Klucz Jeffersona

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Cykl: Cotton Malone (tom 7)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Jefferson's Key
Felix

Kiedy w okolicy hotelu Grand Hyatt, w samym sercu Manhattanu, dochodzi do zuchwałego zamachu na życie prezydenta Danny’ego Danielsa, Malone podejmuje próbę udaremnienia spisku. Śledztwo prowadzi do niebezpiecznej konfrontacji ze korsarską Wspólnotą, tajnym bractwem piratów, które powstało za czasów amerykańskiej rewolucji. Razem z Cassiopeią Vitt, Malone przemierza Stany i wypływa na szerokie wody oceanów. W trakcie dochodzenia łamią sekretny szyfr używany przez Thomasa Jeffersona i ujawniają tajemnicę prezydenta Andrew Jacksona – stary dokument sporządzony przez Ojców Założycieli, który dzięki klauzuli konstytucji jest wystarczająco potężny, aby zapewnić bezkarność Wspólnocie.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

gwiazdka | 2017-08-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

„Klucz Jeffersona” to kolejna, nie odbiegająca jakościowo od pozostałych, część przygód Cottona Malone. Co prawda kawałek historyczny w tym tomie jest mniej intrygujący niż w poprzednich, może też trochę bardziej zbeletryzowany, ale Berry zgrabnie połączył wątek przeszłości z teraźniejszością. Do tego dużo akcji i intryg, jednak tym razem jasno i wyraźnie wiadomo, kto jest po czyjej stronie. Nie obyło się bez jednej czy dwu nieścisłości, ale nie miały one większego znaczenia na odbiór całej treści. Wiadomo, seria nie zalicza się do wybitnych, ale w kręgu powieści przygodowo- sensacyjnych zaliczyłabym ją do jednej z ciekawszych i przyjemnych w odbiorze, bo nadal twierdzę, że jednym z atutów powieści jest dobrze wypracowana narracja, bardzo w odbiorze ujmująca.

Inez | 2014-07-27
Przeczytana: 15 czerwca 2014

"Klucz Jeffersona" Steve Berryego, to doskonała lektura, która wciąga czytelnika juz od pierwszej strony. W książce znajduje się dużo faktów z historii Ameryki. Jest też polityka i mieszanka tajemnic szyfrów. Burzliwa akcja, pełna nagłych zwrotów i zawirowań. Wyraziści bohaterowie i język, który karze zwracać czytelnikowi uwagę na każde słowo. Książka to awanturnicza powieść, której nie sposób przegapić. Steve Berry jest mistrzem thrillera historycznego. Polecam

Zuela | 2015-04-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zamachy na prezydentów USA to nie przypadki,a zorganizowanae akcje przez bractwo piratów,które otrzymało tajemne listy upoważniające ich do wszystkiego.Kiedy prezydent Jefferson staje okoniem i chowa uchwłe kongresu w tej sprawie zaczyna się poszukiwanie przywilejów przez piratów,którzy przetrwli do dnia dzisiejszego

BookBasset | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Zaraz na początku pragnę zaznaczyć, że nie jest to książka głęboka lub co gorsza skłaniająca do refleksji.

Ale czy musi taka być ?

Moim zdaniem jest to przyjemna i niezobowiązująca lektura. Fabuła jest dosyć wciągająca, a w dodatku cały czas trwa akcja.

Sceny walki miejscami sprawiają wrażenie jakby zostały wyjęte z gry komputerowej. Sam pomysł na fabułę nie jest jakiś przełomowy, ale jak już mówiłem - nie tego oczekiwałem po tej pozycji.

Książkę mogę polecić każdemu, który poszukuje lekkiej i napakowanej akcją lektury, na której nie musi się skupić.

