Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Drużyna A (tom 7) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Dödsmässa
joly_fh

Siódma część cyklu o Drużynie A – jednostce specjalnej do zwalczania przestępczości międzynarodowej. Była żona członka specjalnej jednostki policyjnej do spraw przestępczości międzynarodowej, znanej jako Drużyna A wchodzi do banku, aby załatwić kilka spraw. To preludium do ciągu niezwykłych wydarzeń; sprawy zakładników, zagadki tajemniczego biurka, zbioru skamielin, które prowadzą do...

Była żona członka specjalnej jednostki policyjnej do spraw przestępczości międzynarodowej, znanej jako Drużyna A wchodzi do banku, aby załatwić kilka spraw. To preludium do ciągu niezwykłych wydarzeń; sprawy zakładników, zagadki tajemniczego biurka, zbioru skamielin, które prowadzą do najbardziej dramatycznych perturbacji drugiej wojny światowej i zimnej wojny lat powojennych.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

książek: 2059
jamczyk | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Arne Dhal każdą następną książką zyskuje na jakości, a motyw kryminalny, nie zawsze okazuje się najważniejszy. Jak to u autora bywa akcja wielowątkowa, w kilku przestrzeniach czasowych i toczy się, nie tylko w Sztokholmie. Muzyka w tle, to oczywiście "Requiem" Mozarta. Książka godna polecenia.

Wioletta | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Zła krew wraca.
Myślę, że to obok trójki najciekawsza część i jak dotąd najlepiej skonstruowana. Od bardzo dobrego, wciągającego początku, po nieoczywiste rozwinięcie, do pasującego i dobrze, że właśnie takiego zakończenia. Nie obyło się jednak bez rzeczy, które by mi nie przeszkadzały, stąd taka ocena.

Kruczoczarnyblond | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Szczerze powiem, że nie jestem fanką Arne Dahla. Po prostu nie trafia do mnie jego sposób pisania. Za każdym razem, jak ktoś mi poleci jego książkę to czytam, bo może to ta, która mnie zachwyci. Ale po tej oficjalnie mówię, że pasuje.
Sama fabuła jest w porządku, nie mam nic do zarzucenia. Wielowątkowa, ale bez problemu można nadążyć. No chyba, że czyta się na "wiele rat" z przerwami.
Ale po prostu to nie jest styl, który mnie zachwyca. Dlatego ocena pół/pół - bo doceniam, widzę, co może się podobać. Ale mi po prostu nie pasuje.

figlarna24 | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 05 lutego 2014

Drużyna A ponownie w akcji!

Tym razem członkowie Drużyny A zostają wezwani do bardzo delikatnego zadania. Nie będzie ono oparte na pościgach, tropieniu, poszukiwaniu nieuchwytnego zabójcy. Tym razem chodzi o z pozoru oczywistą sprawę. Sprawę napadu na bank.

Lecz nie jest to zwyczajny napad na bank. Napastnicy nie czyhają na zgromadzone w skarbcu środki pieniężne. Właściwie policja nie wie, czego bandyci chcą. Wiedzą jedynie dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest , że jednym z zakładników jest Cilla , była żona jednego z funkcjonariuszy szwedzkiej policji. Drugą rzeczą jest fakt, iż napastnicy zaminowali środkami wybuchowymi najbliższe otoczenie, w takiej ilości, że skutki wybuchu byłyby katastrofalne. Napastnicy mówią z rosyjskim akcentem. Czy to są terroryści? I co z napadem na bank ma zabytkowe biurko, II wojna światowa i lata powojenne?

Pamiętajmy , że autorem "Mszy żałobnej" jest szwedzki pisarz - Arne Dahl. Pisarz, który piszę bardzo ciekawie, zaskakująco. Jednakże jego styl...

Anna-mojeksiążki | 2014-01-05
Przeczytana: styczeń 2014

Arne Dahl i jego opowieści o Drużynie A to jedne z moich ulubionych książek w cyklu Czarna Seria, skandynawskiej serii kryminalnej wydawanej przez Czarną Owcę. Dahl jest bardzo specyficznym pisarzem, pisarzem charakterystycznym, który zapewnia czytelnikowi w swoich powieściach nie tylko intrygę kryminalną na wysokim poziomie, ale zawsze przemyca dodatkowe tematy. Tematy do przemyślenia, do rozważenia, ważne kwestie, które występują w jego książkach równoważnie z wątkiem kryminalnym.

W siódmej części opowieści o perypetiach Drużyny A, specjalnej, tajnej grupie dochodzeniowej zajmującej się trudnymi sprawami kryminalnymi, zapoznajemy się z historią napadu na bank, ale nie takiego zwyczajnego napadu, a bardzo specyficznego, który sięga aż po Stalingrad i Irak. Mocne? Na pewno zaskakujące!

Była żona jednego z członków Drużyny A, Cilla, staje się świadkiem i jednym z zakładników podczas napadu na bank. Napastnicy rozkładają w budynku banku materiały wybuchowe i tym samym zawężają...

