Rywalki

1 969
1 802
Selection
Naddia

Dla trzydziestu pięciu dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. To dzięki nim mają szansę uciec z ponurej rzeczywistości. Ze świata, w którym panują kastowe podziały, wprost do pałacu, w którym będą spełniane ich życzenia. Z miejsca, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym, do krainy jedwabi i klejnotów. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia Maxona.
Każda dziewczyna marzy o tym, by zostać Wybraną. Każda poza Americą Singer.
Dla Ameriki Eliminacje to koszmar. Oznacza konieczność rozstania z Aspenem – jej sekretną miłością i opuszczenie domu. A wszystko tylko po to, by wziąć udział w morderczym wyścigu o koronę, której wcale nie pragnie.
Jednak gdy spotyka Maxona, który naprawdę przypomina księcia z bajki, America zaczyna zadawać sobie pytanie, czy naprawdę chce za wszelką cenę opuścić pałac. Być może życie o jakim marzyła wcale nie jest lepsze niż to, którego nawet nie chciała sobie wyobrazić…

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2014

źródło okładki: www.wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Szansa na… miłość?

Chyba nie ma na świecie nikogo, kto nie znałby historii o Kopciuszku, której zła macocha nie pozwoliła pójść na bal do księcia. Jednak, co by się wydarzyło, gdyby dziewczyna sama nie chciała tam pójść? Co więcej, gdyby to nie był bal, a po prostu coś na wzór dzisiejszego reality show, w którym musiałaby walczyć o względy księcia z 34 innymi dziewczętami? A całkowicie abstrahując od tematyki tej znanej baśni… Co by było, gdyby dziewczyna nie kochała księcia i wcale nie marzyła, aby stać się jego wybranką? Można się łatwo tego wszystkiego dowiedzieć, wystarczy sięgnąć po „Rywalki” Kiery Cass.

America Singer, zwana Ami, należy do kasty Piątek, czyli artystów. Specjalizuje się w śpiewie oraz grze na różnych instrumentach, dzięki czemu może zarabiać, aby pomagać rodzinie w utrzymaniu się. Dziewczyna skrywa również pewien sekret, od dwóch lat spotyka się z Aspenem, którego kocha ponad życie. Wie jednak, że jej matka nie zaakceptowałaby tego związku, ponieważ chłopak pochodzi z rodziny z niższej kasty.

Eliminacje to konkurs o miłość księcia Maxona oraz koronę. Udział bierze w nim 35 dziewcząt, a każda ma swoje powody do tego, aby starać się zostać aż do samego końca. Każda młoda dama, będąca w odpowiednim wieku, pragnie znaleźć się w zamku i chociaż na chwilę poczuć się jak księżniczka. Każda… oprócz Ami. Mimo jej niechęci, zarówno jej rodzina jak i sam Aspen, namawiają ją, aby chociaż wypełniła zgłoszenie. Dziewczyna zgadza się, acz niechętnie. Ma nadzieję, że wśród tysięcy dziewcząt jej kandydatura przejdzie bez żadnego echa.

Gdy zostaje wybrana, dochodzi do wniosku, że niewiele ma do stracenia. Może przynajmniej dzięki temu zapomni o bólu, którego ostatnio doświadczyła. Dziewczyna jednak, nawet w najśmielszych snach nie spodziewała się, że Maxon może doprowadzić do tego, że zacznie zastanawiać się czy do tej pory kierowała się właściwą drogą. Co z tego wyjdzie?

„Rywalki” to tom otwierającą trylogię „Selekcja”, autorstwa Kiery Cass. Autorka ma na swoim koncie także powieść „The Siren”, którą wydała własnymi środkami. Jednak to właśnie trylogia przyniosła jej międzynarodową sławę oraz miejsce na listach bestsellerów.

Fabuła, wydawałoby się, jakich wiele. Młoda, nic nieznacząca dziewczyna ma szansę na lepsze życie u boku księcia, który pokocha ją od pierwszego wejrzenia, jednak najpierw musi stoczyć bój o jej względy z innym chłopakiem. Innymi słowy mówiąc, schematyczny trójkąt, jakich wiele w dzisiejszych powieściach. Jednak to tylko pozory, u Kiery Cass nic nie jest tak proste. Autorka nawet z wypranych i zużytych wątków potrafi wyciągnąć coś zupełnie nowego i intrygującego. Bo kto by się spodziewał, że protagonistka będzie się broniła rękami i nogami przed tym, co oferuje jej los, ponieważ względem swego życia ma zupełnie inne plany. Mimo, iż w końcu zgadza się na przystąpienie do Eliminacji, jej zachowanie wcale nie nakierowuje czytelnika na odgadnięcie jakiego dokona wyboru względem Maxona i Aspena.

Tempo akcji jest spokojne. Chwilami autorka starała się dodać mu trochę dynamiki, jednak szybko wszystko wracało do poprzedniego stanu. Był to celowy zabieg, dzięki niemu historia wciąga powolutku, bez udziału świadomości czytelnika. Ja sama nie mam pojęcia, w którym momencie powieść pochłonęła mnie tak bardzo, że ciężko było mi się od niej oderwać. Dosłownie pochłaniałam kolejne strony z wypiekami na twarzy.

