Dotyk zła

Okładka książki Dotyk zła Alex Kava
Okładka książki Dotyk zła
Alex Kava Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Maggie O'Dell (tom 1) Seria: Maggie O'Dell kryminał, sensacja, thriller
Maggie O'Dell (tom 1)
Maggie O'Dell
A Perfect Evil
HarperCollins Polska
2023-07-26
2003-01-01
2000-08-01
seryjny morderca alex kava maggie o'dell

Alex Kava
Przedsmak zła (tom 0,5)
Dotyk zła – (tom 1)
W ułamku sekundy – (tom 2)
Łowca dusz – (tom 3)
Granice szaleństwa – (tom 4)
Zło konieczne – (tom 5)
Zabójczy wirus – (tom 6)
Czarny piątek – (tom 7)
Kolekcjoner – (tom 8)
Śmiertelne napięcie – (tom 9)
Płomienie śmierci – (tom 10)
Ostateczny cel – (tom 11)
Przeczytałam całość od początku do końca.
Bardzo dobra seria, choć najlepsze tomy pierwsze/początkowe i ostatnie. Bardzo dobra otoczka obyczajowa, świetnie oddane emocje. Co do zagadek kryminalnych, każda powieść to osobne śledztwo. Jednak najlepsze są te kryminalne. A niektóre tomy dotyczą spisku itp.
Bardzo niefajnie kończy się ostatni tom, ale już w opisie widzę, ze jest kolejny cykl z Ryderem i tam też występuje Maggie - tamten cykl stanowi kontynuację.
Trochę też mnie irytowała główna bohaterka, która jest taką świetną śledczą, a robi wszystko, co może, żeby zepsuć swoje życie osobiste. Ale jak rozumiem, miało to dodatkowo zachęcić czytelników.
Podobała mi się cała seria, polecam!

Alex Kava
Przedsmak zła (tom 0,5)
Dotyk zła – (tom 1)
W ułamku sekundy – (tom 2)
Łowca dusz – (tom 3)
Granice szaleństwa – (tom 4)
Zło konieczne – (tom 5)
Zabójczy wirus – (tom 6)
Czarny piątek – (tom 7)
Kolekcjoner – (tom 8)
Śmiertelne napięcie – (tom 9)
Płomienie śmierci – (tom 10)
Ostateczny cel – (tom 11)
Przeczytałam całość od początku do końca.
Bardzo dobra seria,...

Zaczynając swoją przygodę z bookstagramem postępowałam w taki sposób, że recenzję pisałam od razu po przeczytaniu książki. Teraz jestem mądrzejsza i już od długiego czasu robię w ten sposób, że daję sobie kilka dni na przemyślenia. Jeśli potrzebuję więcej czasu to też go sobie daję, nie spieszę się. I jestem zadowolona.

W przypadku pisania o książce "W mroku lasu" trochę się pospieszyłam, po czasie moje podejście do tej powieści nieco się zmieniło i nawet dobrze o niej myślę. No i mam też nauczkę - nie zaczyna się serii od 13 tomu 😅
Ale tego na początku nie wiedziałam. Jestem tylko człowiekiem, mam prawo do pomyłek 😊

"Dotyk zła" jest pierwszym tomem serii o Maggie O'Dell. Podobała mi się ta powieść, naprawdę. Myślę, że jak już dotrę po kolei do tego 13 tomu to będę mogła lepiej zrozumieć bohaterów 🥰 Bo zgadza się - mam zamiar przeczytać całość 😉 Jakbym miała do czegoś porównywać to czytając tą książkę czułam się jakbym oglądała dobry serial 😊

Maggie O'Dell jest profilerką w FBI, zajmuje się seryjnymi zabójcami. Mierzy się z traumą po poprzedniej sprawie, próbuje rozwiązać kolejną, a w międzyczasie zastanawia się nad swoim życiem prywatnym. Cała historia kończy się zwrotem akcji, który tylko zachęca do czytania kolejnego tomu.
Momentami była przewidywalna, nie są to książki odkrywające przed nami coś nowego w świecie kryminałów, ale są przyjemną i dobrą lekturą 😊

Myślę, że ta seria może być idealna dla kogoś kto chciałby zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem. Dodam jeszcze, że "Dotyk zła" został wydany w roku 2000, dla niektórych może to być dziwny przeskok w czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o technologię. Mi się podobało.

W przypadku pisania o książce "W mroku lasu" trochę...

Pierwsza książka z serii o agentce Maggie o'Dell, bohaterce, której trudno nie sekundować.
Porządny thriller psychologiczny - są zwroty akcji, nowe dowody w śledztwie, podejrzani się mnożą, koncepcje zmieniają. Warsztat bez zarzutu.
Plastyczne opisy przyrody, postaci, scen erotycznych i kryminalnych.
Książka zaczyna się interesująco, od POCZĄTKU do FINAŁU trzyma w napięciu.
Może tylko zaskakiwać jej pokaźny gabaryt.
Jak dobry kryminał nie zdradza kto jest winny morderstw, choć można spekulować, skoro podejrzanych jest liczna gromadka...

