Lista śmierci

Cykl: Matt Wells (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins
Death list
pisarz, morderca

Brak weny twórczej daje się Mattowi Wellsowi, pisarzowi z Londynu, coraz bardziej we znaki. Kiedyś jego kryminały gościły na listach bestsellerów, dzisiaj już prawie nikt o nim nie pamięta. Jedyną pociechą dla Matta są e-maile od wiernych czytelników, jednak jeden z jego fanów, ukrywający się pod pseudonimem Biały Diabeł, zaczyna wysuwać coraz dziwaczniejsze żądania... Używając szantażu i gróźb, zmusza pisarza, by spisał jego przerażającą biografię.

Matt szybko przekonuje się, że Biały Diabeł to pozbawiony skrupułów morderca. Szczegółowo informuje Matta o swoich licznych zbrodniach, śledzi każdy jego krok, podsłuchuje wszystkie rozmowy. Kolejne ofiary Białego Diabła giną w taki sam sposób, jak bohaterowie z kart powieści Matta, w dodatku wśród zamordowanych jest coraz więcej jego osobistych wrogów. Nic dziwnego, że wkrótce pisarz staje się głównym podejrzanym. Jeżeli chce przeżyć i ocalić najbliższych, musi samotnie stanąć do śmiertelnej rozgrywki ze zbrodniarzem.

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2008

źródło okładki: http://harlequin.pl/mira

Reckless Bastard | 2016-04-05
Na półkach: Przeczytane, Johnston, Paul
Przeczytana: 31 marca 2016

6/10 – DOBRA

Autor poczytnych niegdyś kryminałów Matt Wells cierpi na kryzys twórczy i od dawna nie napisał żadnej powieści. Jak się jednak okazuje brak weny, nie jest wcale jego największym zmartwieniem. Początkowo niewinna korespondencja mailowa z jednym z fanów pisarza, przeradza się bowiem w niebezpieczną grę z psychopatą. Szybko wychodzi na jaw, że człowiek ukrywający się pod pseudonimem „Biały Diabeł” jest tak naprawdę zimnokrwistym mordercą. Szaleniec zdaje się śledzić każdy krok pisarza i wiedzieć o nim wszystko. Grożąc najbliższym Matta, zmusza go do podjęcia osobliwej współpracy.

Lista mniejszych lub większych grzeszków jakie Johnston popełnił przy pisaniu tej powieści jest naprawdę całkiem spora. Przede wszystkim autor raz po raz wpada w pułapkę stereotypowego modelu thrillera. Robi to między innymi czyniąc bohaterem cierpiącego na brak weny autora kryminałów, a następnie wikłając go w niezwykle osobistą konfrontację z śmiertelnie niebezpiecznym psychopatycznym...

Hooligan-Hernandez | 2013-01-06
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Kooocham tą książke ;) Jedna z moich ulubionych. Trzyma w napięciu i jestem pewna że jeszcze nie raz po nią sięgne. GENIALNA !!! *_* *_*

uptightdreamer | 2014-10-03

Świetna! Już dawno żaden kryminał mnie tak nie urzekł. Starannie przeprowadzona narracja, nietuzinkowy pomysł, doskonale zarysowany portret psychologiczny mordercy-psychopaty, w dodatku niespodziewane zakończenie.
Idealna lektura dla fanów kryminałów na każdą porę dnia i nocy.

Juja | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Świetna książka, pełna mrocznych, bestialskich i mistrzowsko zaplanowanych zbrodni. Pełna akcji i nieprzewidywalnych zdarzeń, trzymająca w napięciu do ostatnich stron ! Biały Diabeł, bo tak go zwą, to nie człowiek, lecz wynaturzony morderca, którego bałby się sam szatan... Zemsta skąpana w rzece krwi. Polecam !!! Książka dla czytelników o dużej wyobrazni i mocnych nerwach !