Jeżeli chodzi o zakończenie, to muszę przyznać, że gdy już do niego dotarłam zaczęłam żałować, iż tak szybko się za nią zabrałam. Dlaczego? Ponieważ nie mam pod ręką kolejnego tomu, aby od razu zacząć go czytać! Czekanie do czerwca, na polską premierę „Elity”, będzie istną torturą.

Natalia Zdziechowska

młoda_pisarka | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W ŚWIECIE, GDZIE WSZYSTKIM CZEGO PRAGNIE DZIEWCZYNA JEST MIŁOŚĆ KSIĘCIA I KORONA, ZNAJDUJE SIĘ AMERICA, DLA KTÓREJ LICZY SIĘ JEGO PRZYJAŹŃ...

Nie będę rozwodzić się nad bohaterami, ale raczej nad ich nadzwyczajnością, bo bez dwóch zdań są oni nietypowi i intryguący, jak cała historia. Niczym jedna z wielu księżniczek w bajkach dla dzieci...

Zaskakujący jest fakt, że prawdziwa akcja zaczyna się w momencie, gdy chłopak łamie serce dziewczynie. Głupotą jest myśl, że po czymś takim łatwo można owy błąd naprawić. America urzekła mnie swoją wolą walki oraz tym, że przez cały czas trwania powieści pozostaje sobą - niezmienną. Maxon okazał się nisamowicie nieprzewidywalny, ale też dziarski - przez cały czas, jak odkrywałam w jaki sposób zaczyna naprawdę dbać o swoich poddnaych, towarzyszyło mi miłe uczucie ciepła i szczera sympatia dla owego bohatera.

Nie muszę wspominać, że okładka to cudo!!

POLECAM!

Natalia | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, ENG
Przeczytana: 02 listopada 2013

Kopciuszek może być tylko jeden, w każdym utworze. Czy to w baśniach - braci Grimm albo Perraulta, czy chociażby u Brzechwy. Wszędzie kandydatek jest wiele, lecz chyba jeszcze nigdy nie trafił się książę-bigamista. Nie inaczej jest w "The Selection", pierwszym tomie trylogii autorstwa Kiery Cass, lecz jej opowieść o wyborze przyszłej księżniczki spośród kilkudziesięciu dam nie do końca przypomina baśń, w której wszystkie okoliczności sprzyjają głównej bohaterce i dobro ostatecznie zwycięża. I wiecie co? Chyba właśnie ta wersja historii dziewczyny z ubogiej rodziny, którą w życiu spotkało sporo nieprzyjemności, podoba mi się najbardziej spośród wszystkich dotychczas poznanych. Nawet pomimo swej odmienności od baśniowego pierwowzoru. Główna bohaterka powieści Kiery Cass nie jest sierotą zdaną na łaskę wrednej macochy - jej rodzice żyją i mają się całkiem dobrze. Dwie siostry wprawdzie ma (a nawet dwóch braci) - jedną młodszą, drugą starszą, ale żadna jej nie tyranizuje. Nie pojawia...

Książka mile mnie zaskoczyła. Na początku przypominała mi trochę "Przysięgę". Z czasem jednak coraz bardziej widziałam w niej "Akademię księżniczkę", którą czytałam dobrych kilka lat temu. Sama książka jest przyjemna i szybko się czyta. Polecam !!!

Natalia-Lena | 2013-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

O księżniczce, co księcia nie chciała…

W Iléi, państwie powstałym na gruzach dawnego USA, pod rządami rodziny królewskiej żyje społeczeństwo podzielone na kasty. Najważniejsze są Jedynki, czyli arystokracja. Później mamy Dwójki, Trójki, aż do Ósemek, czyli bezdomnych i ogólnie uznawanych za nieprzydatnych społeczeństwu. Każda z kast ma przypisane zawody z jednej kategorii i nie może wykonywać niczego spoza listy.
By zacieśnić więzy z poddanymi, każdy z rządzących w danym pokoleniu organizuje nietypowy przegląd kandydatek na żonę dla przyszłego króla. Selekcja daje szansę każdej obywatelce Iléi pomiędzy szesnastym a dwudziestym drugim rokiem życia na zdobycie korony. Spośród wszystkich dziewcząt, które wyrażą zgodę na wzięcie udziału w Selekcji, specjalna komisja wybiera trzydzieści pięć kandydatek, które trafiają do pałacu i tam starają się zdobyć serce księcia.
America Singer należy do Piątek, kasty artystów. Dziewczyna nie należy do najbogatszej warstwy społeczeństwa i stara się...

Pojedynek.

Po III wojnie światowej, powstało nowe państwo. I właśnie w nim książę szuka księżniczki. Sprowadza 35 dam do swojego zamku, aby tam znaleźć tą jedyną do której będzie należała korona.

Tysiące dziewczyn nie posiada się ze szczęścia z ogłoszenia konkursu. Z nich zostanie wybrana szczęśliwa 35, a następnie księżniczka.

