Europa w rodzinie. Czas odmieniony

Okładka książki Europa w rodzinie. Czas odmieniony Maria Czapska
Okładka książki Europa w rodzinie. Czas odmieniony
Maria Czapska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8324004025
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja. Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie Maria Czapska, Józef Czapski, Katarzyna Herbert, Zbigniew Herbert
Ocena 8,1
Korespondencja... Maria Czapska, Józe...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1178
1154

Na półkach: ,

Ze wszystkich kresowych wspomnień ziemiańskich sprzed I wojny światowej akurat ta książka wydała mi się niestety najmniej ciekawa (brat Autorki Józef Czapski był jednak bardziej uzdolniony). Na głowę biją ją i pozycje Michała K. Pawlikowskiego, i Mieczysława Jałowieckiego …

Największą jej wartością z pewnością jest oddanie kosmopolitycznego charakteru rodziny (matka z domu von Thun und Hohenstein, a ponadto w rodzinie Stackelbergowie, von Meyendorffowie, także późniejszy współpracownik Lenina Grigorij Cziczerin).

Nie stało to w sprzeczności z uczuciami patriotycznymi kierowanymi jednocześnie do kilku kultur. Jeśli czegoś żałować po tej warstwie społecznej, to właśnie chyba tego….

Ze wszystkich kresowych wspomnień ziemiańskich sprzed I wojny światowej akurat ta książka wydała mi się niestety najmniej ciekawa (brat Autorki Józef Czapski był jednak bardziej uzdolniony). Na głowę biją ją i pozycje Michała K. Pawlikowskiego, i Mieczysława Jałowieckiego …

Największą jej wartością z pewnością jest oddanie kosmopolitycznego charakteru rodziny (matka z domu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1048
1000

Na półkach: , ,

Wspomnienia Marii Czapskiej, siostry Józefa, malarza i współpracownika paryskiej Kultury. Doprowadzone do roku 1914, czyli prawdziwego końca starego świata, a jak niektórzy twierdzą – końca XIX wieku.
Historia rodu Czapskich, a właściwie Hutten-Czapskich, spokrewnionego i spowinowaconego ze śmietanką niemieckiej arystokracji (Stackelbergów, Meyendorffów i Thun-Hohensteinów). Ale nie tylko – wśród powinowatych znaleźli się także m.in. pierwszy bolszewicki minister spraw zagranicznych – Georgij Cziczerin oraz Max Ullrich von Drechsel – jeden z uczestników nieudanego zamachu na Hitlera w 1944 r., za to powieszony.
Mając takie koligacje rodzina Czapskich posiadała wielkie dobra na ternie obecnej Białorusi, gdzie przez wieki mieszały się różne wpływy kulturowe. W jej domu rodzinnym mieszały się z kolei polski patriotyzm ze świadomością przynależności do klasycznej kultury europejskiej i potrzebą czynnego uczestniczenia w niej. Dowiemy się także z nich wiele na temat życia polskiego kresowego ziemiaństwa a nawet … polskiego mieszczaństwa w Mińsku, które – jak twierdzi autorka – stanowiło kulturotwórczą warstwę tego miasta.
Prawdziwa i realna podróż w czasie i przestrzeni, w towarzystwie osoby niezwykłej kultury i wiedzy, pamiętającej tamte czasy i ludzi.

Wspomnienia Marii Czapskiej, siostry Józefa, malarza i współpracownika paryskiej Kultury. Doprowadzone do roku 1914, czyli prawdziwego końca starego świata, a jak niektórzy twierdzą – końca XIX wieku.
Historia rodu Czapskich, a właściwie Hutten-Czapskich, spokrewnionego i spowinowaconego ze śmietanką niemieckiej arystokracji (Stackelbergów, Meyendorffów i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
88
22

