Legion

2013-06-26
2013-06-26
II wojna światowa
Inne

"Mieli być wyklęci, okazali się zwycięscy."

Moi Drodzy
➡️Wydanie przepiękne. Cegła 800 stron, twarda oprawa w obwolucie i wklejką w postaci mapy. Cudo!
➡️Zaczynamy tuż przed wybuchem wojny. Rwane scenki, które łączą się w kompletny chaos pierwszych dni wojny. W tym wszystkim porucznik Jaxa, z ochrony pociągu pancernego, który w myśl większości bezsensownych rozkazów przemierza Polskę, aby dostać się do Brześcia startując z poznańskiego. W tym wszystkim bracia Dor - żandarm i saper, bosman Władek Kołaciński i wielu innych.
➡️Podział na stosunkowo krótkie rozdziały, momentami scenki, każdy zatytułowany miejscem akcji i datą. W międzyczasie krótkie migawki w stylu notek prasowych prezentujące poszczególnych bohaterów. Świetny patent.
➡️"Jezu, ile krwi w jednym kapralu."
Ten początek wojny nie wygląda najlepiej. Bałagan to słowo, które idealnie tu pasuje (chociaż w sumie jest zbyt łagodne). Bohaterstwa nie widać, może trochę, jak na lekarstwo. Chaotyczne działania, ucieczki, kiepskie dowodzenie. A hasło "Silni, zwarci, gotowi" można sobie w buty włożyć. Ordynans poda kawę.
"Czołg! Poruczniku! Pierdolnęliśmy w czołg!"
Tak wygląda początek.
➡️Z jednej strony Niemcy, z drugiej Sowieci. Karabiny na sznurkach, podarte szynele, kierzowe buty.
"Jezu Chryste, proletariacka cywilizacja".
Jakbyś się nie odwrócił, dupa z tyłu. Tak to właśnie wyglądało.
➡️"A jeśli chcąc być żołnierzem trzeba złamać rozkaz?"
Właśnie, taka sytuacja. Pułkownicy, generałowie poddawali oddziały, ale byli tacy, którzy chcieli walczyć dalej. Niewola sowiecka czy niemiecka nie wchodziła w rachubę. W rachubę wchodziła tylko walka. I to właśnie o nich jest ta książka. Młodszy Dor, starszy Dor, Jaxa i inni, którzy wybrali walkę. Do końca. A ci co się poddali?
"Pułkownik Płonka, pułkownik Kopeć i rotmistrz Flatau trafili do obozu jenieckiego w Starobielsku. Zamordowani w Charkowie."
➡️"Przed Starą Wsią wielki łuk triumfalny, ozdobiony gałązkami i wstążkami.
- Niech żyje Armia Czerwona - odczytali napis cyrylicą ze wstęgi.
Obok dziewczynki goniły stadko gęsi.
- Kto zrobił to cudo? - spytał je Wiktor.
- Żydzi, panie żołnierzu - odpowiedziały grzecznie dziewczynki. - W całej okolicy Żydzi się cieszą, że przyjdzie Czerwona Armia."
I tak bywa, jak mówi Kurt.
➡️"Twórzcie najlepsze tajne wojsko, na jakie stać ten udręczony kraj."
Jesteśmy świadkami powstawania Polski podziemnej. Tutaj widzimy, jak powstawało zbrojne ramię ONR-u, w którym również nie brakowało narwańców i ideowo skrzywionych. Ale który skupiał pewne elity, będące w stanie pokierować podziemną walką zbrojną.
➡️Pamiętajmy o tym, że najwięksi radykałowie i napaleńcy, z pociągiem do faszyzmu i galopującym antysemityzmem oderwali się od ONR-u i stworzyli Falangę. Pamiętajmy o tym, że wszystkie organizacje partyjne zaczęły w błyskawicznym tempie tworzyć własne tajne struktury i bojówki. Autorka pokazuje wprost, że nie była to organizacja idealna.
➡️Dzięki zastosowanej formule czujemy, jakbyśmy byli w samym akcji, w samym środku działań. Ani chwili nudy, ani momentu zatrzymania czy znużenia, książka wciąga niesamowicie. Mamy tu dużo humorystycznych sytuacji, żartów, czarnego momentami humoru. Brzmi to dokładnie jak fabularyzowany dokument, w którym wszystko widzimy, ale nie stojąc na piedestale, a od samego dołu, z samego wnętrza, z samych trzewi.
➡️Książka bardzo dobra. Napisana z wyczuciem, z niesamowitą znajomością tematu, bez zbędnego patosu, ale też bez umniejszania ludzkiego bohaterstwa. Łapie za serce, ściska trzewia i ukazuje bezmiar tragedii. Pokazuje wszystko, wytyka palcem wady, podkreśla zalety, opisuje okrucieństwo wojny. Nuty bardzo, bardzo bolesne, także w odniesieniu do obecnych czasów, ale to już przeczytajcie sami. Tak po prostu było. Narracja się zmienia, ale historia jest jaka była. Tego nic nie zmieni.
➡️Ja przeczytałem z ogromną przyjemnością, często ze wzruszeniem i swój pierwszy kontakt z twórczością Pani Cherezińskiej uważam za bardzo udany. 8,5/10 i teraz pora na tomy piastowskie, ponoć rewelacyjne. Zobaczymy 🙂

