Edukacja dziecka pod brytyjskim nadzorem

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ola Loobeensky

We wszystkich siedemnastu znakomicie napisanych tekstach tego tomu dominuje pełen charakterystycznego umiaru i wrażliwy na niuanse głos Chinuy Achebe. W przedmowie autor opowiada o historycznej wizycie w rodzinnej Nigerii z okazji pięćdziesiątej rocznicy ukazania się Wszystko rozpada się, samochodowej katastrofie sprzed dwudziestu lat i symbolicznym wymiarze wyboru Baracka Obamy na prezydenta...

W przedmowie autor opowiada o historycznej wizycie w rodzinnej Nigerii z okazji pięćdziesiątej rocznicy ukazania się Wszystko rozpada się, samochodowej katastrofie sprzed dwudziestu lat i symbolicznym wymiarze wyboru Baracka Obamy na prezydenta USA. Z kolei w tytułowym eseju maluje żywy obraz dorastania w kolonialnej Nigerii oraz życia w "miejscu pośrednim", przywołując zarówno pogodne wspomnienia lektur ze szkoły średniej, jak i bolesne aspekty brytyjskich rządów. W Prawdziwym imieniu zastanawia się nad diasporą Afroamerykanów, by - przywołując wypowiedzi Langstona Hughesa i Jamesa Baldwina - skoncentrować się nad wagą pytania: "skąd przychodzisz". Skomplikowane problemy polityki i historii afrykańskiej pojawiają się w esejach Czym dla mnie jest
Nigeria?, Zszargane imię Afryki oraz Polityka i politycy języka w literaturze afrykańskiej. Swe niezwykłe życie rodzinne Achebe opisuje w szkicach Mój tata i ja oraz Moje córki, gdzie przedstawia wpływ chrześcijańskich misjonarzy na jego ojca oraz kulturowy szok, jakim było wychowywanie w USA "brązowych" dzieci.
Ujmująco osobisty, zdyscyplinowany myślowo i bardzo głęboki zbiór esejów Edukacja dziecka pod brytyjskim nadzorem to nieodzowne uzupełnienie beletrystycznych dzieł wielkiego afrykańskiego mistrza.

"Literatura afrykańska jest nie do pomyślenia bez dzieł Chinuy Achebe. Jego pasja, inteligencja i przenikliwość są wprost niezrównane!".
Toni Morrison, laureatka Nagrody Nobla

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: Zysk i S-ka, 2013

AndromedaMirtle | 2019-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Na początku mnie zaskoczyło, że większość tych "esejów" to tak naprawdę przemówienia z różnych okazji, więc to zdecydowanie wpływa na ich kształt. Poza tym te teksty są bardzo zróżnicowane - i niektóre czytałam z zainteresowaniem, inne zapomniałam zaraz po przeczytaniu; jedne są króciutkie, inne trochę dłuższe, ale ogólnie czyta się szybko i można się co nieco dowiedzieć o różnych doświadczeniach i przemyśleniach autora. I w sumie pozwala to poznać zupełnie nową perspektywę, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z autorami z Afryki.

Ola Loobeensky | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Czytam po raz drugi i podwyższam ocenę. Nie spotkałam dotychczas drugiej tak wnikliwej książki o szeroko pojętej Afryce, która równie zgrabne burzyłaby różne neokolonialne dogmaty quasi-religijne na temat ludzi z tego kontynentu (wyłączając opracowania naukowe). Esej o Conradzie jest doskonały. Wychowanym na bełkocie celebryckich podróżników czytelnikom może wydać się gorzką pigułką, ale żeby wierzyć, że by udać się w podróż do własnego ja musisz lecieć do Kenii zetknąć się z "prymitywnymi wierzeniami" , trzeba mieć jakiś defekt mózgu. Lub być po prostu etnocentrycznym prostolinijnym, a do tego niezbyt dociekliwym idiotą z Europy.