Plastyczne opisy przyrody, postaci, scen erotycznych i kryminalnych.
Książka zaczyna się interesująco, od POCZĄTKU do FINAŁU trzyma w...

Narracja rozjeżdża się z tą z "Przedsmaku zła", ani czas wydarzeń się nie zgadza, ani to jaki sposób zostały one przedstawione.. Ogólnie całą traumę Maggie odczuwam jako lekko wyolbrzymioną i chyba nie polecam zaczynać od prequelu, lepiej zostawić go na koniec serii gdy niektóre fakty nam się trochę "zapomną". Ta część jest naprawdę solidna i będzie mocnym kandydatem do ulubieńców kryminalnych tego roku. Po co autorka uparła się żeby dodawać tam romans to ja nie mam zielonego pojęcia, jest to jeden z niewielu minusów historii.

Bohaterowie w tej książce to jakaś pomyłka. Większość nie ma za grosz inteligencji, czy zdolności logicznego myślenia. A główni bohaterowie to jakiś żart. Oni się podniecają sobą oglądając makabryczne zdjęcia i raporty o torturowanych dzieciach! Może oni też coś mają w sobie z psychopaty. Cała ta część "romansu" jest okropna i mogłoby jej nie być.

„Dotyk zła” Alex Kava.

Morderca skazany za zabicie trójki dzieci otrzymuje należną mu karę. Jego śmierć przynosi ulgę i odprężenie. Jesteśmy bezpieczni.

Nagłe odnalezienie zwłok małego chłopca przez Nicka Morelli wprawia wszystkich w osłupienie.
Kolejne ofiary sprawiają, że do śledztwa dołącza specjalistka profilowania Maggie O’Dell.

Krąg potencjalnych morderców się zawęża ale niebezpieczeństwo, które nadchodzi na rodzinę policjanta otwiera zupełnie inne tory dochodzenia.

Czy skazany człowiek odpowiada za zarzucane mu czyny ?
Czy nasi bohaterowie znajdą odpowiedzi na wszystkie pytania ?
Czy uda się schwytać winnego i uratować porwanego chłopca ?

Oj ale to było dobre. Choć wcześniejsze spotkanie z autorką nie było do końca udane to ta książka rozwaliła system. Tematyka nie ta co lubię, niby jeden wątek ale bardzo pokręcony, kler wciągnięty w dziwną grę, dwoje śledczych pokrzywdzonych przez los…

A jednak. Napisana zdecydowanie i bardzo esencjonalnie. Mamy sporo treści ale jesteśmy w ciągłym ruchu razem z bohaterami. Pojawiające się zagadki niby potrafimy odczytać ale za kilka stron okazuje się, ze nie do końca nasze myślenie jest prawidłowe.

Historia trzyma w napięciu, przeraża ale i wciąga na całego. Jest strasznie i mrocznie. Zło czai się wszędzie…Polecam.

„Dotyk zła” Alex Kava.

Krąg potencjalnych morderców się...

"Zły dotyk" Alex Kavy (@harpercollinspolska) to wznowienie pierwszego tomu cyklu z Maggie O'Dell.
Główną bohaterkę, profilerkę FBI znam dobrze, bo powieści Kavy czytuję w dość dowolnej kolejności. Tu spotkałem ją jeszcze jako bardzo mlodą, choć już doświadczoną agentkę, która nie może się otrząsnąć z traumy niedawnego pościgu za Albertem Stuckym, który ją uwięził i zmusił do patrzenia, jak torturuje i zabija dwie kobiety.
Maggie dostaje kolejne wyzwanie: ma pomóc w śledztwie w sprawie morderstw chłopców. Problem w tym, że potencjalny morderca już nie żyje. Rolanda Jeffeysa skazano i stracono za okrutne zabicie trzech chłopców. Cały czas przyznawał się tylko do jednej ze zbrodni. Podtrzymał to też podczas ostatniej spowiedzi. Ksiądz wiedział, że mówi prawdę, bo morderca dwóch pozostałych chłopców mu to wyznał, nie chciał jednak złamać tajemnicy spowiedzi.
Mieszkańcy Plate City odetchnęli z ulgą. Minęły jednak trzy miesiące i porwano, a następnie zamordowano kolejnego chłopca. To trochę za dużo dla miejscowego playboya szeryfa Nicka Morelliego, który zastąpił na stanowisku swojego ojca. Zwłaszcza, że niespodziewanie przeciwko sobie ma też wlasną siostrę, która w opisywaniu zbrodni dostrzega nadzieję na zrobienie kariery dziennikarskiej.
Znika kolejny chłopiec, a Maggie nabiera przekonania, że podczas poprzedniego śledztwa popełniono błąd, a może nawet z premedytacją przymknięto oko na nieprawidłowości. Dość szybko typuje też podejrzanego, Nick jej jednak nie wierzy, bo jest nim... ksiądz.
Dochodzenie komplikuje też fakt, że między Nickiem i Maggie zaczyna mocno iskrzyć.
Gdybym serii już wcześniej nie lubił, to polubiłbym ją zdecydowanie po przeczytaniu "Złego dotyku" - niech to wystarczy tym razem za opinię. 😃
Zapraszam na profil Sczytalim na Instagramie!

