Wyzwanie czytelnicze LC

Burza

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Wydawnictwo: Znak
7,06 (1269 ocen i 57 opinii) Zobacz oceny
10
82
9
138
8
200
7
448
6
235
5
122
4
18
3
22
2
3
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Tempest
data wydania
ISBN
978-83-240-0933-6
liczba stron
132
język
polski

Burza należy do ostatnich sztuk Szekspira w przeszłości krytycy skłaniali się ku sądowi, że była jego ostatnim dziełem, i odczytywali ją jako artystyczne pożegnanie dramaturga ze sceną, widząc w Prosperze alter ego autora. Prospero jest jedną z najciekawszych postaci stworzonych przez Mistrza ze Statfordu, typem filozofa parającego się białą magią, dążącego do samodoskonalenia i próby...

Burza należy do ostatnich sztuk Szekspira w przeszłości krytycy skłaniali się ku sądowi, że była jego ostatnim dziełem, i odczytywali ją jako artystyczne pożegnanie dramaturga ze sceną, widząc w Prosperze alter ego autora. Prospero jest jedną z najciekawszych postaci stworzonych przez Mistrza ze Statfordu, typem filozofa parającego się białą magią, dążącego do samodoskonalenia i próby wyzwolenia z ograniczeń, jakie narzuca człowiekowi jego kondycja. Jego magia jest sztuką pozwalającą mu utrzymać kontakt z istotami wyższego rzędu (Ariel).

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3208)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6156

Czytałam "Burzę" wiele razy. I za każdym razem - klimat tego utworu - mnie uwodzi. Zupełnie tak - jakby zaczynały działać czary!

Nigdy nie określiłabym tego dramatu jako komedię. Nie ma też w nim wiele z romansu (choć wątek Mirandy i Ferdynanda ma duży urok:).

"Burza" to dramat magiczny. Dosłownie! Fantastyka tego dramatu oddziałuje z taką siłą - że cały czas zastanawiam się nad tym, czy rzeczywiście byłam świadkiem burzy, rozbicia statku, czy rzeczywiście słyszałam rozmowy Prospera, Ariela, Kalibana, Mirandy, Ferdynanda, Gonzala? Czy to wszystko - cały zamysł Prospera, cała jego intryga - rzeczywiście miała miejsce?

Uwielbiam wszystkie rozmowy Ariela i Prospera. Zwłaszcza pierwszą - gdy Ariel wprost domaga się wolności. Ariel to jedna z najwspanialszych postaci szekspirowskich. A w kontekście całego dramatu - pragnienie wolności Ariela jest tym bardziej czarujące i zastanawiające - że on, w gruncie rzeczy był wolny. Od początku, widzimy jak bardzo przywiązany jest do Prospera,...

książek: 836
PonuryDziadyga | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Jeśli chodzi o ten rok, to "Burza" jest dla mnie największą i najprzyjemniejszą niespodzianką w ramach obcowania z szeroko pojętą klasyką. Sądziłem, że odskoczę od niej jak oparzony, choć z ciekawości naprawdę długo czaiłem się na nią w bibliotece.
Fantastyczne, nie przekombinowane tłumaczenie Piotra Kamińskiego miało w ocenie niebagatelne znaczenie (rym niezamierzony). We wstępie wyjaśniono sporo niuansów, które mogłyby być dla mnie niejasne, gdybym zabrał się od razu za utwór - polecam zrobić tak samo, wtedy lektura będzie bardziej przejrzysta i klarowna.
Sama "Burza" broni się zresztą skutecznie - czytając ją miałem przed oczami scenę teatru i aktorów którzy wygłaszają właśnie czytane przeze mnie kwestie. Jest miejsce na humor (genialni Trynkulo i Stefano), jest żądza mordu i władzy w osobie Kalibana, jest też i gorzka refleksja Prospera.
Naprawdę wart przeczytania klasyk, bardzo przystępny w odbiorze i satysfakcjonujący. 10 gwiazdek, jak rzadko kiedy.

książek: 0
| 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

„Burza” (The Tempest) powstała, jako jedna z ostatnich sztuk Szekspira. Opowiada losy księcia Mediolanu Prospera, który podstępnie został pozbawiony władzy przez nazbyt ambitnego brata Antonia.

