Diabeł w błękitnej sukience

Okładka książki Diabeł w błękitnej sukience
Walter Mosley Wydawnictwo: EMG Cykl: Easy Rawlins (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Easy Rawlins (tom 1)
Tytuł oryginału:
Devil in a Blue Dress
Wydawnictwo:
EMG
Data wydania:
2013-10-15
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363464240
Tłumacz:
Paweł Lipszyc
Tagi:
walter mosley diabeł diabeł w błękitnej sukience
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stories : all new tales Richard Adams, Kurt Andersen, Lawrence Block, Jonathan Carroll, Jeffery Deaver, Roddy Doyle, Jeffrey Ford, Neil Gaiman, Elizabeth Hand, Joanne Harris, Joe Hill, Kat Howard, Diana Wynne Jones, Joe R. Lansdale, Michael Moorcock, Walter Mosley, Stewart O'Nan, Joyce Carol Oates, Chuck Palahniuk, Carolyn Parkhurst, Jodi Picoult, Tim Powers, Al Sarrantonio, Michael Marshall Smith, Peter Straub, Michael Swanwick, Gene Wolfe
Ocena 7,0
Stories : all ... Richard Adams, Kurt...
Okładka książki Wolność. Istota bycia człowiekiem Chimamanda Ngozi Adichie, Héctor Aguilar Camín, Gabriella Ambrosio, Kate Atkinson, Liana Badr, Ishmael Beah, Amit Chaudhuri, Paulo Coelho, David Constantine, Ariel Dorfman, Helen Dunmore, Jon Fosse, Petina Gappah, Alan Garner, Nadine Gordimer, Juan Goytisolo, Patricia Grace, Richard Griffiths, Xiaolu Guo, Milton Hatoum, A.L. Kennedy, Olja Knezevic, Marina Lewycka, Henning Mankell, Yann Martel, James Meek, Rohinton Mistry, David Mitchell, Walter Mosley, Ali Mohammed Naseehu, Joyce Carol Oates, Alice Pung, Mahmud Said, Ali Smith, Alexis Wright, Banana Yoshimoto
Ocena 5,9
Wolność. Istot... Chimamanda Ngozi Ad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
172
100

Na półkach: ,

Niektórzy uważają, że czarny kryminał amerykański umarł kilka dekad temu. Ci, którzy są tego zdania, są w absolutnym błędzie, czego najjaskrawszym dowodem jest powieść „Diabeł w błękitnej sukience” Waltera Mosley’a.

Do lektury zasiadłam jak zawsze pełna nadziei na niezapomniane przeżycia i tym razem moje oczekiwania zostały spełnione. Czarny kryminał amerykański nie jest gatunkiem prostym, chociaż jego ramy fabularne są dosyć wyraźne. Niemniej jednak napisanie dobrej powieści utrzymanej w tym klimacie jest niebywale trudne. Walter Mosley poradził sobie nad wyraz dobrze z tym zadaniem dodatkowo wplatając w fabułę trudne i w literaturze często przemilczane problemy, takie jak antysemityzm czy w szczególności rasizm. Zapewne w osiągnięciu zamierzonych celów pisarskich pomogło Mosley’owi jego pochodzenie. Matka była rosyjską Żydówką, ojciec, czarnoskórym Amerykaninem. Żywe w pierwszej połowie ubiegłego stulecia podziały dawały się mocno we znaki zarówno czarnoskórym, jak i Żydom, sam Mosley raczy wiedzieć, ile mniej lub bardziej szokujących historii usłyszał z ust rodziców, ilu epizodów sam raczył doświadczyć. Tak czy inaczej widać w prozie Mosley’a znaczną wiedzę na temat warunków życia panujących w Stanach Zjednoczonych w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej.

