Gdybym był tobą...

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Si j'etais vous...
ego, osobowość, psychologia
Algoforos

Powieść z gatunku fantastycznych, której akcja toczy się w jednym z miast północnej Francji ok. r. 1920, ma swój własny, odrębny klimat. W atmosferze pół jawy – pół snu, pełnej posępnego uroku i smutku, rozgrywają się losy młodzieńca zaprzedającego duszę diabłu za cenę uzyskania mocy wcielania swej duszy w czyjąś osobowość i przekazywania jej swej własnej osobowości. Przeżycia mistyczne doprowadzają młodego człowieka do uznania gorzkiej prawdy, że "nikt nie potrafi wyrwać się spod władzy własnego przeznaczenia, nikt nie może ujść potwornej konieczności śmierci, a w niepojętym wszechświecie każdy jest zawsze sam".

Autor (ur. 1900), francuski pisarz katolicki, świetny psycholog, obnaża moralno-psychologiczne problemy głębi duszy ludzkiej, demaskując fałsz i obłudę, pragnienie ucieczki od siebie samego i tęsknotę do odnalezienia swego "ja" w postaci doskonalszej.

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=74035

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Psychologia w nieco mrocznej formie..Pozornie historia wydaje się prosta, długa (nie ma spektakularnych zwrotów akcji)ale tak naprawdę to opowieść o tragizmie człowieka uwiezionego w samym sobie i skazujacego się na jeszcze większe cierpienie w wyniku poszukiwania lepszego "ja".Nie jest to martyrologiczna forma literacka,ale jest w niej coś przygnębiające.Może chodzi o podkreślanie dualizmu człowieka.Dualizmu jednak nie duszy i ciała,a realizmu i marzeń dotyczących własnej tożsamości.Jedna z lepszych książek na jakie natrafiłam.

Algoforos | 2013-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2013

Mieliście kiedyś tak dosyć siebie, że chcieliście porzucić swoje życie i być kimś innym? Kimś bogatszym, ładniejszym, lepiej radzącym sobie w codzienności? To właśnie największe marzenie młodego Fabiena Especel - ze wszech miar przeciętnego, paryskiego urzędnika. Dzięki znajomości, nawiązanej z tajemniczym panem Brittomart, Fabien będzie mógł je zrealizować. Czy przywłaszczenie cudzego życia naprawdę sprawi, że będzie szczęśliwy?

Francuzów i pisarzy francuskojęzycznych chyba szczególnie fascynuje motyw mniej lub bardziej dosłownego "wchodzenia w cudzą skórę" - to któraś z kolei powieść o tej tematyce, jaką miałem okazję przeczytać (by wymienić choćby "Tak wyszło" A. Nothomb czy "Portret nieobecnej" S. Jougli).

Akcja tej nie jest zbyt wartka, autor koncentruje się głównie na przemyśleniach, stanach emocjonalnych, wewnętrznych przeżyciach bohaterów. Opowieść jest dość pesymistyczna w wyrazie - ostatecznie Fabien przekonuje się, że każdy ma jakieś problemy i ograniczenia, coś, co...

Wieszczyca | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Często wydaje nam się, że życie innych ludzi jest lepsze, piękniejsze, bardziej wartościowe i proste.
Prawda okazuje się różna, niejednoznaczna i właśnie o tym traktuje ta lektura- o pozornie pozytywnych rozwiązaniach.
Nie jest to fantastyka we współczesnym rozumieniu tego gatunku, ale za to pełna przystępnie przedstawionej psychologii.
Ta krótka powieść osobiście szalenie mnie zainspirowała twórczo, więc warto było ją nabyć i przeczytać.
Lubię książki wyważone i kulturalne w formie, a ta właśnie taka jest w swej estetyce.

debe1973 | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015