Kolekcjoner

Okładka książki Kolekcjoner Alex Kava
Okładka książki Kolekcjoner
Alex Kava Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Maggie O'Dell (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Maggie O'Dell (tom 8)
Damaged, A breath of hot air
HarperCollins
2023-05-17
2011-03-23
Katarzyna Ciążyńska
seryjny morderca alex kava maggie o'dell

Alex Kava
Przedsmak zła (tom 0,5)
Dotyk zła – (tom 1)
W ułamku sekundy – (tom 2)
Łowca dusz – (tom 3)
Granice szaleństwa – (tom 4)
Zło konieczne – (tom 5)
Zabójczy wirus – (tom 6)
Czarny piątek – (tom 7)
Kolekcjoner – (tom 8)
Śmiertelne napięcie – (tom 9)
Płomienie śmierci – (tom 10)
Ostateczny cel – (tom 11)
Przeczytałam całość od początku do końca.
Bardzo dobra seria, choć najlepsze tomy pierwsze/początkowe i ostatnie. Bardzo dobra otoczka obyczajowa, świetnie oddane emocje. Co do zagadek kryminalnych, każda powieść to osobne śledztwo. Jednak najlepsze są te kryminalne. A niektóre tomy dotyczą spisku itp.
Bardzo niefajnie kończy się ostatni tom, ale już w opisie widzę, ze jest kolejny cykl z Ryderem i tam też występuje Maggie - tamten cykl stanowi kontynuację.
Trochę też mnie irytowała główna bohaterka, która jest taką świetną śledczą, a robi wszystko, co może, żeby zepsuć swoje życie osobiste. Ale jak rozumiem, miało to dodatkowo zachęcić czytelników.
Podobała mi się cała seria, polecam!

Alex Kava
Przedsmak zła (tom 0,5)
Dotyk zła – (tom 1)
W ułamku sekundy – (tom 2)
Łowca dusz – (tom 3)
Granice szaleństwa – (tom 4)
Zło konieczne – (tom 5)
Zabójczy wirus – (tom 6)
Czarny piątek – (tom 7)
Kolekcjoner – (tom 8)
Śmiertelne napięcie – (tom 9)
Płomienie śmierci – (tom 10)
Ostateczny cel – (tom 11)
Przeczytałam całość od początku do końca.
Bardzo dobra seria,...

"Kolekcjoner" Alex Kavy to ósmy tom serii z Maggie O'Dell w roli głównej. Tej serii kryminalnej nie czytam po kolei, a na wyrywki, traktując jak sympatyczny przerywnik pomiędzy innymi lekturami. Tak też było i tym razem.
Mamy tu dwa wątki (a nawet trzy),które splatają się oczywiście w zakończeniu.
Maggie zajmuje się wyłowioną przez straż przebrzeżną na Florydzie rybacką lodówką, a konkretnie jej zawartością, czyli szczelnie zapakowanym tułowiem i kilkoma kończynami ludzkimi. Wystarczy je policzyć, żeby wiedzieć, że nie pochodzą od jednej osoby. Wkrotce okazuje się, że jedna z kończyn należała do mężczyzny zaginionego w tajemniczych okolicznościach setki mil od Florydy...
Wątek drugi to tajemnicza epidemia w szpitalu dla żołnierzy wracających z zagranicznych misji. Dość rutynowe w tym miejscu zabiegi kończą się nagłymi infekcjami i szybką śmiercią weteranów. Co wywołuje zachorowania - nie wiadomo.
Jest jeszcze nadciągający huragan. Przyjezdni go lekceważą, ale miejscowi wiedzą, że ta bestia jest śmiertelnie niebezpieczna. I wywołuje chaos, na który liczy ktoś, kto pod jego osłoną realizuje własne, zdecydowanie niezgodne z prawem "interesy".
Generalnie jest ciekawie, czyta się dobrze, wątki splatają się czytelnie. I tylko trochę szkoda, że wszystko domyka się i kończy jakby znienacka. No ale też powieść liczy raptem 250 stron.
Zapraszam na profil sczytalim na Instagramie.

Mamy tu dwa wątki (a nawet trzy),które splatają się oczywiście w zakończeniu.
Maggie zajmuje się wyłowioną przez straż przebrzeżną na Florydzie rybacką...

Agentka O'Dell nie ma chwili na złapanie oddechu. Dopiero, co zamknęła jedną sprawę, a otrzymuje telefon o wyłowionej rybackiej skrzyni, w której znaleziono fragmenty ludzkich zwłok. Agentka pakuje walizkę i wybiera się na Florydę, która to szykuje się na nadejście huraganu Isaac. Równolegle ze śledztwem Maggie jej stary znajomy pułkownik Ben Platt, zostaje wezwany do szpitala Marynarki Wojennej, w którym to leczą się żołnierze po amputacjach kończyn. W szpitalu w niewyjaśnionych okolicznościach umierają kolejni pacjenci, a badania na podstawowe choroby zakaźne oraz bakterie, nie daje rezultatów. Do jakiej tragedii doszło na Florydzie? Czy śledztwo Maggie i Bena są ze sobą powiązane?

