Śpiewaj ogrody

Okładka książki Śpiewaj ogrody
Paweł Huelle Wydawnictwo: Znak literatura piękna
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2014-01-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-16
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324021956
Tagi:
literatura polska Paweł Huelle Gdańsk Wagner

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
767 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
591
56

Na półkach: ,

W świecie moich podróży literackich Gdańsk zajmuje pozycję uprzywilejowaną. Lubię do niego wracać. Lubię ten specyficzny klimat miejsca spowitego w mrokach historii i odczuciu wszechobecnego przemijania. W przeszłości byłam tam wielokrotnie: czasem w towarzystwie Stefana Chwina („Hanemann”, „Krótka historia pewnego żartu”, „Panna Ferbelin”), innym razem wraz z pół Niemcem, pół Kaszubem, zmarłym niedawno, Günterem Grassem („Blaszany bębenek”) bądź z zakochanym w swojej „małej ojczyźnie” Pawłem Huellem („Weiser Dawidek”). W związku z tym, kiedy tylko zobaczyłam na bibliotecznej półce „Śpiewaj ogrody” nie wahałam się ani chwili.

Z wielką przyjemnością smakowałam tę misternie skonstruowaną opowieść o ludziach i miejscach Wolnego Miasta Gdańska, którego już nie ma. Wraz z interesującymi bohaterami wyruszyłam w melancholijną podróż po mieście, w którym „tam, gdzie zaczyna się Wrzeszcz, znów jak w Śródmieściu zaczęły ich śledzić puste oczodoły okien, osmolone mury, szkielety kamienic, wraki ciężarówek i zupełna, niesamowita cisza, w której nieśmiały, wczesny brzask doświetlał schodzący właśnie za leśne wzgórza księżyc”. Wśród tej, przeplatanej muzyką Wagnera, ciszy Huelle podejmuje próbę rozliczenia się z przeszłością swego rodzinnego miasta - usiłuje ją poznać, oswoić, zrozumieć. Ponadto, „Śpiewaj ogrody” to przypowieść o nieuzasadnionej brutalności i okrucieństwie; przyjaźni, która jest ponad podziałami narodowościowymi oraz o miłości- tej ezoterycznej w relacji z Gretą, a także tej do muzyki, poezji, piękna natury…

W tej powieści jest swoista magia; magia słów, które płyną jak nuty po pięciolinii, a następnie układają się w harmonijną melodię - efekt pracy natchnionego pióra Ernesta Teodora. Huelle pisze z takim pietyzmem w ukazaniu detalu, z dbałością o dobór odpowiednich słów i obrazów, że czytelnik wręcz czuje się uczestnikiem poznawanych zdarzeń. Jestem uwiedziona słowem pisanym niczym chór chłopców i dziewcząt, który został zaczarowany muzyką fletu Szczurołapa z Hameln.

W świecie, który nastawiony jest na szybkość przyswajania wszelkich wytworów kultury, warto zatrzymać się i poświęcić trochę czasu prozie wymagającej skupienia. „Śpiewaj ogrody” nie jest powieścią łatwą w odbiorze, ale wymaga całkowitego wczucia się w świat przedstawiony. Cieszę się, że oprócz dostarczenia rozrywki, zachęciła mnie do zgłębiania licznych zagadnień kulturoznawczych. Dzięki niej sięgnęłam do innych źródeł traktujących o koegzystencji polsko-niemiecko-kaszubskiej w Gdańsku oraz poczytałam więcej o, nieznanej mi bliżej dotychczas, twórczości Richarda Wagnera bądź Rainera Marii Rilkego. Wspaniały czas spędzony ze wspaniałą książką. Polecam.

W świecie moich podróży literackich Gdańsk zajmuje pozycję uprzywilejowaną. Lubię do niego wracać. Lubię ten specyficzny klimat miejsca spowitego w mrokach historii i odczuciu wszechobecnego przemijania. W przeszłości byłam tam wielokrotnie: czasem w towarzystwie Stefana Chwina („Hanemann”, „Krótka historia pewnego żartu”, „Panna Ferbelin”), innym razem wraz z pół Niemcem,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 034
  • Przeczytane
    967
  • Posiadam
    291
  • Ulubione
    49
  • 2014
    43
  • Teraz czytam
    27
  • Chcę w prezencie
    22
  • Literatura polska
    22
  • Literatura polska
    8
  • 2015
    8

Cytaty

Więcej
Paweł Huelle Śpiewaj ogrody Zobacz więcej
Paweł Huelle Śpiewaj ogrody Zobacz więcej
Paweł Huelle Śpiewaj ogrody Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także