Jadźka | 2014-03-10
Przeczytana: 14 lutego 2014

Arne Dahl to kolejny pisarz, który jest autorem serii kryminalnej. Jego cykl o Drużynie A składa się z siedmiu części i najwyraźniej na tym się nie skończy. Może się wydawać, że po tylu książkach można odczuć coś na kształt przesytu treścią tego samego pokroju, jednak w przypadku tego autora nie mamy co narzekać na cokolwiek. Po tylu częściach wciąż dostajemy nową powieść, ze świeżym spojrzeniem na dana sprawę. Nie inaczej jest z tytułem „Msza żałobna” – pełnym zwrotów akcji i podwójnym wątkiem głównym na czele. Chociaż w pewnym sensie brakuje jej charakteru, z którego słynie Dahl, to wciąż czyta się jego historie z nieskrywaną przyjemnością.

Napad na bank. Zorganizowane jednostki policji próbują odbić zakładników i jednocześnie rozwikłać powód nietypowego rabunku. Okazuje się, że napad jest jedynie przykrywką prawdziwego powodu, dla którego przestępcy zamknęli się w banku. Prawda sięga głęboko w przeszłość, w czasy II wojny światowej. To we wspomnieniach kryje się rozwiązanie...

Zyrafu | 2015-09-07
Przeczytana: 17 lipca 2015

Bardzo lubię Arnego Dahla. Polubiłem go po przeczytaniu pierwszych czterech powieści z serii o Drużynie A (wydanych jeszcze przez Muzę). Ucieszyłem się, gdy zaczęła go wydawać Czarna Owca, bo była szansa, że kolejne tomy będą się ukazywać szybciej. Tak też się stało - mamy już po polsku wszystkie części cyklu, a niedługo ukaże się pierwszy tom kolejnego - "Głuchy telefon".
Jest w tym, co napisałem przewrotny paradoks: lubię Dahla, kupiłem kolejne części cyklu, ale ich nie czytałem, w jakiś perwersyjny sposób rezerwując sobie tę przyjemność na odpowiedni moment. No i teraz wreszcie nadszedł - wakacje 2015 z Drużyną A. Ponownie przeczytałem wcześniejsze części, by dotrzeć (jak w serialu) do tych, których jeszcze nie znałem.
"Sen nocy letniej" oceniłem nieco niżej, kilka rzeczy podobało mi się mniej, ale "Msza żałobna" to już Dahl jakiego uwielbiam: przewrotny, snujący ciekawą opowieść.
Nieoczekiwanie dużą rolę w tej części zarezerwowano dla Cilli - byłej żony Paula Hjelma....

Magda | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Jest to 7 część serii o Drużynie A, a dla mnie pierwsza bo od niej zaczęłam. Nie pogubiłam się w akcji. Wartka akcja, dobra fabuła. Dla fanów kryminałów.

zuzankawes | 2014-10-04

Napad na bank i przetrzymywanie zakładników paraliżuje szwedzkie siły szybkiego reagowania. Do negocjacji z napastnikami wezwana zostaje Drużyna A, a także konsultanci związani w przeszłości z tą elitarną jednostką policji do zwalczania przestępczości międzynarodowej. W trakcie rokowań wychodzi na jaw, że jedną z zakładniczek jest była żona Paula Hjelma, który w negocjacjach z napstnikami otrzymał status konsultanta. Gdy w końcu dochodzi do uwolnienia zakładników, kłopoty Cilli, Paula i całej Drużyny A dopiero się zaczynają.
Na światło dzienne wychodzić zaczynają sprawy z przeszłości, które mocno niepokoją szwedzkie służby specjalne, a im dalej policjanci do walki z przestępczością międzynarodową brną w śledztwo, tym bardziej komplikują się sprawy. Przeszłość zaczyna ukazywać w pełnym świetle sprawy toczące się w okresie zimnej wojny, które bardzo rzutują na teraźniejszość. Wszystkich zatem czeka brutalna przeprawa. Z czym przyjdzie zmierzyć się Drużynie A, przeczytajcie jednak...

Paweł Talbierz | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Początek wojny w Iraku z pewnością sprowokował autora do chwili zastanowienia nad prawdziwymi powodami zbrojnej ofensywy wojsk USA na reżim Saddama Husajna. Jak każda wojna, była to również walka o wpływy i przejęcia tego, o co nasz kapitalistyczny świat tak zaciekle walczy - o to kto będzie trzymał rękę na złożach, które kierują całym światowym przemysłem. Początek XX wieku to walka o węgiel, później o ropę naftową, która z każdym kolejnym dziesięcioleciem jest w rękach coraz mniejszej liczby Państw. Wokół tego problemu Arne Dahl otacza fabułę "Mszy żałobnej".

Książkę, dosłownie "wciągnąłem" zaczytany kolejnymi kartami mimo, że wydawać by się mogło, akcja jest mniej wartka niż to miało miejsce we wcześniejszych tytułach. Praktycznie przez połowę czasu jesteśmy świadkami napadu na bank przy jednej z głównych ulic Sztokholmu, który tak naprawdę jest tylko wstępem do opowiedzenia całej historii. Co jakiś czas, przenosimy się na front II wojny światowej i czytamy dziennik...