Na półkach: ,

Pozycja przeznaczona typowo dla osób zainteresowanych historią i chcących pogłębić swoją wiedzę na temat epoki. Masa nazwisk i dat z pewnością znudzi niecierpliwych. Maria Czapska nie jest wirtuozem pióra, ale jej teksty mają wartość historyczną, a właściwie pamiętnikarską. Dzięki jej zapiskom możemy wniknąć w atmosferę dawnych arystokracji polskich, skoligaconych z całą Europą, której losy zakłóciła wojna. Pomimo różnych światopoglądów i wierzeń na wierzch wybija się wartość najcenniejsza dla każdego człowieka: rodzina. A przez pryzmat Marii Czapskiej także ojczyzna, choć pojmuje ją być może bez odpowiedniego zaplecza wiedzy politycznej, ale z żarliwością osoby tak dziwnie skontrastowanej z kosmopolitycznym otoczeniem.

Pozycja przeznaczona typowo dla osób zainteresowanych historią i chcących pogłębić swoją wiedzę na temat epoki. Masa nazwisk i dat z pewnością znudzi niecierpliwych. Maria Czapska nie jest wirtuozem pióra, ale jej teksty mają wartość historyczną, a właściwie pamiętnikarską. Dzięki jej zapiskom możemy wniknąć w atmosferę dawnych arystokracji polskich, skoligaconych z całą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
203

Na półkach: ,

Te wspomnienia urodzonej w Pradze i wychowanej pod Mińskiem polskiej patriotki koncentrują się na imponującej genealogii oraz najwcześniejszym okresie jej życia i nie każdemu zdadzą się fascynujące; rysują jednak ważny obraz godnej naśladowania postawy i odpowiedzialności za otaczający świat. Znakomite posłowie Kota Jeleńskiego rozjaśni zaś w głowach tym spośród czytelników, których raczej chaotyczna struktura książki zdołała nieco skołować.

Te wspomnienia urodzonej w Pradze i wychowanej pod Mińskiem polskiej patriotki koncentrują się na imponującej genealogii oraz najwcześniejszym okresie jej życia i nie każdemu zdadzą się fascynujące; rysują jednak ważny obraz godnej naśladowania postawy i odpowiedzialności za otaczający świat. Znakomite posłowie Kota Jeleńskiego rozjaśni zaś w głowach tym spośród...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
84

Na półkach:

Przeczytałam jednym tchem. Elegancka, piękna opowieść o czasach i zjawiskach, których już nie ma - wyjaśniająca część powodów, dla których tak się stało. Historia Europy, kwestie narodowości, państwowości, języków, tradycji. Bardzo interesujące, warte przeczytania.

