Wyzwanie czytelnicze LC

Szlak kości

Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Cykl: Ruth Galloway (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Crossing Places
Ag2S

To co piasek dostaje, zatrzymuje na zawsze. Porywająca fabuła, wyrazista bohaterka, tajemnicze miejsce akcji - niedostępne mokradła Norfolk – sprawiły, że seria książek Ely Griffiths zdobyła już uznanie wśród brytyjskich wielbicieli dobrego kryminału (wysokie oceny czytelników na Amazon UK). Starożytne miejsca kultu, poganie i szlak grobów. Szlak kości to pierwsza z książek serii....

To co piasek dostaje, zatrzymuje na zawsze.

Starożytne miejsca kultu, poganie i szlak grobów.

Szlak kości to pierwsza z książek serii. Makabryczne znalezisko – kości zamordowanego dziecka - daje początek współpracy archeolog Ruth Galloway z policją w miasteczku Saltmarsh, w którym od jakiegoś czasu znikają małe dziewczynki. Jak się okazuje, odkryty na moczarach szkielet pochodzi z epoki żelaza, a dziewczynkę zabito zapewne w ofierze. Znalezisko zresztą nikogo specjalnie nie dziwi – te dzikie bagniste tereny kryją wiele archeologicznych zagadek. Ruth dostrzega jednak , że miejsca pochówku dzieci leżą w jednej linii… I najwyraźniej ktoś boi się przenikliwości doktor Galloway, bo usiłuje ją zastraszyć: zabija jej kota, wysyła kolejne esemesy z groźbami… Czyżby współczesne zbrodnie miały jakiś związek z przeszłością?

Już jesienią kolejna część przygód dociekliwej pani archeolog Ruth Galloway.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Magnis | 2018-11-26
Przeczytana: 24 listopada 2018

Szlak kości napisany przez Elly Griffiths jest moim pierwszym spotkaniem z jej twórczością i pierwszym tomem przygód Ruth Galloway będąca archeologiem sądowy. Przeczytałem opis i mnie zainteresował miejscem akcji, występowaniem badania kości i możliwą zagadką kryminalną. Przy tym pojawiły się pewne obawy wobec tego, co mogą dostać pomimo dobrego wrażenia jakie na mnie zrobił zachęcający opis. Szlak kości zapowiadał się na ciekawy thriller kryminalny i dlatego po niego sięgnąłem.
W Anglii na bagnach hrabstwa Norfolk znalezione zostają kości dziecka, które mogą łączyć się z zaginioną przed laty dziewczynką. Harry Nelson prosi Ruth Galloway o ekspertyzę i okazuje się, że grób pochodzi z epoki żelaza. Jednak niedługo potem ginie inna dziewczynka i policja zaczyna poszukiwania. Ruth nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie jej grozi.
Miejscem akcji stają się bagna leżące w hrabstwie Norfolk na wschodniej części Anglii. Takie miejsce od razu przywodzi mi na myśl, ze będziemy...

Beata | 2015-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Dobry kryminał o specyficznym klimacie - brytyjski brak pośpiechu, akcja jakby zwolniona. Ale właśnie ten klimat czaruje czytelnika: bagna, mgła, tajemnicze zwłoki, pani archeolog pomagająca policji w śledztwie.

Kokosanka | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Książkę dosłownie połknęłam. Czyta się ja bardzo szybko (dobra czcionka i ciekawy temat). Ani przez chwilę się nie nudziłam. Nie daję maksymalnej ilości gwiazdek, gdyż domyśliłam się kto jest temu winny. Nie jest niestety trudno to zgadnąc bądź co bądź ze szczerym sumieniem polecam. Nie będziecie się nudzic.

kasandra_85 | 2011-08-22
Przeczytana: sierpień 2011

Aeona | 2016-03-07
Przeczytana: marzec 2016

Nieopatrzenie,przeczytałam najpierw "Janusowy kamień"-znakomity!,a potem pierwszą część przygód Ruth G.,pani archeolog sądowej i nie ukrywam,że byałam zafascynowana,nie tyle intrygą kryminalną,co właśnie pracą archeologów,wiedzą na temat dawnych czasów ,niesamowita pasja ludzi,którzy chcą odkryć historie tych,którzy już dawno odeszli,tylko czasem ziemia odda część prawdy o ich życiu,za pomocą przedmiotów.
I mimo,że pierwsza część jest ciut słabsza od drugiej(osobiście szybko zgadłam,kto i dlaczego),to i tak mogę polecić ten cykl,chociaż w języku polskim ukazały się tylko dwa tomy,ale może jest nadzieja,że i reszta zostanie przetłumaczana na rodzimy język?
Pozdrawiam serdecznie!