Mosley łamie pewien kanon czarnych kryminałów, bowiem jego główny bohater, detektyw, któremu jak do tej pory poświęcił dwanaście części powieściowych, jest Afroamerykaninem. Dlatego też większa część akcji rozgrywa się w środowisku czarnoskórych, o którym można powiedzieć, że jest wyraźnie zepchnięte na margines, ale mocno walczy o wyrównanie swojej pozycji w społeczeństwie. Niech nikogo jednak to nie zmyli – wątki rasistowskie są poruszane w „Diable w błękitnej sukience”, ale powieść ta nie jest ani obyczajową, ani dramatem czy chociażby tanią sensacją. To czarny kryminał amerykański w znakomitej odsłonie i ze wszystkimi elementami, które się na niego winny składać.

Jak czytelnik się może domyślić patrząc na tytuł, chodzi o kobietę. W „tych” powieściach zawsze chodzi o kobietę i w tym wypadku nie mogło być inaczej. Weteran wojny osiedla się w Los Angeles w poszukiwaniu stabilnego życia. Kolor skóry sprawia jednak, że trudno jest mu się utrzymać z legalnej pracy. Dlatego przyjmuje z pozoru proste zlecenie, chociaż zleceniodawca, biały do bólu gangster, od razu budzi w Easy’m Rawlinsie mieszane uczucia. Easy wie jednak, że jego pozycja jest ciężka i coraz głębiej popada w niebezpieczny świat przestępstw, jest to przecież zajęcie opłacalne.

W „Diable w błękitnej sukience” znajdziecie wszystko to, czego można oczekiwać od mocnej prozy akcji. Nie brakuje uwodzicielskich i przebiegłych kobiet, które jak zawsze i wszędzie są prawdziwą przyczyną wszelkich nieszczęść na świecie, zwłaszcza tych, które dotykają mężczyzn chcących prowadzić stabilne i spokojne życie. Mężczyźni, których potkamy na drodze są silni, nieokrzesani, wiecznie nieszczęśliwi. Popijają whiskey do śniadania, które jedzą po południu, kiedy wyproszą z sypialni kochanki. Kiedy trzeba, nawet najprawdziwszy dżentelmen gotowy jest dać komuś w mordę, ale w świecie Mosley’a nie ma ludzi klasycznie złych, są tylko osoby nieszczęśliwe, zagubione, zmuszone do działania.

„Głos nie chciał za wiele. Nigdy mi nie mówił, żebym gwałcił albo kradł. Mówił mi tylko, jak przeżyć. Przeżyć jak mężczyzna”.

Powiedziałabym, że książkę polecam „tym i tym”, a „tamtym” nie, ale nie mogę tego zrobić, bo moim zdaniem każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Seria o perypetiach detektywa Easy’go Rawlinsa składa się na razie z dwunastu tomów, z czego jedynie dwa pojawiły się w Polsce. Mam nadzieję, że Wydawnictwo EMG, które przecież w kryminałach się specjalizuje, podejmie trud wydania kolejnych części, bo nie jest przesadą powiedzieć, że talent pisarski Mosley’a niczym nie ustępuje klasykom gatunku takim jak Chandler, Gardner czy Hammett. Wspaniała rozrywka, godna polecenia.

Niektórzy uważają, że czarny kryminał amerykański umarł kilka dekad temu. Ci, którzy są tego zdania, są w absolutnym błędzie, czego najjaskrawszym dowodem jest powieść „Diabeł w błękitnej sukience” Waltera Mosley’a.

Do lektury zasiadłam jak zawsze pełna nadziei na niezapomniane przeżycia i tym razem moje oczekiwania zostały spełnione. Czarny kryminał amerykański nie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    63
  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    12
  • Literatura amerykańska
    2
  • Zbiór mamy
    1
  • Zekranizowane
    1
  • Kryminały amerykańskie
    1
  • Thriller/Kryminał/Sensacja
    1
  • Przeczytane w 2013r.
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Diabeł w błękitnej sukience


Podobne książki

Przeczytaj także