Przeczytałam jednym tchem. Elegancka, piękna opowieść o czasach i zjawiskach, których już nie ma - wyjaśniająca część powodów, dla których tak się stało. Historia Europy, kwestie narodowości, państwowości, języków, tradycji. Bardzo interesujące, warte przeczytania.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Maria Czapska (1894-1981),siostra Józefa, malarza, przyjaciela Giedroycia i autora "Na nieludzkiej ziemi" proponuje nam dwie różne opowieści, ale obie przygnębiające, bo historie i koligacje najznaczniejszych rodów europejskich, kosmopolitycznych, przedkładających własne dobro nad dobro jakiegokolwiek narodu, ograniczonych przez koneksje i uzależnienia w działaniach patriotycznych, dają ponure świadectwo o arystokracji w ogóle. Główna linia rodu Czapskich to polscy patrioci i katolicy, ale skoligaceni wielokrotnie z przedstawicielami innych narodowosci i innych religii. Jakimkolwiek patriotą, w tym polskim, zostawało się, to t y l k o z wyboru i to należy cenić. I tu należy podkreślić decyzję matki Marii i Józefa, Austriaczki, Józefy von Thun und Hohenstein (1867-1903) (str.32)
"..Mama, mając lat dwanaście, postanowiła wyjść za Polaka, bo Polska to kraj nieszczęśliwy, a poślubiwszy Polaka, stała się Polką".
W połapaniu się w koligacjach pomagają drzewa genealogiczne umieszczone na końcu książki, w których znalazłem ciekawostkę, że dziadkami matki Józefa i Marii Czapskiej, Józefy von Thun und Hohenstein (1867-1903),byli Franz de Paola Anton von Thun und Hohenstein (1786-1873) i Edward von Lamberg, von Thun und Hihenstein (1799-1825). Czyżby krewni? Raczej brak erraty. (przypomnijmy, że ten tytuł nosi m. in. europosłanka Róża Thun z d. Wożniakowska)
To dzieło jest arcyciekawe i wymaga skupionego podejścia czytelnika. Nic nie jestem w stanie pomóc w zgłębianiu tej historii Polski i Europy, opowiedzianej na podstawie doświadczeń rodu Czapskich. Korzystając jednak z bogactwa tekstu przytaczam parę ciekawostek w nim zawartych. I tak, dziadek prababci (Zofii Meyendorff ) Józefa i Marii Czapskich, były ambasador Stackelberg...(str 19)
"...utrzymywał - wedle relacji Andre Maurois - młodziutką kurtyzanę Marię Duplessis, sławną Damę Kameliowa, śliczną dwudziestoletnią suchotnicę. Kochali się w niej wszyscy.... ..także Aleksander Dumas-syn...".
Siostra babci von Meyerdorff „wygłasza skrajnie reakcyjne poglądy” (??): (str. 88)
„Gdyby istniało jeszcze choć trochę poczucia prawa na świecie... ..zamiast podawać do wierzenia takie niedorzeczności jak prawa ludów, wola narodowa!!~! Złudy dobre dla głuptaków, produkt dzisiejszej epoki”
Historia potwierdziła, że to złuda....
Bardzo ciekawe jest, że po objęciu przez Dunajewskiego teki Ministra Finansów w monarchii austriackiej i w 1895 powołaniu Kazimierza Badeniego (porównaj lektury o. Badeniego) na premiera (str. 119):
„Następne lata były szczytowym punktem wpływów polskich w monarchii austriackiej. Badeni premierem, Agenor Gołuchowski przez jedenaście lat ministrem spraw zagranicznych, Dunajewski przez dziesięć lat ministrem finansów....”
Czapska opisując życie „w Mińszczyżnie” rozróżnia „element polski od dawna tu zasiedziały” od 'ludu miejscowego” i w rezultacie mieliśmy(str. 136):
„..całe wsie szlacheckie bytem zrównane z ludem okolicznym, ale różniące się wyznaniem rzymskokatolickim i przywilejami szlacheckimi od pańszczyżnianych chłopów..”
Czapscy w Przyłukach zatrudniali służbę katolicką, która wywodziła się ze szlachty: (str. 139)
„U nas oficjaliści i cała służba, też folwarczna, byli katolicy, a sądząc z nazwisk, pochodzili prawdopodobnie z tej szlachty... ...Pamiętali jednak, że są szlachtą, żeniąc się jedynie między sobą..”
Piękne: fornal, ale honor szlachecki miał!!! Teraz przeskakuję do 1939 r czyli, jak wieść gminna niesie, gdy po 22 latach rządów „ludu”, ZSRR zajmuje polskie ziemie wschodnie. Można by się spodziewać, że przede wszystkim dotknie to Radziwiłłów. Otóż nie (str, 151):