Z mieszanymi uczuciami zabieram się do pisania kilku zdań na temat książki "Dotyk zła" Alex Kavy.
Nie chcę być w swojej ocenie aż tak surowy jak @Shirohane czy @veinylover, ale muszę przyznać, że mają oni bardzo dużo racji krytykując autorkę.
Zaczyna się "Dotyk zła" nieźle. Umiejscowienie akcji na takim amerykańskim zadupiu jak Nebraska to coś nowego.
Bohaterowie powieści początkowo budzili moją sympatię, ale z czasem tej sympatii było coraz mniej.
Rozumiem, że od małomiasteczkowego stróża prawa nie można wymagać przenikliwości Harrego Hole, ale fakt, że facet pozwala się bezkarnie dźgać nożem i okładać po gębie to jednak przesada.
Z drugiej strony agentce mającej do dyspozycji cały aparat FBI nie przychodzi do głowy, aby dać do porównania otrzymywane anonimy, zbierając wcześniej próbki pisma podejrzanych.
Pomysł na fabułę, choć wtórny, był nawet niezły. Gorzej poszło z wykonaniem, a mętne zakończenie nie wprawiło mnie w podziw.

Czy przeczytam drugi tom przygód Maggie ? Nie wiem, ale jeśli nawet, to nieprędko.

Bohaterowie powieści...

W Platte City dochodzi do morderstwa 10 letniego chłopca, co doszczętnie burzy dopiero co odzyskany przez mieszkańców spokój. Skrajny strach przepełnia lokalną społeczność, gdyż modus operandi sprawcy jest niemal identyczny z tym, jakim posługiwał się dopiero co stracony seryjny morderca. Czy śledczy mają do czynienia na naśladowcą, czy też przyczynili się do skazania na śmierć niewinnego człowieka, podczas kiedy prawdziwy zbrodniarz wciąż pozostaje na wolności?

Główną bohaterką książki jest agentka FBI Maggie O'Dell - kobieta ze skazą, która pod maską niedostępności i chłodu kryje swoją kruchość. Naiwnie liczyłam, że obecność profilerki nada powieści bardziej psychologicznego charakteru, jednak płonne okazały się być moje nadzieje. Nierzadko towarzyszyło mi poczucie, że postać agentki została wykreowana przez skrajną feministkę, która ponad swoje możliwości próbowała wykreować obraz kobiety silnej, niezależnej i zbyt wyidealizowanej przez co miałam ogromny problem z nabyciem do Maggie choćby krzty sympatii. Akcja podsycona zostaje wątkiem romansowym przez co momentami miałam wrażenie, że w rękach trzymam nie kryminał, a Harlequina, lecz bynajmniej jest to wada tej pozycji. Amory dwojga bohaterów były całkiem przyjemną odskocznią od ciągle męczonego przez autorke wątku kryminalnego. Nie pokuszę się o głębszą analizę tej książki, bo przy tej pozycji wydaje mi się to absolutnie zbędne. Nie mogę jednak przemilczeć, że książka pełna jest niejasności, niedopracowań, poszlaki są zaniedbywane, a śledztwo prowadzone jest w sposób nieudolny i mało realistyczny. "Dotyk zła" to mieszanka pospolitego kryminału z literaturą sensacyjną. Wartka fabuła, prosty język autorki i krótkie rozdziały sprawiają, że strony przewracają się wręcz same, a książka cieszy się bardzo hojną średnią ocen. Jednak "Dotyk zła" nie jest pozycja, gdzie można zachwycać się formą, treścią czy pomysłowością autorki. Jest to książka poprawna, którą usytuowałabym na półce guilty pleasure - ot przyjemny odmóżdżacz, po którego każdy z czytelników ma czasami chęć sięgnąć

Słaby kryminał, powielający wyświechtane schematy. Na domiar złego od mniej więcej połowy książki bohaterowie zamiast podążać oczywistymi tropami zaczynają się zachowywać jak para zakochanych nastolatków. Autor sam nie wie jak zawiązać niektóre sceny, więc po prostu odsuwa na bok wszelką logikę i wciska je na siłę traktując czytelnika jak idiotę. Żenujące.

• Alex Kava
  • Kryminał