Najnowsze artykuły
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant55
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać403
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać39
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maria Czapska
Źródło: Res Publica (zdjęcie z okładki)
4
7,5/10
Urodzona: 06.02.1894Zmarła: 11.06.1981
Siostra Józefa Czapskiego. Historyk literatury, eseistka, tłumaczka. Podczas okupacji niemieckiej działaczka Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Od 1945 we Francji, od 1947 w Maissons-Laffitte, w siedzibie „Kultury”, którą współzakładała i z którą współpracowała. Autorka prac historycznych i historycznoliterackich, a także wspomnieniowych, m.in.: „La vie de Mickiewicz” (1931),„Ludwika Śniadecka” (1938),„Szkice Mickiewiczowskie” (1963),„Dwugłos wspomnień” (z bratem Józefem, 1965),„Europa w rodzinie” (1970).
7,5/10średnia ocena książek autora
76 przeczytało książki autora
153 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Korespondencja. Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie
8,1 z 7 ocen
40 czytelników 0 opinii
2018
Najnowsze opinie o książkach autora
Ostatnie odwiedziny i inne szkice Maria Czapska
7,0
W tomie zebrano artykuły i recenzje pisane dla czasopism emigracyjnych w latach 1950-1974. To głównie wspomnienia o ludziach, których Maria Czapska znała. Teksty pełne ciepła, delikatności i szacunku, dla tlumaczki Conrada, badacza Norwida czy autora cennych pamietnikow ziemianskiego bytu na polskich Kresach. Autorka kierujac sie głęboką religijnością i niezniszczalnymi w jej mniemaniu wartościami moralnymi ludzi sluchala i dawala o nich sady pełne zrozumienia i tolerancji. Elementów krytycznych tu nie znajdziemy, to głównie krótkie i króciutkie teksty pośmiertne.
Cale powojenne zycie spedzila Maria na obczyźnie, w małym pokoiku na poddaszu Maisons Laffitte, w którym zmarla w 1981.
Migawkowe, ciekawe, wymagające doczytania.
Europa w rodzinie i czas odmieniony Maria Czapska
7,2
Pozycja przeznaczona typowo dla osób zainteresowanych historią i chcących pogłębić swoją wiedzę na temat epoki. Masa nazwisk i dat z pewnością znudzi niecierpliwych. Maria Czapska nie jest wirtuozem pióra, ale jej teksty mają wartość historyczną, a właściwie pamiętnikarską. Dzięki jej zapiskom możemy wniknąć w atmosferę dawnych arystokracji polskich, skoligaconych z całą Europą, której losy zakłóciła wojna. Pomimo różnych światopoglądów i wierzeń na wierzch wybija się wartość najcenniejsza dla każdego człowieka: rodzina. A przez pryzmat Marii Czapskiej także ojczyzna, choć pojmuje ją być może bez odpowiedniego zaplecza wiedzy politycznej, ale z żarliwością osoby tak dziwnie skontrastowanej z kosmopolitycznym otoczeniem.