Msza żałobna

Arne Dahl Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Drużyna A (tom 7) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Dödsmässa
kryminał, sensacja, thriller
Dominika Górecka
Czarna seria
literatura szwedzka Drużyna A

Tytuł zapewne bierze się od Requiem Mozarta, które bardzo lubi jeden z bohaterów — jeśli akurat nie słucha, to i tak dźwięczy mu w uszach, przypomina się tekst... Oprócz tego w książce nie brakuje śmierci, powodów do smutku i żalu. Chociaż niektóre rzeczy się udają.

Powieść jest wielowątkowa i zaczyna się w kilku różnych miejscach — tu weekendowa wyprawa, aby kupić...

Jestem wielką fanką powieści o Drużynie A aczkowiek "Msza Żałobna" to zdecydowanie najsłabsza (choć nadal ciekawa) pozycja.
Zdecydowanie nie przypadł mi do gustu wątek z Cillą Hejm i akcją jaka toczyła się w Banku. Też sama historia i powiązania z czasami II wojny światowej nie do końca do mnie przemówiły, a były też momenty, ze trochę się pogubiłam w fabule.
Niemniej...

To nie moja bajka. Specyficzny sposób "opowiadania" fabuły, który akurat mi, zupełnie nie leży.

No cóż w książce autor zawarł swój pogląd na II wojnę w Zatoce Perskiej, ale według mnie wklejanie całego orędzia Busha to lekka przesada.
Wątek z czasów II Wojny Światowej nawet ciekawy no i końcówka też dała do myślenia.

Szkoda czasu

Nie podeszła mi ta część. Jak dla mnie najsłabsza z dotąd przeczytanych.

Początek wojny w Iraku z pewnością sprowokował autora do chwili zastanowienia nad prawdziwymi powodami zbrojnej ofensywy wojsk USA na reżim Saddama Husajna. Jak każda wojna, była to również walka o wpływy i przejęcia tego, o co nasz kapitalistyczny świat tak zaciekle walczy - o to kto będzie trzymał rękę na złożach, które kierują całym światowym przemysłem. Początek XX...

Zła krew wraca.
Myślę, że to obok trójki najciekawsza część i jak dotąd najlepiej skonstruowana. Od bardzo dobrego, wciągającego początku, po nieoczywiste rozwinięcie, do pasującego i dobrze, że właśnie takiego zakończenia. Nie obyło się jednak bez rzeczy, które by mi nie przeszkadzały, stąd taka ocena.

Szczerze powiem, że nie jestem fanką Arne Dahla. Po prostu nie trafia do mnie jego sposób pisania. Za każdym razem, jak ktoś mi poleci jego książkę to czytam, bo może to ta, która mnie zachwyci. Ale po tej oficjalnie mówię, że pasuje.
Sama fabuła jest w porządku, nie mam nic do zarzucenia. Wielowątkowa, ale bez problemu można nadążyć. No chyba, że czyta się na "wiele...

2059

Arne Dhal każdą następną książką zyskuje na jakości, a motyw kryminalny, nie zawsze okazuje się najważniejszy. Jak to u autora bywa akcja wielowątkowa, w kilku przestrzeniach czasowych i toczy się, nie tylko w Sztokholmie. Muzyka w tle, to oczywiście "Requiem" Mozarta. Książka godna polecenia.

• Kryminały
  • Czarna Seria