Prospero wraz z 3-letnią córką Mirandą dzięki trosce Gonzalesa przybywają na opuszczoną wyspę, na której Prospero uwalnia ducha powietrza Ariela uwięzionego w pniu drzewa przez czarownicę Sykoraksę. Dzięki księgom kochanym przez Prospera bardziej niż księstwo staje się potężnym czarnoksiężnikiem, który ma na swoje usługi różnej maści duchy i żywioły przyrody. Prospero jest władcą podziwianym, ale i nienawidzonym, szczególnie przez Kalibana półczarta, będącego potomkiem Sykoraksy.

Po dwunastu latach banicji przychodzi upragniony dzień zemsty. Prospero przy pomocy Ariela wywołuje burzę na morzu o sile, której nie może oprzeć się statek na pokładzie, którego znajdują się starzy wrogowie Prospera. Załoga zostaje rozpierzchnięta po „nagiej wyspie”. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które są...

książek: 1717
Roman Dłużniewski | 2016-12-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Prospero. Król Mediolanu. Jest także Ariel, duch powietrza. Ucieczka a raczej wygnanie w samotność. I potęga magii. Ale czy starania Prospera były przemyślane ? Nie mnie rozstrzygać. Wspaniały dramat!!

książek: 2195
Edyta Zawiła | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

400 - lecie urodzin Szekspira zobowiązuje.
Rozszalała się burza na morzu, błyskawice, statek pomiędzy ogromnymi falami....
Prosper obserwuje to zdarzenie przykładając laskę czarodziejską:

"...Dziwnym zrządzeniem, opatrzna Fortuna,
Orędowniczka moja dziś łaskawa,
Wszystkich mych wrogów przygnała do wyspy.
Jam sztuką moją zbadał, że mój zenit
Stoi pod wpływem gwiazdy pomyślności;
Jeśli dziś chybię pomyślnego wpływu,
Nadzieje nasze zmarnieją na wieki.(...)
Przybywaj sługo! Jestem już gotowy.
Przyjdź, Arielu!..."

Ostatnia sztuka mistrza słowa, inna od wszystkich innych, nie jest tragedią ani komedią, bezkrwawa i niezwykle zaczarowana, ciemna strona ludzkiej natury otwiera się, izolacja rozbitków, wybaczanie samoistnie przychodzi jak za dotkniecie różdżki ,choć to zasługa Mirandy - czynnik pojednawczy czystości i niewinności w świecie żadnym władzy i zaszczytów, otoczona dobrymi duchami, nimfami a prym w tym wiedzie, uroczy, figlarny Ariel.
Sztuka porusza kwestię izolacji i adaptacji...

książek: 198
Sagittaire | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Autor ANGLIA
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

"Burza" to jest to utwór zamierzony jako ostatni, a zatem taki którym autor zrywa z pisaniem oraz przekazuje swój stan ducha, jaki mu w tej chwili towarzyszy.
I istotnie po wystawieniu "Burzy" autor zrywa z Londynem, z teatrem, z dworem królewskim i wraca do Stratfordu.
Wartość "Burzy" nie tyle wynika ze świetnej fabuły ile z tego, że dzięki niej mamy wgląd w myśli autora na temat jego własnego życia, jego własnej twórczości, na temat ludzi jakimi on - Shakespeare się otaczał.

