rozwiń zwiń

Wręczono National Book Awards. Zwycięzcami Charles Yu oraz biograf Malcolma X

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.11.2020

Przyznano National Book Awards. W kategorii prozy nagroda trafiła do Charlesa Yu, autora powieści „Interior Chinatown”. Najlepszą książką non-fiction wybrano biografię Malcolma X „The Dead Are Arising” autorstwa Tamary Payne i jej nieżyjącego już ojca Lesa Payne'a. Przyznano też wyróżnienie dla najlepszej książki dla młodzieży, tu wygrała powieść „King and The Dragonflies” Kacen Callender. Za najlepsze tłumaczenie uznano przekład na angielski Stacji Tokio Ueno” Yu Miri, która niedawno ukazała się w Polsce pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Wręczono National Book Awards. Zwycięzcami Charles Yu oraz biograf Malcolma X

National Book Awards rozdane

interior chinatownRozdanie nagród nie mogło odbyć się w tradycyjnej formie, jednak organizatorzy poradzili sobie z tym problemem. W środowy wieczór 18 listopada (czasu amerykańskiego) przeprowadzili transmisję, w której brali udział prezenterzy znajdujący się w różnych miejscach świata: od Nowego Jorku po Japonię. Do tej pory gala zawsze była połączona ze zbieraniem datków na National Book Foundation, organizację non-profit sprawującą pieczę nad nagrodami, a wydawcy i inne osobistości płaciły tysiące dolarów za możliwość bezpośredniego uczestnictwa w finałowej uroczystości. W tym roku było to niemożliwe, więc fundacja zwróciła się do wszystkich uczestników transmisji z prośbą o wpłacanie donacji w wysokości 50 dolarów lub więcej. W ten sposób udało się zebrać 490 tysięcy dolarów od ponad 800 darczyńców.

stacja tokioJedno z najważniejszych wyróżnień dla literatury anglojęzycznej, czyli National Book Award, odebrał Charles Yu za powieść „Interior Chinatown”. Za najlepszą książkę non-fiction uznano biografię słynnego afroamerykańskiego działacza Malcolma X, jednego z przywódców walki o równouprawnienie w Stanach Zjednoczonych zatytułowaną „The Dead Are Arising”. Wyróżnienie trafiło też do Kacen Callender za powieść dla młodzieży „King and The Dragonflies”. Za najlepszy tomik poezji uznano „DMZ Colony” autorstwa Don Mee Choi. Za najlepszy przekład nagrodzono Morgan Giles, która przełumaczyła z japońskiego na angielski „Stację Tokio Ueno” Yu Miri. Ta ostatnia książka ukazała się niedawno w Polsce pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl. Ponadto przyznano nagrody honorowe dla pisarza Waltera Mosleya i szefowej wydawnictwa Simon & Schuster, zmarłej w maju 2020 roku Carolyn Reidy. Każdy z laureatów otrzymał po 10 tysięcy dolarów nagrody, natomiast autorzy nominowani po 1 tysiącu dolarów (w kategorii najlepszy przekład pieniądze rozdzielane są pomiędzy autora i tłumacza po równo).

Najlepsza powieść to „Interior Chinatown” Charlesa Yu

Charles Yu to pisarz do tej pory kojarzony zdecydowanie z fantastyką. W Polsce kilka jego opowiadań ukazało się na łamach miesięcznika „Nowa Fantastyka” oraz w antologii „Kroki w nieznane”. Debiutancką powieść tego amerykańskiego autora zatytułowaną „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” wydał Prószyński i S-ka. To dość zwariowana, humorystyczna opowieść z motywem podróży w czasie i wieloma oryginalnymi konceptami: systemem operacyjnym cierpiącym na depresję, seksbotami polującymi na ludzi, ontologicznie niesprzecznym psem. Yu znany jest z tego, że ambitnie podchodzi do klasycznych fantastycznonaukowych konceptów i próbuje je odświeżać w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując w twórczości odniesienia do kultury Chin, z których pochodzą jego przodkowie. „Interior Chinatown” to druga powieść w jego karierze, ponadto ma w dorobku kilka zbiorów opowiadań. To wyraźnie satyryczna opowieść napisana w formie scenariusza filmowego. Yu opowiada tu historię Willisa Wu, którego kariera aktorska zatrzymała się, gdy zaczął grać mało ważne role „typowych Azjatów” w serialach kryminalnych. Książka znajduje się na długiej liście nominowanych do Adrew Carnegie Medals for Excellence, była też nominowana do francuskiej Prix Médicis.

dead are arising„The Dead Are Arising” to opowieść biograficzna o losach zmarłego w 1965 roku legendarnego Malcolma X, przywódcy afroamerykańskiego ruchu o równouprawnienie. To obok Martina Luthera Kinga najważniejszy działacz walczący o prawa czarnoskórej ludności na terenie USA. Tamara Payne i jej ojciec, Les Payne, pracę nad książkę rozpoczęli kilka temu. Nie przerwała ich śmierć ojca w 2018 roku. Córka, która w głównej mierze odpowiadała za zbierania materiałów, dokończyła ją samodzielnie i opublikowała na początku 2020 roku. Les Payne był jednym z najbardziej znanych afroamerykańskich dziennikarzy, założycielem National Association of Black Journalists (Narodowego Stowarzyszenie Czarnych Dziennikarzy), zdobywcą Nagrody Pulitzera w kategorii dziennikarstwa śledczego, wieloletnim redaktorem pisma „Newsday”.

Inna powieść autorstwa Kacen Callender, „Queen of the Conquered”, została kilka tygodni temu wyróżniona jedną z najważniejszych nagród w świecie literatury fantastycznej, czyli World Fantasy Award. Teraz autor/ka, identyfikujący/a się jako osoba niebinarna otrzymał/a kolejne ważne wyróżnienie. Powieść „King and The Dragonflies” opowiada o dwunastoletnim Kingstonie Jamesie, który jest przekonany, iż jego brat po śmierci zamienił się w ważkę. To baśniowa historia skierowana głównie do nastoletnich czytelników.

Walter Mosley, który otrzymał wyróżnienie honorowe, to popularny w Stanach Zjednoczonych pisarz kryminałów. W Polsce do tej pory słabo rozpoznawalny, choć kilka jego książek zostało przetłumaczonych na nasz język, w tym „Diabeł w błękitnej sukience”. Opowiadania Mosleya znalazły się także w zbiorach „Niebezpieczne kobiety” oraz „Wolność. Istota bycia człowiekiem”.

[jj]

 


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis 24.11.2020 00:29
Bibliotekarz

Chętnie przeczytam: biografię Malcolma X i książkę Charlsa Yu. Tłumacze, wydawnictwa - do dzieła!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 19.11.2020 13:06
Czytelnik

Nie moje klimaty .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 19.11.2020 09:40
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post