Pięć razy o przekładzie

Okładka książki Pięć razy o przekładzie Małgorzata Łukasiewicz
Okładka książki Pięć razy o przekładzie
Małgorzata Łukasiewicz Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Karakter
2017-04-05
2017-04-05
literatura literatura popularnonaukowa pisarstwo tłumacz tłumaczenie warsztat pisarza

Okładka książki Album Albrechta Paweł Kądziela, Małgorzata Łukasiewicz
Album Albrechta Paweł Kądziela, Mał...
Okładka książki Język i gra. Rozrachunki z Wittgensteinem Anna Brożek, Bohdan Chwedeńczuk, Urszula Idziak, Jakub Kloc-Konkołowicz, Andrzej Leder, Adam Lipszyc, Małgorzata Łukasiewicz, Jakub Momro, W.G. Sebald, Arkadiusz Żychliński
Język i gra. R... Anna Brożek, Bohdan...

Ocalone w przekładzie

Uczta dla miłośników językoznawstwa i przekładoznawstwa. Aż się chce tłumaczyć!

Uczta dla miłośników językoznawstwa i przekładoznawstwa. Aż się chce tłumaczyć!

Dla osób zainteresowanych tematyką przekładu literackiego pozycja obowiązkowa.

Dla osób zainteresowanych tematyką przekładu literackiego pozycja obowiązkowa.

Koleżanki i koledzy tłumacze, to książka dla was! Translatoryka jako samodzielna dziedzina jest bardzo młoda i nie da się jej oddzielić od historii literatury: Łukasiewicz w pięciu esejach kondensuje wszystkie najważniejsze szkoły, zwroty, nazwiska i poglądy. Weltliteratur z rozważanami o Mickiewiczu. Forenizacja i domestykacja. Tłumacz jako najwierniejszy czytelnik. Tłumaczenie jest jak kobieta. Ocalone w tłumaczeniu. Hermeneutyka.
Doskonałe podsumowanie dla branży. Osoby spoza będą miały ciekawe wskazanie dalszych szlaków do odkrywania przekładoznawstwa, jeśli są zainteresowane tematem.

Niby wszystko jest, ale mało to jakoś przekonujące. Autorka oscyluje między banałem a napuszeniem. Zdecydowanie najlepszy jest esej III "Czytanie, pisanie, tłumaczenie". Pozostałe cierpią na powierzchowność i wtórność.

Interesujące eseje o tłumaczeniu oraz czytaniu. Mnie zainspirowały do przemyśleń na temat komunikacji w ogóle. Bardzo podoba mi się pomysł, cytowany przez autorkę a wymyślony przez Magdalenę Heydel o stworzeniu historii literatury polskiej opartej też na dziełach tłumaczonych i ich wpływie na rodzimą twórczość.
Polecam, choć lektura wcale nie jest taka prosta.

Na podkreślenie zasługuje piękna szata graficzna, krój czcionki i format książki.Jak zawsze Wydawnictwo Karakter wyróżnia się dbałością i minimalizmem.

Polecam, choć lektura wcale nie jest taka prosta.

Na...

takie skondensowane, przyjemne na raz

takie skondensowane, przyjemne na raz

• Tłumaczenia
  • Polska

Dodaj cytat z książki Pięć razy o przekładzie