P.S. Początek jest trochę mniej ciekawy, ale potem wydarzenia nabierają tempa - tak więc nie zniechęcajcie się :)

shapeofmyheart1 | 2013-12-30

To aż dziwne, że tyle czasu prowadzimy bloga, a jeszcze nie znalazła się na nim recenzja ani jednej książki autora, którego książki od dawna mnie fascynują. Całe szczęście Wydawnictwo Sonia Draga sprezentowało mi przed Świętami możliwość przeczytania najnowszej książki tego autora :) A jak sie okazało Mikołaj również skorzystał i zainspirowany tą niespodzianką obdarował mnie pozostałymi - brakującymi w mojej kolekcji- książkami tego autora. W związku z tym niewątpliwie początek roku 2014 upłynie mi pod znakiem Cottona Malone :)

Muszę przyznać, że z dużym dystansem podchodzę do książek amerykańskich autorów, którzy piszą o swojej historii. Ciężko byłoby mi wymienić takich, którzy robią to na dobrym poziomie a jednocześnie bez patosu, trudnego często do zniesienia dla czytelników spoza USA.
Tym razem jest jednak inaczej. Steve Berry przedstawia nam historię, jej fragmenty, które po pierwsze nie zawsze są chwalebne, a po drugie stanowią tylko punkt wyjścia dla akcji głównej.
Do tego...

martuska | 2017-07-20

Kawałek dobrej literatury. Nie jest to ksiązka lekka do poczytania ot tak. Mamy tu bombę faktów historycznych, mamy ładnie zarysowaną historię piractwa i korsarstwa amerykańskiego. Mamy tez ciekawą zagadke.
Na początku dostajemy zalew nazwisk, sytuacji i można sie pogubic. Dobre pół ksiązki zajeło mi wejscie w ten rytm, by zacząć rozróżniac kto jest kto, powiewaz postacie raczej słabo zostały scharakteryzowane. Ot lakoniczny opis, nazwisko i jedziemy z akcją. Mylili mi się niektórzy bohaterowie na początku.
Poza tym przeskakiwanie od wątku do wątku po 3-4 zdaniach, czasem nawet po jednym to zabieg meczący i irytujący.
Sama istota fabuły, czyli rozszyfrowywanie symboli i poszukiwanie zaginionych kart miałam wrażenie, ze toczy się jakby pobocznie. Na głównym planie mielismy mnóstwo - moim zdaniem zbędnych - detali, a także opowieśc o korsarstwie. To drugie bardzo mi się podobało, było fascynujące poznać tę część.
Akcja toczy sie dośc dynamicznie, gdyby autor lepiej scharakteryzował...

słoneczko | 2016-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2016

Kolejna książka z cyklu o Cottonie Malone którą przeczytałem.
Ciekawe przedstawienie historii Stanów Zjednoczonych w połączeniu z wątkami pirackimi. Wartka akcja i ciekawe fakty. Jak dla mnie trochę za szybka zmiana wątków tak, że czasami można się pogubić.
Ponadto, czegoś mi jednak brakowało, co powodowało,że poprzednie książki Berrego czytałem z zapartym tchem.
Pomimo wszystko, książka ciekawa, pomysł dobry.
Fajna rozrywka dla miłośników gatunku.

magdalena | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Wyznaję zasadę,że nie ma złych książek, są tylko nieodpowiedni czytelnicy danej pozycji. Cóż, okazało się,że nie dla mnie pisał autor tę książkę. W ogóle mnie nie wciągnęła. Masa wątków, mnogość postaci,którzy ciągle mi się mylili. Nie widziałam kto jest po czyjej stronie, ani o co tak naprawdę toczy się gra. Nie jest to zła książka, na pewno fani zagadkowych historii będą zainteresowani. Dla mnie zbyt chaotyczna pozycja.

Nortstar | 2018-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Książka była dobra. Miała ciekawych zróżnicowanych bohaterów, ciekawą historię i sieć intryg. Działania bohaterów były mniej lub bardziej umotywowane co również było dużym plusem. Wątek historyczny jest również dobry, choć mnie osobiście nie przypadł do gustu.
Całościowo to interesująca i ciekawa lektura.

Lexie | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 lipca 2014

Przyjemnie się czyta, znajdą się ciekawe zwroty akcji oraz różnorodność bohaterów. Historia Ameryki, piraci, tajne służby... nie mogłabym wyobrazić sobie lepszego combo dla siebie!