Legion

II wojna światowa
powieść historyczna
II wojna światowa
Inne

Merytoryczne 8 emocjonalne 9.
Książka dla mnie wyjątkowa, przewartościowująca mój pogląd w kwestiach Polskiego Państwa Podziemnego.
Związek Jaszczurczy tworzony przez wybitnych przedstawicieli przedwojennej inteligencji, prawników, lekarzy i wykładowców uniwersyteckich, głęboka myśl ideowa. Jakże daleki obraz od propagowanego przez liberalne ośrodki, tępego...

Książka z realizmem i brutalnością wojny nie ma nic wspólnego. Życie cywilów i wojska przeplata sie w tej książce, ale są to dwa odrębne światy, a świat cywilny jest mdły, nieznaczący, tak jakby wojna wogóle nie dotyczyła ludności cywilnej. Jest to piękna opowieść dla jakichś dziewczyn, ktore zwracaja uwage głównie na wyglad fizyczny bohaterow i ich cechy charakterów....

Kapitalna lekcja historii!

Rozmiary książki napawały mnie dozą niepewności. Obawiałem się że ugrzęznę w lekturze na kilka miesięcy. Poszło znacznie sprawniej. Bardzo przystępna i przemyślana forma przekazu.

Na pewno nie ostatnia moja przygoda z Panią Cherezińską!

Dobrze napisana książka o dziejach Polskich partyzanatach. Wielowatkowa, wciaga od początku do końca.

Jak zwykle u autorki gruba ale rewelacyjnie napisana.
Jestem z tego pokolenia któremu wmawiano, że wszyscy poza Armią Ludową byli be. Bardzo się cieszę, że jedna z moich ulubionych autorek zabrała się za "odczarowywanie" tych opinii.
Po lekturze natomiast nasunęła mi się smutna konkluzja, że my Polacy jako naród, nawet w obliczu wroga, nie potrafimy się dogadać i...

Pozycja, według mnie, zasługująca do wpisania w rejestr lektur. Kolejne wielkie dzieło spod pióra Cherudzińskiej, dające rzeczywisty i wciągający obraz historii Polski. Właśnie dzięki takim książkom ludzie nigdy nie zapomną o własnych korzeniach i czasach, w których żyli nasi dziadkowie. Wielki ukłon i podziękowanie za to dzieło!

Przez wiele dziesięcioleci w okresie PRL-u historia polskich organizacji zbrojnego podziemia w czasie II wojny światowej była fałszowana, przemilczana bądź wręcz zawierała kłamliwe oskarżenia wobec ich członków i uczestników. Tak nas uczono w szkołach, tak propaganda rodzima i sowiecka mamiła nasze umysły i serca.

Z pewną rezerwą, ale równocześnie z ogromną ciekawością i...

Elżbieta Cherezińska była mi dotychczas znana jako specjalistka od dawnych dziejów Polski. Tymczasem w tej powieści autorka w porywający sposób przedstawia okres II wojny światowej, ale robi to w sposób nie tylko bardzo interesujący, ale również absolutnie odkrywczy. Zdecydowanie polecam!

Wciągająca, obraz naszego kraju, bałaganu jaki nastał, ludzi którzy walczyli i tych zwykłych, którzy chcieli po prostu przeżyć, napewno jeszcze kiedyś ponownie przeczytam

Bardzo dobra książka, chyba najlepsza tej autorki, choć dość odległa historycznie od jej podstawowego obszaru zainteresowań. Polecam wszystkim

Dyskusje

2 542