Pięć razy o przekładzie

Wydawnictwo: Karakter
Jagoda

Eseje wybitnej tłumaczki na temat kilku podstawowych kwestii związanych z przekładem: czym jest przekład i jakie są z niego pożytki? Jak mówi się o przekładzie i roli tłumacza – i co z tego wynika? Na czym polega autonomia przekładu? Jak tłumacze, wydawcy i czytelnicy obchodzą się z obcością? Co myślenie o przekładzie wnosi do myślenia o literaturze? Odwołując się do historii literatury,...

Odwołując się do historii literatury, opowieści innych tłumaczy oraz własnych doświadczeń, autorka opowiada o dylematach i paradoksach pracy tłumacza, a także o tym, jak czytać przekłady i czym może być literatura. Inspirująca, błyskotliwa i pięknie napisana książka.

Teksty powstały w ramach cyklu wykładów współorganizowanych przez festiwal Odnalezione w Tłumaczeniu i Uniwersytet Jagielloński. W 2017 roku festiwal odbywa się w Gdańsku w dniach 6-8 kwietnia.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 763

Ocalone w przekładzie

O przekładzie traktują zazwyczaj ciężkostrawne artykuły naukowe, skierowane przede wszystkim do dość wąskiego grona specjalistów. Tymczasem eseje Małgorzaty Łukasiewicz, zebrane w książce „Pięć razy o przekładzie”, powinny trafić w gusta znacznie szerszego grona odbiorców. Autorka nie skupia się na zestawianiu kolejnych teorii tłumaczeniowych, ale zaprasza czytelnika do rozważań o samej naturze przekładu literackiego: jaki jest jego cel i sedno, w jaki sposób wpływa na literaturę, jakie wartości niesie. W ten sposób „Pięć razy o przekładzie” doskonale wpisuje się w nurt książek o książkach czy książek o czytaniu, tak cenionych przez zapamiętałych bibliofilów. Jeśli ktoś nie interesuje się przekładem, to po lekturze tej książki prawdopodobnie zacznie się nim interesować.

Oprócz jasno wyłożonych zagadnień związanych z przekładoznawstwem autorka dużo miejsca poświęca przemyśleniom samych tłumaczy, przedstawiając różne punkty widzenia, od Kochanowskiego, Iwaszkiewicza czy Krasickiego po współczesnych praktyków przekładu. Ukazuje przekład postrzegany jako budowanie mostów i jako walka, jako ryzyko utraty pewnych wartości i szansa ocalenia innych, jako ratująca literaturę transfuzja i żerujący na niej wampiryzm. Pełno tu literacko-tłumaczeniowych ciekawostek, jak przekłady książek o Harrym Potterze na łacinę i grekę czy dzieła Ajschylosa opublikowane po śląsku. Opowiada również o tłumaczu jako czytelniku i o zagadnieniu obcości nie tylko w tłumaczeniu, ale przede wszystkim w literaturze. Te rozważania – podobnie jak sam przekład – dają szansę nowego spojrzenia na literaturę i na świat.

Na książkę składa się cykl wykładów mistrzowskich, wygłoszonych przez Małgorzatę Łukasiewicz w czasie spotkań zorganizowanych przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sama autorka jest również uznaną tłumaczką ponad 70 książek z języka niemieckiego, krytykiem literatury, eseistką i laureatką licznych nagród.

Agnieszka Kruk

Inga | 2017-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 lipca 2017

Interesujące eseje o tłumaczeniu oraz czytaniu. Mnie zainspirowały do przemyśleń na temat komunikacji w ogóle. Bardzo podoba mi się pomysł, cytowany przez autorkę a wymyślony przez Magdalenę Heydel o stworzeniu historii literatury polskiej opartej też na dziełach tłumaczonych i ich wpływie na rodzimą twórczość.
Polecam, choć lektura wcale nie jest taka prosta.

Na podkreślenie zasługuje piękna szata graficzna, krój czcionki i format książki.Jak zawsze Wydawnictwo Karakter wyróżnia się dbałością i minimalizmem.

Kuba Kulasa | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018