Grykov | 2015-02-22
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2015

Krótko zwięźle i na temat. Bardzo dobra książka trzymająca od pierwszej do ostatniej strony. Mogę z całym sercem polecić do przeczytania.

petronelka | 2013-10-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza część "Listy śmierci' bardzo przypadła mi do gustu. Byłam ciekawa kolejnych posunięć Białego Diabła, książka trzymała w napięciu. Opisy morderstw i ofiar dosyć szczegółowe - przynajmniej jak na książkę tej ligii, bo nie jest to najwyższych lotów thriler, czytałam dużo lepsze.
Ale drugą część moim zdaniem autor skopał - zaczęła mi się dłużyć, utworzenie 'centrum zwalczania B.D.' w domu bogatego kolegi pisarza, wciąganie wszystich kolegów w tą akcję, dziwna reakcja policjantki,kiedy pisarz do niej co jakiś czas dzwoni i mowi, w jakich jest tarapatach - no jasne, dokonywane są morderstwa, a główna policjantka kierująca śledztwem nie ma nic przeciwko temu, że Matt nie chce zgłosić się na policję, nie szuka go mimo, że jest bardzo istotną osobą dla dochodzenia, tylko wdaje się z nim w pogawędki. Do tego ciągle go broniła - co już się robiło nudne momentami. Ogólnie policja nie robiła prawie nic, tylko odkrywała kolejne morderstwa, była zawsze o krok za Mattem i jego...

Asia | 2015-11-10
Przeczytana: 2011 rok

Kryminał w całej swojej postaci. Brutalny seryjny morderca, który popełnia dość nietypowe zbrodnie. Manipuluje przy tym głównym bohaterem, który ma opisać jego historie i tak na prawdę pokazać kto i z jakiego powodu został zabity.Nie chce tu tłumaczyć mordercy, ze miał powody i słusznie zrobił, ale to typ, który nie zabija z nudów, tylko z powodów przez siebie uważanych za słuszne. Moim zdaniem tacy psychopaci są najciekawsi,k bo nie robią jakiejś krwawej masakry tylko zabijają z pewnym wyczuciem taktu i smaku. Tym bardziej, że każda zbrodnia nawiązuje do jakiś krzywd czy błędów ofiary. Tym bardziej, ze do ostatnich stron nie jest się pewnym kto jest katem i kto stoi po czyjej stronie. Więc książka trzyma w napięciu. No i nie raz zaskakuje zwrotem akcji... Nasz ulubiony bohater może nagle stać się czarnym charakterem... i to jest na prawdę fajnie bo nie wiadomo zupełnie czego się spodziewać i co wydarzy się w następnym rozdziale. Książka warta przeczytania o ile ktoś lubi mocne...

Ingrid | 2015-06-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Głównym bohaterem jest pisarz, który stracił wenę twórczą. Posiada jeszcze swoje grono fanów i swojego największego miłośnika, Białego Diabła, który wciąga go w swoją grę, zmuszając do pisania swojej autobiografii i opisywania morderstw, które popełnił i popełnia nadal.
Historia trzyma w napięciu i ciężko się od niej oderwać. Cała intryga, to jak morderca manipuluje pisarzem i gra na jego uczuciach jest świetnie oddane. W czasie czytania widzimy przemianę bohatera, który zmienia się, z początku był kolejną ofiarą losu, później... to już każdy musi ocenić ;)
Z drugiej strony jest to dobry obraz psychopaty i jego psychiki.
Przewijają się również inne wątki, które ciężko powiązać ze sprawą, jednak mają znaczenie później - jest to świetne zagranie autora, powoduje, że ciągle wysuwałam hipotezy kim oni są i jaką rolę odegrają - skoro się pojawili to w końcu z jakiegoś powodu.
Ostatecznie zakończenie mnie powaliło i zaskoczyło, także znów jak najbardziej na plus

thrillerfan | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Książka jest świetna ! Mimo, że na początku akcja trochę stoi w miejscu to i tak trzyma w napięciu. Sceny, w których opisane były zbrodnie były dość drastyczne a czytając musiałam robić sobie przerwy i zajmować się czymś innym bo nie mogłam z głowy wyrzucić tych obrazów. Najbardziej w napięciu trzymał mnie moment już na końcu książki jak wszyscy znaleźli się w tym składzie drewna i przyjaciel Matta zdjął kominiarkę na prośbę Białego Diabła. Dopóki nie doczytałam kolejnego rozdziału myślałam że Dave był wspólnikiem tego mordercy. Ogólnie książka była świetna ! Czekam na kolejną część Listy śmierci Paula Johnstona, która jak wiem już jest ale niestety jeszcze nie w polskiej wersji językowej.

tomeczqu | 2011-11-14

Niby oklepane, niby przewidywalne... No właśnie, "niby". Bo tak naprawdę miło zaskakuje, trzyma całkiem przyzwoity poziom adrenaliny i ciekawości zarazem.
A przecież właśnie o to w thrillerach chodzi!
Czekam na następne książki pana Johnstona.