darkangel | 2013-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Bardzo ciekawa i zaskakująca książka. To moje pierwsze spotkanie z panią Elly i myślę że nie ostatnie. I choć "Szlak kości" nie zaliczę do ulubionych książek to jednak dostaje ode mnie 8 gwiazdek:)

Aleksandra | 2014-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Mokradła, odludzie, bliskość morza i rytualny krąg z czasów epoki brązu tworzą niepowtarzalny klimat tej powieści. Archeologiczne ciekawostki oraz wyjaśnione w prosty sposób pojęcia zachęcają do zagłębienia się w temat po zakończeniu lektury. Fabuła bywa nieco przewidywalna, porywających momentów również nie uświadczymy zbyt wiele, nie przeszkadza to jednak z zainteresowaniem śledzić dalszych losów bohaterki - inteligentnej pani archeolog mieszkającej samotnie z dwoma kotami, czym od razu zdobyła moją sympatię. "Szlak kości" to lekka, niewymagająca powieść. Polecam!

Marta | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Bardzo spodobał mi się pomysł, by błotniste, bagienne wschodnie wybrzeże Anglii połączyć z mitologią skandynawską. Łącznikiem jest pani antropolog Ruth, inspektor Nelson i sprawa porwania małej dziewczynki. Wszystko ładnie, pięknie, ale do czasu.

Szlak kości nie jest najlepszym kryminałem, jaki przeczytałam, a przeczytałam ich już całkiem sporo. Dość przewidywalna, pod koniec nieco banalna. Postaci obiecujące, finalnie okazują się bardzo szablonowe. Do pewnego momentu odczuwa się nawet pewne napięcie. Zwrotów akcji jest mało i są one na tyle przewidywalne, że odbierają przyjemność czytania. Nie ma tu czego odkrywać, nie ma się nad czym zastanawiać, wszystko już wiadomo, finał nas nie zaskoczy.

Dodatkowym minusem są postacie, które z każdym kolejnym rozdziałem tracą na charakterze. Początkowo obiecujące, zmierzają w kierunku tych, które spotkać można w książkach z gatunku „literatury kobiecej”. Nie ma w nich żadnej tajemnicy, można z nich czytać jak z otwartej księgi.

Żałuję, że...

karolinabrzezinskaa | 2013-10-20
Przeczytana: 16 października 2013

„Szlak kości”, to książka do której zbierałam się około miesiąca. Leżała na półce i patrzyła na mnie z żalem, a ja nie mogłam się do niej przekonać. Okładka krzyczy do nas, że jest to „Porywająca historia od początku do końca” („Kirkus Review”), jednak ja wiedziona impulsem przyniosłam ją do domu z biblioteki i porzuciałam ze względu na archeologiczną tematykę.

Czy tak naprawdę jest tu wiele archeologii? Zdecydowanie taka ilość, dzięki której zacznę zgłębiać ten temat. Przebija się tu jednak wątek porwania. To jest głównym tematem książki. Pojawia się również szczypta uczucia, romansu, przyjaźni, zdrady.

Poznajemy Ruth Galloway, archeolog sądową, która zostaje poproszona przez policję o zbadanie kości znalezionych na mokradłach niedaleko kręgu. Czym jest krąg? Jest to miejsce kultu, które 10 lat wcześniej pani doktor odkryła wraz z kolegami po fachu. Aktualnie krąg został przeniesiony do muzeum, ku niezadowoleniu druidów, którzy zawzięcie go bronili, ku uciesze policji, która...

filozof | 2012-12-05

Klimat tej książki, to wschodnia Anglia , zimno, mokro i niezwykle nastrojowo .Mimo, to książka ma parę małych wad , przydałoby się trochę więcej akcji , uważam,że ma ciut za dużo nieistotnych szczegółów ,lecz wprowadza czytelnika w miły nastrój .