Jedyną dziewczyną, której się to nie podoba jest America. Naturalnie jej się udało znaleźć w 35. Jako 5 jedzie tam tylko dla jedzenia i pieniędzy dla rodziny. Zostawia swą miłość w domu, niestety którą musiała ukrywać przed rodziną, gdyż Aspen był 6 – czyli z niższej sfery. Przed wyjazdem para się kłóci i rozstaje, a Ami w dniu wyjazdu widzi go z inną. Przyjeżdża do pałacu w złym nastroju i już pierwszego dnia krzyczy na księcia Maxona, jednakże co dziwne on jej nie wywala z konkursu. Postanawiają się zaprzyjaźnić, a America jako jego wtyczka wśród dziewczyn będzie go naprowadzać na tą jedyną… chyba domyślacie się już finału?

Niestety wszystko się...

Beata | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

Rewelacyjna baśniowa powieść o miłości, przyjaźni, wyborach życiowych oraz całkiem poważnych sprawach, jak wyzysk, niesprawiedliwość, nierówność społeczna. Baśń w klimatach braci Grimm, niekiedy brzydota charakteru zakrywa piękno otoczenia, krwawe wydarzenia w "rajskim" świecie sprowadzają nas na ziemię. Napisana fantastycznie, czyta się szybko i lekko, wciąga. Z równą przyjemnością zostanie przeczytana przez nastolatki, jak i dorosłe czytelniczki, które z radością powrócą myślą do czasów pierwszych pocałunków i pierwszych miłości:) No i, jak w każdej przyzwoitej baśni, ostatecznie dobro zwycięża.

książek: 1973

Po skończeniu ostatnich stron byłam trochę zła - okazuje się, że teraz muszę sięgnąć po kolejne książki z Americą, Maxonem i Aspenem.
Według mnie historia mogła zakończyć się na jednej części, gdyby autorka tak bardzo nie skupiałaby się na mało istotnych szczegółach. Poza tym mam tylko jedno wrażenie po lekturze 'Rywalek' - pomysł był dobry, tylko z wykonaniem wyszło niezbyt dobrze. Taka dystopia w wersji bajkowej, idealna na relaks.

Canis | 2015-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zanim zabrałam się za lekturę "Rywalek", serii bardzo przez wszystkich zachwalanej, miałam sporo wątpliwości. Po pierwsze, nie przepadam zwykle za książkami ociekającymi ckliwymi romansami, to po prostu nie moje klimaty. Do tego jeszcze księżniczki i pałace? Nie widziałam się w tym zupełnie. Stwierdziłam, ot co, można jednak spróbować, w końcu tak wiele osób zachwala sobie tą serię... O dziwo, jestem w szoku aż do tej pory.
Główną bohaterką książki jest America - w skrócie Ami - będąca dość nisko w hierarchii społecznej. Jej rodzina od dawien dawna zajmuje się jedynie branżą artystyczną, są tzw. "Piątkami". Najniższą warstwą społeczną są "Ósemki", czyli bezdomni i żebracy, a najwyższą - "Jedynki" - czyli rodzina królewska. Ami żyła dość szczęśliwie, mimo, że nie zawsze była w pełni najedzona i nie mogła pozwolić sobie na wszystko. Miała kochających rodziców i sporo rodzeństwa oraz oczywiście chłopaka Aspena, "Szóstkę", niższego od niej o jedną klasę, ale za to darzącego ją...

lulamae | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Ostatnio sporo się słyszy o tej książce, a do tego nie sposób przejść obojętnie obok takiej okładki.
W napływie chęci na przeczytanie czegoś lekkiego i przyjemnego postanowiłam sięgnąć po "Rywalki" Kiery Cass. Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, a bo i książek niewiele ma na swoim koncie.

Pomysł na książkę wydawał się całkiem ciekawy, choć nie do końca oryginalny (w ostatnich latach często można spotkać książki z tematem przyszłości, podziału na kasty, dystrykty i inne podziały społeczeństwa).

Książka nie jest gruba, czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Styl zdecydowanie nie jest wyszukany i szczególnie barwny, zdarzają się także błędy w fabule, ale w efekcie mogę przymknąć na to oko.

Czytamy o tym jak dziewczyny z różnych klas społecznych dostają szansę, aby zamieszkać w zamku królewskim, z rodziną królewską (która mała dziewczynka - a może i nawet większa dziewczynka - nie marzyła o tym aby zostać księżniczką i zamieszkać w zamku ze swoim księciem Maxonem)....

Przeczytane z wielką przyjemnością i w bardzo szybkim tempie. A szkoda. :(
Powieść była świetnie napisana, a głównej bohaterki po prostu nie da się nie lubić! Ech, ja na miejscu Ami nie miałabym pojęcia, którego chłopaka wybrać. Obydwoje są na swój sposób czarujący...
Mam nadzieję, że druga część jak najszybciej wpadnie mi w ręce! :)

Konkurs na Dzień Kobiet z vinted.pl

Książki i ciuchy to najlepsi przyjaciele żeńskich moli książkowych. Przy okazji święta wszystkich kobiet możecie je wygrać w konkursie lubimyczytać.pl i vinted.pl.