A jaki świat żegna Shakespeare? Świat zbrodniarzy i głupców, ludzi chorych na ambicje, zboczeńców i pijaków, ludzi którzy są jak spalony słońcem step, który błyskawicznie zajmuje się pożarem swoich chorych ambicji i popędów.
W świecie tym ludzie są źli i nie stają się wcale lepsi, nawet po wykryciu ich win i podłych motywacji.
W świecie tym jedyne co jawi się jakby dobrym w istocie jest naiwnością (Miranda, która w swojej niewiedzy zachwyca się światem pospolitych zbrodniarzy i głupców) lub...

książek: 561
Cathy | 2017-07-06
Przeczytana: lipiec 2015

"Z tejżeśmy materii/co mary senne; drobne nasze życie jest okolone snem"

Wskutek intrygi swego brata Prospero trafia wraz z córką Mirandą na (prawie) bezludną wyspę. Ma na swych usługach liczne duchy, a jego zabiegi doprowadzają do tego, że w czasie sztormu rozbija się statek z Antoniem (jego bratem, uzurpatorem władzy w Mediolanie), Alonsem (królem Neapolu) i jeszcze kilkoma osobami na pokładzie. Dzięki czarom Prospera dochodzi do licznych niezwykłych wydarzeń. Z kolei rozbitkowie knują wiele śmiałych intryg...

W sztuce Szekspira jest wszystko: realizm i fantastyka, interesująca fabuła, ciekawi bohaterowie, miłość, spiski, humor (w tej kwestii prym wiodą Trinculo i Stefano, np.: "Co mi po tronie, gdy usiąść nie mogę"), okropny i odrażający syn czarownicy (Kaliban), świetne sentencje, polityka i silne uczucia, a także słynny topos życia jako snu.

Utwór nie traci na aktualności i pewnie można go interpretować na wiele różnych sposobów. Warto znać "Burzę", tym bardziej,...

książek: 2285
kasandra_85 | 2012-12-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2012

http://kasandra-85.blogspot.com/2012/12/burza-william-shakespeare.html

książek: 435
eMajTi | 2016-02-17

"W "Burzy" Williama Shakespeare'a zamknięty jest cały świat". To prawda, gdyż czytając tę książkę, dostałem wszystko, czego oczekiwałem - bardzo dobrze zarysowany świat, którym rządzą typowo ludzkie intrygi i zawiłości oraz uczucia, gdzie w dodatku magia stoi na porządku dziennym. Świetnie nakreślonych bohaterów, którzy byli panoramą całego społeczeństwa - mieliśmy zakochanych Mirandę i Ferdynanda, uczciwego, wielkodusznego, zdolnego do przebaczenia Prospera, żądnego władzy, ohydnego Kalibana, równie okropnych, i obłudnych w swych knowaniach Sebastiana, i Antonia, poczciwego Gonzala, pijanych, i nie najmądrzejszych cwaniaczków Trincula i Stephana, i wiernego oraz lojalnego sługę Ariela.
Fabuła opiera się na zemście Prospera, księcia Mediolanu, na bracie Antoniu i jego sojuszniku Alonsie, królu Neapolu, którzy siłą odebrali mu władzę i wygnali na bezludną wyspę, gdzie spędza lata razem z córką. Wiele czasu później, podczas powrotu świty Alonsa z wesela w Tunisie, rozpętała się przy...

książek: 574
Rysia | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2017

"Burza" to pierwsza "nie-tragedia" Szekspira, którą przeczytałam. Chciałam po nią sięgnąć już od dawna z powodu dość istotnej roli, jaką odgrywa w "Madame" Antoniego Libery. I nie zawiodłam się.
Sztuka jest ciekawa i zdecydowanie ma coś w sobie. Dialogi (zwłaszcza Prospera z Arielem) są takie liryczne.
Ale czegoś mi brakowało. Coś... skończyło się za szybko?
Bardzo chciałabym zobaczyć ten dramat na deskach jakiegokolwiek teatru.

zobacz kolejne z 3198 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nowa interpretacja Szekspirowskiego „Poskromienia złośnicy”

Anne Tyler, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, stworzyła świeżą i pomysłową wersję jednej z najpopularniejszych komedii Szekspira. Powieść ukazała się w czerwcu w ramach Projektu SZEKSPIR.


więcej
„Kupiec wenecki” w nowej odsłonie

Już w najbliższą sobotę przypada 400. rocznica śmierci Williama Szekspira. Z okazji tego jubileuszu wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy i poprosił ich o opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Właśnie ukazuje się druga książka serii – „Shylock się nazywam” Howarda Jacobsona. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd