Osierocone światy

Okładka książki Osierocone światy Michael Cobley
Okładka książki Osierocone światy
Michael Cobley Wydawnictwo: Mag Cykl: Ogień ludzkości (tom 2) fantasy, science fiction
Ogień ludzkości (tom 2)
The Orphaned Worlds
Mag
2014-02-28
2014-02-28
2010-04-01
Agnieszka Hałas
science fiction konflikt międzygalaktyczny

Tutaj jest taki potencjał, tyle się dzieje, taki kawał historii, opowiadanie o cywilizacjach i ich historii na przestrzeni milionów lat a czyta się to tak słabo. Naprawdę jestem w szoku, sama fabuła i wątek jest interesujący, ale jakoś naprawdę nie czuję tutaj tych emocji i polotu. Mam wrażenie, że autor nie ma do mnie klucza, nie potrafi mnie porwać, czegoś tu brakuje i bardzo jest mi niestety z tego powodu przykro, bo potencjał był. Przeczytam cześć trzecią ale gdyby jej nie było też by się nic nie stało.

Tylko dla Czytelników lubiących wielowątkowość. Bohaterów więcej niż w "GoT" ;)

Tylko dla Czytelników lubiących wielowątkowość. Bohaterów więcej niż w "GoT" ;)

Przeczytałem, ale się nie cieszyłem.

Przeczytałem, ale się nie cieszyłem.

Uh, nie w moim typie. Masakryczna fabuła, gdzie nie wiadomo o co chodzi, kto z kim i po co. Autor wprowadza całą masę ras nic nie wnoszących do treści, historia ledwo trzyma się kupy...mordowałem się przez 3 tomy, bo przecież warto dać szanse, ale to nie to -niestety.Dobrze że na poczatku drugiego i trzeciego tomu jest jakby streszczenie co się działo poprzednio, to przynajmniej idzie to ogarnąć. Nie polecam nikomu jako pierwsza przygoda z moim ulubionym gatunkiem SCI-FI.

Wiem, że Arthur C. Clark napisał kiedyś, że wystarczająco wysoka technologia jest nieodróżnialna od magii, ale w tej książce autor przegina we wszystkim.
Tej wysokiej technologii prawie nie ma, jest to technologia niższa, niż jej rzeczywisty poziom dzisiaj, pomijając fakt, iż jakieś statki kosmiczne działają i latają na jakichś magicznych prawach. Do wybijania wrogów używa się maszyn kroczących wykonujących swoje zadanie nieomal fizycznie. Zresztą wymienianie głupstw w tej książce mija się z celem.
Przyjąwszy cały absurdalny świat wymyślony przez autora z dobrodziejstwem inwentarza, można by się delektować ową absurdalną fabułą, gdyby nie była ona rozproszona w tysiącach wątków. Jeśli chodzi o zamknięcie opowieści w tomie i unikanie suspensu zawieszonego, to też średnio to wyszło.
Nie dam więcej, niż dwie gwiazdki.
Jak już napisałem przy tomie pierwszym - wszystko, co autor stworzył w fakturze opowiadanej historii jest zbyt antropocentryczne, jest wręcz skrajnie i nieracjonalnie antropocentryczne. Dodam może jeszcze tyle, że bzdur o charakterze magicznym i „fiction” jest chory nadmiar, a pomysłów o charakterze „science” nie ma wcale: wszystko jest wtórne, zerżnięte od innych autorów, a do tego wykrzywione z karykaturalnym dyletanckim beztalenciem.

Prawdziwy kocioł. Mnogość ras, bytów, inteligentnych "maszyn", polityka, konflikty, podróże międzyplanetarne, bitwy kosmiczne, starożytne artefakty, mistycyzm, w tej książce jest wszystko. I, jak to bywa w kotle, czasem to wszystko jest zbyt wymieszane. Książka ma też momentami problem ze swoją tożsamością. Przez znakomitą większość czasu akcja prze do przodu. No dobra czasem to parcie jest w ślimaczym tempie ;) No ale prze. I nagle, w kilku momentach, autorowi przypomina się, że jednak pisze "science-fiction" (a nie tylko fiction) więc zarzuca nas naukowymi pomysłami, terminami, spekulacjami w ilości, która powinna być raczej rozłożona na całość książki. Nie powoduje to wcale, że książka jest "mądrzejsza".
Koniec końców bawiłem się jednak dobrze i tak też oceniam powieść.
I jeszcze jedno, zwykle nie czepiam się tłumaczy ale tu zostałem rozłożony na łopatki kiedy w jednej ze scen postaci sardonicznie się uśmiechały po czym miały sardoniczne miny a na końcu ktoś sardonicznie skłonił głową.

Udana kontynuacja. Momentami czytało mi się trochę gorzej, nie wiem z czego to wynika, ale za to daje oczko niżej. Historia wciąga, kończy się w taki sposób, że od razu ma się ochotę sięgnąć po kolejny tom, co zaraz uczynię. Męczy mnie tylko konstrukcja dialogów, wszyscy są tacy miluśińscy i dobrze wychowani i mówią pełnymi zdania i są tacy fajowi. Brakuję mi postaci z krwi i kości, które różniłyby się między sobą. Czy to Greg, czy Teo, czy Robert, można by spokojnie podmieniać imiona i nie wyczuje się różnicy. Chyba własnie za to jest ocena niższa, niż za poprzedni tom, przy drugiej części to już staje się trochę irytujące. Całę szczęście, że historia trzyma się"kupy" i jestem bardzo ciekawe w jakim kierunku to wszystko podąży.

Świetna pozycja dla miłośników science fiction. Sporo ciekawych pojęć, które sprawiają, że staje się bardziej wiarygodna. Trochę irytujące jest to skakanie od jednego bohatera do drugiego, za to opisy maszyn czy krajobrazu bardzo plastyczne. Polecam.

Najlepsza z całego cyklu jest zdecydowanie pierwsza część. Druga też jeszcze się broni, da się przeczytać, choć spodziewałem się więcej. Jest trochę nieścisłości, ale wciąż na fali dobrego pomysłu z pierwszej części jest dość ciekawie. Zobaczymy jak będzie z trzecią częścią.

Tom 2 cyklu Ogień Ludzkości moim zdaniem jest trochę słabszy od pierwszej części. Znów mamy książkę podzieloną na tak jak by trzy części gdzie w pierwszej i trzeciej akcja jest wartka i ciekawa natomiast środkowy fragment to czasem flaki z olejem.
Wielowątkowość postaci też jest jej dużym plusem.
Od razu zbieram się za ostatni trzeci tom.

Bardzo mi się podobała dbałość o szczegóły i spójność. Jeżeli ktoś lubi taki typ opowieści sf to mogę zdecydowanie polecić....

• Science Fiction
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Osierocone światy