"Mieli być wyklęci, okazali się zwycięscy."

Moi Drodzy

To moje drugie zetknięcie z Cherezińską po powieści historycznej "Harda". Historia Narodowych Sił Zbrojnych oraz Brygady Świętokrzyskiej w formie fabularyzowanej i ich ciężkich bojach na ziemiach polskich podczas okupacji, oraz niejednokrotnie trudnych wyborach między mniejszym i większym złem. Polecam!

Nic nie zmieniło się w strukturze wrednej Rosji

Nic nie zmieniło się w strukturze wrednej Rosji

Elżbieta Cherezińska – Legion (2013) (6)

Elżbieta Cherezińska – Legion (2013) (6)

Temat i historia sama w sobie- bardzo mi sie spodobala.
Gorzej z przekazaniem jej. Dla mnie bylo to chaotyczne, a przeciez te wszystkie podzialy polityczne i obozy wladzy tez nie ulatwiaja sprawy.

Temat i historia sama w sobie- bardzo mi sie spodobala.

Podobała mi by się bardziej, gdyby nie to, że żołnierze zwracają się do siebie słowami "no raczej".
Tak się chyba wtedy jeszcze nie mówiło, co?

Tak się chyba wtedy jeszcze nie mówiło, co?

Pomyślałam, to nie dla mnie.  To dla miłośników historii wojennych, rekonstrukcji, takich tam. I co w ogóle tej Cherezinskiej odbiło, że za taką tematykę się wzięła. A w ogóle- czytasz tytuł "Legion", myślisz Rzym, bo autorka lubuje się w średniowieczu,  to może i dalej sięgnęła,  a tu opis o Żołnierzach Wyklętych.
Czyta się faktycznie -jak ktoś zauważył,- jak scenariusz dobrego filmu wojennego. Spora dawka humoru, rzeczowe opisy zdarzeń.  A pamietajmy, że książka opiera się na wspomnieniach realnych bohaterów. Widzimy sytuację ze stron różnych ugrupowań,  rozterki,motywacje, rozczarowania ... Z mojej strony głęboki ukłon dla autorki. Nie spodziewałam się,  że taką lekturę przeczytam z taką chęcią.

Czyta się faktycznie -jak ktoś zauważył,- jak scenariusz...

Na półkach: , , , ,

Temat i treść niełatwe, wymagajace skupienia, ale warto.
Polecam wersję audio. Lektor: Zbigniew Wróbel.
Dodatkowy plus za interpretację.

Temat i treść niełatwe, wymagajace skupienia, ale warto.
Polecam wersję audio. Lektor: Zbigniew Wróbel.
Dodatkowy plus za interpretację.

Książka niezła (choć jedna z gorszych autorki), ale jakiż był mój zawód, gdy okazało się, że autorka postanowiła przemilczeć pewne wydarzenie, niezbyt chlubne dla części bohaterów...

Opowiada historię nieznaną, z okresu II wojny światowej , a bardzo ważną, świadczącą o sile polskiego Państwa podziemnego jak i podziałach w tym Państwie funkcjonujących. Autorka świetnie nakreśla ówczesne realia i pozwala zapoznać się z wieloma różnymi przypadkami bohaterów i zwykłych ludzi dotkniętych przez wojnę. Poznajemy bohaterów działających w kraju i na emigracji, w zupełnie różnych jednostkach i okolicznościach, aby potem mieć okazję doświadczyć jak splatają się między sobą ich losy oraz losy ojczyzny. Jedynym, drobnym mankamentem powieści jest nieco rozwleczona akcja w drugiej połowie utworu.