Star Trek. Rebelia

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Bukowy Las
joly_fh

Kapitan Jean-Luc Picard nie zdawał sobie sprawy, że nadejdzie dzień, w którym będzie musiał złamać rozkazy Federacji w imię „mniejszego dobra”. Jest gotów poświęcić życie swoje i załogi, chroniąc skrywany od pokoleń sekret Ba'ku, spokojnego i pokojowo nastawionego ludu. Okazuje się jednak, że niektórzy zapłacą każdą cenę, by posiąść tajemnicę wiecznej młodości. Załoga statku USS Enterprise staje przed poważnymi dylematami, a Picard musi zdecydować, czy powinien wypełnić swoje obowiązki, czy postąpić zgodnie z sumieniem i podszeptami serca. A czas ucieka...

źródło opisu: Bukowy Las, 2013

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/ksiazki/star-trek

veinylover | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Prawdziwe scifi w uniwersum StarTreka.
Takich książek nie oceniam, to klimaty, do których mam słabość pomimo oddechu politycznej poprawności charakterystycznej dla tej serii.
Lubię te klimaty i tyle.
Przenosimy się w bliżej nieokreśloną przyszłość, bajkowe technologie i można sobie pofantazjować. Mnóstwo formalnych błędów naukowych, ale cóż na to można poradzić, chyba tylko tyle, żeby zmusić ludzi do uczenia się w szkole podstawowej fizyki, nawet gdy ich powołaniem jest literatura.
Osiem gwiazdek, to nie jest obiektywna ocena, tylko poziom mojego „lubienia” tej książki.
Fanom StarTrekowych klimatów książkę można polecić.

Zapoznałem się z książką w postaci audiobooka, którego czytał znakomicie Pan Jacek Kawalec.

Ithilnar | 2014-06-12

Rzadko sięgam po powieściowe adaptacje filmowych scenariuszy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że po obejrzeniu filmu w mojej głowie pozostaje już konkretna, skrystalizowana wizja fabuły i nie muszę wyobrażać sobie poszczególnych postaci, światów czy przedmiotów. Książka ma za zadanie pobudzić moją fantazję, a kinowy obraz jest jednak zbyt uporządkowany oraz uproszczony i pozostawia niewiele miejsca na domysły czy fantazję.

Muszę przyznać, że fabularyzowane czy komiksowe adaptacje filmów stanowią dla mnie niewielką wartość. Ich czytanie nie sprawia mi takiej radości, jak jest to w przypadku sytuacji odwrotnej – gdy najpierw poznaję powieść, która potem ewentualnie zostaje zekranizowana. I, niestety, zbyt często zdarza się, że takie twory w żaden sposób nie przystają do swego kinowego pierwowzoru, nie wnoszą nic nowego do całej historii i nie rozwiązują zarysowanych w ekranowym obrazie problemów. Często są tylko przeniesieniem scenariusza filmowego niemal słowo w słowo na...

Badhbh | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Po książkę sięgnęłam z sentymentu do uniwersum "Star Treka". Miejscami to było istne "guilty pleasure" -język kiepskiego romansidła („Will westchnął z rozkoszą, gdy Deanna, skąpana w pianie syrena o wspaniałych włosach upiętych na czubku głowy, zamaszyście cofnęła rękę i opłukała brzytwę.”), korekta bywa niechlujna („chce jedynie odkryć, co przydarzyło się z Dacie”), a przy fragmentach napisanych w stylu „Spojrzał żałośnie na chłopaka, który akurat w tym samym momencie obejrzał się przez ramię, po czym, napotkawszy wzrok Daty", początkowo otwierałam szeroko oczy ze zdumienia, a potem walczyłam z sobą, by nie otworzyć ust i nie wybuchnąć śmiechem, bo to jakoś tak nie wypada w komunikacji publicznej.
To nie jest dobra książka, zgadzam się, ale to modelowa lekka lektura, chociaż wiem, że częściowo (w lwiej części) komizm jest niezamierzony.
Swoją drogą żałuję, że „Star Trek” nie doczekał się w Polsce wydania tylu tytułów, co choćby „Star Wars”, bo chętnie od czasu do czasu...

jackob1985 | 2013-07-05

Przeciętnie napisana książka w świecie StarTreka na podstawie filmu z 1998 roku. Jest to książka przede wszystkim dla miłośników Star Trek lub czytelnika który choć trochę się orientuje w realiach tego uniwersum. Jest tak dlatego,że postacie, statek, miejsca itp. są praktycznie nieopisane. Bohaterowie mają jedynie imię, nazwisko i żadnej osobowości. Więc jeżeli nie wiesz kim jest i jaki jest np. Komandor Riker lub Data to zupełnie sobie ich nie wyobrazisz oraz nie będziesz wiedział czytelniku co to trikoder :). Lekka lektura dla znających serial lub filmy.

jackob1985 | 2013-07-05

Apolinary | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

Pogłębione postaci, retrospekcja, wnikliwa narracja - dzięki temu książka na podstawie filmu stanowi wartość samą w sobie. Obejrzawszy później film, miałem wrażenie, że jest on pospiesznym streszczeniem książki.
W dodatku język powieści jest znakomity, co dobrze świadczy o tłumaczu, redakcji i korekcie. Czekam na więcej Star Treków po polsku!

Evalynn | 2011-12-27

Trzymam w swojej bibliotece przez sentyment do świata Star Treku. Nie jest to, niestety, najlepiej napisane "dzieło"

greg | 2017-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2017