„..Dzięki złożonej koniunkturze politycznej tego strasznego roku, dorywczym sojuszom, wstawiennictwu królowej włoskiej... ..poparciu Mussoliniego i Goeringa, za zgodą Hitlera władze sowieckie wyłuskały z więzień obozów i miejsc zesłania swego imperium członków tej rodziny i jej najbliższych powinowatych, kierując ich wszystkich, jeszcze przed końcem 1939 roku, do Warszawy. Wnuk księżny Bichetty.. ..trafił do obozu w Starobielsku i został jako Radziwiłł ewakuowany... ..W pięć miesięcy potem kilka tysięcy oficerów polskich zgromadzonych w tym obozie, zostało zamordowanych...”
A więc ideologia walki klasowej została skompromitowana. Księżna Bichetta...: (str. 152):
„...opowiadała, jak kurtuazyjnie odniósł się do niej pułkownik sowiecki, zapraszając do swego auta, aby ją odwieżć do Brześcia, ówczesnej granicy rosyjsko – niemieckiej okupacji...”
Wot arystokracyja, a przyjęło się, że kacapy wszystkie kobiety gwałcili.. Podoba mnie się również wypowiedż księżnej Magdaleny Radziwiłłowej o okolicznej ludności (str.219):
„...Człowiek nie psuje tu przyrody, bo chłop białoruski, może jako stworzenie dwunożne być odpowiednikiem niedżwiedzia i spodziewam się umrzeć, nim nauczyciel socjalista zrobi zeń mędrka i malkontenta....”
Zmienia się świat, zmieniają książki zakazane. Czapska wspomina (str. 223):
„W moich rękach, już dorastającej, dojrzał kiedyś ojciec „Zmartwychwstanie” Tołstoja, oburzył się: „Nawet Kościół prawosławny wyklął Tołstoja, a wy go czytacie!”... ...Własnych opinii co do książek nie miał. Czytał gazety i francuskie romanse...”
Biedny arystokrata, bo Harlequinów wtedy nie było. Gdy autorce wpadł do głowy pomysł studiowania medycyny, ojciec nasłał na nią księdza (str. 225):
„...Z polecenia ojca miał mnie wybadać i wybić z głowy projekty studiów
- Chcesz ukończyć medycynę i leczyć ludność okoliczną - mówił - to ładnie, ale czy wzięłaś pod uwagę, że odbierzesz wtedy chleb miejscowemu felczerowi, skazując go na nędzę?
….....powiedziałam, że felczerowi będę płaciła pensję.”
Zachwyceni rezolutną odpowiedzią dojechaliśmy do końca "Europy w rodzinie". Druga część "Czas odmieniony" jest łatwiejsza w czytaniu, gdyż bazuje na wspomnieniach autorki. I już na pierwszej stronie (str. 245) znajduję ciekawostkę:
"...14 sierpnia (1914) ukazał się we wszystkich polskich i rosyjskich gazetach manifest Wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza, obiecujący Polsce niepodległość... ..nas, młodych rozentuzjazmował i życzyliśmy z całego serca zwycięstwa Rosji..."
I trudno się dziwić, a że obecne nauczanie historii stroni od takich deklaracji, to już inna sprawa. Czapska powraca do obietnicy Mikołaja parę stron dalej w kontekście Piłsudskiego (str.263):
„Jedni ufali obietnicom Wielkiego księcia... ..inni.. ..proklamacji państw centralnych.. ..Orientacja rosyjska przeważała w Kongresówce i była zrazu Legionom Piłsudskiego niechętna, wręcz wroga. Jego czyn wojskowy uznano za beznadziejne szaleństwo, a jego samego za szkodnika, sługę i najmitę Niemców. Marszałek zachował chyba do końca swego życia gorzki uraz do Królewiaków, stąd powstało, być może, jego porównanie Polski do obwarzanka w środku pustego.”
No cóż, Piłsudski w ogóle do arystokracji nie pasował (co, jak wiemy, Dmowski skrzętnie wykorzystywał oczerniając go w Paryżu). Odnotujmy jeszcze ustanowienie Komisji Likwidacyjnej do spraw Królestwa Polskiego, bo mało kto o niej wie (str. 292):
„Jednocześnie z ogłoszeniem w marcu 1917 roku przez Rząd Tymczasowy (Kiereńskiego) manifestu, przyznającego Polsce, zjednoczonej z trzech rozerwanych części, pełną niepodległość, została ustanowiona Komisja Likwidacyjna do spraw Królestwa Polskiego, z inicjatywy i pod przewodnictwem Aleksandra Lednickiego... ..Komisja Likwidacyjna została oficjalnie zniesiona po przewrocie bolszewickim...”.
Pozostałe 50 stron pozostawiam bez uwag, ze względu na wartką akcję, jak i długość mojego wypracowania, a Państwa gorąco zachęcam do przestudiowania tego dzieła.

