
Stoi pod wpływem gwiazdy pomyślności;
Jeśli dziś chybię pomyślnego wpływu,
Nadzieje nasze zmarnieją na wieki.(...)
Przybywaj sługo! Jestem już gotowy.
Przyjdź, Arielu!..."

Ostatnia sztuka mistrza słowa, inna od wszystkich innych, nie jest tragedią ani komedią, bezkrwawa i niezwykle zaczarowana, ciemna strona ludzkiej natury otwiera się, izolacja rozbitków, wybaczanie samoistnie przychodzi jak za dotkniecie różdżki ,choć to zasługa Mirandy - czynnik pojednawczy czystości i niewinności w świecie żadnym władzy i zaszczytów, otoczona dobrymi duchami, nimfami a prym w tym wiedzie, uroczy, figlarny Ariel.
Sztuka porusza kwestię izolacji i adaptacji...

Sagittaire | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Autor ANGLIA
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

"Burza" to jest to utwór zamierzony jako ostatni, a zatem taki którym autor zrywa z pisaniem oraz przekazuje swój stan ducha, jaki mu w tej chwili towarzyszy.
I istotnie po wystawieniu "Burzy" autor zrywa z Londynem, z teatrem, z dworem królewskim i wraca do Stratfordu.
Wartość "Burzy" nie tyle wynika ze świetnej fabuły ile z tego, że dzięki niej mamy wgląd w myśli autora na temat jego własnego życia, jego własnej twórczości, na temat ludzi jakimi on - Shakespeare się otaczał.

A jaki świat żegna Shakespeare? Świat zbrodniarzy i głupców, ludzi chorych na ambicje, zboczeńców i pijaków, ludzi którzy są jak spalony słońcem step, który błyskawicznie zajmuje się pożarem swoich chorych ambicji i popędów.
W świecie tym ludzie są źli i nie stają się wcale lepsi, nawet po wykryciu ich win i podłych motywacji.
W świecie tym jedyne co jawi się jakby dobrym w istocie jest naiwnością (Miranda, która w swojej niewiedzy zachwyca się światem pospolitych zbrodniarzy i głupców) lub...

Cathy | 2017-07-06
Przeczytana: lipiec 2015

"Z tejżeśmy materii/co mary senne; drobne nasze życie jest okolone snem"

Wskutek intrygi swego brata Prospero trafia wraz z córką Mirandą na (prawie) bezludną wyspę. Ma na swych usługach liczne duchy, a jego zabiegi doprowadzają do tego, że w czasie sztormu rozbija się statek z Antoniem (jego bratem, uzurpatorem władzy w Mediolanie), Alonsem (królem Neapolu) i jeszcze kilkoma osobami na pokładzie. Dzięki czarom Prospera dochodzi do licznych niezwykłych wydarzeń. Z kolei rozbitkowie knują wiele śmiałych intryg...

W sztuce Szekspira jest wszystko: realizm i fantastyka, interesująca fabuła, ciekawi bohaterowie, miłość, spiski, humor (w tej kwestii prym wiodą Trinculo i Stefano, np.: "Co mi po tronie, gdy usiąść nie mogę"), okropny i odrażający syn czarownicy (Kaliban), świetne sentencje, polityka i silne uczucia, a także słynny topos życia jako snu.

Utwór nie traci na aktualności i pewnie można go interpretować na wiele różnych sposobów. Warto znać "Burzę", tym bardziej,...

kasandra_85 | 2012-12-03
Przeczytana: grudzień 2012

eMajTi | 2016-02-17

"W "Burzy" Williama Shakespeare'a zamknięty jest cały świat". To prawda, gdyż czytając tę książkę, dostałem wszystko, czego oczekiwałem - bardzo dobrze zarysowany świat, którym rządzą typowo ludzkie intrygi i zawiłości oraz uczucia, gdzie w dodatku magia stoi na porządku dziennym. Świetnie nakreślonych bohaterów, którzy byli panoramą całego społeczeństwa - mieliśmy zakochanych Mirandę i Ferdynanda, uczciwego, wielkodusznego, zdolnego do przebaczenia Prospera, żądnego władzy, ohydnego Kalibana, równie okropnych, i obłudnych w swych knowaniach Sebastiana, i Antonia, poczciwego Gonzala, pijanych, i nie najmądrzejszych cwaniaczków Trincula i Stephana, i wiernego oraz lojalnego sługę Ariela.
Fabuła opiera się na zemście Prospera, księcia Mediolanu, na bracie Antoniu i jego sojuszniku Alonsie, królu Neapolu, którzy siłą odebrali mu władzę i wygnali na bezludną wyspę, gdzie spędza lata razem z córką. Wiele czasu później, podczas powrotu świty Alonsa z wesela w Tunisie, rozpętała się przy...

Rysia | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

"Burza" to pierwsza "nie-tragedia" Szekspira, którą przeczytałam. Chciałam po nią sięgnąć już od dawna z powodu dość istotnej roli, jaką odgrywa w "Madame" Antoniego Libery. I nie zawiodłam się.
Sztuka jest ciekawa i zdecydowanie ma coś w sobie. Dialogi (zwłaszcza Prospera z Arielem) są takie liryczne.
Ale czegoś mi brakowało. Coś... skończyło się za szybko?
Bardzo chciałabym zobaczyć ten dramat na deskach jakiegokolwiek teatru.