Żywioły

Okładka książki Żywioły J.T. Ellison, Alex Kava, Erica Spindler
Okładka książki Żywioły
J.T. EllisonAlex Kava Wydawnictwo: Burda Publishing Polska kryminał, sensacja, thriller
Storm Season
Burda Publishing Polska
2013-09-25
2013-09-25
2012-12-23
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
burza zbrodnia nawałnica detektyw żywioł

Zanim przejdę do opinii o książce, słów kilka o autorkach oraz tytuły ich książek, które już przeczytałam wraz z linkami do recenzji.

Erica Spindler jest nagradzaną autorką kilkudziesięciu powieści, które wydano w wielomilionowym nakładzie; wielokrotnie znalazły się na listach bestsellerów, przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. "Stan zagrożenia", "W milczeniu", "Naśladowca", "Tamta dziewczyna" - te tytuły autorki czytałam i polecam.

Alex Kava - któż nie zna Maggie O'Dell - bohaterki wielu - zresztą bestsellerowych - thrillerów psychologicznych pisarki... Książki uwielbiane są w Polsce i na świecie, wielokrotnie nominowane do nagród. Znane mi są: "Płomienie śmierci", "Mroczny trop", "Ściśle tajne", "Epidemia", "Przedsmak zła", "Złowrogie niebo", "Czarny Piątek".

J.T. Ellison to autorka powieści sensacyjnych i thrillerów, która ma na swoim koncie dość niecodzienne miejsca pracy. Pisząc współpracuje z policją, FBI oraz instytucjami, które zwalczają przestępczość. Mogę polecić Wam trzy, czytane przez mnie tytuły: "Pocałunek śmierci", "Umarli nie kłamią" oraz "Złodziej dłoni".

Z reguły nie czytuję książek, które są formą zbiorczą krótkich tekstów, nawet lubianych autorów. Tym razem jednak kilka czynników sprawiło, że sięgnęłam i... znów czuję ogromny niedosyt.

Autorki poprowadziły swoje bohaterki w stronę szalejących w USA żywiołów - wichura, śnieżyca, ulewa podobno nie przestraszą agentki Maggie O'Dell, porucznik Taylor Jackson czy detektyw Mary Catherine Riggio. Każda z przyjaciółek musi zmierzyć się nie tylko z przestępcami, ale i warunkami pogodowymi.

W "Wielkim chłodzie" M.C. próbuje odkryć kto stoi za śmiercią młodej Whitney Bello, bowiem nie wierzy w jej samobójstwo. Sprawa ociera się o jej prywatne życie, które nie jest idealne, ale w obliczu zagrożenia zaczyna rozumieć co jest najważniejsze... Tylko czy zdąży z pomocą przed burzą śnieżną?

"Elektryczny błękit" to królestwo Maggie, która tym razem na pokładzie helikoptera (tak, nadal nie lubi latać, ale jak mus to mus) straży wybrzeża leci poszukiwać barki na Zatoce Meksykańskiej, na której znajdowała się rodzina senator USA. Dlaczego jej mąż zabrał dzieci na morze skoro zbliżał się groźny sztorm? Na pokładzie barki na agentkę FBI czekają niezłe niespodzianki, ale to i tak nic w porównaniu z finałem!

W "Niewidocznych" Taylor Jackson leci na konferencję, by wygłosić przemówienie w imieniu narzeczonego. Burza śnieżna, brak prądu w hotelu, jeden trup i jeden zaginiony a do tego tajemnicza kobieta o wielu tożsamościach i wątek szpiegowski. Zaskakujące fakty wychodzą na jaw, tylko czy można w nie wierzyć?

Ciekawe pomysły na historie, ale sprawy kończyły się zbyt szybko, nie wszystkie znaki zapytania zostały wyjaśnione, finały były mocno spłaszczone i uproszczone. Ja jednak potrzebuję pełnych form, gruntownych analiz, smaczków i mylących tropów. Gdybym twierdziła, że chcę przeczytać coś w stylu antologii - przypomnijcie mi, że to nie dla mnie i tylko się będę denerwować :)

Ale dla tych, którzy lubią sięgać po takie formy książkowe polecam!

Poza opowiadaniem Kavy nie znalazłam w niej nic ciekawego. Taka szybka poczytajka do herbatki po obiedzie. Jak mówią moi poprzednicy opowiadania są przewidywalne. Koncepcja fajna, ale "Cienie nocy" podobały mi się 100 razy bardziej.

takie krótkie opowiadania na odstresowanie sie

takie krótkie opowiadania na odstresowanie sie

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

''Wielki chłód'' - Erica Spindler 7/10
W moim odczuciu to opowiadanie zostało napisane jakimś dziwnym sztucznym językiem. Dziwaczny język nie przeszkodził mi jednak w pochłonięciu tej historii. Spindler praktycznie przez całą swoją opowieść trzymała mnie w napięciu, pomimo krótkiej formy tekstu. ''Wielki chłód'' rozbudził we mnie chęć przeczytania pozostałych dwóch opowiadań oraz zapoznania się z powieściami pani Spindler.