Uwielbiam Maggie za jej silny charakter, niechodzenie na ustępstwa i dążenie do sprawiedliwości. Pomimo że jest silną bohaterką, nie boi się pokazać prawdziwych emocji, które nią targają. Jest kobietą z krwi i kości, która niekiedy się boi, ale i jest szczęśliwa. W tym tomie antagonista nie przeraża, aż tak bardzo. Jego czyny są odrażające, ale jego obecność nie mrozi krwi w żyłach tak jak w przypadku innych negatywnych bohaterów, kreowanych przez tę autorkę. Rozdziały są krótkie i najczęściej kończą się w kluczowym momencie, co powoduje, że trudno jest odłożyć książkę na bok, ponieważ ciekawość, co wydarzy się dalej, wygrywa.

„Kolekcjoner” to ciekawa i wciągająca powieść, ale niestety nie jest tak zaskakująca, jak poprzednie tomy z agentką federalną. Historia została dobrze opowiedziana, najważniejsze informacje uzyskały odpowiedź, ale zabrakło mi większej tajemnicy. Niemal od samego początku dowiadujemy się, kto za wszystkim stoi i to nieco odbiera całości. Natomiast świetnie został oddany klimat miejsca, do którego za moment ma dotrzeć huragan. Ciężko jest sobie wyobrazić, co przeżywają ci wszyscy ludzie, zmuszeni do ewakuacji, pozostawienia całego swojego majątku.

Autorka ma bardzo lekki styl, co sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Dużym plusem są krótkie rozdziały. Książka jest dość dynamiczna, cała historia rozgrywa się raptem w ciągu kilku dni. Maggie O'Dell w tym tomie nieco zwalnia, dając miejsce innym bohaterom. Odniosłam nieco wrażenie, że stanowi jedynie dodatek, a nie gra ona pierwszych skrzypiec. Bardzo ciekawy był wątek medyczny, a jego nieco otwarte zakończenie, sugeruje, że ostatnie zdanie na ten temat nie zostało jeszcze powiedziane. Żałuję jedynie, że zabrakło nieco większej tajemnicy oraz nuty niepokoju, co podkręciłoby klimat.

Podsumowując, „Kolekcjoner” to ciekawy ósmy tom przygód agentki Maggie O'Dell. Książka ma kilka minusów, ale pomimo wszystko nie jestem rozczarowana. Powieść stanowiła fajny przerywnik od nieco mocniejszych książek, które czytałam w ostatnim czasie. Niecierpliwie czekam na kolejny tom z moją ulubioną profiler.

Była epidemia, był atak terrorystyczny, było nastu morderców to teraz pora na katastrofę naturalną. Odnaleziona zostaję lodówka z częściami ludzkich ciał, DNA wskazuję na kilka różnych osób, przy czym jedna była widziana wiele kilometrów od jego znalezionej części ciała, na dodatek zbliża się huragan. Maggie O'Dell wkracza do akcji, jednak ma mało czasu na rozwiązanie zagadki makabrycznych zwłok. ,,Kolekcjoner" to kolejna powieść tej autorki która, miała potencjał na bycie bardzo dobrym kryminałem, jednak wyszło inaczej. Po mimo tak dobrego pomysłu w samej powieści mało jest kryminału a więcej latania po omacku, cała zagadka zamknęła się w kilkudziesięciu stronach, cała reszta była zwykłą "zapchajdziurą", i to właśnie to jest największą bolączką książek Alex Kavy.

Do sięgnięcia po ten tytuł skłonił mnie intrygujący opis, który wywołał lawinę pytań w mojej głowie. Niesamowity klimat okładki (niezwykle trafnie odzwierciedlający fabułę) również przyczynił się do decyzji.

Straż przybrzeżna we Florydzie wyławia lodówkę rybacką z elementami ludzkiego ciała. Większym szokiem jednak okazuje się fakt, że DNA z różnych części nie pokrywają się ze sobą. Niektóre z nich udaje się dopasować do osób mieszkających setki kilometrów dalej. Agentka FBI stoi przed sprawą masowego morderstwa, a huragan rozwiewa poszlaki i utrudnia kontakt z podejrzanymi. Wszystkie trudności zawodowe przeplatają się z kłopotami pewnej rodziny. Skąpy pracoholik, ratowniczka morska, posiadaczka bmw 525i oraz pracownik zakładu pogrzebowego, mający problem z nietypowym – nawet jak na to miejsce – zapachem. Jedynym co ich łączy, jest potrzeba zdobycia generatora na czas niesprzyjającej pogody oraz pewien znajomy.

Pomimo początkowego zainteresowania lekturą, odczuwam rozczarowanie. Historia jest napisana lekkim i przystępnym językiem, dlatego można się z nią uporać w jeden wieczór. Przez większość czasu nie byłam jednak pewna, czy czytam kryminał, czy może obyczajówkę z wątkiem kryminalnym w tle. Sprawa rozwiązała się ostatecznie w kilka stron, nie wywołując we mnie podekscytowania, czy nawet zainteresowania. Nie odczułam napięcia, tak pożądanego przy tego typu literaturze.