Maria Czapska (1894-1981),siostra Józefa, malarza, przyjaciela Giedroycia i autora "Na nieludzkiej ziemi" proponuje nam dwie różne opowieści, ale obie przygnębiające, bo historie i koligacje najznaczniejszych rodów europejskich, kosmopolitycznych, przedkładających własne dobro nad dobro jakiegokolwiek narodu, ograniczonych przez ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
384
25

Na półkach:

Nie wiem, czy taka była intencja autorki, ale moim zdaniem książka pokazuje, dlaczego świat międzywojenny nie mógł przetrwać i jak arystokracja pracowała na swoją zgubę. Mam wielki sentyment do dwudziestolecia międzywojennego, ale chyba dopiero ta książka uświadomiła mi, jak trudny to był czas i jak wielkie było rozwarstwienie społeczeństwa - z jednej strony dwory, bale i wojaże, a z drugiej prawdziwa nędza. Co więcej przedstawiciele ziemiaństwa, jak wynika z relacji Marii Czapskiej, mieli nieraz niewielkie pojęcie o tym, jak żyją ludzie obok nich np. chłopi.
Wspomnienia Marii Czapskiej mają wiele uroku, ale szczególnie pierwsza część jest pełna dat i nazwisk, w których łatwo się pogubić. Można je na pewno polecić wielbicielom literatury wspomnieniowej, chociaż nie czyta się ich z wypiekami na twarzy.

Nie wiem, czy taka była intencja autorki, ale moim zdaniem książka pokazuje, dlaczego świat międzywojenny nie mógł przetrwać i jak arystokracja pracowała na swoją zgubę. Mam wielki sentyment do dwudziestolecia międzywojennego, ale chyba dopiero ta książka uświadomiła mi, jak trudny to był czas i jak wielkie było rozwarstwienie społeczeństwa - z jednej strony dwory, bale i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
251
17

Na półkach: , , , , ,

Gdzie tamte czasy? Bale, podróże na Riwierę, dżentelmeni i wytworne damy?
Tamte czas zostały w "Europie w rodzinie", barwnie opisane, żywe świadectwo minionego czasu spisane przez potomkinię największych rodów szlacheckich.
A ta Europa jest dosłownie w w rodzinie, a nie rodzina w Europie. Nie wierzycie, prawda? Otóż matka Marii Czapskiej jest Austriaczką ze znamienitego rodu Thunów, ojciec Polakiem, babka Niemką wychowaną w Rosji, a jej prababka uważała się za oświeconą kosmopolitkę.
Zgubiliście się już? Nie, to bardzo dobrze, musi wam jeszcze wystarczyć siła na opis dzieciństwa Marysi i jej licznego rodzeństwa, kolejne nauczycielki i guwernantki, wychowawcy i nianie którzy przewinęli się przez dom Czapskich dając ich dzieciom należyte wykształcenie i obycie.
Tamte czasy, tamte dni piękne, dobre i oświecone, czy też nie do końca? To musicie już sami osądzić, ale Maria Czapska w bardzo obiektywny sposób wam w tym pomoże.

Gdzie tamte czasy? Bale, podróże na Riwierę, dżentelmeni i wytworne damy?
Tamte czas zostały w "Europie w rodzinie", barwnie opisane, żywe świadectwo minionego czasu spisane przez potomkinię największych rodów szlacheckich.
A ta Europa jest dosłownie w w rodzinie, a nie rodzina w Europie. Nie wierzycie, prawda? Otóż matka Marii Czapskiej jest Austriaczką ze znamienitego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
995
535

Na półkach: ,

Autora pochodzi z pokolenia, któremu dane było oglądać ostatnie blaski schyłku polskiej szlachty ziemiańskiej... Prawdziwe, autentyczne i pewnie przez to tak wciągające, polecam.

Autora pochodzi z pokolenia, któremu dane było oglądać ostatnie blaski schyłku polskiej szlachty ziemiańskiej... Prawdziwe, autentyczne i pewnie przez to tak wciągające, polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    101
  • Przeczytane
    63
  • Posiadam
    28
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    2
  • 2014
    2
  • 2013
    2
  • Przeczytane ponownie
    2
  • Historia
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Europa w rodzinie. Czas odmieniony


Podobne książki

Przeczytaj także