''Elektryczny błękit'' - Alex Kava 9/10
Bardzo mi się podobało. Trochę się obawiałam, że Kava może nie poradzić sobie z opowiadaniem ale myliłam się. Jest to naprawdę dobre opowiadanie. Na pewno zapadnie mi w pamięć. Historia cały czas trzyma w napięciu, nie ma w niej monotonii.

''Niewidoczni'' - J.T. Ellison 8/10
Kolejne opowiadanie z tej książki, które mi się podobało. Akcja trzyma w napięciu, pomimo tego, że dzieje się praktycznie w jednym miejscu. Było w nim coś takiego, że nie mogłam się od niego oderwać.

Szczerze pisząc, nie spodziewałam się po tej książce wiele. Kupiłam ten zbiór w dyskoncie za pięć złotych. Jestem mile zaskoczona. Wiem, że jest jeszcze jeden zbiór tych autorek i z przyjemnością po niego sięgnę.

''Wielki chłód'' - Erica Spindler 7/10

Opowieści są za krótkie i przez to zbyt przewidywalne.

Opowieści są za krótkie i przez to zbyt przewidywalne.

Wielki Chłód Erica Spindler to opowiadanie w którym detektyw M.C główna bohaterka zmuszona zostaje do poszukiwań swego ukochanego, porwanego przez morderce jednej z jego współpracownic na której ciało w rzece natrafia przypadkowy przechodzeń.Cała akcja dzieje się w trakcie ogromnej śnieżycy panującej w mieście.
Elektryczny błękit Alex Kava osadzony w typowym dla agentki O'Dell klimacie nie pozostawia wątpliwości co do ogromnego talentu oraz znajomości kunsztu którym się pała. Maggi po raz kolejny zostaje wciągnięta przez swego przełożonego w gierkę polityczną, tym razem bierze udział w poszukiwaniu rodziny wpływowej Pani senator która wraz z kutrem zaginęła u wybrzeży miasta w trakcie sztormu.
Sprawa z pozoru wyglądająca na dość prostą i nie wymagającą interwencji biura FBI, staje się walką o życie głównej bohaterki.
Niewidoczni J.T Ellison to opowiadanie które zrobiło na mnie największe wrażenie. Jest dynamiczne posiada dwubiegunowy przebieg wydarzeń przedstawiany nam w świetny sposób. Miejsce pełne tajnych agentów,podejrzana konferencja ze starannie wyselekcjonowanymi uczestnikami oraz odcięty od świata hotel gdzie grasuje niebezpieczny zabójca któremu porucznik Tayrol musi stawić czoła.
Żywioły okazały się jeszcze większym sukcesem od Cieni nocy. Ciężko wyróżnić którą kol wiek z autorek, każda historia trzyma poziom i nie wywołuje u czytającego trików nerwowych występujących podczas czytania bardzo kiepskich książek :)

Elektryczny błękit Alex Kava osadzony w typowym dla agentki...

3 opowiadania, które szybko można wchłonąć.
Jak dla mnie tytuł troszkę mylący. Spodziewałam się w książce więcej mocy"żywiołów". Chyba za dużo filmów katastroficznych widziałam :D
To w zasadzie blade tło, ot tak rzucone jak wzmianka o pogodzie, a w między czasie rozwiązują się sprawy kryminalne.
Tak jakby za dużo oczekiwałam po samym tytule ;)

3 opowiadania, które szybko można wchłonąć.
Tak jakby za dużo oczekiwałam po samym tytule ;)

Jedna z najgorszych książek, jaką przeczytałam od dłuższego czasu.
O A. Kava nie miałam nigdy dobrej opinii, moim zdaniem dysponuje kiepskim warsztatem , co wyczuwa się czytając.

Tutaj mamy do czynienia z trzema dość średnimi, przeciętnymi opowiadaniami, które nie wytrzymują porównania z najsłabszymi opowiadaniami Kinga ( a czytałam wszystkie).
Ot, zwykły skok na kasę poczytnych, trzecioligowych pisarek.

Jedna z najgorszych książek, jaką przeczytałam od dłuższego czasu.

Ot, zwykły skok na kasę...

Okładka
straszna burza
skąd
biblioteka
moja opinia
Fajne,to było.Te śledztwo.Dobre,pisarki pisały.\
Był też Paryż to ze strony kryminalnej.

Okładka
straszna burza
skąd
biblioteka
moja opinia
Fajne,to było.Te śledztwo.Dobre,pisarki pisały.\
Był też Paryż to ze strony kryminalnej.

Totalna strata czasu. Wszystkie trzy opowiadania błahe,pisane na kolanie a zakończenia..... tragiczne. Poziom emocji zerowy,ech.
Jedyny plus tej książki,to czas. Wystarczy godzina czytania i można spokojnie o niej zapomnieć

• Alex Kava
  • Kryminały