Dzieci wojny narkotykowej

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Children of the Drug War
literatura faktu
joly_fh

Gdy w 1971 roku Richard Nixon ogłaszał wojnę z narkotykami, robił to w imię „bezpieczeństwa naszych dzieci”. Po ponad czterdziestu latach autorzy „Dzieci wojny narkotykowej” celnie punktują przerażające, uderzające w najmłodszych konsekwencje takiej polityki. To książka pokazująca jak wojna o dobro dzieci, zamieniła się w wojną przeciwko dzieciom. Kiedy polityką rządzi strach, brakuje krytycznego myślenia i debaty nad koniecznymi zmianami.

W Afganistanie dzieci rolników uprawiających opium są sprzedawane w ramach spłaty długów wobec przemytników. W Meksyku dziesiątki tysięcy dzieci zostało osieroconych w wyniku działań wojsk skierowanych przeciwko wielkim kartelom. W Kambodży w izbach zatrzymań dla narkomanów ponad jedna czwarta osadzonych nie skończyła osiemnastu lat, a wielu z nich jest poddawanych torturom.

Książka pod redakcją Damona Barretta jest nie tylko świetną dokumentacją lat zaniedbań, ale i zbiorem konkretnych propozycji rozwiązań. Dojmująco udowadnia także, że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy dziećmi wojny narkotykowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/dzieci-wojny-narkotykowej

fragola23 | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

zawiodłam się.
może jest to spowodowane moim mylnym nastawieniem do książki - gdy po nią sięgałam, myślałam, ze znajdę tutaj wywiady, historie z dziećmi, które ucierpiały najbardziej w tzw. wojnie narkotykowej.

książka ta to natomiast zbiór esejów (umieszcozne fragmenty wypowiedzi poszczególnych osób nie uratowały całości, poza tym, tych fragmentów było tyle co kot napłakał)

eseje te napisane są przez osoby, którym wydaje się, że zjadły wszystkie rozumu - naprawdę; rozdział, w którym autor bardzo bulwersuje się nad faktem, że kobiety, które są matkami wsadza się do więzienia mnie zabił.

każdy tekst usprawiedliwiał ludzi sięgających po narkotyki, no błagam, naprawdę?!

parę rozdziałów przyzwoitych, niestety tylko parę.

ogólne wrażenie? ROZCZAROWANIE

Makta | 2014-03-03