Więcej na: CzasoStrefa

Lubię czytać kryminały. Sięgam po nie dosyć często. Z chęcią poznaję twórczość nieznanych mi jeszcze autorów, ale także lubię wracać do znanych mi nazwisk. Miałam kiedyś okazję przeczytać kilka książkę Alex Kavy, ale dopiero powrót do jej twórczości kilka tygodni temu sprawił, że miałam ochotę szybko wrócić do agentki O’Dell i jej przygód.
Wraz z książką „Kolekcjoner” przeniosłam się trochę w czasie, gdyż poprzednim razem czytałam drugi tom, a teraz ósmy. Jednak w niczym mi to nie przeszkodziło. Nie czułam, aby brakowało mi jakiś informacji. Od razu weszłam w nową, ciekawą sprawę kryminalną. Tym razem nasza bohaterka musiała zmagać się także z sytuacją pogodową. W poszukaniu mordercy przeszkadzał jej zbliżający się huragan. Agentka musi się spieszyć, aby zebrać wszystkie potrzebne dowody do wytropienia przestępcy.
Polubiłam agentkę O’Dell i jej przygody. Książkę „Kolekcjoner” czytało mi się przyjemnie i bardzo szybko. Autorka nie przeciąga akcji i z wielką chęcią pokazuje czytelnikowi co chwilę nowe tropy, poszlaki i dowody. Byłam ciekawa jak skończy się śledztwo i mogę śmiało stwierdzić, że było to zakończenie w stylu Maggie O’Dell. Trochę do przewidzenia, ale i tak dobrze czytające się. Jestem pewna, że to nie moje ostatnie spotkanie z tą bohaterką i autorką.

Wraz z książką „Kolekcjoner”...

Thriller psychologiczny „Kolekcjoner” autorstwa Alex Kavy (którą zresztą uwielbiam),stał się kolejnym bestsellerem wśród książek, które ostatnio przeczytałam.

Na początku wydarzenia są bardzo zaplątane, książka rozpoczyna się od kilku różnych historii. Punktem wyjścia jest wyłowienia pojemnika z makabryczną zawartością. W środku znajdują się części ludzkiego ciała. Agentka Maggie O’Dell rozpoczyna śledztwo, w którego toku wszystkie historie, które na początku wydawały się niespójne łączą się między sobą.

Książka jest podbudowana rzetelną wiedzą psychologiczną, dodaje to jej wiarygodności. Wszystkie sceny są dokładnie opisane, co dodaje również realizmu, zresztą w pewnej części jest to prawdą, gdyż impulsem dla autorki do napisania kolejnej powieści często są prawdziwe zbrodnie. Moim zdaniem książka jest warta przeczytania. Przedstawione historie tworzą pewien łańcuch wydarzeń, co jeszcze bardziej zachęca, by przeczytać kolejną stronę, aż nie dotrze się do końca.
N.Y.
Szkolny Klub Recenzenta

Im dalej w las, tym bardziej postać Maggie męczy. Ile ona będzie miała jeszcze tych mężczyzn, których odrzuci? Poza tym czytając którąś część z kolei mam wrażenie, że to już u Kavy było. Bardzo brakuje mi pokazania sposobu jak umysł Maggie pracuje, jest w końcu tak wybitną profilerką. A my dostajemy tylko słowne potwierdzenie jak dobra jest, Maggie coś tam myśli i tyle. Troszkę jest to spłaszczone i nie wyeksponowane tak jak powinno.
Kiedy pierwsze części były naprawdę dobre, potem jest to już zmęczenie materiału i chyba brak pomysłu.

„Są takie straty, takie braki, których nie da się wypełnić i zastąpić.”

Powieści serii o Maggie O'Dell nie zaliczam do mocno trzymających w napięciu, jednak chętnie po nie sięgam. Sprawdzają się w funkcji przyjemnych przerywników między poważnymi tytułami, dostarczycieli mniej wymagających, lecz ciekawych przygód. Wiele się dzieje w sensacyjnych i kryminalnych nutach, chociaż przebieg akcji łatwo przewiduję. Intryga zgrabnie rozpisana, jednak biorę pod uwagę, że nie mogę uznać ją za rozbudowaną. Postaci atrakcyjnie sportretowane, czasami brakuje wyrazistości lub życiowej iskry, niczym szczególnym się nie wyróżniają, ale postawy i zachowania zbytnio nie drażnią. Narracja utrzymana w przyjaznym stylu.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/06/kolekcjoner.html

„Są takie straty, takie braki, których nie da się wypełnić i zastąpić.”

Przeczytałam całą za drugim podejściem po prawie roku. Nie wiem czemu za pierwszym razem nie weszła, bo okazała się dosyć ciekawa i wciągająca aczkolwiek jakby nie została dokończona, bo wątki rozgrzebane i trochę nie wiadomo co dalej, chyba że coś tam będzie kontynuowane w kolejnych częściach.

• Alex Kava
  • Kryminały