Mąż z Nazaretu

Tłumaczenie: Michał Friedman
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Pisarzy Żydowskich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Man fun Naceret
83-7023-0709
historyczna
Piotr Fras

Akcja powieści rozgrywa się równolegle w Warszawie i w biblijnej Ziemi Izraela. Żydowski tłumacz z polecenia niejakiej pani B. udaje się do archeologa - pana Wiadomskiego w celu "wtajemniczenia go w arkany świętego języka". Szybko okazuje się, że pan Wiadomski uważa się za hegemona Korneliusza, który był odpowiedzialny za śmierć Jezusa. Rozpoczyna swą fascynującą opowieść... Kontrowersyjna...

Kontrowersyjna powieść Szaloma Asza, której publikacji odmówiła redakcja nowojorskiego dziennika "Forwerts", gdzie Asz opublikował sporo swoich utworów. Autor nie znalazł żydowskiego wydawcy i zgodził się na dokonanie angielskiego tłumaczenia. Dzięki staraniom najwybitniejszych krytyków żydowskich książkę udało się wreszcie wydać w oryginale.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zawsze fascynowały mnie książki przenoszące nas do odległych czasów, jednakże trzeba mieć wielki talent literacki aby napisać dobrą powieść historyczną. Niełatwo sprawić, żeby opisywane w książce realia dawnych czasów, szczegóły życia bohaterów, ich język brzmiały naturalnie, a nie jakby żywcem przepisane z jakiejś publikacji naukowej. Jednak Szalomowi Aszowi się to udało. Opisał realia życia w Galilei i Judei I w. n.e niemalże jakby z autopsji, co sprawia, że powieść wciąga czytelnika już od pierwszej strony.

Książka Szaloma Asza to powieść o tym jak przenikają się wzajemnie historia i współczesność, to powieść o „Mężu z Nazaretu”- Jezusie Chrystusie opisywanym z perspektywy Jego uczniów, rzymskich okupantów, bezstronnych obserwatorów szukających prawdy a także współczesnego antysemity. Różne perspektywy stanowią tutaj jedną spójna całość.

Chociaż autor nie był chrześcijaninem jego książka jest w zasadzie zgodna z nauczaniem ortodoksyjnego chrześcijaństwa, poza jedynym...

Frederik | 2017-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Bardzo mądra i głęboka książka polecam wierzącym i niewierzącym. Brałem ją do ręki pełen obaw, że może czas poświęcony na nią straconym będzie, ale "rozczarowałem się pozytywnie".

Stanzolee | 2016-07-23
Przeczytana: 2016 rok