Jak być artystą. Na przykładzie Thomasa Manna

Wydawnictwo: Biblioteka Więzi
978-83-62610-12-9
Tomasz Mann
karolinaflora

Wybitna tłumaczka i eseistka wraca raz jeszcze do lektury trzech najsłynniejszych dzieł Thomasa Manna: Buddenbrooków, Czarodziejskiej góry i Doktora Faustusa. Idąc oryginalnym tropem, autorka analizuje poglądy Manna na niemiecką i europejską kulturę, odkrywa przed nami tajemnice jego warsztatu i zaszyfrowany w powieściach wizerunek wielkiego pisarza.

źródło opisu: Biblioteka Więzi, 2011

źródło okładki: http://www.wiez.com.pl/?s__karta.id__264

Krzysztof | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

W tym roku zdecydowałem się postawić na książki starsze i klasyczne dzieła. Jednym z autorów, którego zamierzam w tym roku czytać oprócz Franka Herberta jest Tomasz Mann, który swego czasu położył mnie na łopatki klimatem Doktora Faustusa. Zdając sobie jednak sprawę ze złożoności dzieła Manna, ukrytych znaczeń i odniesień postanowiłem przeczytać „Jak być artystą. Na przykładzie Thomasa Manna”. Uznałem, że książka może być dobrym wstępem do bardziej świadomego odczytywania tekstów pisarza.

Praca Małgorzaty Łukasiewicz cenionej tłumaczki i eseistki składa się ze zbioru kilkunastu tekstów. Eseje te, jak wspomina autorka w nocie edytorskiej publikowane były w czasopismach i książkach. Osoby bardziej rozeznane mogły już mieć styczność z niektórymi tekstami. Ja wcześniej żadnego z tekstów nie czytałem, co teraz z przyjemnością nadrobiłem. Książka napisana jest perfekcyjnie z wielkim znawstwem tematu, a dodatkowo przyjemnie dla oka wydana.

Autorka w swoich tekstach na warsztat wzięła...

chiara | 2012-05-30
Przeczytana: 30 maja 2012

Znakomite eseje Małgorzaty Łukasiewicz dotyczą trzech powieści Thomasa Manna: „Buddenbrookowie”, „Czarodziejska góra” i „Doktor Faustus”. Autorka w zajmujący sposób wskazuje inspirację postaciami Andersena i Poego oraz filozofią Schopenchauera lub Nietschego, opisuje ciekawą historię przekładu tomu II „Czarodziejskiej góry” przez Władysława Tatarkiewicza. Dowiadujemy się, że kompozycje Adriana Leverkuhna były szkicowane przez filozofa i kompozytora Theodora Adorno, a sam Mann chętnie stosował technikę montażu. Jego dzieła są naszpikowane ukrytymi cytatami, co utrudnia życie tłumaczowi.

wydawnicza perełka, wspaniała zabawka, miły papier, urocza czcionka. Łukasiewicz w roli detektywa na materii trzech powieści Manna. przewspaniała przygoda. jedna z wielu prawdopodobnych odpowiedzi na pytanie: dlaczego wraca się do prozy Tomasza Manna?

Delur | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Małgorzata Łukasiewicz uświadamia nam, jak marnymi jesteśmy czytelnikami.
(Pięknie wydane!)

Aleksandra Czuryło | 2016-10-18